Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Thu, 18 Apr 2024 17:51:30 +0200 Szkolenia okresowe BHP od 1 marca 2022 r. - częściowe zniesienie obostrzeń COVID-19 https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/szkolenia-okresowe-bhp-od-1-marca-2022-r-czesciowe-zniesienie-obostrzen-covid-19.html 3270c80201ddc4a4cca1318b3e352e5e Tue, 15 Mar 2022 14:05:09 +0100 Experto24.pl 1 marca 2022 r. odwołano część obostrzeń związanych z COVID-19. W praktyce BHP sytuacja ta wprowadziła pewne wątpliwości w zakresie okresowych szkoleń. Czy ich przeprowadzanie jest już możliwe? W jakich ewentualnie terminach uzupełnić/przeprowadzić szkolenia pracowników? A może terminy szkoleń okresowych BHP nadal mogą być przedłużane?< Szkolenia okresowe BHP od 1 marca 2022 r. - częściowe zniesienie obostrzeń COVID-19

Szkolenia okresowe BHP od 1 marca 2022 r. - częściowe zniesienie obostrzeń COVID-19

Experto24.pl

1 marca 2022 r. odwołano część obostrzeń związanych z COVID-19. W praktyce BHP sytuacja ta wprowadziła pewne wątpliwości w zakresie okresowych szkoleń. Czy ich przeprowadzanie jest już możliwe? W jakich ewentualnie terminach uzupełnić/przeprowadzić szkolenia pracowników? A może terminy szkoleń okresowych BHP nadal mogą być przedłużane?

Przede wszystkim trzeba wyraźnie zaznaczyć, że obecnie nie można mówić o odwołaniu wszystkich wcześniejszych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Aktualnie obowiązujące przepisy określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie zniosło większość obostrzeń, jednak ich łagodzenie od 1 marca 2022 r. nie odnosi się do szkoleń bezpieczeństwa i higieny pracy. W ich przypadku zawieszenie obowiązku ich wykonywania nie wynika z rozporządzenia tylko z ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. A przepisy ustawy w powyższym zakresie nadal obowiązują.

Zobacz także: Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp, jeżeli zniosą stan epidemii?>>>

W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń w dziedzinie bhp, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie:

  • obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego,
  • obowiązywania stanu epidemii,
  • 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii,
  • 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii,

termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Zobacz także: Odnotuj w protokole powypadkowym prolongatę ważności szkoleń okresowych bhp i badań lekarskich pracowników na czas epidemii>>>

Jak wspomniano powyżej, zasady dotyczące szkoleń okresowych bhp wynikają z przepisów ustawowy, które nie zostały zmodyfikowane. Nie można tym samym przyjąć, że wejście w życie nowego rozporządzenia zmienia sytuację prawną w zakresie przeprowadzania szkoleń okresowych bhp. Nadal zatem można korzystać z odroczenia terminów szkoleń okresowych bhp.

Zobacz także: Szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych w czasie epidemii – czy można prowadzić zdalnie?>>>

Podstawa prawna:
  • art. 12e ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych  (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 2095);
  • rozporządzenia Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2022 r. poz. 473).
Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

bhp, COVID-19, szkolenia bhp, szkolenie okresowe

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Instruktaż stanowiskowy pracownika czasowo przeniesionego na inne stanowisko pracy https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/instruktaz-stanowiskowy-pracownika-czasowo-przeniesionego-na-inne-stanowisko-pracy.html 62bebd633f2413f74b0a5979ab5fe750 Mon, 14 Feb 2022 14:21:46 +0100 Experto24.pl Pracownik przenoszony czasowo na inne stanowisko, powinien przejść wstępne szkolenie BHP – instruktaż stanowiskowy. Wracając na poprzednio zajmowane stanowisko pracy, pracownik nie będzie już musiał przejść ponownego instruktażu stanowiskowego. Warunkiem jest jednak brak zmian techniczno-organizacyjnych lub organizacji na stanowisku pracy.< Instruktaż stanowiskowy pracownika czasowo przeniesionego na inne stanowisko pracy

Instruktaż stanowiskowy pracownika czasowo przeniesionego na inne stanowisko pracy

Experto24.pl

Pracownik przenoszony czasowo na inne stanowisko, powinien przejść wstępne szkolenie BHP – instruktaż stanowiskowy. Wracając na poprzednio zajmowane stanowisko pracy, pracownik nie będzie już musiał przejść ponownego instruktażu stanowiskowego. Warunkiem jest jednak brak zmian techniczno-organizacyjnych lub organizacji na stanowisku pracy.

