Szkodliwe czynniki biologiczne na stanowisku kosmetyczki

Data: 10-01-2014 r.

Sposób wykonywania pracy przez kosmetyczki powoduje narażenie na negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników biologicznych. Przenoszenie zakażenia w gabinecie kosmetycznym najczęściej odbywa się przez ręce pracownika.

Szkodliwe czynniki biologiczne mogą się przedostawać do organizmu, wykorzystując trzy główne drogi narażenia:

  • inhalacyjną (powietrzną) – przez wdychanie powietrza zawierającego czynniki biologiczne (chodzi tu o zakaźne choroby układu oddechowego, na przykład grypę),

  • skórną – przez kontakt skóry i błon śluzowych (nosa, oczu) z czynnikami biologicznymi (dotyczy to bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną na przykład pasożytami czy grzybicami lub styczności z krwią zakażonego klienta w przypadku ukłucia bądź skaleczenia stosowanym sprzętem albo narzędziami uprzednio skażonymi jej krwią – HBV, HCV, HIV),

  • pokarmową – przez jedzenie i (lub) picie produktów zawierających czynniki biologiczne.

Przyczyną zakażenia jest upraszczanie bądź skracanie procedur związanych z higieną rąk. Stosowanie rękawic ochronnych nie zwalnia pracownika z konieczności mycia i dezynfekcji rąk przed założeniem rękawic oraz po ich zdjęciu.

Każdy klient zakładu kosmetycznego powinien być traktowany jako potencjalnie zakażony. Dlatego zawsze pracownicy powinni stosować środki ochrony indywidualnej (np. jednorazowe rękawice lateksowe).

Sporadycznie może występować sytuacja, w której zainfekowany pracownik zakładu kosmetycznego będzie zagrożeniem dla klienta. Powinien wtedy używać maseczki lub przezroczystych przesłon zasłaniających twarz, a szczególnie usta i nos.

W celu ograniczania narażenia pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych należy przede wszystkim:

  • zastosować wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, na przykład:

  • odmawiać możliwości wykonania zabiegu u klientów z widocznymi zmianami chorobowymi skóry,

  • nie dopuszczać do świadczenia pracy przez chorego pracownika (chodzi tu o przeziębienie, grypę, choroby zakaźne);

  • podjąć niezbędne środki zabezpieczające przed zagrożeniami wynikającymi z wykonywania pracy w warunkach narażenia, na przykład:

  • wyposażyć pracowników w środki ochrony indywidualnej – na stanowisku pracy kosmetyczki będą to w szczególności rękawice jednorazowe do zabiegów czyszczenia cery, manicure, pedicure i depilacji woskiem, ale także jednorazowa bielizna zabiegowa, a przede wszystkim jej elementy, takie jak na przykład jednorazowe szlafroki,

  • umożliwić pracownikom mycie rąk po wykonaniu usługi w ciepłej wodzie z zastosowaniem odpowiednich środków higieny (mydła w płynie w dozowniku i ręcznika jednorazowego użytku),

  • zapewnić pracownikom środki do dezynfekowania rąk przed zabiegiem i po jego wykonaniu,

  • zagwarantować dezynfekcję i sterylizację stosowanych do zabiegów sprzętu kosmetycznego oraz urządzeń,

  • zapewnić higienę pomieszczeń i miejsc wykonywania pracy (szczególnie traktowane powinny być powierzchnie przedmiotów wchodzących w kontakt z ciałem klienta, gdyż mogą się tam gromadzić oraz rozwijać drobnoustroje wywołujące poważne zakażenia).

Marcin Śpiewakowski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33101 )
Array ( [docId] => 33101 )