Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 19 Apr 2024 05:37:47 +0200 Skierowanie na wcześniejsze badania profilaktyczne przez pracodawcę https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/skierowanie-na-wczesniejsze-badania-profilaktyczne-przez-pracodawce.html 2c04e980b5a3d87532f0842dbe34830d Mon, 10 Oct 2022 20:52:58 +0200 Experto24.pl W szczególnie uzasadnionych przypadkach pracodawca ma prawo skierować pracownika na wcześniejsze badania profilaktyczne. Może to nastąpić przed terminem określonym przez lekarza pod warunkiem zaistnienia obiektywnych przesłanek.< Skierowanie na wcześniejsze badania profilaktyczne przez pracodawcę

Skierowanie na wcześniejsze badania profilaktyczne przez pracodawcę

Experto24.pl

W szczególnie uzasadnionych przypadkach pracodawca ma prawo skierować pracownika na wcześniejsze badania profilaktyczne. Może to nastąpić przed terminem określonym przez lekarza pod warunkiem zaistnienia obiektywnych przesłanek.

Przepisy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy, w ramach obowiązków dotyczących profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników, zobowiązują pracodawców do zapewniania pracownikom badań:

  • wstępnych,
  • okresowych,
  • kontrolnych.

W okresie epidemii COVID-19 doszło do zmiany części zasad dotyczących pracowniczych badań profilaktycznych. Zawieszone zostały obowiązki związane z kierowaniem pracowników na badania okresowe. Obowiązki związane z badaniami wstępnymi oraz kontrolnymi pozostały bez zmian. Jednak i tu przepisy cowidowe przewidziały pewne udogodnienia na wypadek braku dostępności do lekarza przeprowadzającego badania.

Zobacz także: Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp, jeżeli zniosą stan epidemii?>>>

Zmiana terminu badań profilaktycznych pracownika

Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych pracowników określają wskazówki metodyczne. Owe wskazówki są załącznikiem do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Wskazują terminy badań profilaktycznych w ścisłych ramach czasowych, a lekarz przeprowadzający badania nie może ich wydłużyć.

Istnieje jednak podstawa przyspieszenia badania profilaktycznego, który wynika ze wskazówek metodycznych. Taką podstawą jest stwierdzenie lekarza, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia pracownika.

Skierowanie pracownika na wcześniejsze badania profilaktyczne przez pracodawcę

W praktyce często pojawiają się wątpliwości, czy tylko lekarz przeprowadzający badania może przyspieszyć termin kolejnych badań profilaktycznych. Okazuje się, że nie tylko lekarz może wysłać pracownika na badania profilaktyczne przed upływem terminu. Obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Właśnie w ramach tego obowiązku zatrudniający ma prawo skierować pracownika na wcześniejsze badania profilaktyczne. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy:
pracownik poinformuje pracodawcę o problemach ze zdrowiem, które mogą mieć wpływ na jego zdolność wykonywania obowiązków.
wątpliwości w zakresie stanu zdrowia wynikają z bieżącej obserwacji procesu pracy.

Czytaj także: Co zrobić gdy pracownik prosi o zmianę stanowiska pracy z uwagi na stan zdrowia?>>>

Uzasadnienie wcześniejszych badań profilaktycznych

Jest jednak problem z uzasadnieniem takiego skierowania pracownika na wcześniejsze badania profilaktyczne przez pracodawcę. Przepisy nie dają, w sposób bezpośredni, takiej kompetencji pracodawcy. Szczególnie jeżeli pracownik nie jest zainteresowany sprawdzeniem swojego stanu zdrowia przed terminem określonym przez lekarza, w ramach poprzedniego badania.

Wiadomo, że wcześniejsze badanie profilaktyczne będzie realizowane na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Jednak we wzorze skierowania na profilaktyczne badania lekarskie nie ma miejsca, na uzasadnienie skierowania pracownika na przyspieszone badania. Co w takiej sytuacji?

Aby uniknąć nieporozumień, pracodawca powinien skontaktować się w tej sprawie z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Najlepiej, jeżeli zrobi to telefonicznie. Forma telefoniczna jest najbezpieczniejsza. W ten sposób nie pozostaje ślad przetwarzania danych o stanie zdrowia pracownika. Pamiętajmy, że przepisy nie regulują formy kontaktu z lekarzem w ramach przyspieszonych badań profilaktycznych. Podczas takiej rozmowy pracodawca powinien poinformować lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami o tym:

  • co w jego ocenie jest niepokojące?
  • co może sugerować konieczność przyspieszenia badań profilaktycznych?

