Pierwsza pomoc przy wychłodzeniach i odmrożeniach

Kategoria: Warunki pracy
Data: 07-12-2012 r.

W niektórych zawodach pracownicy muszą przez długi czas przebywać na wolnym powietrzu. W okresie zimowym narażeni są często oni na ekstremalnie niskie temperatury. Jak postępować z osobą która uległa wychłodzeniu lub ma odmrożenia? Jakie działania nie przyniosą szkody osobie poszkodowanej? Kiedy wezwać lekarza?

Osoby wychłodzone na mrozie należy rozgrzewać stopniowo, układając ciepły okład na klatce piersiowej (np. termofor z gorącą wodą). Następnie należy owinąć tułów i głowę poszkodowanego, nie ruszając jego kończyn.

Nie wolno przy tym rozcierać rąk i nóg, gdyż zasoby wychłodzonej krwi obwodowej dopływając do serca, mogą spowodować zatrzymanie jego pracy.

Jeżeli natomiast występowałyby u poszkodowanego zaburzenia oddechowe trzeba rozpocząć zastępcze oddychanie wyłącznie metodą usta - usta, a nie na przykład przyrządem typu worek samorozprężalny, ponieważ istotne jest tu dostarczanie powietrza ogrzanego (chyba, że czynności te wykonywane są w bardzo ciepłym pomieszczeniu).

Wskazówki dla udzielających pierwszej pomocy osobom wychłodzonym:

  • Gwałtowne ogrzewanie, takie jak gorąca kąpiel lub prysznic może być fatalne w skutkach. W najlepszym przypadku może spowodować komplikacje. Należy pozwolić ciału na powolne, samoistne ogrzanie się.
  • Temperatura ciała podczas ogrzewania zmienia się wolniej niż temperatura skóry. Trzeba chronić ofiarę przez dłuższy okres aż do pełnego odzyskania sił lub przyjazdu pomocy medycznej. Potrzeba wielu godzin by temperatura ciała wróciła do normy.
  • Wychłodzenie ciała przez to, że powoduje: drżenia mięśni, osłabienia organizmu, bóle z zimna może być pośrednią przyczyną wypadków przy pracy, takich jak, np.: spadnięcie, wpadnięcie, upadek na płaszczyźnie, nieracjonalne zachowanie, brak reakcji na zagrożenie, nieprawidłowe manipulowanie przyrządami sterowniczymi.
  • Alkohol przyspiesza wychłodzenie, nasila straty ciepła przez rozszerzone naczynia skórne i zaburza fizjologiczne reakcje ratunkowe organizmu oraz - co najistotniejsze - osłabia wolę przetrwania (przykłady są publikowane w mediach w każdym okresie zimowym).

Odmrożenia

Szczególnie narażone na odmrożenia są części ciała o naturalnie słabszym ukrwieniu w warunkach wychłodzenia, jak uszy, nos, palce oraz stopy i dłonie.

Najczęstszymi czynnikami sprzyjającymi odmrożeniom są:

  • praca w przemoczonej odzieży - sprzyja wychłodzeniu,
  • za ciasne obuwie - sprzyjające niedokrwieniu,
  • zmęczenie - osłabia samokontrolę i sprzyja wychłodzeniu,
  • wpływ alkoholu - rozszerzenie naczyń sprzyja zwiększonym stratom ciepła i wychłodzeniu,
  • wiatr – jako czynnik wychłodzenia,
  • czas ekspozycji na zimno - im dłuższy, tym bardziej sprzyja wychłodzeniu.

Jeżeli mamy do czynienia z osobą, która uległa odmrożeniu, przede wszystkim należy rozcierać suchym materiałem (nie śniegiem) jej zsiniałe, nieczułe na dotyk i ból części ciała. Należy to robić delikatnie, aby pobudzić krążenie krwi. Można również powoli rozgrzewać odmrożone części ciała w coraz cieplejszej wodzie.

Wszystkie odmrożenia, a bezwzględnie te, które spowodowały powstanie pęcherzy i martwice, wymagają profesjonalnej opieki lekarskiej.

Autor: Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Opracowanie redakcyjne: Agnieszka Świeboda

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24336 )
Array ( [docId] => 24336 )