Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 29 Mar 2024 00:06:24 +0100 Obowiązki z zakresu BHP: Dokumenty sporządzane w określonych sytuacjach https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/obowiazki-z-zakresu-bhp-dokumenty-sporzadzane-w-okreslonych-sytuacjach.html 598b9e0da9588aa58a7d7735a59d005f Sun, 01 Jan 2023 17:57:27 +0100 Experto24.pl Jest cały wykaz dokumentów z zakresu BHP, które muszą zostać sporządzone jedynie w określonych sytuacjach. Przykładem będzie wypadek przy pracy - jednak wcale nie dotyczy to jedynie protokołu powypadkowego czy karty wypadku. Sytuacjami rodzącymi konieczność sporządzenia określonych dokumentów są także pewne warunki pracy. Przyjrzyjmy się w jakich okolicznościach, jakimi dokumentami musi dysponować pracodawca. < Obowiązki z zakresu BHP: Dokumenty sporządzane w określonych sytuacjach

Obowiązki z zakresu BHP: Dokumenty sporządzane w określonych sytuacjach

Experto24.pl

Jest cały wykaz dokumentów z zakresu BHP, które muszą zostać sporządzone jedynie w określonych sytuacjach. Przykładem będzie wypadek przy pracy - jednak wcale nie dotyczy to jedynie protokołu powypadkowego czy karty wypadku. Sytuacjami rodzącymi konieczność sporządzenia określonych dokumentów są także pewne warunki pracy. Przyjrzyjmy się w jakich okolicznościach, jakimi dokumentami musi dysponować pracodawca. 

Niektóre dokumenty trzeba sporządzić tylko, jeśli dojdzie do określonego zdarzenia. Spójrzmy jakie to wydarzenia i jakie dokumenty muszą wówczas powstać. 

1) W terminie 14 dni od zgłoszenia wypadku musi zostać sporządzony protokół powypadkowy. Jego wzór i zasady sporządzenia są dokładnie określone w przepisach. 

2) Karta statystyczna GUS to dokument podzielony na dwie części, który dotyczy wypadków przy pracy. Każde zdarzenie uznane za wypadek przy pracy musi być zarejestrowane w GUS w postaci karty statystycznej wypadku.

Część pierwsza jest przekazywana do 15 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub karta wypadku. 

Część drugą sporządza się w terminie 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu lub karty wypadku. 

3) Pracodawca ma ważny obowiązek w zakresie wypadków przy pracy. Przepisy zobowiązują go do posiadania rejestru wypadków przy pracy, które miały miejsce od początku jego działalności. Rejestr to zestawienie wszystkich zdarzeń, które rozpatrywano przez pryzmat wypadku przy pracy.

Ważne: Rejestr wypadków przy pracy zawiera zarówno zdarzenia, które zostały uznane za wypadek przy pracy, jak i te, które nie spełniły jego definicji. Przepisy wskazują konkretnie jakie dane muszą być zawarte w rejestrze. Są to:

  • imię i nazwisko poszkodowanego;
  • miejsce i datę wypadku;
  • informacje dotyczące skutków wypadku dla poszkodowanego;
  • datę sporządzenia protokołu powypadkowego;
  • stwierdzenie, czy wypadek jest wypadkiem przy pracy;
  • datę przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy;
  • liczbę dni niezdolności do pracy;
  • inne informacje, niebędące danymi osobowymi, których zamieszczenie w rejestrze jest celowe, w tym wnioski i zalecenia profilaktyczne zespołu powypadkowego.

Zobacz także: Wypadek w oddziale firmy, a wypełnianie rejestru wypadków 

4) Odpowiednie dokumenty są także związane z wypadkiem w drodze do/z pracy. Mowa oczywiście o karcie wypadku w drodze do bądź z pracy, która musi zostać sporządzona w terminie 14 dni od zgłoszenia zdarzenia. Pracodawca jest obowiązany przeprowadzić postępowanie powypadkowe, gdy jego pracownik ulegnie takiemu wypadkowi. Wzór karty określają przepisy. 

Zobacz także: Jak zakwalifikować wypadek w drodze powrotnej z miejsca wykonywania zadania do miejsca pracy zdalnej? 

5) Kolejnym rejestrem, który musi obejmować dane od pierwszego dnia działalności jest rejestr chorób zawodowych i podejrzeń o takie chory. Obowiązek prowadzenia takiego rejestru wynika bezpośrednio z Kodeksu pracy, jednak nie ma przepisów precyzujących zawartość danych w rejestrze. 

Zobacz także: Obowiązki i prawa pracodawcy w przypadku stwierdzenia choroby zawodowej u pracownicy 

Zwyczajowo wpisywane są tam:

  • imię i nazwisko pracownika chorego na chorobę zawodową lub podejrzanego o taką chorobę.
  • stanowisko, staż pracy na tym stanowisku.
  • datę stwierdzenia choroby zawodowej lub zgłoszenia podejrzenia o taką chorobę.
  • datę i nr decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego.
  • nazwa lub nr statystyczny choroby zawodowej.
  • skutki choroby zawodowej.
  • data wysłania zawiadomienia o skutkach choroby zawodowe do Instytutu Medycyny Pracy oraz właściwego Inspektora Sanitarnego.
  • wnioski w zakresie poprawy stanu BHP, jeżeli choroba powstała wskutek pracy w tym zakładzie pracy

Zobacz także: Kiedy można uznać COVID-19 za chorobę zawodową? 

6) Karta badań i pomiarów czynników szkodliwych jest dokumentem, który musi powstać po wykonaniu pierwszych pomiarów środowiska pracy. Wzór karty zawiera rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. 

Ważne: Kartę badań i pomiarów czynników szkodliwych wypełnia się każdorazowo po przeprowadzeniu badania środowiska pracy. 

Zobacz także: Jak ustalić zakres badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy?

