Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 29 Mar 2024 03:27:11 +0100 Odwołanie od nakazu inspektora PIP w zakresie oceny ryzyka zawodowego https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/odwolanie-od-nakazu-inspektora-pip-w-zakresie-oceny-ryzyka-zawodowego.html c0842ebf2cd7100abafe37c929e59910 Thu, 21 Apr 2022 21:11:56 +0200 Experto24.pl Inspektor PIP podczas kontroli stwierdził nieprawidłowości związane z wypełnianiem obowiązków związanych z oceną ryzyka i wydał nakaz ich usunięcia. W przypadku gdy nie zgadzamy się z decyzją inspektora pracy, możemy odwołać się do organu II instancji. O skuteczności odwołania decydować będzie m.in. jego prawidłowe przygotowanie.< Odwołanie od nakazu inspektora PIP w zakresie oceny ryzyka zawodowego

Odwołanie od nakazu inspektora PIP w zakresie oceny ryzyka zawodowego

Experto24.pl

Inspektor PIP podczas kontroli stwierdził nieprawidłowości związane z wypełnianiem obowiązków związanych z oceną ryzyka i wydał nakaz ich usunięcia. W przypadku gdy nie zgadzamy się z decyzją inspektora pracy, możemy odwołać się do organu II instancji. O skuteczności odwołania decydować będzie m.in. jego prawidłowe przygotowanie.

Praktycznie każda kontrola inspektora pracy, która jest realizowana w obszarze technicznego bezpieczeństwa pracy, dotyczy w mniejszym lub większym stopniu problematyki związanej z oceną ryzyka zawodowego. Ocena ryzyka i obowiązki z nią związane są zatem badane zarówno w ramach kontroli kompleksowych, podczas których analizowane jest pełne spektrum problematyki bhp, jak również kontroli problemowych, o ograniczonym zasięgu przedmiotowym. Dotyczy to również kontroli inicjowanych przez skargi pracownicze oraz organizacji związkowych.

Protokół z kontroli inspektora PIP

Zanim kontrolowany pracodawca otrzyma od inspektora pracy środki prawne, w pierwszej kolejności zostanie mu udostępniony protokół z kontroli. Powszechną praktyką jest, że pracodawcy bez weryfikacji poddają się ustaleniom inspektora pracy, nie weryfikują ich i często podpisują protokół bez zapoznania się z jego treścią. Wpisuje się to wprawdzie w zasadę szybkości i prostoty postępowania, pamiętaj jednak, że ustalenia zawarte w treści protokołu stanowią bazę dającą inspektorowi podstawę do wydania określonych decyzji oraz wystąpień.

Pracodawca, który otrzymał nakaz wskazujący na nieprawidłowości, musi rozważyć – czy zgadza się z decyzją inspektora pracy, czy też ma inne zdanie na temat ustalonych nieprawidłowości. W sytuacji gdy uzna, że nakaz inspektora pracy nie budzi wątpliwości, wówczas nie pozostaje nic innego, jak jego realizacja w terminie określonym przez inspektora.

Analiza nakazu inspektora PIP

Dokonując oceny w zakresie wątpliwości, czy wnosić odwołanie, czy nie, warto uwzględnić pewną dodatkową, istotną kwestię. Nakaz inspektora pracy jest decyzją administracyjną, a przepisy ustawy o PIP wskazują precyzyjnie, z jakich elementów nakaz taki powinien się składać.

Każdy nakaz wydany w formie pisemnej zawiera odpowiednio:

  • oznaczenie organu Państwowej Inspekcji Pracy,
  • datę wydania,
  • oznaczenie strony lub stron,
  • powołanie podstawy prawnej,
  • rozstrzygnięcie,
  • termin usunięcia stwierdzonych uchybień,
  • pouczenie o przysługujących środkach odwoławczych.

Patrząc na przywołane wyżej elementy, można łatwo zauważyć rozbieżności w stosunku do decyzji administracyjnej wydawanej przez inne organy administracji publicznej na podstawie przepisów postępowania administracyjnego. W typowych bowiem przypadkach każda decyzja administracyjna zawiera uzasadnienie faktyczne jako jeden z wymogów koniecznych decyzji. W odniesieniu do nakazu inspektora pracy uzasadnienia faktycznego w treści decyzji nie ma. Tym samym podmiot kontrolowany może mieć wątpliwości, czy brak uzasadnienia faktycznego w treści decyzji dotyczącej uchybień w zakresie oceny ryzyka zawodowego dyskwalifikuje taką decyzję.