Oczywiście pracodawca może sporządzić pismo, do którego załączy skierowanie na badania profilaktyczne. Jednak, aby uzasadnić, w takim piśmie, potrzebę przeprowadzenia badań przed upływem terminu, trzeba nawiązać do kwestii zdrowotnych pracownika. To zaś może budzić wątpliwości w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym danych szczególnej kategorii, jakimi są dane o stanie zdrowia.

Ocena inspektora PIP wysłania pracownika na badania, przed upływem terminu przez pracodawcę, może być różna. Jeżeli pracodawca uzasadni swoją decyzję w formie pisemnej, przetwarzając tym samym dane o stanie zdrowia pracownika, może to być zakwestionowane przez inspektora pracy. Inspektor może uznać, że takie postępowanie nie ma bezpośredniego oparcia w obowiązujących przepisach. Oczywiście ten sam inspektor z pewnością inaczej podejdzie do tematu, gdyby pracodawca zignorował stan zdrowia pracownika. Jeżeli na przykład pracodawca nie skierowałby pracownika na badanie profilaktyczne, a zatrudniony uległby wypadkowi przy pracy ze skutkiem ciężkim lub śmiertelnym.

Podstawa prawna:

rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 2067).

Sebastian Kryczka, prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

badania profilaktyczne, BHP, badania wstępne, badania kontrolne, zmiana stanowiska pracy, ochrona zdrowia pracownika

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Profilaktyczne badania lekarskie w trakcie L4 https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/profilaktyczne-badania-lekarskie-w-trakcie-l4.html 815070b34f5839f6f8f40becf31684c4 Wed, 27 Apr 2022 14:01:24 +0200 Experto24.pl Obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Jednym z elementów tej ochrony są profilaktyczne badania lekarskie. Konieczność stałego monitoringu zdolności do wykonywania pracy, nie oznacza jednak obowiązku jego realizacji w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby - czyli podczas popularnego L4.< Profilaktyczne badania lekarskie w trakcie L4

Profilaktyczne badania lekarskie w trakcie L4

Experto24.pl

Obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Jednym z elementów tej ochrony są profilaktyczne badania lekarskie. Konieczność stałego monitoringu zdolności do wykonywania pracy, nie oznacza jednak obowiązku jego realizacji w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby - czyli podczas popularnego L4.

Same kwalifikacje merytoryczne nie wystarczają do świadczenia danej pracy – niezbędny jest również należyty stan zdrowia, potwierdzony orzeczeniem o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Badania profilaktyczne nie są kategorią jednolitą – wśród nich można wyróżnić badania wstępne, okresowe oraz przeprowadzane w specyficznych sytuacjach – badania kontrolne oraz końcowe.

Badanie kontrolne pracownika

Badaniom kontrolnym podlegają pracownicy przed dopuszczeniem do pracy w przypadku gdy z powodu choroby przebywali na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni. Celem badań kontrolnych jest ustalenie czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku po dłuższym okresie niezdolności do pracy wywołanej chorobą. Istnieje bowiem obawa, że pracownik w związku z długotrwałą niezdolnością do pracy z powodu choroby utracił zdolności zdrowotne do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku w warunkach środowiska pracy opisanych w treści skierowania na badania.

Badania profilaktyczne pracownika podczas L4

W praktyce zarówno pracownik jak również pracodawca mogą mieć dylemat czy dopuszczalnym postępowaniem jest realizacja profilaktycznych badań lekarskich w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Odnosząc się do powyższego problemu należy w pierwszej kolejności zauważyć, że badania profilaktyczne co do zasady przeprowadzane są w godzinach pracy. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja w ramach której pracownik pracuje w porze nocnej - trudno bowiem oczekiwać aby podstawowa jednostka służby medycyny pracy, z którą pracodawca ma podpisaną umowę świadczyła pracę w godzinach nocnych.

Realizacja badań profilaktycznych w trakcie zwolnienia lekarskiego nie jest wskazana z dwóch powodów. Po pierwsze może stanowić naruszenie zaleceń lekarskich, po drugie jak najbardziej niedyspozycja zdrowotna, która jest podstawą lub zwolnienia lekarskiego może mieć wpływ na wynik badania profilaktycznego.