7) Jeśli w procesie pracy występują czynniki rakotwórcze lub mutagenne konieczne jest przygotowanie rejestru prac których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. 

W rejestrze powinny znaleźć się informacje zawierające:

  • wykaz procesów technologicznych i prac, w których substancje chemiczne i ich mieszaniny lub czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym są stosowane, produkowane lub występują jako zanieczyszczenia bądź produkt uboczny, oraz
  • wykaz tych substancji chemicznych i ich mieszanin oraz czynników wraz z podaniem ilościowej wielkości produkcji lub stosowania;
  • uzasadnienie konieczności stosowania substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym,
  • wykaz i opis stanowisk pracy, na których występuje narażenie na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym;
  • liczbę pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, w tym liczbę kobiet, zwanych dalej „pracownikami”;
  • określenie rodzaju substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym powodujących narażenie, drogę i wielkość narażenia oraz czas jego trwania,
  • rodzaje podjętych środków i działań ograniczających poziom narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym

Zobacz także: Jak ustalić zakres badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy? 

8) Równolegle z rejestrem prac których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym sporządza się również rejestr pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.

Ważne: Dokument ten musi być przechowywane przez co najmniej 40 lat. 

Muszą się w nim znaleźć:

  • imię, nazwisko pracownika oraz jego stanowisko pracy,
  • numer PESEL, a w przypadku jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz
  • data wpisu do rejestru. 

9) Kodeks pracy nakłada na pracodawców stosujących substancje niebezpieczne obowiązek posiadania ich ewidencji oraz kart charakterystyki tych substancji. 

10) Jeśli u pracodawcy występują prace szczególnie niebezpieczne, musi sporządzić wykaz takich prac. Rodzaje prac uznawanych za szczególnie niebezpieczne zostały określone w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy nie zawierają zamkniętego katalogi prac szczególnie niebezpiecznych. Pracodawca ocenia i decyduje jakie inne prace powinny być uznane za szczególnie niebezpieczne i zamieszcza je w wykazie. 

Zobacz także: Modyfikacja zakładowego wykazu prac szczególnie niebezpiecznych przed zatrudnieniem pracowników tymczasowych 

Zgodnie z rozporządzeniem pracami takimi są:

  • roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części.
  • prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych.
  • prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych.
  • prace na wysokości.
Kamil Szyszkiewicz

służba BHP, dokumenty BHP, wypadek przy pracy, karta wypadku, wypadek w drodze do pracy, rejestr wypadków, protokół powypadkowy, karta statystyczna GUS, choroba zawodowa, czynniki rakotwórcze, prace szczególnie niebezpieczne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Obowiązki pracowników BHP na początku roku https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/obowiazki-pracownikow-bhp-na-poczatku-roku.html 560ff8782a17b82f60ae31bcde82bdbe Thu, 22 Dec 2022 17:48:17 +0100 Experto24.pl Pracownicy służby BHP są zobowiązani do stworzenia wielu dokumentów. Niektóre z nich muszą powstać właśnie na początku roku. Sprawdźmy o jakich dokumentach mowa i kiedy należy je przygotować. < Obowiązki pracowników BHP na początku roku

Obowiązki pracowników BHP na początku roku

Experto24.pl

Pracownicy służby BHP są zobowiązani do stworzenia wielu dokumentów. Niektóre z nich muszą powstać właśnie na początku roku. Sprawdźmy o jakich dokumentach mowa i kiedy należy je przygotować. 

Można wyróżnić dwie podstawowe grupy przygotowywanych dokumentów. Pierwsza z nich dotyczy dokumentacji, którą należy przygotować cyklicznie, np. każdego roku. Druga odnosi się do dokumentów sporządzanych po wystąpieniu określonego zdarzenia. Dobrym przykładem takiego zdarzenia jest chociażby wypadek przy pracy. W niniejszym artykule skupimy się jednak na pierwszej grupie. 

Zobacz także: Praca w służbie BHP – z jakimi obowiązkami się to wiąże? 

Dokumenty przygotowywane cyklicznie 

Jak wspomnieliśmy dokumenty należące do pierwszej grupy są sporządzane cyklicznie w ściśle określonych terminach lub czasookresach.  

1) do 15 stycznia - informacja o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym - dokument ten dotyczy pracodawców u których występują czynniki rakotwórcze. Przygotowane sprawozdanie musi zostać przesłane do właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz właściwego okręgowego inspektora pracy. 

Zobacz także: Pamiętaj o terminie przekazania informacji o substancjach chemicznych o działaniu rakotwórczym 

2) do 31 stycznia - dane do deklaracji ZUS IWA, czyli formularza poświęconego informacjom niezbędnym do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Co do zasady dane te przekazuje dział kadr, jednak to pracownicy BHP muszą udostępnić informację na temat wypadków przy pracy oraz liczby osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia (stanowiska na których zostały przekroczone parametry  NDS i NDN czynników szkodliwych). Dane zawierają również informację o liczbie wypadków przy pracy, z uwzględnieniem podziału na wypadki ciężkie i śmiertelne. 

Zobacz także: Jakie wypadki należy uwzględnić w informacji ZUS IWA? 

3) do 15 lutego za poprzedni rok kalendarzowy - sprawozdanie Z-10 o warunkach pracy, dotyczące minionego roku. Złożenie sprawozdania ZUS Z10 to obowiązek pracodawcy, który otrzyma z pewnością odpowiednie przypomnienie drogą elektroniczną. Najczęściej powiadomienie o którym mowa jest wysyłane już w grudniu. 

Omawiane sprawozdanie musi zawierać informacje na temat zagrożeń czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia na stanowiskach pracy, na których zostały przekroczone obowiązujące normy. Wskazuje także pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia, uwzględniając stan na 31. grudnia. Zawiera także informację na temat podjętych w danym roku sprawozdawczym działań profilaktycznych i oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy. 

