Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 29 Mar 2024 01:17:48 +0100 Zewnętrzna przyczyna wypadku przy pracy https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/zewnetrzna-przyczyna-wypadku-przy-pracy.html 43d3afae229f84d9445e18a5d6ef3513 Fri, 26 May 2023 22:00:46 +0200 Experto24.pl Nienormowany czas pracy, praca w chmurze olejowej, zmęczenie na skutek ciągłego wykonywania obowiązków to także czynniki zewnętrzne, które mogą przesądzać o wystąpieniu wypadku przy pracy. Jeśli konsekwencją tych czynników będzie uszczerbek na zdrowiu - pracownik zgodnie z obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej  powinien otrzymać jednorazowe odszkodowanie. < Zewnętrzna przyczyna wypadku przy pracy

Zewnętrzna przyczyna wypadku przy pracy

Experto24.pl

Nienormowany czas pracy, praca w chmurze olejowej, zmęczenie na skutek ciągłego wykonywania obowiązków to także czynniki zewnętrzne, które mogą przesądzać o wystąpieniu wypadku przy pracy. Jeśli konsekwencją tych czynników będzie uszczerbek na zdrowiu - pracownik zgodnie z obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej  powinien otrzymać jednorazowe odszkodowanie. 

Organ rentowy nie godził się na wypłatę jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy. Zaskarżył wydane w tej sprawie wyroki - zarówno w I jak i w II instancji. Uznał, że istotnym zagadnieniem prawnym, które wymaga ustalenia jest odpowiedź na pytanie, czy praca w porze nocnej, w stresie i w godzinach nadliczbowych, a także związana z dyspozycyjnością niemal całodobowo oraz z koniecznością mobilności, może być uznana za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy, szczególnie w sytuacji, gdy stanowisko zajmowane przez pracownika charakteryzuje się właśnie tego rodzaju cechami. Czy zatem jeśli pracownik na skutek takich okoliczności zachoruje, to można chorobę tę uznać za wypadek przy pracy? 

Zobacz także: Jak zakwalifikować wypadek podczas delegacji w trakcie wykonywania obowiązków służbowych? 

Mimo tej argumentacji organu rentowego Sąd Najwyższy nie przyjął skargi kasacyjnej. Podkreślił przy tym, że nie można traktować skargi kasacyjnej jako kolejnego środka odwoławczego. Jednocześnie zaznaczył także, że samo pojęcie przyczyny zewnętrznej wskazane jako element wypadku przy pracy nie powinno już rodzić wątpliwości, ponieważ art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy doczekało się już rozbudowanego orzecznictwa. 

Zobacz także: Wypadek przy pracy z winy pracownika - czy wystarczy samo wskazanie zaniedbania pracownika 

Przyczyna zewnętrzna w orzeczeniach SN

Biorąc pod uwagę najnowsze wyroki Sądu Najwyższego, można podać kilka cech, którym musi odpowiadać przyczyna wypadku przy pracy, aby można ją zakwalifikować jako wymaganą w art. 3 ustawy wypadkowej przyczynę zewnętrzną. 

Zobacz także: Jak zakwalifikować wypadek w pracy zgłoszony po dłuższym czasie z powodu wykrycia krwiaka? 

Taką przyczyną może być każdy czynnik zewnętrzny, rozumiany w ten sposób, że nie wynika on z wewnętrznych właściwości człowieka, jeśli jest w stanie wywołać szkodliwe skutki w istniejących warunkach (por. wyrok z 6 kwietnia 2022 r., sygn. I USKP 105/21 i wyrok 19 lutego 2021 r., sygn. I USKP 15/21, wyrok SN z 18 sierpnia 1999 r., sygn. II UKN 87/99). 

Zobacz także: Czy przy zatruciu gazami pożarowymi przez strażaka OSP możemy mówić o urazie? 

Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy nie jest jedynie np. narzędzie, siła przyrody, czy maszyna wykorzystywana w tej pracy. Sąd Najwyższy podkreśla, że taką przyczyną może być również praca i czynność samego poszkodowanego. Zatem także w przypadku potknięcia się, czy jakiegoś niefortunnego odruchu samego poszkodowanego będzie można mówić o wypadku przy pracy (por. wyrok SN z 24 listopada 2010 r., sygn. I UK 181/10, postanowienie SN z 15 marca 2012 r., sygn. II UK 298/11).

Zobacz także: Wypadek w drodze do pracy a przerwa w drodze na zakupy 

Nadmierny wysiłek poszkodowanego, jego praca i podejmowane przez niego czynności także są przez Sąd Najwyższy kwalifikowane jako przyczyna zewnętrzna. Co więcej - także praca wykonywana jako codzienne zadania może być taką przyczyną w przypadku pracownika dotkniętego samoistnym schodzeniem. Ocena przyczyny wypadku przy pracy musi być dokonywana zawsze z uwzględnieniem indywidualnych cech konkretnego człowieka i jego stanu zdrowia (por. wyrok SN z 7 października 2015 r., sygn. II UK 362/14)

Zobacz także: Kiedy wypadek podczas dyżuru domowego może być uznany za wypadek przy pracy? 

Źródło:

Postanowienie Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2022 r., sygn. III USK 457/21 opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Sądu Najwyższego - portal sn.pl

Oprac. red.

wypadek przy pracy, przyczyna wypadku przy pracy, jednorazowe odszkodowanie, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy wypadek na chodniku przed firmą to też wypadek przy pracy? https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/czy-wypadek-na-chodniku-przed-firma-to-tez-wypadek-przy-pracy.html 2e09b9ac985e77805e0c26d48a059e8e Thu, 22 Dec 2022 17:47:04 +0100 Experto24.pl Choć zagadnienie wypadków przy pracy zostało szeroko omówione w literaturze przedmiotu, nadal budzi wątpliwości. Temat wraca szczególnie zimą, kiedy na nieodpowiednio odśnieżonych, bądź oblodzonych chodnikach łatwo o wypadek. Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy pracownik ulegnie wypadkowi przed firmą w której pracuje. Czy takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy? < Czy wypadek na chodniku przed firmą to też wypadek przy pracy?