Uzgadniając powyższe nie jest właściwym postępowaniem zarówno kierowanie pracownika na badanie profilaktyczne w trakcie L4 - jak również akceptacja przez pracodawcę samowolnej decyzji pracownika w zakresie przeprowadzenia badania profilaktycznego w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby.

Podstawa prawna:

art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn: Dz.U z 2020 r. poz 1320 ze zm.).

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Brak badań lekarskich zleceniobiorcy - kontrola PIP https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/brak-badan-lekarskich-zleceniobiorcy-kontroli-pip.html 93fc67161653d196eb620e7b7e24eb32 Thu, 21 Apr 2022 22:05:24 +0200 Experto24.pl Co zrobi inspektor PIP w sytuacji gdy zleceniobiorca nie ma wykonanych badań lekarskich, a jedynie złożył pisemne oświadczenie, że jego stan zdrowia zezwala na wykonywanie danej pracy? Czy kontrola PIP może być problemem dla pracodawcy dopuszczającego do pracy bez badań lekarskich pracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej?< Brak badań lekarskich zleceniobiorcy - kontrola PIP

Brak badań lekarskich zleceniobiorcy - kontrola PIP

Experto24.pl

Co zrobi inspektor PIP w sytuacji gdy zleceniobiorca nie ma wykonanych badań lekarskich, a jedynie złożył pisemne oświadczenie, że jego stan zdrowia zezwala na wykonywanie danej pracy? Czy kontrola PIP może być problemem dla pracodawcy dopuszczającego do pracy bez badań lekarskich pracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Uprawnienia pracownika i powiązane z tym obowiązki pracodawcy reguluje kompleksowo kodeks pracy. Szczególnie ważną kwestią są zagadnienia technicznego bezpieczeństwa pracy, takie jak:

  • badania lekarskie pracowników pozwalające monitorować zdolność zdrowotną do pracy
  • szkolenia bhp, które zapewniają znajomość problematyki bezpiecznego wykonywania pracy.

Co do zasady pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy pracowników bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku oraz bez jego uprzedniego przeszkolenia z zakresu bhp. W przypadku zleceniobiorców nie ma identycznych bezpośrednich regulacji. Może to dawać wrażenie, iż w stosunku do tej grupy pracobiorców przepisy o badaniach profilaktycznych nie mają zupełnie zastosowania.

Bezpieczeństwo pracy zleceniobiorców

Zleceniobiorcy często wykonują pracę o zbliżonym charakterze i warunkach jak pracownicy. W takim przypadku trzeba przywołać przepis art. 304 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy także osobom fizycznym wykonującym pracę:

  • na innej podstawie niż stosunek pracy (np. zleceniobiorcom),
  • w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Ważne: Artykuł 304 Kodeksu pracy może być podstawą kierowania zleceniobiorców na badania profilaktyczne. O ile pracodawca (zleceniodawca) uzna, że z uwagi na charakter pracy, która będzie wykonywana w ramach umowy cywilnoprawnej albo warunki występujące w miejscu jej świadczenia, badania są zasadne, może skierować na nie zatrudnianego zleceniobiorcę. W przypadku prac, w których występuje wysoki poziom zagrożeń, wówczas uwzględniając przywołany wcześniej przepis można nawet uznać, że kierowanie na badania jest więcej niż zasadne.

Ważne: Decyzję w sprawie kierowania zleceniobiorców na badania oraz szkolenia podejmuje podmiot zatrudniający. Dobrą praktyką jest zawarcie stosowanych uzgodnień w tym zakresie w umowie zawieranej ze zleceniobiorcą.

Zobacz także:  Orzeczenie lekarskie zleceniobiorcy możne być uznane u kilku zleceniodawców pod pewnymi warunkami>>>

Brak badań lekarskich zleceniobiorców - decyzja inspektora pracy

Niestety inspektor PIP może różnie oceniać brak badań profilaktycznych osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia. Zwłaszcza w przypadku wypadku przy pracy. Tam gdzie praca nie odznacza się szczególnymi zagrożeniami zawodowymi, inspektor może uznać, że możliwe jest dopuszczenie zleceniobiorcy do pracy bez badań wstępnych. Inna może być jednak ocena sytuacji inspektora, jeżeli praca wykonywana przez zleceniobiorcę odznacza się szczególnie istotnymi zagrożeniami.