Zgodnie z prawem, przed dopuszczeniem do pracy, pracodawca ma obowiązek przeszkolenia pracownika w zakresie BHP, a następnie prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Pracownika nie można dopuścić do pracy w przypadku, gdy nie posiada wymaganych kwalifikacji lub nie ma dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zasady organizacji i prowadzenia szkoleń BHP, określające:

  • program i treść szkolenia,
  • zakres szkolenia,
  • przypadki, w których pracownicy lub mogą zostać zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia
  • sposób dokumentowania szkolenia,

określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2004.180.1860). Zgodnie z nim, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi szkolenia odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.

Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:

Przed dopuszczeniem do pracy, obowiązek odbycia instruktażu ogólnego obejmuje:

  • nowo zatrudnionych pracowników,
  • studentów odbywających u pracodawcy praktykę studencką oraz 
  • uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu.

Przed dopuszczeniem do pracy, obowiązek odbycia instruktażu stanowiskowego obejmuje:

  • pracowników zatrudnianych na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,
  • pracowników przenoszonych na stanowisko robotnicze,
  • uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu, a także studentów odbywającego praktykę studencką.

Ważne: Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.

W przypadku gdy na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, dochodzi do zmian w szczególności warunków techniczno-organizacyjnych, procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy – wówczas pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach.

Podstawa prawna:
  • art. 2373 §1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020r., poz. 1320 ze zm.),
  • § 11 ust. 3; zał. nr 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860, ze zm.).
Halina Góralska

Instruktaż stanowiskowy, bhp, stanowisko robotnicze, szkolenie bhp

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Prowadzenie szkoleń bhp w ramach działalności gospodarczej – warunki https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/prowadzenie-szkolen-bhp-w-ramach-dzialalnosci-gospodarczej-warunki.html 4b99c12eb6fd56b3f6324a20369bd085 Wed, 10 Feb 2021 13:27:25 +0100 Experto24.pl Planuje założyć jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu bhp. Ukończyłem studia podyplomowe „Zarządzanie bhp”. Czy chcąc prowadzić szkolenia okresowe z bhp, oprócz działalności gospodarczej, muszę zarejestrować się jako placówka oświatowa? Czy wystarczy tylko, że będę miał firmę z odpowiednim kodem PKD?< Prowadzenie szkoleń bhp w ramach działalności gospodarczej – warunki

Prowadzenie szkoleń bhp w ramach działalności gospodarczej – warunki

Experto24.pl

Planuje założyć jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu bhp. Ukończyłem studia podyplomowe „Zarządzanie bhp”. Czy chcąc prowadzić szkolenia okresowe z bhp, oprócz działalności gospodarczej, muszę zarejestrować się jako placówka oświatowa? Czy wystarczy tylko, że będę miał firmę z odpowiednim kodem PKD?

Aby prowadzić szkolenia okresowe z bhp wystarczy tylko zarejestrować dzielność gospodarczą pod właściwym kodem PKD.

Polecamy też: Prowadzenie własnej firmy szkoleniowej w dziedzinie bhp>>>

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca – w przypadku braku kompetentnych pracowników – może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 109, poz. 704 ze zm.) specjalistą bhp może być osoba posiadająca:

  • wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo

  • studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz

  • co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp.

Ważne
Osoba spełniająca wyżej wskazane wymagania, która chce bezpośrednio, indywidualnie świadczyć usługi w zakresie bhp dla innych pracodawców może założyć dzielność gospodarczą nr PKD 95.59B, 74.90Z. 