W sprawozdaniu nie może zabraknąć również danych o świadczeniach z tytułu pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych a także o odszkodowaniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. 

4) zwyczajowo na początku roku (styczeń/luty) sporządza się analizę stanu BHP. Zwyczajowo, ponieważ przepisy nie wskazują wyraźnego terminu. Co ciekawe, regulacje prawne nie zawierają także precyzyjnego określenia zawartości tego dokumentu. Analizę przekazuje się pracodawcy do zapoznania. Warto uwzględnić w niej informacje na temat m.in. profilaktyki i opieki zdrowotnej, szkoleń z zakresu BHP, wypadków przy pracy, chorób zawodowych, wyników badań środowiska pracy, ryzyk zawodowych, oceny warunków pracy, ochrony pracy kobiet i pracowników młodocianych czy stanu technicznego budynków.

Zobacz także: Pracodawca musi oceniać ryzyko zawodowe 

5) w terminie roku od ostatniego przeglądu - a jeśli zalecenia producenta tego wymagają, to częściej - należy przeprowadzić przegląd sprzętu PPOŻ. Należą do niego urządzenia przeciwpożarowe, przenośne gaśnice, przewoźne gaśnice. Co do zasady powinien być za to odpowiedzialny specjalista ds. PPOŻ. 

Zobacz także: Zagrożenia związane z budynkiem w ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku pracy zdalnej 

6) co rok i co pięć lat należy przeprowadzić przeglądy techniczne budynków - zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. Dokładnie opisaliśmy je w artykułach:

7) Instrukcja użytkowania każdego wyposażenia zawiera informacje na temat wymaganego przeglądu technicznego. Dotyczy to także np. regałów magazynowych, czym co do zasady powinien zająć się kierownik magazynu. Służba BHP podczas przeprowadzanych audytów sprawdza, czy wyposażenie ma aktualny przegląd techniczny. 

8) Instrukcja użytkowania określa częstotliwość i sposób przeprowadzania kontroli środków ochrony indywidualnej.

9) Raz w roku, w bieżącym roku za rok poprzedni sporządza się rejestr czynników szkodliwych. Jego wzór zawiera rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Dokument musi być sporządzony dla każdego stanowiska pracy, na którym występują czynniki szkodliwe. Nie ma przy tym znaczenia, czy przekraczają one dopuszczalny poziom. 

Kamil Szyszkiewicz

służba BHP, dokumenty BHP, substancje chemiczne, ZUS IWA, ubezpieczenie wypadkowe, ZUS Z10, warunki pracy, PPOŻ, sprzęt przeciwpożarowy, przegląd techniczny budynku, obowiązki pracodawcy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Dokumenty BHP dla pracowników z Ukrainy tylko w języku dla nich zrozumiałym https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/dokumenty-bhp-dla-pracownikow-z-ukrainy-tylko-w-jezyku-dla-nich-zrozumialym.html 8dbd6dcfebb71a9c11e7d27b6824682f Tue, 15 Mar 2022 14:15:25 +0100 Experto24.pl Pracodawca zatrudniający pracowników z Ukrainy powinien przetłumaczyć dokumenty BHP na język zrozumiały przez tych pracowników. Wypełnienie tego obowiązku, będzie dla pracodawcy podstawą do uznania, że pracownik zapoznał się z przepisami i zasadami BHP w stopniu umożliwiającym egzekwowanie ich przestrzegania.< Dokumenty BHP dla pracowników z Ukrainy tylko w języku dla nich zrozumiałym

Dokumenty BHP dla pracowników z Ukrainy tylko w języku dla nich zrozumiałym

Experto24.pl

Pracodawca zatrudniający pracowników z Ukrainy powinien przetłumaczyć dokumenty BHP na język zrozumiały przez tych pracowników. Wypełnienie tego obowiązku, będzie dla pracodawcy podstawą do uznania, że pracownik zapoznał się z przepisami i zasadami BHP w stopniu umożliwiającym egzekwowanie ich przestrzegania.

Pracodawca - który zgodnie z prawem - odpowiada za stan BHP w zakładzie, nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie szkolenia w dziedzinie BHP, a także przekazanie pracownikom informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach.

Ważne: Obowiązkiem pracodawcy, w przypadku pracowników z Ukrainy nie posługujących się językiem polskim, jest przetłumaczenie szkoleń BHP oraz wewnątrzzakładowych dokumentów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (np. instrukcje bhp, ocenę ryzyka zawodowego) na język dla tych pracowników zrozumiałym.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom, do stałego korzystania, aktualnych instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących:

  • stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
  • obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
  • postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi,
  • udzielania pierwszej pomocy.

Instrukcje powinny w sposób zrozumiały dla pracowników z Ukrainy wskazywać:

  • czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy,
  • zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy,
  • czynności do wykonania po jej zakończeniu,
  • zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że ustawa o języku polskim wskazuje, że dokumenty z zakresu prawa pracy, sporządza się w języku polskim. Niemniej jednak dokumenty te, mogą być jednocześnie sporządzone w wersji lub wersjach obcojęzycznych. Podstawą ich wykładni jest wersja w języku polskim, jeżeli osoba świadcząca pracę jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.

Ważne: Umowa o pracę lub inny dokument wynikający z zakresu prawa pracy, może być sporządzony w języku ukraińskim, na wniosek osoby świadczącej pracę, władającej tym językiem, niebędącej obywatelem polskim, pouczonym uprzednio o prawie do sporządzenia umowy lub innego dokumentu w języku polskim.

