PKP – lider bezpiecznej pracy

Kategoria: Warunki pracy
Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak
Data: 18-11-2014 r.

Na największe ryzyko zawodowe w PKP narażone są grupy zawodowe zatrudnione przy sterowaniu ruchem kolejowym oraz pracownicy wykonujący prace w sąsiedztwie torów kolejowych. Dlatego dla każdego z tych niebezpieczeństw, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy, opracowano ryzyko zawodowe, które jest w spółce dopuszczalne, zgodnie z „Systemem zarządzania bhp”.

- Pracownicy spółki PKP Polskich Linii Kolejowych wykonują zróżnicowane zadania – od toromistrza, który pracuje bezpośrednio na torach, przez dyżurnych ruchu obsługujących skomplikowane systemy koordynujące ruch na sieci kolejowej - po pracowników biurowych i administracyjnych – mówi Tomasz Borkowski, zastępca dyrektora biura spraw pracowniczych PKP S.A. w wywiadzie dla magazynu „Norma bhp”.

W PKP pracują osoby o różnych specjalizacjach, mają bezpośrednią styczność z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym, wykonują prace w sąsiedztwie torów kolejowych. Każdy ze specjalistów ma inną specyfikę pracy, a co się z tym wiąże, każdy musi zwracać uwagę na inny rodzaj zagrożenia w czasie wykonywanych obowiązków.

Obowiązki, ale i korzyści

Dlatego bezpieczne zachowania w czasie pracy to obowiązek, ale także korzyść, przez minimalizowanie wystąpienia wypadku. Między innymi po to PKP zapewnia pracownikom produkty o najwyższych standardach. Jest to m.in. odzież robocza wykonana z dobrej jakości „oddychającego” materiału czy obuwie z ochronnymi noskami. Na ubraniu znajdują się elementy odblaskowe (zgodne z normą PN-N). Pracownicy wykonujący np. roboty utrzymaniowe, tj. bieżącą naprawę elementów infrastruktury torowej, są zobowiązani do pracy w kaskach i okularach ochronnych. Wszystkie urządzenia do prac w terenie, np. żurawie czy wciągarki, spełniają wymagania dotyczące norm bezpieczeństwa.

Roboty, które wiążą się z dużym ryzykiem, wykonywane są zespołowo – tak, aby unikać sytuacji niebezpiecznych. Na przykład do prac na wysokości – powyżej 3 m – wyznaczani są co najmniej dwaj pracownicy.

Ważni kontrahenci

PKP dbają o bezpieczeństwo nie tylko własnych pracowników. Systematycznie informują o zagrożeniach podczas wykonywania prac w terenie oraz o zasadach bezpieczeństwa także pracowników zewnętrznych - przewoźników, wykonawców robót inwestycyjnych, utrzymaniowych czy rewitalizacyjnych. W tym celu opracowano specjalną instrukcję dla poszczególnych grup – IBH-101 i IBH-104.

Lider bezpiecznej pracy

W 2013 roku Polskie Linie Kolejowe zostały docenione przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy wyróżnieniem Lidera Bezpiecznej Pracy. W tym roku firma wzięła udział w przedsięwzięciu dotyczącym radzenia sobie ze stresem, wywołanym np. zagrożeniami podczas wykonywania robót torowych.

PKP zatrudnia niemal 38 tys. osób na terenie całego kraju. Integruje „peelkową” społeczność na różne sposoby, np. wydaje systematycznie wewnętrzne pismo dla pracowników. Od kilku lat organizuje także turnieje piłki nożnej, w których biorą udział pracownicy, a także firmy współpracujące. Pracownicy administracyjni mają dostęp do wewnętrznej sieci intranetowej, która jest niezawodnym narzędziem wewnętrznej komunikacji.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36043 )
Array ( [docId] => 36043 )