Czytaj także: Prowadzenie szkoleń bhp w ramach działalności gospodarczej>>>

Przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 ze zm.), stanowią że jednostką organizacyjną prowadzącą szkolenia bhp może być przedsiębiorca prowadzący działalność oświatową na zasadach określonych w ustawie z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Przepisy w sprawie szkoleń w dziedzinie bhp natomiast nie zabraniają, prowadzenia samych szkoleń w dziedzinie bhp osobom, które nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych dla służby bhp. Prowadząc więc swoją dzielność w wąskim zakresie bhp – tylko szkolenia bhp – może Pan/Pani ją prowadzić i nie trzeba rejestrować jej jako placówki oświatowej. W tym zakresie przepisy Prawa przedsiębiorców na to pozwalaj.


Każdy nawet pozornie nierozwiązywalny problem z zakresu prawa pracy i BHP rozwiążą nasi eksperci. Zadaj pytanie >>>

Sprawdź także: jakie usługi z zakresu bhp może świadczyć samodzielnie inspektor ds. bhp>>>

Mariusz Foremniak gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.

bhp, szkolenia bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Szkolenia okresowe bhp dla pracowników administracyjno-biurowych – kogo obejmuje zwolnienie ze szkoleń https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/szkolenia-okresowe-bhp-dla-pracownikow-administracyjno-biurowych-kogo-obejmuje-zwolnienie-ze-szkolen.html a0c0c87544ca55010947e6f70daf5962 Thu, 03 Dec 2020 14:37:51 +0100 Experto24.pl Czy pracodawca sklasyfikowany jako: pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 86.90.E) ma obowiązek przeprowadzania szkoleń okresowych bhp dla pracowników administracyjno-biurowych?< Szkolenia okresowe bhp dla pracowników administracyjno-biurowych – kogo obejmuje zwolnienie ze szkoleń

Szkolenia okresowe bhp dla pracowników administracyjno-biurowych – kogo obejmuje zwolnienie ze szkoleń

Experto24.pl

Czy pracodawca sklasyfikowany jako: pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 86.90.E) ma obowiązek przeprowadzania szkoleń okresowych bhp dla pracowników administracyjno-biurowych?

Pracodawca, o którym mowa w pytaniu, zalicza się do sekcji Q. W stosunku do tego rodzaju działalności przyjęto 4 kategorię ryzyka, która uniemożliwia zastosowanie odstępstwa od zapewniania szkoleń okresowych bhp dla pracowników administracyjno-biurowych.

Czytaj także: Od oceny ryzyka zawodowego może zależeć zwolnienie ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych.>>>

Obowiązek zapewnienia szkoleń bhp

Zasadą jest, że nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do wykonywania której nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, jak również dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Ważne

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. stanem prawnym, szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej, znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż 3 kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1 kp, wynika, że jest to konieczne.

Sprawdź także: Czy zwolnienie ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych dotyczy pierwszych szkoleń okresowych?>>>

Nie wyższa niż 3 kategoria ryzyka

Możliwość zastosowania odstępstwa od zapewniania szkoleń okresowych względem pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych uzależniona jest w szczególności od 3 kategorii ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Podmiot, o którym mowa w pytaniu, prowadzi działalność określaną kodem PKD 86.90.E. Jest to działalność zaliczana do sekcji Q – w myśl załącznika rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności oraz załącznika do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Na podstawie tego ostatniego rozporządzenia, dla kodu PKD należącego do sekcji Q określona została czwarta kategoria ryzyka. Tym samym pracodawca, o którym mowa w pytaniu, nie powinien stosować odstępstwa w zakresie zapewniania szkoleń okresowych pracownikom zatrudnionym na stanowiskach administracyjno-biurowych – uwzględniając fakt, iż dla niego przewidziano wyższą niż trzecia kategorię ryzyka.

Sprawdź także: Do których pracowników administracyjnych będzie miało zastosowanie zwolnienie ze szkoleń bhp?>>>

Podstawa prawna:

  • art. 2373 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320);

  • Załącznik do rozporządzenia z 5 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2018 r. poz. 502).

Sebastian Kryczka Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Ciężki wypadek przy pracy – od czego zależy jego kwalifikacja
Jaki numer nadać nowemu protokołowi powypadkowemu po zgłoszeniu zastrzeżeń przez pracownika?
Czy lider może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy?

bhp, szkolenia okresowe, administracja

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy lider może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy? https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/czy-lider-moze-przeprowadzic-instruktaz-stanowiskowy.html 382631b0044cf3f6d5a5ca0487b17c2a Fri, 11 Sep 2020 17:01:35 +0200 Experto24.pl Nowo zatrudniony pracownik (stanowisko produkcyjne) ma świadczyć pracę na rzecz innej firmy (umowa outsourcingowa). Czy instruktaż stanowiskowy może przeprowadzić kierownik działu, lider nie będący naszym pracownikiem?< Czy lider może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy?