Podstawa prawna:
  • art. 2071 ; art. 2373 §1 ustawy z 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.),
  • art. 8 ustawy z 8 października 1999r. o języku polskim (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 672 ze zm.),
  • § 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r., poz.169, poz. 1650).
Halina Góralska

Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp

Ukraina, pracownik z Ukrainy, BHP, szkolenie BHP

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kontrola PIP w 2022 r. – dokumenty BHP https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/kontrola-pip-w-2022-r-dokumenty-bhp.html d7f2873bd0567bec7dde0b3891433641 Mon, 14 Feb 2022 14:23:11 +0100 Experto24.pl Co roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy kontroli. Inspektorzy sprawdzają przestrzeganie przepisów prawa pracy ze szczególnym nadzorem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia. W 2022 roku PIP planuje przeprowadzić 52 000 takich kontroli. Gdy kontrola pojawi się w Twojej firmie, miej przygotowane odpowiednie dokumenty – również te dotycząc BHP.< Kontrola PIP w 2022 r. – dokumenty BHP

Kontrola PIP w 2022 r. – dokumenty BHP

Experto24.pl

Co roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy kontroli. Inspektorzy sprawdzają przestrzeganie przepisów prawa pracy ze szczególnym nadzorem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia. W 2022 roku PIP planuje przeprowadzić 52 000 takich kontroli. Gdy kontrola pojawi się w Twojej firmie, miej przygotowane odpowiednie dokumenty – również te dotycząc BHP.

Na kontrolę PIP trzeba się odpowiednio przygotować, również z tego względu, że prowadzone są one w różnych zakresach. Pomimo tego można wyróżnić grupę dokumentów i zagadnień sprawdzanych niemalże zawsze. Warto również mieć na względzie, że kontrole obejmować będą głównie branże o dużej wypadkowości i cechujące się wieloma zagrożeniami zawodowymi, np. firmy z sektora budowlanego lub wykorzystujące czynniki chemiczne w środowisku pracy.

Niezapowiedziana kontrola PIP

Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, informacja o planowanej kontroli, powinna dotrzeć do pracodawcy co najmniej 7 dni przed jej rozpoczęciem, a sama kontrola rozpocząć w terminie do 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Problem jednak w tym, że zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy, inspektor ma prawo przeprowadzić niezapowiedzianą kontrolę o każdej porze dnia i nocy. Jak łatwo się domyślić, taka sytuacja powoduje sporny stan prawny.

Na podstawie własnego doświadczenia, mogę stwierdzić, że pracodawcy zazwyczaj otrzymują informację o wszczęciu kontroli. Najczęściej pisemnie – pocztą lub inspektorzy telefonują do firmy np. do działu kadr.

Ważne: W sejmie trwają prace przepisami, które mają jednoznacznie wskazać, że obowiązek zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli nie zachodzi w przypadku kontroli przeprowadzanych przez PIP. Po uchwaleniu tych zmian, inspektorzy pracy nie będą mieli zatem obowiązku informować pracodawców o planowanej kontroli.

Zobacz również: Kontrole PIP już niedługo bez zawiadamiania przedsiębiorcy>>>

Ważne: W związku pandemią COVID-19 prowadzone są również kontrole w formie zdalnej i hybrydowej. Kontrola taka może zostać przeprowadzony tylko za zgodą pracodawcy. Przy braku zgody inspektor PIP dokonuje czynności kontrolnych w sposób tradycyjny.

Kontrola PIP - dokumenty BHP interesujące inspektora

Praktyka zawodowa pokazuje, że są dokumenty i zagadnienia z zakresu BHP, które stanowią podstawę większości kontroli.

Karta szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

W trakcie kontroli inspektor może zażądać do wglądu akta osobowe wybranych pracowników. Powinny one zawierać między innymi kartę szkolenia wstępnego w dziedzinie BHP. Inspektor sprawdza obecność tego dokumentu w aktach oraz jego poprawność. Dotyczy to części ogólnej i stanowiskowej.

Zobacz również: Karta szkolenia w dziedzinie BHP

Dokumentacja szkolenia okresowego

Kolejnym rodzajem dokumentów, o który może poprosić inspektor są dokumenty dotyczące szkolenia okresowego, które co do zasady dotyczą wszystkich pracowników. Wyjątek stanowią pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawców zakwalifikowanych do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka.

Zobacz także: Gdzie odnotować przyczynę odroczenia szkolenia okresowego bhp z uwagi na COVID-19?>>>

Odzież robocza i środki ochrony indywidualnej

Wyposażenie pracownika w odzież roboczą i niezbędne środki ochrony indywidualnej to podstawowy obowiązek pracodawcy. Odzież roboczą dostarcza się pracownikowi, jeżeli jego odzież własna może ulec zniszczeniu ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne bądź bezpieczeństwa i higieny pracy lub znacznemu zabrudzeniu. Konieczność zapewnienia środków ochronny indywidualnej wynika z analizy ryzyka pracy.

Pobierz dokument: Karta ewidencji odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej>>>

Badania lekarskie pracowników

To kolejne dokumenty podlegające kontroli PIP. Dokumentacja powinna zawierać skierowania i orzeczenia lekarskie wstępnych, kontrolnych i okresowych badań lekarskich.

Ważne: Konieczność wykonywania badań okresowych została zawieszona na czas stanu epidemii. Po odwołaniu stanu epidemii należy wykonać te badania w ciągu 180 dni od dnia jego odwołania.

Ocena ryzyka zawodowego i pomiary środowiska pracy

Proces oceny ryzyka pozwala ilościowo określić poziom bezpieczeństwa. Ramię w ramię z oceną ryzyka idą czynniki szkodliwe występujące w środowisku pracy. Pracodawca ma obowiązek mierzyć ich poziom. Następnie używając oceny ryzyka, interpretuje się otrzymane wyniki.