Czy wypadek na chodniku przed firmą to też wypadek przy pracy?

Experto24.pl

Choć zagadnienie wypadków przy pracy zostało szeroko omówione w literaturze przedmiotu, nadal budzi wątpliwości. Temat wraca szczególnie zimą, kiedy na nieodpowiednio odśnieżonych, bądź oblodzonych chodnikach łatwo o wypadek. Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy pracownik ulegnie wypadkowi przed firmą w której pracuje. Czy takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy? 

Chodzi o sytuację, gdy do wypadku dojdzie nie w drodze do pracy - jak wiemy szczególnie zimą droga ta może obfitować w rozliczne przygody, niezależnie czy to na oblodzonych drogach i chodnikach, czy w komunikacji miejskiej. Jak już uda się dotrzeć do firmy, to po przekroczeniu jej bram ale jeszcze nie na terenie zakładu pracy, także może dojść do nieprzewidzianych upadków. Takim miejscem może być firmowy parking, wewnątrzzakładowa droga, czy chodnik wiodący do wejścia. 

Zobacz także: Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy a brak zwolnienia lekarskiego 

Niewątpliwie, jeśli pracownik poślizgnie się i upadnie, w wyniku czego dojdzie do urazu, takie zdarzenie będzie można nazwać wypadkiem. Problematyczne jest jednak zakwalifikowanie go do kategorii wypadków przy pracy, czy może jeszcze powinniśmy mówić w tym przypadku o wypadku w drodze do pracy. Kłopoty z odpowiednią interpretacją tego zdarzenia wynikają z tego, że w przepisach nie ma jasno określonego początku i końca drogi do pracy i z pracy.

Zobacz także: Wypadek przy pracy z winy pracownika - czy wystarczy samo wskazanie zaniedbania pracownika 

Należy przyjąć, że droga zaczyna się z chwilą opuszczenia przez pracownika jego mieszkania czy domu, a koniec drogi do pracy następuje gdy przekroczy granice terenu należącego do zakładu pracy. Kluczowe dla rozwiązania tego problemu jest więc ustalenie miejsca zdarzenia. 

Zobacz także: Forma zgłoszenia wypadku przy pracy 

Ważne: Jeśli do wypadku doszło na terenie zakładu pracy, choć jeszcze nie w budynku, tylko przed nim, to biorąc pod uwagę konkretne okoliczności danego zdarzenia można odnaleźć podstawy by zakwalifikować wypadek jako wypadek przy pracy. 

Trzeba bowiem pamiętać, że pracodawca ma obowiązek zagwarantować bezpieczne warunki pracy, który rozciąga się nie tylko na wnętrze nieruchomości, lecz także na cały teren, na którym pracodawca “sprawuje władztwo. Dotyczy to więc również niezabudowanej części zakładu pracy, po której pracownicy się przemieszczają. Tam także powinny panować bezpieczne dla nich warunki. 

Zobacz także: Na jakiej podstawie pracodawca ma wypłacić 100% zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem przy pracy? 

Sebastian Kryczka prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nowy wzór statystycznej karty wypadku (Z-KW) - zmiany od 2023 roku https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/nowy-wzor-statystycznej-karty-wypadku-z-kw-zmiany-od-2023-roku.html 223b978b09164cfc19b868cb640c84c2 Mon, 10 Oct 2022 20:48:50 +0200 Experto24.pl Ministerstwo pracy opracowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, zawierający m.in nowy wzór dokumentu Z-KW. Dzięki informacją zawartym w artykule dowiesz się jakie konkretnie zmiany mają być prowadzone w statystycznej karcie wypadku.< Nowy wzór statystycznej karty wypadku (Z-KW) - zmiany od 2023 roku

Nowy wzór statystycznej karty wypadku (Z-KW) - zmiany od 2023 roku

Experto24.pl

Ministerstwo pracy opracowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, zawierający m.in nowy wzór dokumentu Z-KW. Dzięki informacją zawartym w artykule dowiesz się jakie konkretnie zmiany mają być prowadzone w statystycznej karcie wypadku.

Przygotowywany przez resort pracy projekt rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy ma ułatwić wypełnianie statystycznej karty oraz przetwarzanie tych danych na poziomie europejskim. Projekt nowego rozporządzenia zakłada zmiany i uszczegółowienie niektórych zapisów w klasyfikacjach i oznaczeniach kodowych dostosowując je do Europejskiej Statystyki w Zakresie Wypadków przy Pracy (European Statistics on Accidents at Work – ESAW).

Zobacz także: VIDEO PORADA: Czy sporządzać statystyczną kartę wypadku przy pracy w formie papierowej jeżeli wypełnialiśmy ją w formie elektronicznej?>>>

Do Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego) kraje członkowskie przekazują dane o wypadkach przy pracy. Istnieją dwa podstawowe źródła danych, z których Eurostat czerpie informacje na temat wypadków przy pracy. Jednym z nich jest system rejestrowania danych dotyczących wypadków przy pracy prowadzony w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej (UE) i koordynowany przez Eurostat w ramach metodyki ESAW.

W większości krajów UE statystyki dotyczące wypadków przy pracy są w pełni dostosowane do wytycznych ESAW. Umożliwia to przeprowadzanie analiz danych o wypadkach przy pracy w skali UE.

Zgodnie z powyższym, nomenklatura stosowana w projektowanym rozporządzeniu powinna być zgodna z załącznikiem I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 349/2011 z 11 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania, w odniesieniu do statystyk dotyczących wypadków przy pracy, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1338/2008 w sprawie statystyk Wspólnoty w zakresie zdrowia publicznego oraz zdrowia i bezpieczeństwa w pracy (Dz. Urz. UE L 97 z 12.04.2011, str. 3)

Zobacz także: VIDEO PORADA: Czy sporządzać statystyczną kartę wypadku przy wypadku w drodze do/z pracy?>>>

Nowe rozporządzenie - zmiany od 2023 r.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia zmieni się wzór statystycznej karty wypadku Z-KW. Zostanie dostosowany do potrzeb Głównego Urzędu Statystycznego. Skorygowana będzie pozycja nr 6„Staż na zajmowanym stanowisku pracy w zakładzie pracy”, bowiem stwarza częsty problem przy wypełnianiu statystycznej karty wypadku Z-KW. Z obserwacji wynika, że w większości przypadków staż pracy podawany jest błędnie, tj. od początku kariery zawodowej poszkodowanego, a nie na zajmowanym stanowisku pracy w zakładzie pracy (na którym doszło do wypadku).

