Do obsługi autoklawu medycznego nie trzeba mieć uprawnień SEP

Kategoria: Szkolenie BHP
Autor: Anna Błażejczyk
Data: 25-04-2014 r.

Pracownicy laboratorium, którzy obsługują autoklaw parowy o pojemności 80 litrów powinni przejść szkolenie umożliwiające obsługę takiego urządzenia. Przy obsłudze autoklawu medycznego nie są wymagane uprawnienia SEP.

Obok obowiązkowych szkoleń z zakresu bhp wystarczające jest przeszkolenie pracownika przez osobę kierującą pracownikami w ramach instruktażu stanowiskowego, a także, jeżeli wynika to z instrukcji obsługi autoklawu – przeszkolenie przez producenta (lub upoważnionego przedstawiciela) autoklawu.

 

Pracownik obsługujący autoklaw medyczny nie ma bowiem obowiązku posiadania odpowiednich uprawnień SEP, jeżeli:

  1. autoklaw jest urządzeniem elektrycznym zasilanym tylko z sieci elektroenergetycznej o napięciu nie wyższym niż 1 kV oraz
  2. w dokumentacji techniczno-ruchowej autoklawu określono zasady jego obsługi, a instrukcja obsługi jest stale dostępna.

Brak obowiązku posiadania uprawnień SEP do obsługi autoklawu medycznego wynika z § 4 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. nr 89, poz. 828 ze zm.), zgodnie z którym nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi.

Brak obowiązku posiadania tychże uprawnień wynika także z § 5 ust. 2 pkt 1 cytowanego rozporządzenia, gdyż pracownik przy obsłudze autoklawu nie wykonuje czynności eksploatacyjnych, do których można zaliczyć czynności mające wpływ na zmiany parametrów pracy obsługiwanego autoklawu. Do zadań pracownika należy tylko np. włączanie i wyłączanie autoklawu, załadunek i wyładunek sterylizowanego materiału oraz obserwowanie procesu sterylizacji za pomocą odczytów wskazań na wyświetlaczach.

Podsumowując wymagania zawarte w omawianych przepisach § 4 oraz § 5 ust. 2 pkt 1 można stwierdzić, że pracownicy obsługujący autoklaw medyczny nie muszą posiadać uprawnień SEP uzyskiwanych w trybie wspomnianego rozporządzenia.

Anna Błażejczyk, specjalista w Ministerstwie Zdrowia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34744 )
Array ( [docId] => 34744 )