Pobierz dokumenty:
Karta badań i pomiarów czynników szkodliwych>>>
Rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy>>>

Rejestr wypadków przy pracy oraz protokoły powypadkowe

Rejestr wypadków oraz protokoły powypadkowe to swego rodzaju wizytówka zakładu pracy. Inspektor, analizując protokoły może ocenić, czy pracodawca podejmuje działania zmierzające do zapewnienia bezpieczniejszego środowiska pracy.

Ważne: Podczas kontroli, zazwyczaj sprawdzana jest równocześnie dokumentacja kadrowa (np. umowy o pracę, listy płac)

Zobacz również:

Protokół z kontroli inspektora PIP

Po zakończeniu kontroli inspektor sporządza protokół na podstawie zebranych informacji. Z protokołem zapoznaje się pracodawca lub osoba pisemnie przez niego upoważniona. Odbiór protokołu świadczy o zakończeniu kontroli. Nie zawsze jednak oznacza to zamknięcie sprawy. W przypadku stwierdzonych podczas kontroli uchybień, inspektor wydaje pisemną decyzję, od której pracodawca może odwołać się w terminie 7 dni od daty otrzymania nakazu.

Zobacz także: Jak powinna wyglądać dokumentacja z kontroli PIP?>>>

Zobacz także: Wskazówki, na co zwrócić uwagę odwołując się od decyzji inspektora PIP>>>

Podstawa prawna:
  • art. 24; art. 31, art. 33 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1251);
  • § 5 - § 17 rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860) ;
  • art. 48, art. 57 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 162) ;
  • art. 207, art. 226, art. 229, art. 237, art. 2376, art 2377, art. 215, art. 234 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) ;
  • §39a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650);
  • rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. z 2002 r. nr 191, poz. 1596) ;
  • § 9 - § 16 rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 105, poz. 870) ;
  • rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 1286);
  • § 4 - § 19 rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2011 r. nr 33, poz. 166) ;
  • art. 9 Ustawy o pracy tymczasowej (Dz.U. 2019 poz. 1563);
  • § 6 rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r., poz. 2369);
  • § 3 - § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 14, poz. 80 ze zm.).
Kamil Szyszkiewicz

BHP, kontrola PIP, dokumentacja BHP

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Dokumentacja BHP – upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/dokumentacja-bhp-upowaznienie-do-podpisywania-dokumentow-za-pracodawce.html c3fa02bfa284fb46ec52678956304289 Wed, 19 Jan 2022 16:23:25 +0100 Experto24.pl Czy pracodawca może dopuścić aby dokumentacja BHP została zatwierdzona i podpisana przez upoważnionego do jej podpisywania kierownika? Czy podpisanie protokołu powypadkowego lub oceny ryzyka zawodowego przez kierownika to dopuszczalna praktyka?< Dokumentacja BHP – upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę

Dokumentacja BHP – upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę

Experto24.pl

Czy pracodawca może dopuścić aby dokumentacja BHP została zatwierdzona i podpisana przez upoważnionego do jej podpisywania kierownika? Czy podpisanie protokołu powypadkowego lub oceny ryzyka zawodowego przez kierownika to dopuszczalna praktyka?

Zgodnie z art. 31 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320), za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną, czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.

Przepis ten wyraźnie zatem wskazuje, że dokumentacja BHP może być podpisywana przez upoważnioną do tego osobę. Aby tak się jednak stało i upoważnienie do podpisywania dokumentacji BHP było zgodne z prawem, musi ono wynikać z:

  • przepisów zakładowych,
  • umowy o pracę,
  • lub co najmniej z zakresu obowiązków.

Upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę - podstawa prawna

Upoważnienie do wykonywania czynności z zakresu BHP musi wyraźnie wynikać z:

  • przepisów zakładowych (np. regulaminu pracy) – jeżeli dotyczy danego stanowiska (por. wyrok Sądu Najwyższego z 10 września 1998 r., I PKN 286/98, OSNP 1999 nr 18, poz. 585),
  • umowy o pracę zawartej z tym pracownikiem,
  • co najmniej zakresu obowiązków, z których wynika wyraźne wyznaczenie tej osoby do wykonywania czynności z zakresu bhp – jeżeli ma dotyczyć konkretnej osoby tj. pracownika.

Upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę - forma upoważnienia

Przepisy prawa nie określają bezpośrednio, jaka powinna być forma upoważnienia do podpisywania dokumentów za pracodawcę. W przypadku, gdy nie jest to określone w przepisach wewnątrzzakładowych – ze względów dowodowych - najlepiej, aby upoważnienie takie miało formę upoważnienia pisemnego.

Wyznaczenie osoby dokonującej czynności z zakresu prawa pracy (...) następuje przez złożenie oświadczenia woli przez osobę lub organ kierujący jednostką organizacyjną będącą pracodawcą i wyrażenie zgody przez wyznaczoną osobę (por. wyrok Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r. II PK 412/04, OSNP 2006/13–14/210).

Upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę – podmiot zewnętrzny

Warto również wiedzieć, że nie jest koniecznym aby dokumentację BHP w imieniu pracodawcy podpisywał podmiot pozostający z nim w stosunku pracy. Dopuszczalne jest również upoważnienie osoby lub firmy niepowiązanej z pracodawcą stosunkiem pracy.

(…) Osoba wykonująca czynności z zakresu prawa pracy za pracodawcę, który jest jednostką organizacyjną, nie musi być objęta strukturą organizacyjną tej jednostki (wyrok Sądu Najwyższego z 5 maja 2011 r., II PK 181/10, niepubl.)

Podstawa prawna:

art. 31 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.)