Zobacz także: Sporządzać czy nie statystyczną kartę wypadku do GUS po nieuznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy?>>>

Ponadto, w związku z pandemią i planowanym przyjęciem pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy oraz na potrzeby statystyki krajowej, w załączniku nr 1 wprowadzona będzie dodatkowa informacja. Będzie ona dotyczyła wykonywania przez poszkodowanego pracy w formie zdalnej. Ma to na celu pozyskanie danych o ewentualnych wypadkach, które wydarzyły się w związku z wykonywaniem pracy zorganizowanej w formie zdalnej.

Natomiast zmiany dokonane w załączniku nr 2 do rozporządzenia mają głównie charakter techniczny. Wynikają z potrzeby dostosowania oznaczeń kodowych do wytycznych zawartych w metodyce ESAW. Pozostałe zmiany w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia mają charakter dostosowujący do sformułowań obecnie używanych w branży związanej ze statystyką (np.: w załączniku nr 2 zastosowanie wyrazu „pozycja” zamiast wyrazu „pytanie”).

Pozostałe zmiany w stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia mają charakter korekt redakcyjnych, np. zmiana odniesień do tytułów aktów wykonawczych na odesłania do delegacji ustawowych, tak aby zmieniające się przepisy nie wpływały na czytelność projektowanego rozporządzenia.

Planowane wejście w życie projektowanego rozporządzenia to 1 stycznia 2023 r. Ze względu na metodykę statystyczną istotne jest, aby struktura przekazywanych w ciągu danego roku danych była jednolita, dlatego też ważne jest, aby rozporządzenie obowiązywało od początku roku. Do wypadków zgłoszonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosowane byłyby wzory statystycznej karty wypadku przy pracy określone w przepisach dotychczasowych – jest to podyktowane metodyką statystyczną stosowaną w tym zakresie.

Oprac. redakcyjne

wypadek przy pracy, Z-KW, statystyczna karta wypadku przy pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Podwładny narusza zasady - pracodawca odpowiada za ryzyko wypadkowe https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/podwladny-narusza-zasady-pracodawca-odpowiada-za-ryzyko-wypadkowe.html 230f8957ba27ec0bd6f42f4c19a7a4aa Fri, 12 Aug 2022 23:28:04 +0200 Experto24.pl To pracodawca jest odpowiedzialny za ryzyko wypadkowe. Nie można stwierdzić, że zwalnia go z tej odpowiedzialności fakt, że jego podwładni nie dopełnili swoich obowiązków z zakresu bhp, a nawet działali wbrew tym obowiązkom, polegającym na nadzorze nad wykonywaniem pracy przez pracownika. Pracodawca ma zagwarantować podwładnym bezpieczne warunki pracy - jest to jeden z jego podstawowych obowiązków. < Podwładny narusza zasady - pracodawca odpowiada za ryzyko wypadkowe

Podwładny narusza zasady - pracodawca odpowiada za ryzyko wypadkowe

Experto24.pl

To pracodawca jest odpowiedzialny za ryzyko wypadkowe. Nie można stwierdzić, że zwalnia go z tej odpowiedzialności fakt, że jego podwładni nie dopełnili swoich obowiązków z zakresu bhp, a nawet działali wbrew tym obowiązkom, polegającym na nadzorze nad wykonywaniem pracy przez pracownika. Pracodawca ma zagwarantować podwładnym bezpieczne warunki pracy - jest to jeden z jego podstawowych obowiązków. 

Generalnie można byłoby przyjąć, że pracownik jako odpowiedzialny dorosły człowiek potrafi rozpoznać ryzyko związane ze swoim zachowaniem. Jak pokazują statystyki wypadków przy pracy, takie założenie jest nazbyt optymistyczne.

W związku z tym należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywania pracy, a to trudne zadanie i jednocześnie obowiązek, ustawodawca wrzucił na barki pracodawców. 

Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę wypadku przy pracy, który powstał na skutek samowolnego i nieuprawnionego uruchomienia maszyny budowlanej. Stało to w sprzeczności z zasadami BHP i w sprzeczności z poleceniami przełożonych. 

Zobacz także: Na jakiej podstawie pracodawca ma wypłacić 100% zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem przy pracy? 

Jednak zdaniem Sądu Najwyższego, takie zachowanie powinno być zauważone przez przełożonych i doprowadzić do reakcji osób nadzorujących pracownika. W przypadku robót budowlanych łatwo o wypadek. Tym bardziej brygadzista czy kierownik budowy powinien w odpowiedni sposób reagować na nieodpowiednie zachowania. W innym przypadku, czyli jeśli dojdzie do zaniechania nadzoru - odpowiedzialność za powstały w taki sposób wypadek przy pracy będzie ponosił pracodawca. 

Zobacz także: Sprawdź najnowsze aktualności z zakresu BHP przy użytkowaniu maszyn i urządzeń 

Ważne: Pracodawca ma bezwzględny obowiązek organizowania pracy w sposób zapewniający jej bezpieczne warunki. Ponosi więc odpowiedzialność za wszelkie szkody i krzywdy wynikające z zaniechań związanych nie tylko z taką organizacją pracy, lecz także związanych z kontrolowaniem wydawanych poleceń w tym zakresie, a także braku niezwłocznej reakcji wyznaczonych przez niego przełożonych, na nieprzestrzeganie przez pracowników zasad BHP. 

