Od czego zależy wynagrodzenie minimalne

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 08-08-2012 r.

Wynagrodzenie minimalne, to zagwarantowana przepisami ustawy płaca, której wysokość nie może już być obniżona przez pracodawcę. W ten sposób osoby zarabiające najmniej podlegają ochronie przed nieuczciwymi praktykami ze strony zatrudniających i ewentualnym wyzyskiem w ramach wykonywanego zajęcia zarobkowego.

Zgodnie z obecnymi przepisami, płaca minimalna wynosi od 1 stycznia 2012 roku 1,5 tys. zł brutto (w 2011 roku było to odpowiednio 1 tys. 386 zł). W przypadku osób, które startują dopiero na rynku pracy, dopuszczalna wysokość wynagrodzenia w pierwszym roku nie może być niższa niż 80 proc. minimalnego świadczenia (czyli 1,2 tys. zł).

Dzięki ustawowemu ograniczeniu płacy minimalnej możliwe jest wyeliminowanie wspomnianego wcześniej drenażu uposażeń ze strony pracodawców, którzy poprzez stałą obniżkę wynagrodzenia mogliby z tego procederu uczynić narzędzie poprawy efektywności kosztowej.

W rezultacie wysokość minimalnego wynagrodzenia jest co roku ustalana w drodze negocjacji w ramach tzw. Komisji Trójstronnej. Decyzja w tej sprawie zapada do połowy lipca, a obwieszczenie informujące o wysokości stawki jest publikowane w Monitorze Polskim w ciągu następnych dwóch miesięcy.

Oczywiście wynagrodzenie minimalne ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsza grupa wskazuje na likwidację wszelkich patologii, związanych z zaniżaniem uposażeń i możliwością godnego zarobkowania przez pracowników o najniższych dochodach.

 

Przeciwnicy takiego odgórnego działania ze strony państwa, wskazują na psucie rynku pracy – w tym pozbawianie możliwości zarobkowania wśród osób, które najsłabiej radzą sobie z uzyskiwaniem jakichkolwiek dochodów. Ten zarzut dotyczy szczególnie grupy osób o najniższych kwalifikacjach zawodowych.

Innym argumentem, przemawiającym na niekorzyść płacy minimalnej jest efekt sztucznego zawyżania kosztów. Bez względu na wydajność pracy, jaką cechuje zajęcie osób o niskich kwalifikacjach, muszą one uzyskać wynagrodzenie zagwarantowane im wcześniej przepisami prawa.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24862 )
Array ( [docId] => 24862 )