Michał Culepa
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zespół oceniający ryzyko zawodowe https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/zespol-oceniajacy-ryzyko-zawodowe.html 740d34554f4bfaca17af2e96dea4d8bb Wed, 30 Sep 2015 14:44:12 +0200 Experto24.pl Przepisy i zasady dotyczące oceny ryzyka zawodowego w równym stopniu dotyczą wszystkich pracodawców – bez względu na wielkość i złożoność organizacji czy prowadzoną działalność. Jednak wybranie i wskazanie osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego może przysporzyć trudności. Oto kilka wskazówek ułatwiających to zadanie.< Zespół oceniający ryzyko zawodowe

Zespół oceniający ryzyko zawodowe

Experto24.pl

Przepisy i zasady dotyczące oceny ryzyka zawodowego w równym stopniu dotyczą wszystkich pracodawców – bez względu na wielkość i złożoność organizacji czy prowadzoną działalność. Jednak wybranie i wskazanie osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego może przysporzyć trudności. Oto kilka wskazówek ułatwiających to zadanie.

Pracodawca w zarządzeniu o przeprowadzeniu oceny ryzyka zawodowego w zakładzie pracy powinien określić:

  • odpowiedzialność za dokonanie oceny ryzyka zawodowego,

  • osoby do pracy w zespołach ds. oceny ryzyka,

  • osoby do przeszkolenia w tematyce oceny ryzyka,

  • osobę odpowiedzialną za opracowanie dokumentacji ryzyka i jej przechowywania,

  • sposób zapoznania pracowników z ryzykiem zawodowym,

  • sytuacje, w jakich należy dokonywać weryfikacji oceny ryzyka zawodowego oraz ich częstotliwość,

  • termin dokonania oceny ryzyka zawodowego w firmie.

Zespół ds. oceny ryzyka zawodowego powołuje pracodawca w trybie przyjętym w danej firmie. Wskazane jest, aby taki zespół składał się z:

  • pracodawcy lub jego przedstawiciela,

  • pracowników wyznaczonych przez pracodawcę (w tym osób kierujących pracownikami),

  • ekspertów zewnętrznych (jeżeli akurat zachodzi taka potrzeba).

Poza wiedzą w zakresie dokonywania oceny od pracodawcy nie są wymagane żadne dodatkowe kwalifikacje, tzn. uprawnienia do oceny ryzyka zawodowego.

Natomiast przedstawicielem pracodawcy może być każda osoba, w tym również specjalista ds. bhp, gdyż przepisy tego nie zabraniają, a ze względu na ogólną wiedzę w zakresie ochrony pracy pracownika służby bhp jest to nawet wskazane.

Szczegółową wiedzę dotyczącą na przykład zagrożeń związanych z maszynami lub technologią na konkretnych odcinkach organizacji pracy posiadają pracownicy nadzoru – kierownicy, majstrowie. Z tego powodu powinni oni wchodzić okresowo w skład zespołu oceniającego ryzyko zawodowe w wydziałach ich dotyczących.

Ponadto wiedzę o zagrożeniach, a bardzo często postępowaniu realizowanym w praktyce, mają społeczni inspektorzy pracy i inni pracownicy interesujący się ochroną pracy.

Czasami konieczne jest, aby osoby wchodzące w skład zespołu ds. oceny ryzyka zawodowego posiadały specjalistyczną wiedzę z różnych dziedzin. W takich przypadkach osoby te powinny być powoływane do zespołu okresowo lub w celu udzielenia przez nie konkretnych konsultacji.

Przykład:

Kto w zespole oceniającym ryzyko?

Ocena ryzyka dotyczy wydziału, na którym znajdują się maszyny stwarzające specyficzne zagrożenia (oddziaływanie na organizm pracownika czynników chemicznych, którego negatywne skutki nie są dokładnie znane, promieniowanie i pola wysokiej częstotliwości, których pole oraz kierunek działania może wynikać z konstrukcji urządzenia itp.). Wtedy w skład zespołu należy powołać osoby o specjalistycznej wiedzy na temat tych właśnie zagrożeń.

dr inż. Iwona Romanowska-Słomka, ekspert w zakresie oceny ryzyka zawodowego

ocena ryzyka zawodowego

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Samochód służbowy dla zleceniobiorcy – co powinna zawierać umowa https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/samochod-sluzbowy-dla-zleceniobiorcy-co-powinna-zawierac-umowa.html 19ca2ef8078da49806ee337fd32935c4 Wed, 06 May 2015 20:16:45 +0200 Experto24.pl Wiele firm powierza się samochody służbowe osobom zatrudnionym na umowę zlecenie. W tym przypadku rodzi się jednak pytanie na jakich zasadach można powierzyć samochód służbowy nowemu pracownikowi na umowie zleceniu? Jakie zapisy zawrzeć w umowie zleceniu, aby zapewnić bezpieczeństwo Zleceniodawcy i Zleceniobiorcy? Oto kilka wskazówek.< Samochód służbowy dla zleceniobiorcy – co powinna zawierać umowa

Samochód służbowy dla zleceniobiorcy – co powinna zawierać umowa

Experto24.pl

Wiele firm powierza się samochody służbowe osobom zatrudnionym na umowę zlecenie. W tym przypadku rodzi się jednak pytanie na jakich zasadach można powierzyć samochód służbowy nowemu pracownikowi na umowie zleceniu? Jakie zapisy zawrzeć w umowie zleceniu, aby zapewnić bezpieczeństwo Zleceniodawcy i Zleceniobiorcy? Oto kilka wskazówek.

Zleceniodawca może udostępnić zleceniobiorcy samochód służbowy celem wykonywania zlecenia na zasadach zawartych w umowie cywilnoprawnej między Zleceniobiorcą a Zleceniodawcą.

Nie ma przeszkód, aby zleceniodawca udostępnił zleceniobiorcy samochód służbowy celem wykonywania przedmiotu umowy zlecenia, a więc dla wykonywania umówionej pracy/usług. Wynika to z ogólnej zasady swobody umów jaka istnieje w stosunkach cywilnoprawnych.