Zobacz także: Wypadek przy pracy – czy drugie zwolnienie wystawione przez innego lekarza należy uznać 

Zasady takiej odpowiedzialności wynikają z art. 207 kp. Są też umocowane w zasadach ponoszenia przez zwierzchnika odpowiedzialności za winę podwładnych, którzy nie wykonywali odpowiedniego nadzoru nad podległymi im pracownikami w zakresie BHP  (art. 120 k.p. oraz art. 430 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Źródło:

Wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 2019 r. - sygn. I PK 137/18 - opublikowano w OSNP 2020/9/90

Oprac. red.

BHP, bezpieczeństwo i higiena pracy, odpowiedzialność pracodawcy, prawa i obowiązki pracodawcy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Protokół powypadkowy - ważność badań lekarskich i szkoleń okresowych BHP a COVID-19 https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/protokol-powypadkowy-waznosc-badan-lekarskich-i-szkolen-okresowych-bhp-a-covid-19.html 31a2b39cba3242095bff90041d245a3a Tue, 15 Mar 2022 14:06:01 +0100 Experto24.pl < Protokół powypadkowy - ważność badań lekarskich i szkoleń okresowych BHP a COVID-19

Protokół powypadkowy - ważność badań lekarskich i szkoleń okresowych BHP a COVID-19

Experto24.pl

W związku z sytuacją epidemiologiczną (COVID-19) przedłużono ważność orzeczeń lekarskich oraz zaświadczeń o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie BHP. A zatem, w sytuacji wypadku przy pracy i konieczności sporządzenia protokołu powypadkowego, orzeczenie lekarskie, a także szkolenie w dziedzinie BHP pozostaje aktualne.

Prowadząc postępowanie powypadkowe w czasie epidemii, zespół powypadkowy może mieć wątpliwości czy w protokole powypadkowym odnotować, że badania i szkolenia okresowe poszkodowanego pracownika zostały zawieszone na czas epidemii.

Protokół powypadkowy - ważność badań lekarskich a COVID-19

Z przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wynika, że orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność. Trzeba jednak pamiętać, że nie dłużej niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii.

Ważne: Zawieszenie nie obejmuje wykonywania badań wstępnych oraz badań kontrolnych.

Zobacz także: Badania okresowe pracowników wykonane w okresie epidemii – powtarzać czy nie powtarzać? Odpowiada MRPiT.>>>

Protokół powypadkowy - szkoleń okresowych BHP a COVID-19

W przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie BHP lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada:
1)  w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
2)   w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego,
w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii
– termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Zobacz także: Szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych w czasie epidemii – czy można prowadzić>>> 

Zobacz także: Wystawiać czy nie wystawiać skierowania na badania okresowe pracowników – znamy stanowisko resortu pracy.>>>

Mariusz Foremniak

Bhp, COVID-19, protokół powypadkowy, badania lekarskie, szkolenie bhp

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nagłe pogorszenie zdrowia w miejscu pracy - wypadek ze skutkiem śmiertelnym https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/nagle-pogorszenie-zdrowia-w-miejscu-pracy-wypadek-ze-skutkiem-smiertelnym.html 574aa9ee9f0ecc9a9b2ccd39dacecee7 Mon, 14 Feb 2022 14:22:15 +0100 Experto24.pl Nagłe pogorszenie zdrowia w miejscu pracy, którego następstwem jest śmierć pracownika, nie zawsze zostanie zakwalifikowane jako śmiertelny wypadek przy pracy – wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 2021 r. (I USKP 15/21). Przedstawiamy komentarz do tego orzeczenia.< Nagłe pogorszenie zdrowia w miejscu pracy - wypadek ze skutkiem śmiertelnym

Nagłe pogorszenie zdrowia w miejscu pracy - wypadek ze skutkiem śmiertelnym

Experto24.pl

Nagłe pogorszenie zdrowia w miejscu pracy, którego następstwem jest śmierć pracownika, nie zawsze zostanie zakwalifikowane jako śmiertelny wypadek przy pracy – wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 2021 r. (I USKP 15/21). Przedstawiamy komentarz do tego orzeczenia.

W analizowanej przez Sąd Najwyższy sprawie, pracownik został zatrudniony jako monter (umowa cywilnoprawna) w firmie zajmującej się usługami budowlanymi. U pracownika już kilka lat wcześniej zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze i przewlekły, patologicznie podwyższony poziom cholesterolu. W styczniu 2015 r. przeszedł badania profilaktyczne, a lekarz medycyny pracy dopuścił go do prac na wysokości powyżej 3 m. Po miesiącu pracy zmuszony został do leczenia pojawiających się objawów niewydolności krążeniowej. Sytuacja ta, nie spowodowała jednak przerwania zatrudnienia. Pracownik nie był również w tym czasie hospitalizowany.

W dniu wypadku pracownik brał udział w pracach na wysokości 92 m. Pod koniec dnia źle się poczuł i poprosił innego pracownika o zmianę na stanowisku. Kilka minut później nagle zasłabł i stracił przytomność. Współpracownicy zabezpieczyli go, rozpoczęli reanimację, a także wezwali pogotowie. Niestety, pomimo rozpoczęcia akcji ratunkowej i przewiezienia do szpitala, pracownik zmarł. Zgodnie z orzeczeniem lekarskim, bezpośrednią przyczyną śmierci pracownika była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, spowodowana postępującym stanem zapalnym mięśnia sercowego. Była to choroba samoistna, która nie dawała wcześniej poważniejszych dolegliwości.

Podstawa uznania zdarzenia za wypadek przy pracy - przyczyna zewnętrzna

Powołany zespół powypadkowy nie stwierdził zaistnienia wypadku przy pracy. Przyjął, że przyczyną śmierci pracownika była rozwijająca się choroba układu krążenia - schorzenie samoistne, a nie czynnik zewnętrzny. Wnioski te w pełni zaakceptował ZUS, odmawiając przyznania małoletniemu synowi zmarłego jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy ze skutkiem śmiertelnym. W uzasadnieniu ZUS wskazał na brak przyczyny zewnętrznej wypadku oraz śmierci ubezpieczonego, a tym samym na niemożłiwość zakwalifikowania zdarzenia jako wypadku przy pracy.