Fakt, że nakaz odnoszący się do uchybień w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy nie zawiera uzasadnienia faktycznego, które by stanowiło powód wydania nakazu, nie oznacza, że uzasadnienie faktyczne w ogóle nie istnieje. Uzasadnieniem do wydania nakazu jest bowiem treść protokołu, w którym inspektor wykazał naruszenia dotyczące problematyki bhp. O braku uzasadnienia można by mówić dopiero wówczas, gdyby inspektor pracy wydał nakaz zobowiązujący na przykład do przeprowadzenia aktualizacji oceny ryzyka, bez opisania w treści protokołu kontroli okoliczności przemawiających za dokonaniem takiej aktualizacji.

Brak uzasadnienia jako podstawa odwołania od nakazu inspektora PIP

Oceniając możliwość wniesienia odwołania tylko na podstawie braku uzasadnienia nie przyniesie zamierzonych efektów. Brak zamieszczenia uzasadnienia nakazu w jego treści nie powoduje bowiem, że nakaz jest wydany wadliwie. Warto pamiętać, że ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy zawiera przepisy szczególne, względem powszechnej procedury administracyjnej. Tym samym, skoro przepis art. 34 ustawy o PIP wymienia informacje, jakie powinny się znaleźć w decyzji, bez obowiązku zamieszczenia uzasadnienia faktycznego, które usprawiedliwiałoby wydanie nakazu, to decyzja inspektora (zawierająca wszystkie elementy wynikające z ustawy o PIP) jest decyzją prawidłową w znaczeniu formalnym. Przepis szczególny ustawy o PIP wyłącza bowiem bardziej ogólną regulację wynikającą z procedury administracyjnej normującej zawartość standardowej decyzji organów administracji publicznej.

Odwołanie z ponownym wykorzystaniem zastrzeżeń do protokołu kontroli

Zanim pracodawca zdecyduje się na odwołanie od nakazu, zawsze ma możliwość złożenia zastrzeżeń do protokołu kontroli, które stanowią bazę do sporządzenia nakazów z zakresu oceny ryzyka zawodowego. Czy zatem argumenty, które pracodawca wcześniej wskazał w złożonych zastrzeżeniach do protokołu z kontroli, a które nie zostały uwzględnione przez inspektora pracy, mogą być przywołane w treści odwołania od nakazu, które będzie rozpatrywane przez okręgowego inspektora pracy? Odpowiedź jest bardzo prosta – nie ma absolutnie przeciwwskazań, aby zarzuty nieuwzględnione przez inspektora pracy, który przeprowadzał kontrolę, były powtórzone w treści odwołania od nakazu.

Zobacz także: Od jakich decyzji inspektów pracy można wnieść odwołanie do Głównego Inspektora Pracy? >>>

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Kontrola PIP, inspektor PIP, ocena ryzyka zawodowego

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kontrola środków ochrony indywidualnej do prac na wysokości https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/kontrola-srodkow-ochrony-indywidualnej-do-prac-na-wysokosci.html f84ff5e06a17f29bf9a4043bf5144fe2 Thu, 08 May 2014 12:06:43 +0200 Experto24.pl Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości wymagają przeprowadzenia corocznej kontroli stanu technicznego potwierdzonej w karcie urządzenia. W instrukcji urządzenia może być zapis, że kontroli tej może dokonywać osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w zakładzie pracy po uprzednim przeszkoleniu z zakresu kontroli urządzeń zabezpieczających.< Kontrola środków ochrony indywidualnej do prac na wysokości

Kontrola środków ochrony indywidualnej do prac na wysokości

Experto24.pl

Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości wymagają przeprowadzenia corocznej kontroli stanu technicznego potwierdzonej w karcie urządzenia. W instrukcji urządzenia może być zapis, że kontroli tej może dokonywać osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w zakładzie pracy po uprzednim przeszkoleniu z zakresu kontroli urządzeń zabezpieczających.

Środki chroniące przed upadkiem z wysokości zaliczone są do środków ochrony indywidualnej o złożonej konstrukcji. Producent lub jego upoważniony przedstawiciel, wprowadzając środki ochrony indywidualnej do obrotu, powinien dostarczyć instrukcję ich użytkowania.

Instrukcja dostarczana przez producenta wraz ze środkami ochrony indywidualnej o konstrukcji złożonej, przeznaczonymi do ochrony przed zagrożeniem życia lub zagrożeniami, które mogą powodować ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie ciała lub utratę zdrowia, w tym zmiany chorobowe, których skutków według producenta użytkownik nie jest w stanie stwierdzić w odpowiednim czasie, powinna zawierać w szczególności dane przeznaczone do wykorzystania wyłącznie przez kompetentne i przeszkolone osoby, które posiadają kwalifikacje do ich właściwej interpretacji i zapewnią bezpieczne stosowanie tych środków przez użytkownika.

