W jaki sposób uniknąć niepewności podczas inwestowania

Kategoria: Giełda
Data: 11-10-2015 r.

Niepewność towarzyszy inwestorom od wielu miesięcy i obejmuje większość interesujących ich obszarów, od gospodarki, poprzez politykę pieniężną, poprzez politykę sensu stricte, na wydarzeniach zupełnie nieoczekiwanych, takich jak rozwój sytuacji w Chinach, czy imigracyjny kryzys kończąc.

Niepewność niesie ze sobą dwie nieprzyjemne konsekwencje, ujawniające się na rynkach na przemian. Pierwsza, to wysoka zmienność notowań i nieprzewidywalność kierunku tych zmian. Druga zaś, widoczna najczęściej w krótszym horyzoncie, to marazm w oczekiwaniu na ważne rozstrzygnięcia, czego przykładem w skali globalnej może być wyczekiwanie na decyzję Fed, zaś w wymiarze lokalnym, zbliżające się wybory parlamentarne.

Zarówno wysoka zmienność, jak i stagnacja bez wyraźnego trendu, wpływają destrukcyjnie na portfele i inwestycyjne plany.

W takich warunkach najlepszym wyjściem bywa unikanie kopania się z rynkiem lub czekanie na oczekiwany rozwój wypadków i wybór aktywów o niskiej korelacji z akcjami, surowcami czy walutami. Nawet obligacje skarbowe, czy złoto, w czasach przełomu w polityce pieniężnej, nie stanowią bezpiecznego schronienia.

Zwykle dobrym rozwiązaniem jest wówczas poszukiwanie takich rozwiązań, jak nieruchomości i wierzytelności, a więc rynki oferujące stały i przewidywalny zwrot z zainwestowanego kapitału. O ile w „normalnych” warunkach zwykle traktuje się je jako składniki stabilizujące wartość portfela, o tyle w nerwowych czasach mogą one oprócz tej funkcji, stanowić źródło całkiem przyzwoitych zysków (szczególnie w porównaniu z ryzykiem, na jakie narażają nas pozostałe rodzaje aktywów).

Marek Garniewski, dyrektor sprzedaży AgioFunds TFI

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37906 )
Array ( [docId] => 37906 )