Od decyzji ZUS odwołał się małoletni syn, reprezentowany przez matkę. Sąd I instancji oddalił jednak odwołanie, a sąd II instancji – apelację. Pełnomocnik małoletniego złożył skargę kasacyjną.

Kwalifikacja zdarzenia jako „wypadek przy pracy” – stanowisko Sądu Najwyższego

Oddalając skargę kasacyjną Sąd Najwyższy wskazał, że zgodnie z definicją wypadku przy pracy, do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, decydujący wpływ ma zaistnienie przyczyny zewnętrznej, pochodzącej spoza organizmu zatrudnionego. Przyczyna zewnętrzna powinna być przeciwstawiona przyczynom wewnętrznym pracownika, tkwiącym w  jego organizmie, takim jak wady anatomiczne, stany chorobowe, skutki wcześniejszych urazów itp.

Samoistne schorzenie, chociażby wystąpiło nagle i w toku świadczenia pracy, nie może zostać uznane za wypadek przy pracy. Na zasadzie wyjątku, uszczerbek na zdrowiu pracownika, spowodowany czynnikiem samoistnym (pochodzącym z organizmu pracownika), może stanowić wypadek przy pracy. Będzie to jednak miało miejsce w sytuacji, gdy uszczerbek ten zostanie wywołany nadmiernym wysiłkiem:

  • fizycznym,
  • psychicznym
  • lub silnym stresem.

Praca zmarłego pracownika była co prawda pracą fizyczną, związaną ze znacznym wysiłkiem fizycznym, wykonywaną w nieprzeciętnych warunkach (na znacznej wysokości, w podwyższonej temperaturze). Były to jednak warunki odpowiadające rodzajowi wykonywanej przez niego pracy. Warunki typowe, zwyczajne dla jego stanowiska pracy (montera konstrukcji w firmie prowadzącej specjalistyczne prace tego typu). Wykonywanie zaś zwykłych czynności (normalny wysiłek, normalne przeżycia psychiczne na stanowisku pracy) przez pracownika, który doznał pogorszenia stanu zdrowia w czasie i miejscu wykonywania zatrudnienia, nie może zostać uznane za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy.

Aby zaostrzenie procesu chorobowego mogło zostać uznane za skutek działania przyczyny zewnętrznej, musi wystąpić szczególna, nadzwyczajna, nietypowa, okoliczność w przebiegu pracy. W analizowanej sprawie taka sytuacja nie miała miejsca.

W miejscu pracy nie wystąpiły bowiem szczególne zdarzenia, czy sytuacje, które mogły generować nietypowy wysiłek, bądź zachowanie. Podczas wykonywania pracy przez zmarłego nie zostały również przekroczone normy określone w przepisach BHP dla ręcznych prac transportowych oraz innych prac związanych z wysiłkiem fizycznym. Praca wykonywana przez zmarłego nie była nietypowa dla niego. Mimo schorzeń pracownik był zdolny do pracy na zajmowanym stanowisku. Tym samym przyczyną zgonu było wyłącznie samoistne schorzenie kardiologiczne.

Zdaniem Sądu Najwyższego: Nie można mówić o wypadku przy pracy ze skutkiem śmiertelnym, gdy do pogorszenia stanu zdrowia, prowadzącego do śmierci zatrudnionego, doszło w miejscu pracy, ale warunki pracy, nawet szczególne i związane ze zwiększonym wysiłkiem pracownika, były typowe dla jego stanowiska pracy, nie doszło do nadzwyczajnych zdarzeń, a pracodawca respektował przepisy bhp. (wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 2021 r., I USKP 15/21)

Michał Culepa

wypadek przy pracy, bhp, kwalifikacja zdarzenia, wyrok Sądu Najwyższego

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
ZUS IWA - wypadki nie uznane za wypadki przy pracy https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/zus-iwa-wypadki-nie-uznane-za-wypadki-przy-pracy.html df89764c31bae9e2983c939609156922 Tue, 01 Feb 2022 13:36:30 +0100 Experto24.pl Jakie wypadki przy pracy należy uwzględnić w druku ZUS IWA? Czy składając informację do ZUS odnośnie IWA uwzględniamy wypadki nie uznane przy pracy czy tylko uznane? Dowiedz się jak prawidłowo wypełnić druk ZUS IWA, wywiąż się z obowiązku sprawozdawczego i uniknij błędów w informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.< ZUS IWA - wypadki nie uznane za wypadki przy pracy

ZUS IWA - wypadki nie uznane za wypadki przy pracy

Experto24.pl

Jakie wypadki przy pracy należy uwzględnić w druku ZUS IWA? Czy składając informację do ZUS odnośnie IWA uwzględniamy wypadki nie uznane przy pracy czy tylko uznane? Dowiedz się jak prawidłowo wypełnić druk ZUS IWA, wywiąż się z obowiązku sprawozdawczego i uniknij błędów w informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

31 stycznia upływa termin złożenia do ZUS druku ZUS IWA (informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe) za rok 2021. Wypełnianie tego dokumentu może przysporzyć pewnych trudności. Jedno z pytań jakie budzi wątpliwości, dotyczy kwestii uwzględniania lub nie w raporcie wypadków nie uznanych za wypadki przy pracy przez zespół powypadkowy.

ZUS IWA - kategoria ryzyka dla grupy działalności

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1205) określa, że stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grupy działalności ustala się w zależności od kategorii ryzyka ustalonej dla tej grupy. Kategorię ryzyka dla grupy działalności ustala się w zależności od ryzyka określonego wskaźnikami częstości (wpływ każdego z nich na ustalenie kategorii ryzyka dla grupy działalności jest równy):

  1. poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem;
  2. poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich;
  3. stwierdzonych chorób zawodowych;
  4. zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

ZUS IWA – wypełnienie części IV

Opracowując informację ZUS IWA w części IV "Zestawienie danych do ustalenia kategorii ryzyka dla płatnika składki" wypełnia się następująco:

  • w polu 01 – należy wpisać rodzaj przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ujęty w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.
  • w polu 02 – należy wpisać liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy (w myśl przepisów art. 3 ust. 1-5 ustawy wypadkowej) ogółem, które miały miejsce w roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.
  • w polu 03 – należy wpisać liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich (w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 1-5 ustawy wypadkowej), które miały miejsce w ciągu roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.