Treść umowy powierzenia samochodu służbowego

Podstawą takiego udostępnienia powinna być pisemna umowa pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Treść tej umowy powinna przede wszystkim precyzować:

  • datę oraz miejsce zawarcia umowy,

  • wskazanie stron umowy,

  • identyfikacje powierzanego samochodu w szczególności poprzez wskazanie nazwy, modelu, data produkcji, numer silnika, numer nadwozia,

  • ewentualne określenie rzeczy przynależnych do samochodu np. zestaw kluczy, nawigacja GPS,

  • potwierdzenie objęcia posiadania samochodu przez zleceniobiorcę,

  • zakres użytkowania samochodu w szczególności, czy może być wykorzystywany do celów prywatnych, liczba kilometrów możliwych do wykorzystania w jazdach,

  • ustalenie warunków zwrotu samochodu,

  • wskazanie zasad odpowiedzialności zleceniobiorcy za szkody związane z użytkowaniem samochodu,

  • reguły dotyczące rozwiązania umowy,

  • podpisy stron umowy.

Należy pamiętać, że użytkowanie przez zleceniodawcę samochodu służbowego do celów prywatnych będzie stanowiło jego przychód podlegający opodatkowaniu.

Kwestia badań lekarskich

W przypadku zleceniobiorcy, który nie jest pracownikiem, nie ma obowiązku kierowania takiego pracownika na badania lekarskie, które odnosiłyby się do pracowników kierowców, którym powierza się samochody służbowe.

Podstawa prawna:

art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012, poz. 361, ze zm.).

Tomasz Zwolak, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy

podróż służbowa, umowa zlecenie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Wskazówki, które ułatwią opracowanie karty oceny ryzyka zawodowego https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/wskazowki-ktore-ulatwia-opracowanie-karty-oceny-ryzyka-zawodowego.html 23511fcac7f1dac55a9697f5c7630666 Tue, 30 Dec 2014 09:12:26 +0100 Experto24.pl Każdy pracodawca musi przeprowadzić, udokumentowaną ocenę ryzyka zawodowego. Nie jest to łatwe zadanie. Jednym z dokumentów tejże oceny, którego przygotowanie sprawia trudności jest karta oceny ryzyka zawodowego. Nie ma dla niej bowiem ustalonego wzoru w przepisach, a forma jej opracowania leży w gestii pracodawcy. Oto kilka wskazówek, które ułatwią sporządzenie karty oceny ryzyka zawodowego.< Wskazówki, które ułatwią opracowanie karty oceny ryzyka zawodowego

Wskazówki, które ułatwią opracowanie karty oceny ryzyka zawodowego

Experto24.pl

Każdy pracodawca musi przeprowadzić, udokumentowaną ocenę ryzyka zawodowego. Nie jest to łatwe zadanie. Jednym z dokumentów tejże oceny, którego przygotowanie sprawia trudności jest karta oceny ryzyka zawodowego. Nie ma dla niej bowiem ustalonego wzoru w przepisach, a forma jej opracowania leży w gestii pracodawcy. Oto kilka wskazówek, które ułatwią sporządzenie karty oceny ryzyka zawodowego.

Inspektorzy PIP podczas kontroli najczęściej mają zastrzeżenia do właśnie dokumentowania oceny ryzyka zawodowego. Problem ten jest najbardziej widoczny u małych firmach. Niestety najczęściej ocena ryzyka zarodowego jest źle przeprowadzona, bądź pracodawcy nie przeprowadzają jej w ogóle. Często tłumacząc się, że nie potrafią jej dokonać lub że nie mają wzorów dokumentów, które pomogłyby im udokumentować ją w prawidłowy sposób. Niestety takie tłumaczenie nie jest wystarczające dla PIP. Dlatego też kontrole często wówczas kończą się karą dla pracodawcy.

Prawidłowe przeprowadzenie i udokumentowanie oceny ryzyka zawodowego jest ważne nie tylko z uwagi na kary grożące za jej brak, ale również z uwagi na bezpieczeństwo pracowników. Skupmy się, więc na jednym z dokumentów, jakie należy opracować przeprowadzając ocenę ryzyka zawodowego, mianowicie karcie oceny ryzyka zawodowego.

Cel sporządzenia karty oceny ryzyka zawodowego

Biorąc pod uwagę cel opracowania oceny ryzyka zawodowego wynikający z przepisów kodeksu pracy oraz wymagania dotyczące dokumentacji oceny ryzyka zawodowego określone w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, należy stwierdzić, że karta oceny ryzyka zawodowego powinna uświadomić każdemu pracownikowi z jakimi zagrożeniami może się spotkać przy wykonywaniu pracy:

  • skąd one pochodzą,

  • czym mogą skutkować i

  • jak się przed nimi chronić.

Elementy karty oceny ryzyka zawodowego

Informacja o ryzyku zawodowym przekazana pracownikowi powinna zawierać:

  1. Opis zagrożeń z podaniem ich źródła.

  2. Opis możliwych (maksymalnych) skutków spowodowanych każdym z zagrożeń.

  3. Opis stosowanej profilaktyki ograniczającej ryzyko (zabezpieczeń):

    • środki techniczne,

    • środki organizacyjne,

    • środki ochrony zbiorowej,

    • środki ochrony indywidualnej.

  1. Wartości oszacowanego ryzyka początkowego (bez stosowania zabezpieczeń) - wskazane.

  2. Wartości oszacowanego ryzyka szczątkowego (końcowego) po zastosowaniu środków profilaktycznych.

  3. Dopuszczalny, ustalony przez pracodawcę maksymalny poziom ryzyka od każdego z zagrożeń.

  4. Datę przeprowadzonej oceny oraz osoby dokonujące oceny.

  5. Podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej.

Dodatkowo na karcie oceny ryzyka może być miejsce na potwierdzenie poinformowania pracownika o ryzyku zawodowym wiążącym się z wykonywaną przez niego pracą (potwierdzenie to można również zrealizować np. na dokumencie zbiorczym).