Czy lider może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy?

Experto24.pl

Nowo zatrudniony pracownik (stanowisko produkcyjne) ma świadczyć pracę na rzecz innej firmy (umowa outsourcingowa). Czy instruktaż stanowiskowy może przeprowadzić kierownik działu, lider nie będący naszym pracownikiem?

Jeżeli do zakresu zadań lidera zaliczono organizację stanowisk pracy oraz organizację pracy i nadzór nad pracownikami, czyli obowiązki osób kierujących pracownikami, wówczas, osobie tej można powierzyć prowadzenie instruktażu stanowiskowego bhp dla pracowników.

Polecamy również: Sprawdź, kiedy trener będzie mógł przeprowadzić instruktaż stanowiskowy.>>>

Szczegółowe zasady przeprowadzania szkoleń bhp określa rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu na podstawie programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:

  • szkolenie wstępne ogólne - instruktaż ogólny,

  • szkolenie wstępne na stanowisku pracy - instruktaż stanowiskowy.

Czytaj także: Kwalifikacje kierownika prowadzącego instruktaż stanowiskowy>>>

Celem instruktażu ogólnego jest zapoznanie pracownika z:

  • podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, układach zbiorowych pracy oraz regulaminach pracy,

  • przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w zakładzie pracy zatrudniającym pracownika,

  • zasadami udzielania pomocy przedlekarskiej.

Instruktaż ogólny przechodzą wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający praktyki studenckie oraz uczniowie szkół zawodowych odbywający praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy. Instruktaż ten winni przejść wymienieni powyżej pracownicy przed dopuszczeniem ich do wykonywania pracy u danego pracodawcy.

Ważne

Instruktaż ogólny prowadzi:

  • pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy,

  • osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo

  • pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub

  • pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Natomiast  instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te:

  • posiadają odpowiednie kwalifikacje i

  • mają niezbędne doświadczenie zawodowe oraz

  • są przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Powyższy zapis rozporządzenia w sprawie szkolenia bhp wskazuje, że nie musi to być bezpośredni przełożony pracownika, gdyż pracodawca może powierzyć przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego także innej osobie z kadry kierowniczej.

Sprawdź: Kto oprócz pracodawcy może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy?>>>

Podstawa prawna

  • art.: 212;  art. 2373  ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320),

  • § 8; § 10 ust. 2; § 11 ust. 5  rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 ze  zm.).

Halina Góralska

bhp, instruktaż stanowiskowy, bezpieczeństwo i higiena pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Poznaj działania w ramach popularyzacji zagadnień bhp https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/poznaj-dzialania-w-ramach-popularyzacji-zagadnien-bhp.html 14949f3f10426e4f6e58c1de118a17e2 Fri, 14 Aug 2020 12:06:21 +0200 Experto24.pl < Poznaj działania w ramach popularyzacji zagadnień bhp

Poznaj działania w ramach popularyzacji zagadnień bhp

Experto24.pl

Jakie działania można wdrożyć w zakładzie pracy w ramach popularyzacji zagadnień bhp?

Profilaktyka bhp składa się z dwóch zasadniczych metod:

  • reaktywnej – działania po zaistniałym zdarzeniu,

  • aktywnej – działania mające zapobiegać wszelkim zdarzeniom niepożądanym.

Rolą popularyzacji zagadnień bhp i ergonomii jest upowszechnianie i uprzystępnianie wszystkim zatrudnionym wiedzy dotyczącej zasad i przepisów związanych z ochroną zdrowia w procesie pracy, a także promowanie tzw. probezpiecznego postępowania pracodawcy, osób nadzoru i szeregowych pracowników.

Polecamy także: Buduj świadomość pracowników i poprawiaj bezpieczeństwo w firmie

Działania mogą mieć różnorodną formę, zależną od:

  • działalności gospodarczej,

  • wielkości zakładu,

  • występujących zagrożeń,

  • liczby i ciężkości wypadków oraz

  • chorób zawodowych,

  • wymogów przepisów,

a wreszcie inicjatywy służby bhp w powiązaniu z możliwościami finansowymi zakładu.