Jeżeli w danym roku ani jeden ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu wypadkowemu nie został poszkodowany w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich, należy wpisać cyfrę "0".

  • w polu 04 – należy wpisać liczbę zatrudnionych w warunkach, w których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, według stanu na dzień 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.

Ważne: W informacji ZUS IWA ujmujemy wyłącznie takie wypadki, które spełniają definicję wypadku przy pracy, czyli zdarzenia uznane za wypadki przy pracy.

Źródło: poradnik „Zasady składania i wypełniania informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA”.

Podstawa prawna:

art. 27 - 30 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1205)

Halina Góralska
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Wypadek przy pracy czy w drodze do pracy, gdy siedziba firmy i mieszkanie prywatne są na tej samej posesji? https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/wypadek-przy-pracy-czy-w-drodze-do-pracy-gdy-siedziba-firmy-i-mieszkanie-prywatne-sa-na-tej-samej-posesji.html 7ca323cc2bf00879de0144565dc006ca Thu, 11 Mar 2021 10:16:22 +0100 Experto24.pl Pracodawca (właściciel firmy), w godzinach nocnych, wyszedł z domu i udał się w kierunku magazynu w celu podjęcia działań związanych koniecznością usunięcia awarii zgłaszanej przez pracownika na zmianie nocnej. Dom, siedziba firmy, magazyn znajdują się na tej samej posesji. W momencie otwierania drzwi od magazynu poślizgnął się, upadł na ziemię doznając złamania kości strzałkowej. W tym czasie panowała na zewnątrz temperatura około -4oC i padał drobny śnieg. Czy był to wypadek przy pracy, czy wypadek w drodze do pracy?< Wypadek przy pracy czy w drodze do pracy, gdy siedziba firmy i mieszkanie prywatne są na tej samej posesji?

Wypadek przy pracy czy w drodze do pracy, gdy siedziba firmy i mieszkanie prywatne są na tej samej posesji?

Experto24.pl

Pracodawca (właściciel firmy), w godzinach nocnych, wyszedł z domu i udał się w kierunku magazynu w celu podjęcia działań związanych koniecznością usunięcia awarii zgłaszanej przez pracownika na zmianie nocnej. Dom, siedziba firmy, magazyn znajdują się na tej samej posesji. W momencie otwierania drzwi od magazynu poślizgnął się, upadł na ziemię doznając złamania kości strzałkowej. W tym czasie panowała na zewnątrz temperatura około -4oC i padał drobny śnieg. Czy był to wypadek przy pracy, czy wypadek w drodze do pracy?

Zdarzenie jakie miało miejsce, w opisanym przypadku, po opuszczeniu prywatnego mieszkania, na posesji będącej jednocześnie terenem zakładu pracy, należy rozpatrywać jako wypadek przy pracy.

Czytaj także: Wypadek pracownik „na wagarach” – czyli, jak zakwalifikować wypadek w drodze do/z pracy podczas samowolnego opuszczenia zakładu pracy>>>

Kiedy mówimy o wypadku przy pracy?

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie:

  1. nagłe,

  2. wywołane przyczyną zewnętrzną,

  3. powodujące uraz lub śmierć,

  4. które nastąpiło w związku z pracą:

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Po otrzymaniu informacji o wypadku, powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy niezwłocznie przystępuje do ustalenia okoliczności i przyczyn zdarzenia.

Zespół ma obowiązek:

  • dokonania oględzin miejsca wypadku, w tym stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych, a także zbadania warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogły mieć związek z badanym zdarzeniem;

  • sporządzenia, w razie potrzeby, szkicu lub fotografii miejsca wypadku;

  • wysłuchania wyjaśnień poszkodowanego - jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala;

  • zebrania informacji dotyczących wypadku od świadków;

  • zasięgnięcia opinii lekarza, a w razie potrzeby, opinii innych specjalistów - w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku;

  • zebrania innych dowodów dotyczących wypadku;

dokonania prawnej kwalifikacji wypadku – zgodnie z ustawą  o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Uwaga

W przedstawionej sytuacji, dla zespołu wyjaśniającego okoliczności i przyczyny wypadku, konieczne jest ustalenie, czy pracodawca zakończył pokonywanie drogi z domu do pracy, co pozwoli kwalifikować zdarzenie jako wypadek przy pracy.

Czytaj także: Kto powinien prowadzić postępowanie w sprawie wypadku w drodze do pracy i z pracy?>>>

Jakie wskazówki możemy znaleźć w orzecznictwie, które pomogą zakwalifikować wypadek?

 W kwalifikacji zdarzenia pomocne będzie orzecznictwo sądowe. Istotne w opisanym przypadku jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, gdzie rozpoczyna się droga do pracy, a gdzie kończy.

Czytaj także: Pojęcie domu na gruncie wypadku w drodze z domu do pracy>>>

Orzecznictwo w zakresie wypadków w drodze do/z pracy wskazuje, że:

„droga do pracy kończy się z chwilą przekroczenia bramy zakładu lub po wejściu do budynku, w którym znajduje się miejsce pracy pracownika. Zdarzenie, któremu uległby pracownik po wejściu/ wjechaniu na teren zakładu będzie wypadkiem przy pracy”.

Ponadto „(…) jeżeli pracownik uległ wypadkowi na terenie zatrudniającego go zakładu pracy – okoliczność, że stało się to bezpośrednio po ukończeniu pracy, w czasie zdążania ku wyjściu, nie odbiera wypadkowi cech wypadku przy pracy”.