Natomiast w Polskiej Normie PN-EN 365:2006 Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości - Ogólne wymagania dotyczące instrukcji użytkowania, konserwacji, badań okresowych, napraw, znakowania i pakowania, w pkt 3.3 zapisano, że osoba kompetentna do przeprowadzania badań okresowych to „osoba wykształcona w zakresie aktualnych wymagań dotyczących badań okresowych, zaleceń i instrukcji wydanych przez producenta, stosowanych dla danego składnika, podsystemu lub systemu. Uwaga 1. Zaleca się, aby taka osoba była zdolna do identyfikacji i oceny znaczenia uszkodzeń, inicjowała podjęcie działań naprawczych oraz posiadała umiejętności i możliwości niezbędne do ich wykonania. Uwaga 2. Może być niezbędne szkolenie osoby kompetentnej przeprowadzone przez producenta lub jego autoryzowanego reprezentanta w zakresie poszczególnych ŚOI oraz innego sprzętu, np. odpowiednio do ich skomplikowania albo nowoczesności, bądź gdy krytyczna wiedza w zakresie bezpieczeństwa jest niezbędna do rozłożenia, powtórnego złożenia lub oceny ŚOI oraz innego sprzętu. Może być niezbędne powtarzanie szkolenia z uwagi na modyfikacje i stosowanie nowszych wersji sprzętu”.

Pamiętać należy, że:

  • producent szelek ma prawo korzystać z wymagań norm opracowując instrukcję sprzętu, będącą elementem systemu bezpiecznego stosowania środków przez użytkownika, a tym samym elementem bezpieczeństwa pracowników wykonujących prace na wysokości;
  • odpowiedzialność, za bezpieczeństwo (życie) pracowników wykonujących prace na wysokości, spoczywa również na osobie dokonującej okresowej kontroli sprzętu do tych prac.

Trudno zatem sobie wyobrazić, aby kontrole takie były przeprowadzane przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

Podstawa prawna:

§ 9 ust. 1, § 13 ust. 1, § 34 ust. 5 pkt 6 rozporządzenia ministra gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. nr 259, poz. 2173).

Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

środki ochrony indywidualnej, praca na wysokości

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Ochronniki oczu muszą mieć wentylację https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/ochronniki-oczu-musza-miec-wentylacje.html e1955843f074bcaad6a2feb5652a2ad2 Thu, 10 Apr 2014 12:08:43 +0200 Experto24.pl Ochronniki oczu należą do środków ochrony indywidualnej bezpośrednio chroniących oczy użytkownika przed narażeniem na czynniki niebezpieczne i szkodliwe czy uciążliwe i mają charakter ochrony biernej.< Ochronniki oczu muszą mieć wentylację

Ochronniki oczu muszą mieć wentylację

Experto24.pl

Ochronniki oczu należą do środków ochrony indywidualnej bezpośrednio chroniących oczy użytkownika przed narażeniem na czynniki niebezpieczne i szkodliwe czy uciążliwe i mają charakter ochrony biernej.

Stosuje się je wówczas, gdy:

  • źródło narażenia nie może być usunięte lub
  • nie mogą być zastosowane skuteczne środki ochrony zbiorowej.

Środki ochrony indywidualnej oczu należy dobierać w sposób eliminujący ryzyko uszkodzenia oka lub zmniejszający to ryzyko do najniższego, możliwego do osiągnięcia w danych warunkach, poziomu, a także w sytuacjach wymaganej poprawy komfortu pracy i ograniczenia jej uciążliwości.

Ochronniki oczu muszą  posiadać:

  • sposób regulacji uniemożliwiający ustawienie nieprawidłowych parametrów regulacji dokonujących się bez wiedzy użytkownika w przewidywanych warunkach używania tych środków;
  • wentylacjęograniczającąwydzielanie się potu podczas używania środków ochrony oczu (oraz twarzy), środki te powinny być właściwie wentylowane, na tyle, na ile jest to możliwe;

Jeżeli przeznaczanie środka ochrony wyklucza możliwość wentylacji, środki te powinny być wyposażone w układy do wchłaniania potu.

  • zminimalizowane ograniczenia pola widzenia, natomiast stopień optycznej neutralności wizjerów, znajdujących się w środkach ochrony indywidualnej, powinien być dostosowany do wykonywanych przez użytkownika precyzyjnych i długotrwałych czynności, a jeżeli to konieczne, powinny być wyposażone w środki przeciwdziałające zaparowywaniu wizjerów;
  • możliwość dostosowania do noszenia ich wraz z okularami lub szkłami kontaktowymi, jeżeli są one przeznaczone dla użytkowników wymagających korekcji wzroku;
  • odpowiednią wytrzymałość, powyżej której ich części składowe będą ulegały oderwaniu, jeżeli przewidywane warunki używania środków ochrony wskazują na ryzyko ich zahaczenia przez poruszające się przedmioty, powodując tym samym niebezpieczeństwo dla ich użytkownika;
  • części składowe środków ochrony, te które mogą być regulowane, odłączane lub wymieniane przez użytkownika zaprojektowane i wytwarzane w taki sposób, aby czynności te mogły być wykonane bez użycia narzędzi.
Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