Część działań jest obligatoryjna i wynika wprost z przepisów, np.:

Sprawdź także: Szkolenia bhp mają zmieniać postawy i zachowania>>>

Do najbardziej rozpowszechnionych sposobów popularyzacji zagadnień bhp należą:

  • plakaty, hasła bhp wywieszane w widocznych miejscach,

  • filmy instruktażowe, ukazujące zagrożenia wypadkowe, sposoby ich ograniczania i działania prewencyjne oraz filmy poglądowe i popularnonaukowe, w tym kręcone w zakładach pracy,

  • pokazy, demonstracje, ćwiczenia ratownicze,

  • audycje w zakładowych radiowęzłach,

  • broszury, ulotki,

  • pogadanki, odczyty dotyczące bhp,

  • znaki i barwy bezpieczeństwa: rodzaje, znaczenie, obowiązek przestrzegania,

  • konkursy wewnątrzzakładowe i międzyzakładowe,

  • kampanie informacyjno-promocyjne,

  • odpowiednio wyposażone i dostępne biblioteczki zakładowe.

Podstawą podejmowania konkretnej tematyki działań powinny być:

  • rodzaj i ciężkość wypadków zaistniałych w zakładzie czy zakładach o podobnym profilu produkcyjnym i ich przyczyny,

  • rodzaje i przyczyny zdarzeń potencjalnie wypadkowych,

  • rodzaje i przyczyny zachorowań na choroby zawodowe i inne związane z warunkami pracy,

  • zidentyfikowane zagrożenia i sposoby im zapobiegania (ocena ryzyka zawodowego),

  • zidentyfikowane przypadki nieprzestrzegania przepisów i zasad bhp oraz niebezpiecznych zachowań (wyniki kontroli bhp),

  • wnioski, nakazy, decyzje z kontroli przeprowadzanych przez instytucje zewnętrzne (PIP, PIS, PSP).

Czytaj również: Sprawny system informacji o bhp w firmie zmniejszy statystyki wypadkowe

Uwaga
Wszystkie działania powinny być konsultowane z przedstawicielami pracowników (np. SIP), przedstawicielami związków zawodowych, pracownikami nadzoru i kierownictwa zakładu.

Ważne jest również aby podzielić działania na ogólne, adresowane do wszystkich pracowników zakładu, i skonkretyzowane do:

  • grup zawodowych, np.: elektryków, spawaczy, obsługujących urządzenia transportu bliskiego, wykonujących ręczne prace transportowe,

  • osób pracujących w narażeniu, np.: na hałas, drgania mechaniczne, pyły, substancje niebezpieczne,

  • osób pracujących w szczególnych warunkach, np.: na wysokości, w zbiornikach, wykopach, na wolnej przestrzeni (zima, lato),

  • osób pracujących przy monitorach ekranowych.

Do realizacji programu potrzebny będzie dostęp do wielu materiałów, których źródłem mogą być:

  • wydawnictwa Państwowej Inspekcji Pracy,

  • wydawnictwa Centralnego Instytutu Ochrony Pracy,

  • targi i wystawy o tematyce bhp,

  • ogólnokrajowe kampanie informacyjno-promocyjne,

  • ośrodki doradztwa i doskonalenia kadr,

  • wydawnictwa Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy,

  • wydawnictwa Międzynarodowego Centrum Informacji o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy CIS/ILO,

  • czasopisma, książki, poradniki, portale

  • publikacje PIP, PIS, PSP, UDT,

  • krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe,

  • seminaria, warsztaty o tematyce ochrony zdrowia i zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

Lesław Zieliński

były główny inżynier zarządzania

bezpieczeństwem pracy, rejestrowany

audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

bhp, szkolenie BHP, bezpieczeństwo i higiena pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak prawidłowo określić pełną nazwę szkolenia okresowego bhp w zaświadczeniu o jego ukończeniu? https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/jak-prawidlowo-okreslic-pelna-nazwe-szkolenia-okresowego-bhp-w-zaswiadczeniu-o-jego-ukonczeniu.html db7f9eb35902217b5fbfd479a0f188b9 Sun, 19 Jul 2020 15:26:40 +0200 Experto24.pl Jaką informację należy umieścić na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego bhp dla pracownika urzędu miejskiego, zatrudnionego na stanowisku inspektor?< Jak prawidłowo określić pełną nazwę szkolenia okresowego bhp w zaświadczeniu o jego ukończeniu?