Podstawa prawna:
  • art. 226 Kodeksu Pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502),

  •   § 39a ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz.1650 ze zm.).

Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

ocena ryzyka zawodowego, kontrola pip

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/dokumentacja-oceny-ryzyka-zawodowego.html 946e8b06aeb2ab5b67f8fbc2dd6e3333 Sat, 08 Nov 2014 21:53:00 +0100 Experto24.pl Każdy pracodawca ma obowiązek oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą, stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko zawodowe, informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, i zasadach ochrony przed zagrożeniami (art. 226 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy).< Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego

Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego

Experto24.pl

Każdy pracodawca ma obowiązek oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą, stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko zawodowe, informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, i zasadach ochrony przed zagrożeniami (art. 226 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy).

Ocena ryzyka zawodowego wymaga przedstawienia dokumentacji opisującej drogę postępowania i osiągnięte rezultaty. Dokumentacja taka, zaproponowana przez nas w formie:

  • karty analizy ryzyka zawodowego,

  • karty oceny ryzyka zawodowego,

  • informacji o ryzyku zawodowym na stanowisku pracy,

powinna zawierać:

  • opis obiektu (procesu, urządzenia lub maszyny), dla którego przeprowadzono ocenę ryzyka (np. specyfikację, granicę obiektu, określony zakres eksploatacji i użycia);

  • stwierdzone zagrożenia:

- stwierdzenie sytuacji niebezpiecznych,

- uwzględnione zdarzenia niebezpieczne mające wpływ na poziom ryzyka w przeszłości;

Informacje wykorzystane w ocenie ryzyka:

  • wykorzystane dane i ich źródła (np. wypadki z przeszłości, dane oraz doświadczenie w zmniejszaniu ryzyka w podobnych, porównywalnych obiektach),

  • niepewność w ocenie granicy błędu użytych danych i ich wpływu na wartościowanie ryzyka;

  • cele osiągnięte przez zastosowanie środków ochrony;

  • zastosowane środki ochrony do zlikwidowania zagrożeń lub zmniejszenia ryzyka;

  • wynik zakończonej oceny ryzyka zawodowego (określenie, czy ryzyko jest dopuszczalne);

  • informację o ryzyku zawodowym przedstawianą pracownikowi do zapoznania się z oceną.

W dokumentacji oceny ryzyka zawodowego pracownika młodocianego powinny być także zawarte określone wcześniej elementy, wynikające z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Prezentowane dokumenty należy traktować jako przykładowe. Rzeczywiste warunki mogą odbiegać od podanych przez nas.

Bartłomiej Zamostny

Ocena ryzyka zawodowego, przechowywanie dokumentów, kodeks pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Planowanie profilaktyki w ryzyku zawodowym https://www.experto24.pl/bhp/dokumentacja-bhp/planowanie-profilaktyki-w-ryzyku-zawodowym.html eb93dd049d0bb4c8b11452a21bcd2380 Thu, 08 May 2014 13:51:10 +0200 Experto24.pl Planowanie profilaktyki w ryzyku zawodowym powinno być prowadzone z udziałem zainteresowanych pracowników. Należy wykorzystać doświadczenie zawodowe tych osób, które osobiście wykonują pracę i często mają wiedzę na temat możliwości wprowadzenia zmian.< Planowanie profilaktyki w ryzyku zawodowym

Planowanie profilaktyki w ryzyku zawodowym

Experto24.pl

Planowanie profilaktyki w ryzyku zawodowym powinno być prowadzone z udziałem zainteresowanych pracowników. Należy wykorzystać doświadczenie zawodowe tych osób, które osobiście wykonują pracę i często mają wiedzę na temat możliwości wprowadzenia zmian.

Jeżeli nie ma pomysłu jakie działania można zastosować w konkretnym przypadku, to warto skorzystać z doświadczeń innych. Wykorzystać znajomości w innych zakładach pracy, zobaczyć jak inni zorganizowali pracę, obejrzeć bardziej nowoczesne maszyny. Porozmawiać z przedstawicielem producenta lub importera maszyn stosowanych w zakładzie na temat zmian, jakie wprowadzono w nich w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa

Tworzenie planu działań profilaktycznych

Po przeanalizowaniu potrzeb i możliwości eliminacji i ograniczenia ryzyka można już przystąpić do opracowania planu działań profilaktycznych. Jeżeli potrzebne działania nie wymagają większych nakładów finansowych niż dostępne środki – nie ma problemu. Często jednak  zakres i termin planowanych działań musi uwzględniać możliwości finansowe pracodawcy. Plan działań musi być wtedy oparty na ustaleniu spraw najważniejszych w danym momencie.

Bezwzględnie trzeba ograniczyć ryzyko, które oszacowane zostało jako nieakceptowalne lub bardzo duże. Jeżeli w przyjętej metodzie było szacowane ryzyko wartościami liczbowymi, to automatycznie wielkość ryzyka wskazuje na skalę potrzebnych działań.

Trzeba zwracać szczególną uwagę na zagrożenia, które mogą spowodować poważne szkody, jak śmierć lub nieodwracalne zmiany stanu zdrowia pracownika. Przy planowaniu należy również uwzględniać liczbę pracowników, których dotyczy określone zagrożenie.

Sporządzony plan działań profilaktycznych powinien zawierać oprócz opisu zadania także:

  • termin jego realizacji,
  • wskazanie osoby odpowiedzialnej za tę realizację. 

Plan musi być oczywiście zatwierdzony do realizacji przez osobę reprezentującą pracodawcę lub jego samego. O planowanych zamierzeniach trzeba również poinformować zainteresowanych pracowników, jeżeli nie uczestniczyli w ich tworzeniu.

Agnieszka Świeboda

ocena ryzyka zawodowego

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>