Rząd: przychody z prywatyzacji na równi z dywidendą

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 06-09-2012 r.

Proces prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw i sprzedaży ich majątku prywatnym nabywcom przynosi Skarbowi Państwa od kilku do nawet kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie. Zgodnie z prognozami, w 2013 roku kwota ta ma sięgnąć 5 mld zł, a więc tyle samo, ile z wypracowanego zysku wypłacą resortowi skarbu spółki akcyjne w postaci dywidendy.

Prywatyzacja, która jest procesem przekazywania państwowego mienia w prywatne ręce – oczywiście w ramach wykupu majątku po ustalonej wcześniej cenie rynkowej, będzie kontynuowana przez Skarb Państwa.

Tym samym w roku 2013 możemy się spodziewać sprzedaży kolejnych pakietów akcji spółek, które już trafiły na warszawski parkiet, bądź są przygotowywane do procesu upublicznienia. Na rynek trafią również udziały firm, których prywatyzacja zostanie przeprowadzona z pominięciem giełdy.

Zgodnie z harmonogramem, Skarb Państwa zamierza pozbyć się kolejnych pakietów akcji w czołowych instytucjach sektora finansowego. Chodzi tutaj o papiery PZU, PKO BP, ale także udziały warszawskiej giełdy. Ponadto planowana jest sprzedaż akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Zmiany właścicielskie dotyczyć będą także sektora elektroenergetycznego i chemicznego. W przypadku pierwszej grupy, resort skarbu rozważa dalszą prywatyzację producentów i dystrybutorów energii, ale także spółek węglowych. Tutaj jednak kluczową rolę mają odegrać wcześniejsze procesy naprawcze i restrukturyzacja przedsiębiorstw, które dzięki temu poprawią swoją efektywność, zwiększając jednocześnie wycenę rynkową posiadanego majątku.

 

Jeżeli zaś chodzi o firmy reprezentujące przemysł chemiczny, priorytetem ma być dalsza sprzedaż udziałów w tzw. chemii ciężkiej oraz podmiotach o nieco mniejszym znaczeniu dla gospodarki. Skarb Państwa zaproponował także dokończenie prywatyzacji m.in. firm z sektora budowlanego, rolno-spożywczego, maszynowego, ale także przedsiębiorstw komunikacji samochodowej.

Łączne przychody z prywatyzacji w 2013 roku zrównają się zapowiadanymi wpływami z tytułu dywidendy, które szacowane są na 5 mld zł.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24878 )
Array ( [docId] => 24878 )