okulary, środki ochrony indywidualnej

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Promieniowanie ultrafioletowe może spowodować zaćmę https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/promieniowanie-ultrafioletowe-moze-spowodowac-zacme.html b527ef8dfc366261c1051276655b3810 Thu, 10 Apr 2014 11:57:51 +0200 Experto24.pl Na niektórych stanowiskach pracownik narażony jest na czynniki fizyczne, które mogą prowadzić do poważnego, trwałego uszkodzenia oczu. Jest to różnego rodzaju promieniowanie elektromagnetyczne.< Promieniowanie ultrafioletowe może spowodować zaćmę

Promieniowanie ultrafioletowe może spowodować zaćmę

Experto24.pl

Na niektórych stanowiskach pracownik narażony jest na czynniki fizyczne, które mogą prowadzić do poważnego, trwałego uszkodzenia oczu. Jest to różnego rodzaju promieniowanie elektromagnetyczne.

Najczęściej spotykane promieniowanie to promieniowanie:

  • optyczne, w tym:
    - ultrafioletowe
    – powodujące uszkodzenia fotochemiczne tkanek oka (zapalenia rogówki i spojówki, zaćma soczewki),
    - podczerwone – mające wpływ na uszkodzenia termiczne tkanek oka (rogówki, spojówki, soczewki i siatkówki),
    - laserowe – mogące powodować (na skutek reakcji termicznych w wyniku absorpcji dużej ilości energii przenoszonej przez to promieniowanie) uszkodzenia rogówki, soczewki, a w przypadku niektórych uszkodzeń siatkówki nawet doprowadzić do stałej ślepoty;
  • słoneczne – mogące powodować termiczne i fotochemiczne uszkodzenia siatkówki oka;
  • jonizujące – powodujące jonizację lub wzbudzenia atomów i cząsteczek tkanek, wyzwalających następnie łańcuch wtórnych reakcji biologicznych, mogące być przyczyną zaćmy popromiennej i chorób nowotworowych.

Oddzielnie można potraktować promieniowanie optyczne, które jest wynikiem procesów spawalniczych, nazywane czasem „promieniowaniem spawalniczym”. Składa się ono z promieniowania:

  • widzialnego (bardzo intensywnego);
  • nadfioletowego;
  • termicznego – rozgrzanych do wysokiej temperatury gazów spawalniczych oraz linii lub pasm promieniowania charakterystycznego dla pierwiastków wchodzących w skład spawanych lub ciętych materiałów (z zakresu od około 300 nm do 700 nm).

Promieniowanie to może być przyczyną takich poważnych schorzeń, jak zaćma – wskutek przegrzania gałki oka, stany zapalne rogówki i spojówki, zmiany na siatkówce i dnie oka, a wszystko przy zagrożeniu poważnymi urazami gałki ocznej od odprysków stopionych metali oraz żużla.

Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

środki ochrony indywidualnej, okulary, choroby zawodowe

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
W przypadku podtopienia trzeba pamiętać, że organizm został wychłodzony https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/w-przypadku-podtopienia-trzeba-pamietac-ze-organizm-zostal-wychlodzony.html 2015b29d4dcdec376b346e51b75f4d44 Thu, 06 Mar 2014 00:00:00 +0100 Experto24.pl Podtopienie to ostre niedotlenienie spowodowane przez zablokowanie dróg oddechowych wodą lub inną cieczą. Właściwie podjęta akcja ratownicza daje duże szanse na wyzdrowienie.< W przypadku podtopienia trzeba pamiętać, że organizm został wychłodzony

W przypadku podtopienia trzeba pamiętać, że organizm został wychłodzony

Experto24.pl

Podtopienie to ostre niedotlenienie spowodowane przez zablokowanie dróg oddechowych wodą lub inną cieczą. Właściwie podjęta akcja ratownicza daje duże szanse na wyzdrowienie.

Akcja ratunkowa w przypadkach podtopień powinna przebiegać w następujący sposób:

  1. Wydostanie z zagrożenia. Działając na wodzie, należy korzystać z urządzeń pływających i indywidualnych zabezpieczeń (np. kamizelek ratunkowych).

  2. Bezpieczne wydobycie poszkodowanego z wody. W miarę możliwości trzeba uwzględnić ewentualny uraz kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym. Jeszcze w wodzie należy ustabilizować poszkodowanego na desce ratowniczej i w poziomie przenieść na ląd. Ewentualna resuscytacja krążeniowo-oddechowa w wodzie może być przeprowadzana tylko w sporadycznych wypadkach przez bardzo doświadczonych ratowników.