Podejście inspektora PIP może być różne w zależności od charakteru pracy wykonywanej przez zleceniobiorcę. Jeżeli praca zleceniobiorcy odbywa się we względnie bezpiecznych biurowych warunkach środowiska pracy, wówczas istnieje szansa, że inspektor pracy nie zakwestionuje braku profilaktycznych badań lekarskich. Jeżeli jednak zleceniobiorca wykonuje pracę na stanowisku robotniczym, odznaczające się istotnymi zagrożeniami w zakresie możliwości wystąpienia wypadku, wówczas inspektor może uznać, iż dopuszczenie zleceniobiorcy do pracy bez badań stanowi naruszenie przepisu art. 304 Kodeksu Pracy.

Zobacz także:

art. 229, art. 304 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U z 2020 r., poz. 1320).

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

kontrola PIP, umowa zlecenie, zleceniobiorca, badania lekarskie, inspektor PIP

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy magazynier może otrzymać zwrot kosztów za okulary od pracodawcy? https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/czy-magazynier-moze-otrzymac-zwrot-kosztow-za-okulary-od-pracodawcy.html cd9c4fb3537f8201b5892e795e3abb9a Mon, 11 May 2020 10:24:06 +0200 Experto24.pl Czy pracownik magazynu (magazynier – stanowisko robotnicze) może dostać dofinansowanie do okularów od pracodawcy? Stanowisko wyposażone jest w komputer, z którego pracownik korzysta jednak mniej niż 4h dziennie. Czy takiemu pracownikowi przysługuje dofinansowanie do okularów? Jeśli tak to na jakiej podstawie?< Czy magazynier może otrzymać zwrot kosztów za okulary od pracodawcy?

Czy magazynier może otrzymać zwrot kosztów za okulary od pracodawcy?

Experto24.pl

Czy pracownik magazynu (magazynier – stanowisko robotnicze) może dostać dofinansowanie do okularów od pracodawcy? Stanowisko wyposażone jest w komputer, z którego pracownik korzysta jednak mniej niż 4h dziennie. Czy takiemu pracownikowi przysługuje dofinansowanie do okularów? Jeśli tak to na jakiej podstawie?

Niestety, jeżeli pracownik zatrudniony jest na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy ale użytkuje ten monitor w czasie krótszym niż połowę dobowego wymiaru czasu pracy – zakładając, że 4 godziny to połowa jego dobowego czasu pracy – wówczas nie ma podstaw do ubiegania się o refundację okularów przez pracodawcę.

Podstawowe warunki dla otrzymania zwrotu za okulary dla pracownika

Trzeba wyjaśnić kilka kwestii. Mianowicie pracownik powinien otrzymać zwrot za okulary korygujące wzrok lub dofinansowanie do ich zakupu od pracodawcy, jeżeli:

  • użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy,

  • pracodawca wskazał w skierowaniu na badania profilaktyczne fakt, że pracownik wykonuje pracę przy monitorze jak wyżej,

  • lekarz w orzeczeniu, po badaniach, zalecił pracę w okularach korygujących wzrok.

Dopiero spełnienie tych powyższych warunków pozwala na refundację kosztów okularów dla pracownika

Nazwa stanowiska nie ma znaczenia dla refundacji okularów do pracy. 

Jednocześnie warto podkreślić, że na refundację nie ma wpływu nazwa stanowiska pracy, a fakt wypełnia powyższych warunków. Czyli nawet osoba zatrudniona na stanowisku magazyniera może otrzymać od pracodawcy zwrot za okulary korekcyjne do pracy, jeżeli w czasie pracy będzie pracować z monitorem ekranowym co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Przykład
Jeżeli magazynier codziennie pracuje po 8 godzi to przy monitorze musiałby pracować co najmniej 4 godziny dziennie.

Konieczność stosowania okularów musi stwierdzić lekarz medycyny pracy

Dodatkowo pamiętaj, że konieczność stosowania okularów musi zostać stwierdzona w trakcie badań profilaktycznych, a nie w trakcie badań wykonywanych podczas prywatnej wizyty u okulisty lub, co prawda, finansowanych przez NFZ, ale wykonywanych bez porozumienia z pracodawcą.

Tak więc, jeżeli pracownik zatrudniony na stanowisku magazynier spełni przesłanki do otrzymania refundacji za okulary, czyli:

  • będzie użytkował w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy;

  • pracodawca, wystawiając mu skierowanie na badania profilaktyczne, zaznaczy wśród czynników fizycznych obsługa monitora ekranowego powyżej 4 godzin;

  • lekarz w orzeczeniu o braku przeciwskazań do pracy na danym stanowisku stwierdzi, że praca powinna być w okularach korekcyjnych

będzie mógł ją otrzymać.