Natomiast Sąd Najwyższy  wskazuje, że:

„(…) pracownik rozpoczyna drogę do pracy po wyjściu z mieszkania, choćby znajdował się jeszcze w budynku (np. na schodach).

W sytuacji, gdy dom obejmuje jeden lokal mieszkalny, początkiem drogi do pracy będzie przekroczenie progu tego domu. W uzasadnionych przypadkach za dom może być uznane również miejsce inne niż miejsce zameldowania, jeżeli było ono aktualnym miejscem pobytu pracownika, np. hotel, mieszkanie wynajęte itp.”. 

Początkiem lub zakończeniem drogi będzie więc sfera prywatna, niezwiązana z pracą. Najczęściej będzie to miejsce zamieszkania.

Polecamy także: Wypadek drogowy w drodze z pracy do domu bez urazu a kwestia uznania zdarzenia za wypadek w drodze z pracy>>> 

Podstawa prawna

  • art. 3 Ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1205 ze zm.),

  • § 7 Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków (Dz. U. nr 105, poz. 870 ze zm.),

  • Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1978 r., III PZP 10/78, OSNC 1979/2/30,

  • Wyrok Trybunału Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 października 1971r., IV TO 17/71,

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 października 1978 r., III URN 26/78, PiZS 1980/7/70,

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 sierpnia 1997 r., II UKN 245/97, OSNAP 1998/12/370.

Halina Góralska

wypadek przy pracy, bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jaki numer nadać nowemu protokołowi powypadkowemu po zgłoszeniu zastrzeżeń przez pracownika? https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/jaki-numer-nadac-nowemu-protokolowi-powypadkowemu-po-zgloszeniu-zastrzezen-przez-pracownika.html 04ca8e04e5b116dec2600e27b191a6a3 Fri, 11 Sep 2020 17:07:47 +0200 Experto24.pl Poszkodowany pracownik zgłosił uwagi i zastrzeżenia do protokołu. Pracodawca zwrócił niezatwierdzony protokół do zespołu powypadkowego celem odniesienia się do zgłoszonych uwag i zastrzeżeń. Zgodnie z rozporządzeniem zespół w takiej sytuacji sporządza "nowy" protokół, do którego dołącza niezatwierdzony przez pracodawcę protokół. Czy ten "nowy" protokół ma mieć kolejny nr, czy zostaje nr protokołu, do którego zgłoszono uwagi? Czy poszkodowany może wnieść kolejny raz uwagi do "nowego" protokołu? Czy wówczas nadawać za każdym razem nowy nr protokołu? Jak to ująć w prowadzonym przez pracodawcę rejestrze wypadków?< Jaki numer nadać nowemu protokołowi powypadkowemu po zgłoszeniu zastrzeżeń przez pracownika?

Jaki numer nadać nowemu protokołowi powypadkowemu po zgłoszeniu zastrzeżeń przez pracownika?

Experto24.pl

Poszkodowany pracownik zgłosił uwagi i zastrzeżenia do protokołu. Pracodawca zwrócił niezatwierdzony protokół do zespołu powypadkowego celem odniesienia się do zgłoszonych uwag i zastrzeżeń. Zgodnie z rozporządzeniem zespół w takiej sytuacji sporządza "nowy" protokół, do którego dołącza niezatwierdzony przez pracodawcę protokół. Czy ten "nowy" protokół ma mieć kolejny nr, czy zostaje nr protokołu, do którego zgłoszono uwagi? Czy poszkodowany może wnieść kolejny raz uwagi do "nowego" protokołu? Czy wówczas nadawać za każdym razem nowy nr protokołu? Jak to ująć w prowadzonym przez pracodawcę rejestrze wypadków?

Protokołowi sporządzonemu w celu wyjaśnienia uwag i zastrzeżeń, nadaje się w mojej ocenie ten sam numer, jaki nadano wcześniejszemu (niezatwierdzonemu) protokołowi, zwróconemu przez pracodawcę, gdyż stanowi kontynuację postępowania dotyczącego tego samego wypadku oraz poszkodowanego pracownika. W omawianym przypadku będzie to protokół numer 5.

Jak przebiega postępowanie powypadkowe?

Szczegółowe zasady postępowania w razie zaistnienia wypadku przy pracy zostały określone w rozporządzeniu w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Przepis ten precyzuje:

  • sposób i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposób ich dokumentowania,

  • zakres informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy,

  • skład zespołu powypadkowego i jego obowiązki, oraz

  • terminy sporządzenia protokołu, zapoznania poszkodowanego z jego treścią, a także zatwierdzenia przez pracodawcę.

Zgodnie z postanowieniami tego aktu prawnego, powołany przez pracodawcę zespół ma obowiązek:

  • dokonania oględzin miejsca wypadku, w tym stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych, a także zbadania warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogły mieć związek z badanym zdarzeniem,

  • sporządzenia, w razie potrzeby, szkicu lub fotografii miejsca wypadku,

  • wysłuchania wyjaśnień poszkodowanego - jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala,

  • zebrania informacji dotyczących wypadku od świadków,

  • zasięgnięcia opinii lekarza, a w razie potrzeby, opinii innych specjalistów - w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku,

  • zebrania innych dowodów dotyczących wypadku.

Zespół powypadkowy kończy ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku, sporządzając protokół powypadkowy w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia o wypadku.

Polecamy również: Sporządzanie protokołu powypadkowego – wskazówki>>>

Następnie, zanim protokół powypadkowy zostanie przekazany pracodawcy do zatwierdzenia, zespół powypadkowy musi zapoznać z jego treścią:

  • poszkodowanego pracownika lub

  • uprawnionych członków rodziny w przypadku wypadku śmiertelnego,

pouczając o prawie do zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole.

Pobierz wzór pisma: Zastrzeżenia poszkodowanego do ustaleń okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy>>>

W razie zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do treści protokołu powypadkowego przez poszkodowanego lub członków rodziny zmarłego wskutek wypadku pracownika, albo gdy protokół powypadkowy nie odpowiada warunkom określonym w rozporządzeniu, pracodawca zwraca niezatwierdzony protokół powypadkowy, w celu wyjaśnienia i uzupełnienia go przez zespół powypadkowy.