  3. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Podejmuje się ją natychmiast po wydostaniu z wody podtopionego. Jeżeli jest on nieprzytomny i nie oddycha, należy rozpocząć pośredni masaż serca w sekwencji 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie 2 oddechy zastępcze, do momentu spontanicznego poruszenia się poszkodowanego. Wtedy sprawdza się, czy oddycha i ewentualnie układa go w tzw. pozycji bocznej ustalonej. Pozycja boczna ustalona umożliwia naturalne udrożnienie górnych dróg oddechowych (język i podniebienie miękkie nie zapadają się na tylną ścianę gardła). Zabezpiecza również przed ewentualnym zachłyśnięciem się zawartością żołądka przy wymiotach. Zachłyśnięcie jest potencjalnie śmiertelnym powikłaniem nawet w przypadku omdlenia, dlatego tak istotne jest zapobieganie.

W przypadku podtopienia w innej cieczy niż woda istnieje prawdopodobieństwo zatrucia organizmu. Może być wtedy konieczna dezaktywacja skażenia organizmu, którą przeprowadzają jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej. Jeżeli temperatura wody, w której przebywał podtopiony, wynosi poniżej 25ºC, należy się liczyć z wychłodzeniem organizmu.

Temperatura wewnętrzna organizmu w granicach 30–35ºC spowalnia metabolizm i chroni mózg przed niedotlenieniem, ale również powoduje zaburzenia rytmu serca oraz utrudnia resuscytację. Gdy temperatura spadnie poniżej 30ºC, utrudnia nawet zaawansowane czynności ratownicze, spowalnia reakcje na leki i utrudnia defibrylację elektryczną.

Ze względu na wychłodzenie oddychanie zastępcze lepiej prowadzić tzw. metodą usta-usta niż za pomocą worka termorozprężalnego, gdyż cenne jest ogrzanie i nawilżenie powietrza oddechowego. Do doraźnej ochrony przed wychłodzeniem zalecana jest srebrno-złota folia termoizolacyjna (folia NRC). Można też zastosować ciepły okład na klatkę piersiową, np. z termoforu z gorącą wodą. Nie wolno ogrzewać i rozcierać rąk oraz nóg osoby wychłodzonej, gdyż zasoby wychłodzonej krwi obwodowej, dopłynąwszy do serca, mogłyby spowodować zaburzenia rytmu i zatrzymanie jego pracy.

Marek Kalman

Zobacz także:

pierwsza pomoc

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/pracodawca-ustala-rodzaje-srodkow-ochrony-indywidualnej.html 69a2decc65f65d558c45008f854aa2e7 Thu, 06 Mar 2014 00:00:00 +0100 Experto24.pl Obowiązek wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej ciąży na pracodawcy. Ochraniacze dobiera się w zależności od stopnia zagrożenia na stanowisku pracy.< Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej

Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej

Experto24.pl

Obowiązek wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej ciąży na pracodawcy. Ochraniacze dobiera się w zależności od stopnia zagrożenia na stanowisku pracy.

Ochraniacze nadgarstka (będące środkiem ochrony indywidualnej) wydawane są w celu ochrony przed zagrożeniami, które mogą mieć wpływ na zdrowie lub bezpieczeństwo pracy.

W zależności od zdefiniowanego stopnia zagrożenia na stanowisku pracy, częstości narażenia pracownika na zagrożenie, rodzaju prac i cech stanowiska pracy pracodawca powinien dokonać analizy, czy w konkretnych warunkach środowiska pracy zachodzi potrzeba wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej Ocena taka powinna obejmować:

  • analizę i ocenę zagrożeń,

  • określenie cech, jakie muszą mieć środki ochrony indywidualnej,

  • porównanie cech dostępnych na rynku środków ochrony indywidualnej.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej – adekwatne do rozpoznanych zagrożeń na poszczególnych stanowiskach pracy, a także wykaz stanowisk pracy, na których wymagane jest stosowanie takich środków, oraz warunki ich stosowania, w szczególności okresy, w których powinny być one bezwzględnie używane – ustala pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.

Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca dokonuje takich ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę, w trybie przyjętym w firmie.

Podstawa prawna:

  • art. 237 [6] i 237 [8] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • § 39 oraz załącznik nr 2 Szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Marek Kalman

Zobacz także:

środki ochrony indywidualnej

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Ochronniki oczu dla pracowników z wadą wzroku https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/ochronniki-oczu-dla-pracownikow-z-wada-wzroku.html 7720949767877bcb43692b238d9256af Fri, 14 Feb 2014 00:00:00 +0100 Experto24.pl Ochronniki oczu należą do środków ochrony indywidualnej bezpośrednio chroniących oczy użytkownika przed narażeniem na czynniki niebezpieczne i szkodliwe czy uciążliwe i mają charakter ochrony biernej.< Ochronniki oczu dla pracowników z wadą wzroku

Ochronniki oczu dla pracowników z wadą wzroku

Experto24.pl

Ochronniki oczu należą do środków ochrony indywidualnej bezpośrednio chroniących oczy użytkownika przed narażeniem na czynniki niebezpieczne i szkodliwe czy uciążliwe i mają charakter ochrony biernej.

