Przy akumulatorach żelowych obowiązuje zakaz używania otwartego ognia

Data: 05-11-2013 r.

Zastosowanie tzw. akumulatorów żelowych w wózkach akumulatorowych niweluje problem tworzenia specjalnie dostosowanych ładowni dla wózków, wyposażonych w specjalną wentylację. Należy jednak pamiętać, że chociaż przy zastosowaniu tego typu baterii nie istnieje ryzyko ulatniania się wodoru, w dalszym ciągu należy zachować ostrożność.

Akumulatory wykonane w technologii żelowej lub technologii z separatorami z włókna szklanego o dużej porowatości należą do akumulatorów bezobsługowych. Są to akumulatory szczelne, w których wykorzystany jest proces reakcji chemicznych, dzięki którym tlen i wodór powstające przy przeładowaniu ogniwa nie wydalają się do atmosfery, lecz pozostają wewnątrz w postaci wody.

 

Szczelna obudowa ogniw posiada jednokierunkowy zawór ciśnieniowy, otwierający się samoczynnie przy nadmiernym wzroście ciśnienia gazów nagromadzonych podczas przeładowywania akumulatora lub uszkodzenia wewnętrznego.

W związku z powyższym ryzyko powstania atmosfery wybuchowej czy rozlania elektrolitu w czasie ich eksploatacji (w tym ładowania) jest minimalne i nie zachodzi konieczność stosowania w ładowni akumulatorów do wózków specjalnych systemów zabezpieczających, takich jak np. wymuszonej odpowiednio wydajnej wentylacji, instalacji elektrycznej w wykonaniu przeciwwybuchowym, posadzek i ścian w specjalnym wykonaniu.

Nie zwalnia to jednak z obowiązku stosowania ogólnych warunków bezpieczeństwa, w tym zakazu używania otwartego ognia i palenia tytoniu w miejscu ładowania. Należy też mieć na uwadze, że każde postępowanie z akumulatorami, w tym żelowymi, musi być zgodne z wymaganiami instrukcji ich producenta.


Lesław Zieliński
, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24306 )
Array ( [docId] => 24306 )