Jak prawidłowo określić pełną nazwę szkolenia okresowego bhp w zaświadczeniu o jego ukończeniu?

Experto24.pl

Jaką informację należy umieścić na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego bhp dla pracownika urzędu miejskiego, zatrudnionego na stanowisku inspektor?

Załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, ściśle określając wzór zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp, wymaga, aby wpisać pełną nazwę szkolenia oraz podać rodzaj szkolenia i grupę osób, dla których jest przeznaczone. Wobec powyższego, w przypadku opisanym w pytaniu, w zaświadczeniu należy wpisać, że szkolenie przeznaczone jest dla pracowników administracyjno-biurowych.

Rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi odbycie odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.

Czytaj także: Kiedy należy wpisywać liczbę godzin zajęć praktycznych w zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia bhp?>>>

Szkolenie okresowe odbywają:

1) osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści,

2) pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,

3) pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji,

4) pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby,

5) pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych,

6) pracownicy niewymienieni w pkt 1-5, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

To pracodawca ustala, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.

Zobacz również: Pracodawca organizator szkolenia bhp – kto wówczas podpisuje się na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia bhp?>>>

Uwaga

Zarządzenie wewnętrzne pracodawcy powinno wskazywać grupy pracownicze, do których zalicza się poszczególne stanowiska pracy na szkolenia okresowe bhp.

Rozstrzygnięcia wątpliwości w kwestii przydzielenia pracowników do poszczególnych grup na szkolenia okresowe bhp, szukamy, poddając szczegółowej analizie ramowe programy szkoleń określone w częściach III-VIII załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, w połączeniu z wiedzą o rodzaju i warunkach wykonywania prac na tych stanowiskach. W tym przypadku należy ustalić, czy charakter pracy inspektora pozwala zaliczyć go do grupy pracowników administracyjno-biurowych tak jak np. referenci ds. opłat, księgowości itp.

Polecamy także: Jak wypełnić zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp po szkoleniu nauczycieli?>>>

W odniesieniu do rozpatrywanej kwestii, w mojej ocenie pracownika zatrudnionego na stanowisku inspektora w urzędzie miejskim można zaliczyć, zgodnie z załącznikiem VIII do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, do grupy pracowników administracyjno-biurowych i prowadzić szkolenie z częstotliwością nie rzadziej niż raz na 6 lat.

Pobierz dokument: Nowe zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy>>>

Podstawa prawna 

  • art. 2373 ustawy z 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.),

  • § 2; § 6; § 8; § 15 - § 17 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr180, poz.1860 ze zm.).

Halina Góralska

bhp, szkolenie BHP, szkolenie okresowe

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Do jakiej grupy szkoleniowej z zakresu bhp zakwalifikować kierownika? https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/do-jakiej-grupy-szkoleniowej-z-zakresu-bhp-zakwalifikowac-kierownika.html ce61c3171bf39fd0cc1b6ed63ef3be10 Fri, 20 Mar 2020 09:40:47 +0100 Experto24.pl Do której grupy szkoleniowej zakwalifikować kierownika hali sportowej? To pracownik administracyjno-biurowy, w związku z tym czy można go zwolnić ze szkoleń okresowych bhp, czy może jednak powinien odbyć szkolenie dla pracodawców i osób kierujących pracownikami?< Do jakiej grupy szkoleniowej z zakresu bhp zakwalifikować kierownika?

Do jakiej grupy szkoleniowej z zakresu bhp zakwalifikować kierownika?

Experto24.pl

Do której grupy szkoleniowej zakwalifikować kierownika hali sportowej? To pracownik administracyjno-biurowy, w związku z tym czy można go zwolnić ze szkoleń okresowych bhp, czy może jednak powinien odbyć szkolenie dla pracodawców i osób kierujących pracownikami?