Stosuje się je wówczas, gdy:

  • źródło narażenia nie może być usunięte lub

  • nie mogą być zastosowane skuteczne środki ochrony zbiorowej.

Środki ochrony indywidualnej oczu należy dobierać w sposób eliminujący ryzyko uszkodzenia oka lub zmniejszający to ryzyko do najniższego, możliwego do osiągnięcia w danych warunkach, poziomu, a także w sytuacjach wymaganej poprawy komfortu pracy i ograniczenia jej uciążliwości.

Zagrożenie może być spowodowane jednocześnie przez więcej niż jeden czynnik niebezpieczny. Dlatego też należy tak dobierać środki ochrony oczu, by były jednocześnie skuteczne dla wszystkich możliwych do wystąpienia czynników niebezpiecznych na stanowisku pracy.

Dostarczane pracownikom do stosowania środki ochrony oczu powinny:

  • skutecznie chronić przed występującymi czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi,
  • być dostosowane do warunków panujących na stanowisku pracy, na którym mają być stosowane,
  • być odpowiednie do wykonywania czynności określonych dla danego pracownika,
  • być tak dobrane, aby stosowanie ich nie powodowało szkody dla bezpieczeństwa i zdrowia użytkownika,
  • być ergonomiczne, z uwzględnieniem cech antropologicznych i stanu zdrowia pracownika,
  • zapewniać możliwość regulacji w celu dopasowania do cech indywidualnych użytkownika,
  • umożliwiać równoczesne stosowanie z innymi środkami ochrony indywidualnej bez zmniejszenia funkcji ochronnych lub użytkowych,
  • spełniać wymagania określone w przepisach dotyczących środków ochrony indywidualnej.

    Muszą one posiadać:
    • sposób regulacji uniemożliwiający ustawienie nieprawidłowych parametrów regulacji dokonujących się bez wiedzy użytkownika w przewidywanych warunkach używania tych środków;
    • wentylację ograniczającąwydzielanie się potu podczas używania środków ochrony oczu (oraz twarzy), środki te powinny być właściwie wentylowane, na tyle, na ile jest to możliwe;
    Jeżeli przeznaczanie środka ochrony wyklucza możliwość wentylacji, środki te powinny być wyposażone w układy do wchłaniania potu.
    • zminimalizowane ograniczenia pola widzenia, natomiast stopień optycznej neutralności wizjerów, znajdujących się w środkach ochrony indywidualnej, powinien być dostosowany do wykonywanych przez użytkownika precyzyjnych i długotrwałych czynności, a jeżeli to konieczne, powinny być wyposażone w środki przeciwdziałające zaparowywaniu wizjerów;
    • możliwość dostosowania do noszenia ich wraz z okularami lub szkłami kontaktowymi, jeżeli są one przeznaczone dla użytkowników wymagających korekcji wzroku. Wymiary ochronnika oczu powinny być dostosowane do cech indywidualnych użytkownika albo mieć taki system regulacji, by można je dopasować do każdej osoby.
    • odpowiednią wytrzymałość,powyżej której ich części składowe będą ulegały oderwaniu, jeżeli przewidywane warunki używania środków ochrony wskazują na ryzyko ich zahaczenia przez poruszające się przedmioty, powodując tym samym niebezpieczeństwo dla ich użytkownika;
    • części składowe środków ochrony, te które mogą być regulowane, odłączane lub wymieniane przez użytkownika zaprojektowane i wytwarzane w taki sposób, aby czynności te mogły być wykonane bez użycia narzędzi.


    Lesław Zieliński
    , były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

    Zobacz także:

    okulary, środki ochrony indywidualnej

    2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Do każdego ochronnika oczu trzeba się przyzwyczaić https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/do-kazdego-ochronnika-oczu-trzeba-sie-przyzwyczaic.html 522b21fd8bf20d0d4891328bc85fcced Fri, 14 Feb 2014 00:00:00 +0100 Experto24.pl Oznakami nieprawidłowego doboru ochronnika oczu dla konkretnego użytkownika są uczucie ucisku, luzu oraz nieuzasadnione zsuwanie się czy spadanie. Dlatego wszystkie dostarczane ochronniki oczu powinny mieć możliwość regulacji, w szczególności zauszników, gum czy pasków podtrzymujących. Do każdego ochronnika oczu należy przywyknąć.< Do każdego ochronnika oczu trzeba się przyzwyczaić

Do każdego ochronnika oczu trzeba się przyzwyczaić

Experto24.pl

Oznakami nieprawidłowego doboru ochronnika oczu dla konkretnego użytkownika są uczucie ucisku, luzu oraz nieuzasadnione zsuwanie się czy spadanie. Dlatego wszystkie dostarczane ochronniki oczu powinny mieć możliwość regulacji, w szczególności zauszników, gum czy pasków podtrzymujących. Do każdego ochronnika oczu należy przywyknąć.