Zespół powypadkowy, po dokonaniu wyjaśnień i uzupełnień, sporządza, nie później niż w terminie 5 dni, nowy protokół powypadkowy, do którego dołącza protokół powypadkowy niezatwierdzony przez pracodawcę.

Zatwierdzony protokół powypadkowy pracodawca niezwłocznie doręcza poszkodowanemu pracownikowi, a w razie wypadku śmiertelnego - członkom rodziny zmarłego pracownika.

Czytaj także: Co dołączyć do powtórnego protokołu powypadkowego?>>>

Ważne

Rozporządzenie w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków, nakazując ponowne sporządzenie protokołu, nie przewiduje możliwości kolejnego wnoszenia uwag i zastrzeżeń do nowego protokołu powypadkowego. Z tego względu uwagi i zastrzeżenia poszkodowany może wnieść tylko do pierwszego protokołu powypadkowego, a nie do kolejnego, sporządzonego w związku z koniecznością wyjaśnienia uwag i zastrzeżeń.

Sprawdź: Ile razy poszkodowany pracownik może wnieść zastrzeżenia do protokołu powypadkowego?>>>

Komentarz eksperta:

Poszkodowany pracownik, a w razie wypadku śmiertelnego, uprawniony członek rodziny, który nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole powypadkowym, może wystąpić do właściwego sądu rejonowego z powództwem o ustalenie i sprostowanie protokołu powypadkowego.

Pracodawca prowadzi rejestr wypadków na podstawie wszystkich (zatwierdzonych) protokołów powypadkowych.

Podstawa prawna

  • § 4, § 9, § 11, § 13,§ 14 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. nr 105, poz. 870),

  • załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. z 2019 r., poz.1071),

  • art. 189 ustawy z 17 listopada 1964r. - Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1460 ze zm.).

Halina Góralska

protokół powypadkowy, bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zgłoszenie wypadku przy pracy to obowiązek pracowniczy https://www.experto24.pl/bhp/wypadki-przy-pracy/zgloszenie-wypadku-przy-pracy-to-obowiazek-pracowniczy.html 41964e37a4b1fd77d4edf888718e640d Fri, 14 Aug 2020 12:58:19 +0200 Experto24.pl Co ma zrobić pracodawca jeżeli pracownik nie zgłasza wypadku przy pracy?< Zgłoszenie wypadku przy pracy to obowiązek pracowniczy

Zgłoszenie wypadku przy pracy to obowiązek pracowniczy

Experto24.pl

Co ma zrobić pracodawca jeżeli pracownik nie zgłasza wypadku przy pracy?

W sytuacji gdy pracownik nie zgłasza wypadku przy pracy, a pracodawca z innego źródła ma wiedzę o zdarzeniu, powinien powołać zespół powypadkowy ze wszystkimi tego konsekwencjami. Należy również pouczyć pracownika, że zgłaszanie wypadków jest jego prawnym obowiązkiem pracowniczym. W sytuacji gdy pracownik nie poinformuje o wypadku, mając taką możliwość, pracodawca ma prawo nałożyć na niego karę porządkową w związku z nieprzestrzeganiem przez zatrudnionego przepisów bhp.

Wypadek przy pracy

Każdy rodzaj pracy niezależnie od zagrożeń występujących w towarzyszącym jej środowisku pracy wiąże się z ryzykiem wystąpienia wypadku przy pracy. Wypadek taki jest zdarzeniem szczególnym, ponieważ kwalifikacja zdarzenia w kategoriach wypadku przy pacy wymaga aby spełniało ono kryteria składające się na definicję wypadku przy pracy.

Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie:

  1. nagłe

  2. wywołane przyczyną zewnętrzną

  3. powodujące uraz lub śmierć,

  4. które nastąpiło w związku z pracą

(art. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych).

Czytaj również: Opóźnione zgłoszenie wypadku przy pracy>>>

Prawny obowiązek zawiadomienia o wypadku przy pracy

Z przepisów rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy wynika, iż pracownik który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego.

Nie zawsze jednak pracownik jest zainteresowany zgłoszeniem zdarzenia. Może się bowiem okazać, że do zdarzenia doszło w związku z:

  • rażącym niedbalstwem pracownika,

  • naruszeniem podstawowych i elementarnych zasad i przepisów bhp

– co może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Polecamy także: Powiadomienie pracodawcy o wypadku>>>

W sytuacji gdy pracownik, który uległ wypadkowi nie zgłasza zdarzenia pracodawcy lub bezpośredniemu przełożonemu, pracodawca, który posiada wiedzę o wypadku z innego źródła np. z informacji od współpracownika poszkodowanego czy z zapisu monitoringu wizyjnego, powinien powołać zespół powypadkowy ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z procedury powypadkowej.

Ważne
Jednocześnie pracodawca ma prawo zobowiązać poszkodowanego pracownika do współpracy w ramach prowadzonego postępowania powypadkowego, w zakresie ustalania okoliczności i przyczyn zdarzenia. Jest to bowiem obowiązkiem pracowniczym poszkodowanego.

Sprawdź także: Czy można ustalić taryfikator kary porządkowej i na jaki cel przeznaczyć pieniądze z tej kary?>>>

Konsekwencje nie zawiadomienia o wypadku

Ponieważ zgłoszenie wypadku jest nie tyle prawem a obowiązkiem poszkodowanego, pracodawca jak najbardziej ma możliwość wyciągnięcia konsekwencji na drodze służbowej - stosując przepisy o pracowniczej odpowiedzialności porządkowej. Zaniechanie zgłoszenia wypadku stanowi bowiem naruszenie przepisów z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Sytuacja taka może być więc powodem nałożenia na pracownika kary porządkowej.

Podstawa prawna:

  • § 2, § 3, § 4, § 7- § 16 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 105, poz. 870);

  • art. 3 ustawy z 30 październik 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Sebastian Kryczka

bhp, bezpieczeństwo i higiena pracy, wypadek przy pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>