Czytaj także: Co stanowi podstawę refundacji pracownikowi kosztów zakupu okularów korekcyjnych

Niestety w przy rozpatrywaniu kwestii należności refundacji za okulary korekcyjne do pracy przy monitorze ekranowym nie ma znaczenia fakt noszenia okularów przez pracownika na co dzień. W tym przypadku kluczową kwestią jest czas świadczenia pracy z monitorem.

Podstawa prawna:

  • § 2 pkt 4; § 8 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).

Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista prawa pracy w tym bhp

okulary korekcyjne, BHP, refundacja

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Informacje o warunkach pracy do skierowania na badania lekarskie https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/informacje-o-warunkach-pracy-do-skierowania-na-badania-lekarskie.html cdd3d375cb1eea46384bd68cce09bdc1 Wed, 03 Jun 2015 15:42:32 +0200 Experto24.pl Obowiązkiem pracodawcy wypełniając nowy wzór, obowiązujący od 1 kwietnia 2015r., skierowania na badania lekarskie pracownika jest opisanie warunków pracy. Nie powinno stanowić problemu wskazanie czynników występujących na stanowiskach pracy w firmie. Co jednak, gdy pracownicy wykonują pracę poza terenem firmy, np. u inwestora? Jak w takiej sytuacji dopełnić obowiązku? Oto wskazówki.< Informacje o warunkach pracy do skierowania na badania lekarskie

Informacje o warunkach pracy do skierowania na badania lekarskie

Experto24.pl

Obowiązkiem pracodawcy wypełniając nowy wzór, obowiązujący od 1 kwietnia 2015r., skierowania na badania lekarskie pracownika jest opisanie warunków pracy. Nie powinno stanowić problemu wskazanie czynników występujących na stanowiskach pracy w firmie. Co jednak, gdy pracownicy wykonują pracę poza terenem firmy, np. u inwestora? Jak w takiej sytuacji dopełnić obowiązku? Oto wskazówki.

Jeżeli pracownicy jednej firmy wykonują pracę na ternie innej, np. u inwestora, wówczas pracodawcy obu firm obligatoryjnie są zobowiązani stosować się do art. 208 Kodeksu pracy. Przepis ten wskazuje, że wrazie, gdy jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci mają obowiązek:

  • współpracować ze sobą,

  • wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu,

  • ustalić zasady współdziałania uwzględniające sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników.

  • informować siebie nawzajem oraz pracowników lub ich przedstawicieli o działaniach w zakresie zapobiegania zagrożeniom zawodowym występującym podczas wykonywanych przez nich prac.

Obowiązek ten wynika z przepisów kodeksu pracy i za jego złamanie ciążą na obu pracodawcach sankcje przewidziane nie tylko w kodeksie pracy – art. 283, ale również w razie wypadku sankcje, o których mowa w art. 221 Kodeksu karnego w związku z art. 115 Kodeksu karnego.

Jeżeli jednak inwestor nie poda lub nie chce podać informacji o warunkach pracy, w jakich wykonują u niego pracę pracownicy firmy zewnętrznej, a istnieje uzasadnione podejrzenie, że pracownicy ci są narażeni na określone czynniki środowiska pracy, to należy je wymienić w skierowaniu na badania lekarskie. W tym przypadku nie podaje się jednak informacji o aktualnych wynikach badań – ponieważ nie są one znane pracodawcy wypełniającemu skierowanie na badanie lekarskie. Należy jednocześnie zaznaczyć, że z uwagi na wykonywanie pracy przez pracownika na terenie innego pracodawcy nie są znane aktualne wyniki badań środowiska pracy, w którym pracownicy wykonują swoją pracę.

Jednym z rozwiązań, aby podobna sytuacja nie zaistniała, jest przed podpisaniem z każdym inwestorem umowy, jako załącznik do niej dołączenie dokumentu o wspólnej współpracy w zakresie bhp i wyznaczeniu koordynatora ds. bhp.

Mariusz Foremniak, gł. specjalista ds. BHP

badania lekarskie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Praca na wysokości - skierowanie na badania https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/praca-na-wysokosci-skierowanie-na-badania.html c399babfa7238c8589c480d8253793b8 Fri, 16 Jan 2015 08:10:25 +0100 Experto24.pl Pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Pracownik dopuszczany do pracy na wysokości powinien mieć aktualne zaświadczenie dopuszczające go do tej pracy.< Praca na wysokości - skierowanie na badania

Praca na wysokości - skierowanie na badania

Experto24.pl

Pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Pracownik dopuszczany do pracy na wysokości powinien mieć aktualne zaświadczenie dopuszczające go do tej pracy.