Początkowy dyskomfort spowodowany uczuciem „obcego przedmiotu” na twarzy czy widzenia krawędzi ramki okularów jest zjawiskiem normalnym i przejściowym.

Zjawiskami naturalnymi, niestanowiącymi o złym doborze ochronnika oczu, są:

  • zsuwanie się okularów wyposażonych w zauszniki w trakcie czynności powodujących gwałtowne ruchy głowy czy przy dłuższym użytkowaniu w warunkach znacznej wilgotności powietrza, bądź przy czynnościach powodujących pocenie się twarzy –w celu uniknięcia tej niedogodności lepszym rozwiązaniem jest stosowanie okularów (lub gogli) z mocowaniem za pomocą elastycznej gumy;

  • podrażnienia czy nawet otarcia w miejscach styku oprawki ze skórą przy dużym zapyleniu powietrza, dużej jego wilgotności czy poceniu się – w celu uniknięcia tego zjawiska należy co jakiś czas twarz i oprawki przetrzeć suchą ściereczką lub używać specjalnych podkładek albo stosować ochronniki wyposażone w takie podkładki;

  • zabrudzanie się wizjerów (szybek ochronnych) – w celu zminimalizowania tego problemu pracownikowi należy stworzyć warunki do ich okresowego czyszczenia (przemycie, wytarcie);

  • uszkodzenia czy zarysowywania szybek ochronnych podczas normalnej eksploatacji albo nieprawidłowego przechowywania ochronników – w celu uniknięcia tego zjawiska należy dostarczać ochronniki z wizjerami odpornymi na zarysowania, otarcia a pracownikowi należy stworzyć warunki do bezpiecznego przechowywania ochronników w odpowiednim, bezpiecznym miejscu czy w odpowiednich futerałach.

]]>
Środki ochrony indywidualnej dobiera się mając listę zagrożeń https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/srodki-ochrony-indywidualnej-dobiera-sie-majac-liste-zagrozen.html 9bff972353d3613b3e81bba77cd5d8a1 Mon, 10 Feb 2014 00:00:00 +0100 Experto24.pl Wiedząc, jaki jest rodzaj rusztowania, czyli jakie są zastosowane środki ochrony zbiorowej (wynikające z jego budowy) chroniące przed upadkiem z wysokości oraz jakie prace z rusztowania są wykonywane, należy sporządzić listę zagrożeń. Mając listę zagrożeń należy skorzystać z tabel zamieszczonych we właściwych przepisach i dobrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej.< Środki ochrony indywidualnej dobiera się mając listę zagrożeń

Środki ochrony indywidualnej dobiera się mając listę zagrożeń

Experto24.pl

Wiedząc, jaki jest rodzaj rusztowania, czyli jakie są zastosowane środki ochrony zbiorowej (wynikające z jego budowy) chroniące przed upadkiem z wysokości oraz jakie prace z rusztowania są wykonywane, należy sporządzić listę zagrożeń. Mając listę zagrożeń należy skorzystać z tabel zamieszczonych we właściwych przepisach i dobrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Wymagania bezpieczeństwa pracy dla rusztowań przejezdnych są w zasadzie takie same jak dla rusztowań stacjonarnych. Podczas ich eksploatacji należy pamiętać, że:

  • droga przemieszczania rusztowania powinna być wyrównana, utwardzona, odwodniona, a jej spadek nie może przekraczać 1%,

  • zabronione jest przemieszczanie rusztowań przejezdnych, w przypadku gdy przebywają na nich ludzie,

  • rusztowania powinny być zabezpieczone co najmniej w 2 miejscach przed przypadkowym przemieszczeniem,

  • zakotwieniu rusztowań przejezdnych powinno być wykonane zgodne z instrukcją producenta lub projektem.

Dobierając środki ochrony indywidualnej do pracy na dowolnym rusztowaniu, czy do każdej innej pracy, należy kierować się zasadami zawartymi w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz.1650 ze zm.), a w szczególności zapisami Załącznika nr 2 - Szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej, gdzie w § 1 zapisano, że środki ochrony indywidualnej powinny być stosowane w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy.

