Pracownik nie podjął pracy - kto zapłaci za wstępne badania lekarskie

Data: 22-08-2013 r.

Zgodnie z zapisem art. 229 § 6 Kodeksu pracy pracodawca ponosi koszty wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy. Przepisy nie odnoszą się do sytuacji, w których pracownik nie podejmie pracy albo pracodawca nie podpisze z pracownikiem umowy o pracę. A więc bez względu na to kto rezygnuje z zatrudnienia – koszt badań wstępnych pokrywa zawsze pracodawca.

Należy jednak pamiętać, że pracodawca pokrywa koszt badań wstępnych z zastrzeżeniem, że:

  • osoba poddająca się wstępnym badaniom lekarskim wykonała je na podstawie skierowania otrzymanego od przyszłego pracodawcy. W skierowaniu powinno być określone: rodzaj badania, stanowisko pracy, informacje o występowaniu na stanowisku czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych (§ 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy – Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.).
  • badania zostały wykonane przez jednostkę medycyny pracy wskazaną w skierowaniu, czyli jednostkę, z którą pracodawca ma podpisaną umowę o przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich pracowników danego zakładu (art. 12 ust. 1 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy – tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 125, poz. 1317 ze zm.),
  • jednostka medycyny pracy przeprowadzająca badania („zleceniobiorca”) za wykonaną usługę powinna wystawić fakturę na przyszłego pracodawcę („zleceniodawcę”).

 

Natomiast w sytuacji, gdy przeprowadzone badanie nie spełniało powyższych kryteriów to pracodawca nie jest zobowiązany do pokrycia kosztów badania poniesionych przez kandydata do pracy.


Lesław Zieliński
, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24252 )
Array ( [docId] => 24252 )