Pracownik wyznaczany do prac na wysokości podlega obowiązkowym badaniom w tym zakresie. Skierowanie na takie badania powinno zawierać:

  1. określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
  2. w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
  3. w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
  4. informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa w pkt 2 i 3, czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach
    (§ 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy).

Pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi lub wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości (§ 105 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

Podstawa prawna:
  • § 105 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.).
Dariusz Dwojewski, doradca prawny, specjalista prawa oświatowego

bezpieczeństwo w pracy, praca na wysokości, praca szczególnie niebezpieczna, praca w szczególnych warunkach

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kierowanie na badania lekarskie kierowców https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/kierowanie-na-badania-lekarskie-kierowcow.html 29a5f726f5f4d6a93187b54115bf0534 Thu, 24 Apr 2014 09:21:24 +0200 Experto24.pl Pracodawca, który zatrudnia pracowników, kierujących pojazdami służbowymi nie kieruje ich w związku z tym faktem samodzielnie na jakiekolwiek badania lekarskie. Natomiast powinien ten fakt wskazać w skierowaniu na badania lekarskie. Wówczas umożliwi to lekarzowi medycyny pracy dokonanie właściwej oceny jakie badania powinny zostać przeprowadzone.< Kierowanie na badania lekarskie kierowców

Kierowanie na badania lekarskie kierowców

Experto24.pl

Pracodawca, który zatrudnia pracowników, kierujących pojazdami służbowymi nie kieruje ich w związku z tym faktem samodzielnie na jakiekolwiek badania lekarskie. Natomiast powinien ten fakt wskazać w skierowaniu na badania lekarskie. Wówczas umożliwi to lekarzowi medycyny pracy dokonanie właściwej oceny jakie badania powinny zostać przeprowadzone.

Pracodawca samodzielnie nie kieruje pracowników korzystających z  samochodów służbowych na badania lekarskie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia. Rozpatrując tę kwestię należy przed wszystkim wskazać, że badania profilaktyczne pracowników są przeprowadzane na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Treść powyższego skierowania powinna zawierać:

  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
  • określenie stanowisk pracy, na którym ma być zatrudniona osoba przyjmowana do pracy lub na które pracownik ma być przeniesiony, przy czym pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa albo więcej stanowisk pracy, w kolejności zgodnej z potrzebami zakładu;
  • określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony;
  • informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, czynników szkodliwych dla zdrowia albo warunków uciążliwych i aktualne wyniki badań oraz pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonywanych na tych stanowiskach.

Lekarz, który przeprowadza badanie profilaktyczne ma między innymi możliwość rozszerzenia jego zakresu o dodatkowe badania specjalistyczne i badania dodatkowe.

Podstawa prawna:

§ 2, § 4 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.).

Tomasz Zwolak, specjalista ds. prawa pracy

badania lekarskie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zakres badań profilaktycznych wskazuje lekarz medycyny pracy https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/zakres-badan-profilaktycznych-wskazuje-lekarz-medycyny-pracy.html 98bb126c67c9cb8e23838757872b5000 Fri, 11 Apr 2014 08:50:45 +0200 Experto24.pl Operator wózka widłowego musi mieć wykonane badania psychologiczne. Pracownika zatrudnionego na stanowisku związanym z obsługą wózka widłowego na badania psychologiczne kieruje lekarz medycyny pracy w ramach badań profilaktycznych.< Zakres badań profilaktycznych wskazuje lekarz medycyny pracy

Zakres badań profilaktycznych wskazuje lekarz medycyny pracy

Experto24.pl

Operator wózka widłowego musi mieć wykonane badania psychologiczne. Pracownika zatrudnionego na stanowisku związanym z obsługą wózka widłowego na badania psychologiczne kieruje lekarz medycyny pracy w ramach badań profilaktycznych.