Środki ochrony indywidualnej do prac na rusztowaniach:

  • Środki chroniące przed upadkiem z wysokości:
    • nie ma obowiązku ich stosowania w sytuacji, gdy rusztowanie jest tak wykonane, że stanowiska pracy są zabezpieczone przed upadkiem z wysokości przez środki ochrony zbiorowej, w szczególności balustradami składającymi się z deski krawężnikowej o wysokości0,15 mi poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości1,1 m, a wolna przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą jest wypełniona w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości, np. w postaci siatki ochronnej, oraz stosowane są siatki bezpieczeństwa i jednocześnie praca nie wymaga wychylania się poza obrys rusztowania;
    • pracownicy muszą być wyposażeni w indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości taki, jak: szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji w sytuacji, gdy rodzaj pracy wymaga od nich wychylenia się poza balustradę lub obrys rusztowania, albo przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości, a także w sytuacji, gdy rusztowanie (z jakiś względów) nie spełnia ww. wymagań oraz wymagań zawartych w § 8c i d. rozporządzenia ministra gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bhp w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. nr 191, poz. 1596 ze zm).
  • Hełmy ochronne – wszyscy pracujący.
  • Obuwie chroniące przed poślizgnięciem się i przed skutkami spowodowanymi upadkiem przedmiotów – wszyscy pracujący.
  • Rękawice chroniące przed skaleczeniami, starciami naskórka i podrażnieniami skóry – wszyscy pracujący.
  • Odzież chroniąca przed zimnem, deszczem – pracujący na otwartej przestrzeni.
  • W zależności od stosowanych materiałów, wykonywanych czynności i stosowanych urządzeń czy narzędzi pracowników wyposaża się w: okulary ochronne, środki ochrony układu oddechowego, ochronniki słuchu, rękawice antywibracyjne itp.

Podstawa prawna:
  • § 6 ust. 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. nr 47, poz. 401).
  • § 110 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz.1650 ze zm.).

Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Zobacz także:

środki ochrony indywidualnej

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Środki ochrony indywidualnej muszą spełniać kilka warunków https://www.experto24.pl/bhp/ochrona-indywidualna/srodki-ochrony-indywidualnej-musza-spelniac-kilka-warunkow.html 290af1f73bf8ad266b598226938e674a Fri, 07 Feb 2014 00:00:00 +0100 Experto24.pl W sytuacjach, w których nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy, stosuje się środki ochrony indywidualnej.< Środki ochrony indywidualnej muszą spełniać kilka warunków

Środki ochrony indywidualnej muszą spełniać kilka warunków

Experto24.pl

W sytuacjach, w których nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy, stosuje się środki ochrony indywidualnej.

Środki ochrony indywidualnej powinny:

  • być odpowiednie do istniejącego zagrożenia i nie powodować same z siebie zwiększonego zagrożenia,
  • uwzględniać warunki istniejące w danym miejscu pracy,
  • uwzględniać wymagania ergonomii oraz stan zdrowia pracownika,
  • być odpowiednio dopasowane do użytkownika – po wykonaniu niezbędnych regulacji.
W przypadku występowania więcej niż jednego zagrożenia i konieczności jednoczesnego stosowania kilku środków ochrony indywidualnej środki te powinny dać się dopasować do siebie bez zmniejszenia ich właściwości ochronnych.

W zależności od stopnia zagrożenia, częstości narażenia na zagrożenie, cech stanowiska pracy każdego pracownika i skuteczności działania środków ochrony indywidualnej pracodawca powinien określić warunki stosowania środków ochrony indywidualnej, a w szczególności czas i przypadki, w których mają być używane.

Środki ochrony indywidualnej powinny być przeznaczone do osobistego użytku. W wyjątkowych przypadkach środek ochrony indywidualnej może być używany przez więcej niż jedną osobę, o ile zastosowano działania wykluczające niepożądany wpływ takiego użytkowania na zdrowie lub higienę użytkowników.

Środki ochrony indywidualnej stosuje się zgodnie z ich przeznaczeniem, z wyłączeniem szczególnych i wyjątkowych sytuacji, zgodnie z instrukcją przekazaną przez pracodawcę. Pracodawca, aby zapewnić właściwego używania środków ochrony indywidualnej, powinien w razie potrzeby zorganizować pokazy używania tych środków. Wynika to z § 6 załącznika nr 2 do ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przed nabyciem środków ochrony indywidualnej pracodawca ocenia, czy środki, które zamierza zastosować, spełniają opisane wyżej wymagania. Ocena obejmuje:

  • analizę i ocenę zagrożeń, których nie można uniknąć innymi metodami,

  • określenie cech, jakie muszą posiadać środki ochrony indywidualnej, aby skutecznie chroniły przed zagrożeniami uwzględniając wszelkie ryzyko, jakie mogą stwarzać te środki same z siebie,

  • porównanie cech dostępnych na rynku środków ochrony indywidualnej.

Podstawa prawna:

  • dział X ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • rozporządzenie ministra gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. nr 259, poz. 2173).


Marta Strupińska


Zobacz także:

środki ochrony indywidualnej

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>