Osobą zatrudnioną na stanowisku kierownik hali sportowej, należy poddać szkoleniu okresowemu bhp. Pracownik na takim stanowisku powinien być zakwalifikowany na szkolenie bhp dla grupy pracodawców i osób kierujących pracownikami.

Rozstrzygając wątpliwościodnośnie przydzielenia pracownika do odpowiedniej grupy na szkolenie okresowe bhp, niezbędne jest szczegółowe przeanalizowanie ramowych programów szkoleń. Zawarte są one w częściach III-VIII załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Konieczne jest również skonfrontowanie wymogów ramowych programów z wiedzą o rodzaju i warunkach wykonywania prac na danym stanowisku.

Warto również odwołać się do stanowiska Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy, w którym wskazuje, że „kierownik komórki organizacyjnej zakładu pracy powinien odbywać szkolenie okresowe według szczegółowego programu opracowanego na podstawie ramowego programu szkolenia okresowego pracodawców i innych osób kierujących pracownikami. Program ten (szczegółowy) powinien być dostosowany do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez tego kierownika.(…)”

Zwracam również uwagę, że nie każda osoba zatrudniona na stanowisku z grupy administracyjno-biurowych, mimo spełnienia wymagań określonych w przepisach może zostać zwolniona ze szkoleń okresowych bhp.

   W myśl przepis szkolenie okresowe pracownika administracyjno-biurowego nie jest wymagane w przypadku gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1 kp, wynika, że jest to konieczne (art. 237§ 2Kodeksu pracy).

Choć dyrektor czy kierownik wykonują pracę w biurze to w żadnym razie nie jest to równoznaczne z przyjęciem, że są to osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjno-biurowych. Niestety nie mają tu zastosowania przepisy o możliwych odstępstwach od szkoleń okresowych.

Proszę zwrócić uwagę na treść § 14 rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, który zawiera katalog osób i pracowników podlegających formalnie szkoleniom okresowym. Zaliczają się do nich:

  • pracodawcy,

  • osoby zarządzające,

  • pracownicy na stanowiskach robotniczych,

  • pracownicy inżynieryjno-techniczni,

  • pracownicy służby bhp,

  • pracownicy administracyjno-biurowi.

Przywołany przepis zawiera wyraźny podział osób oraz pracowników, którzy podlegają szkoleniom okresowym bhp. Wynika z niego, iż niezależnie od tego czy pracodawca, kierownik czy główny konstruktor będzie wykonywał pracę w biurze – w żadnym razie nie jest pracownikiem administracyjno-biurowym na gruncie podziału grup szkoleniowych w zakresie bhp.

Kinga Grodzicka-Lisek prawnik

szkolenie BHP, grupa szkoleniowa, szkolenie okresowe

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Szkolenia bhp pracowników po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/szkolenia-bhp-pracownikow-po-przejsciu-zakladu-pracy-na-innego-pracodawce.html 52d0094cc111ff8ca354977639a15de3 Thu, 25 Feb 2016 11:19:57 +0100 Experto24.pl Czy jeśli przeniesienie pracownika od jednego pracodawcy do drugiego na to samo stanowisko, z tym samym zakresem obowiązków następuje na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, to należy wykonywać badania wstępne, przeprowadzać instruktaż stanowiskowy i szkolenie bhp, tak jak dla nowego pracownika?< Szkolenia bhp pracowników po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

Szkolenia bhp pracowników po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

Experto24.pl

Czy jeśli przeniesienie pracownika od jednego pracodawcy do drugiego na to samo stanowisko, z tym samym zakresem obowiązków następuje na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, to należy wykonywać badania wstępne, przeprowadzać instruktaż stanowiskowy i szkolenie bhp, tak jak dla nowego pracownika?

Zmiana pracodawcy w trybie art. 231 § 1 Kodeksu pracy – przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę – nie ma wpływu na indywidualne stosunki pracy, bowiem nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę także wtedy, gdy będzie wymagało przeniesienia stanowisk pracy do innych pomieszczeń w zasadzie nie skutkuje obowiązkiem poddania pracowników instruktażowi stanowiskowemu, szkoleniom okresowym czy wstępnym badaniom lekarskim.