Przede wszystkim należy wskazać, że badania profilaktyczne pracowników są prowadzone w oparciu o skierowanie wydane przez pracodawcę. Treść tego skierowania powinna być wskazówką dla lekarza medycyny pracy, jakie konkretnie badania powinny zostać przeprowadzone w przypadku badanego pracownika. W tym celu pracodawca jest obowiązany wskazać w skierowaniu:

  • rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
  • określenie stanowiska pracy, na którym dana osoba ma być zatrudniona (w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy,) przy czym pracodawca może wskazać w skierowania dwa albo więcej stanowisk pracy, w kolejności stosownej do potrzeb zakładu pracy;
  • w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik wykonuje pracę.

Ponadto pracodawca powinien wskazać informacje o występowaniu na stanowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonywanych na tych stanowiskach.

Zatem to lekarz medycyny pracy decyduje o tym, jakie konkretnie badania ma wykonać dany pracownik, przy czym kieruje się w tym zakresie treścią skierowania wystawionego przez pracodawcę, a także wskazówkami metodycznymi w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników.

Podstawa prawna:

§ 2 i § 4 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.).

Tomasz Zwolak, specjalista ds. prawa pracy

badania lekarskie, kodeks pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Do obsługi wózka widłowego należy mieć badania psychotechniczne https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/do-obslugi-wozka-widlowego-nalezy-miec-badania-psychotechniczne.html 5ba8f1bae460d1b2792ae2f4cfb4307d Thu, 03 Apr 2014 11:15:24 +0200 Experto24.pl Zmiana stanowiska pracy pracownika polegająca na skierowaniu go do prac związanych z obsługą wózka widłowego powinna być poprzedzona dopełnieniem przez pracodawcę obowiązku skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie.< Do obsługi wózka widłowego należy mieć badania psychotechniczne

Do obsługi wózka widłowego należy mieć badania psychotechniczne

Experto24.pl

Zmiana stanowiska pracy pracownika polegająca na skierowaniu go do prac związanych z obsługą wózka widłowego powinna być poprzedzona dopełnieniem przez pracodawcę obowiązku skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie.

W skierowaniu na badania wstępne pracodawca zamieszcza informacje o rodzaju stanowiska pracy oraz występowaniu na nim czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych. Przekazuje również aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia wykonanych na tym stanowisku. Uprawniony lekarz wydaje kandydatowi do pracy orzeczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań ze względów zdrowotnych do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy po przeprowadzeniu:

  • wywiadu lekarskiego oraz
  • wstępnych badań lekarskich wykonanych co najmniej w zakresie określonym wskazówkami metodycznymi w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, stanowiącymi załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Uzyskanie takiego orzeczenia rodzi domniemanie, że pracownik skierowany na badania wstępne został poddany również badaniom psychotechnicznym.

Podstawa prawna:
  • art. 229 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.).
Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

badania lekarskie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Sporadyczne przebywanie w strefie podwyższonego ryzyka https://www.experto24.pl/bhp/badania-lekarskie-pracownikow/sporadyczne-przebywanie-w-strefie-podwyzszonego-ryzyka.html 9a7b3d288b343ef79fae748a974d2bb3 Thu, 20 Mar 2014 10:55:12 +0100 Experto24.pl W skierowaniu na badania profilaktyczne dla kierownika, który nadzoruje pracę pracowników magazynowych (ma swoje biuro, a w magazynie przebywa sporadycznie – nie ma kontaktu z chemią) nie trzeba wpisywać, że jest to praca w strefie podwyższonego ryzyka.< Sporadyczne przebywanie w strefie podwyższonego ryzyka

Sporadyczne przebywanie w strefie podwyższonego ryzyka

Experto24.pl

W skierowaniu na badania profilaktyczne dla kierownika, który nadzoruje pracę pracowników magazynowych (ma swoje biuro, a w magazynie przebywa sporadycznie – nie ma kontaktu z chemią) nie trzeba wpisywać, że jest to praca w strefie podwyższonego ryzyka.

Badania profilaktyczne przeprowadzane są na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Treść skierowania powinna zawierać między innymi określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane, w przypadku pracowników – wskazanie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony, a także informację o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia bądź warunków uciążliwych, a także aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Jeżeli kierownik nie ma bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi, to w skierowaniu na badania profilaktyczne nie umieszcza się informacji o narażeniu na czynniki szkodliwe.

Podstawa prawna:
  • § 4 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.),
  • ustawa z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz.U. nr 63, poz. 322 ze zm.),
  • rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Mariusz Foremniak, starszy specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy

badania lekarskie, bezpieczeństwo w pracy, badania okresowe, choroba pracownika, warunki szkodliwe

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>