Konieczność poddania instruktażowi stanowiskowemu może zachodzić wtedy, gdy w nowych pomieszczeniach stanowisko pracy doposażono, w szczególności wprowadzono zmiany w technologii pracy lub wyposażeniu, które mogą generować zagrożenia w środowisku pracy. Ponadto dla przypomnienia w kwestii wstępnych badań lekarskich obowiązują wyjątki pozwalające na zwolnienie z obowiązku poddawania pracownika takim badaniom w przypadku przyjmowana do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Niemniej jednak w przypadku zmiany pracodawcy w trybie art. 231 § 1 Kodeksu pracy dla pracowników etatowych (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) nie następuje przerwanie stosunku pracy, bowiem nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, czyli upraszczając, wchodzi na miejsce starego pracodawcy.

Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku pracowników świadczących dotychczasową pracę na innej podstawie niż umowa o pracę. W takim przypadku nowy pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest zobowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W takiej sytuacji może też dojść do przekształcenia formy zatrudnienia – pracownicy mogą stać się pracownikami etatowymi zatrudnionymi na umowę o pracę i wtedy należy poddać ich badaniom wstępnym i szkoleniom wstępnym.

Jan M. Pióro, specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

szkolenia bhp

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Uprawnienia do omawiania zasad pierwszej pomocy w czasie szkolenia okresowego https://www.experto24.pl/bhp/szkolenie-bhp/uprawnienia-do-omawiania-zasad-pierwszej-pomocy-w-czasie-szkolenia-okresowego.html e396bdc6cec2f01eb1ba7cecd4ce1987 Tue, 26 Jan 2016 12:31:22 +0100 Experto24.pl Jakie uprawnienia należy posiadać, aby prowadzić blok dotyczący pierwszej pomocy na szkoleniu okresowym bhp?< Uprawnienia do omawiania zasad pierwszej pomocy w czasie szkolenia okresowego

Uprawnienia do omawiania zasad pierwszej pomocy w czasie szkolenia okresowego

Experto24.pl

Jakie uprawnienia należy posiadać, aby prowadzić blok dotyczący pierwszej pomocy na szkoleniu okresowym bhp?

Regulacje prawne nie wskazują w sposób szczegółowy, jakie kompetencje i uprawniania powinny posiadać osoby przeprowadzające szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Prawodawca przyjmuje założenie, że każda osoba, która posiada uprawnienia pracownika służby bhp ma również odpowiednią wiedzę oraz umiejętności do zagwarantowania właściwego poziomu szkolenia odnośnie do udzielania pierwszej pomocy w ramach przeprowadzonego szkolenia w zakresie bhp.

Trzeba podkreślić, że choć przepisy nie określają konkretnych wymagań w zakresie uprawnień osób prowadzących szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej podczas szkoleń bhp, to osoby te powinny mieć określoną wiedzę na ten temat zdobytą w ramach odpowiednich szkoleń i kursów pierwszej pomocy. Najlepiej gdyby osoby prowadzące blok o temacie pierwszej pomocy przedmedycznej miały wiedzę zarówno teoretyczną w tym zakresie, jak i praktyczną.

Trzeba zaznaczyć, że inne wymagania w zakresie kompetencji i wiedzy stawiane będą instruktorowi pierwszej pomocy podczas szkolenia bhp w firmie o działalności administracyjno-biurowej, a inne w firmie produkcyjnej z uwagi na poziom zagrożeń.

Wydaje się zatem, że podstawą będzie tu ukończenie przez instruktora szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w jednostce organizacyjnej, która wyda swojemu kursantowi odpowiednie zaświadczenie/certyfikat potwierdzający zdobycie wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Proszę zwrócić również uwagę na fakt, że wśród uprawnionych do prowadzenia instruktażu ogólnego obejmującego udzielanie pierwszej pomocy wymienia się pracownika służby bhp. Nie ma zatem przeszkód, aby pracownikowi służby bhp (po szkoleniu okresowym dla pracowników służby bhp i innych osób wykonujących zadania tej służby, podczas którego omawiane były również zagadnienia pierwszej pomocy) powierzane było prowadzenie szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy także w ramach szkoleń okresowych pracowników.

Kinga Grodzicka-Lisek, prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp

pierwsza pomoc, szkolenie bhp

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>