Plastikowe kieszonkowe, czyli karta płatnicza dla najmłodszych

Kategoria: Karty płatnicze
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 15-10-2012 r.

Jest wygodniejsza i bezpieczniejsza niż gotówka, a dodatkowo pomaga w nauce podstaw oszczędzania. Karta płatnicza dla dziecka to dobry sposób na skłonienie go do samodzielności i odpowiedzialności.

Konto dla juniora

Produkty powstałe z myślą o dzieciach nie są dostępne w każdym banku, ale ich oferta systematycznie się poszerza. Własne konto z kartą płatniczą posiadać może już trzynastolatek, który zazwyczaj przez pierwsze kilka może z niego korzystać za darmo. Ta sytuacja zwykle zmienia się po osiągnięciu pełnoletniości, która dla części banków jest tożsama z rozpoczęciem pobierania opłat za młodzieżowe konto.

Umowa jest oczywiście podpisywana wraz z rodzicem, który ponosi odpowiedzialność za przeprowadzane transakcje i zasila rachunek pieniędzmi według własnego uznania. W zależności od podejścia, można zdecydować się na jednorazową, miesięczną wpłatę lub przesyłanie mniejszych kwot w różnych odstępach czasu, jeśli obawiamy się, że dziecko może zbyt szybko wydać swoje pieniądze.

Karta pod nadzorem

Inną opcją jest wyrobienie karty pre-paid, czyli z możliwością przedpłaty. Ten środek płatniczy działa podobnie, jak telefon na kartę - możemy korzystać tylko z tych pieniędzy, które zapisano na koncie. Po osiągnięciu limitu ponowne używanie karty jest możliwe dopiero po ponownym zasileniu, do którego wystarczy zwykły przelew z konta rodzica. Zaletą karty przedpłaconej jest również to, że w niektórych przypadkach jest dostępna również dla dzieci, które jeszcze nie ukończyły 13 roku życia.

Karta pre-paid umożliwia wykonywanie transakcji na terminalach, a także wyciąganie pieniędzy z bankomatu, ale w tym wypadku trzeba się liczyć z kilkuzłotową prowizją. Wadą tego typu kart jest również to, że w razie utraty lub kradzieży, pieniądze przepadają bezpowrotnie. Z drugiej strony w takiej sytuacji tracimy wyłącznie pieniądze z doładowania.

Tania i wygodna

Karty przedpłacone mogą być również oferowane z funkcją zbliżeniową. Oznacza to, że gdy kwota transakcji jest mniejsza niż 50 złotych, nie trzeba wprowadzać numeru PIN. W przypadku młodszych dzieci ta opcja to spore ułatwienie zwłaszcza, że coraz więcej punktów korzysta z portali zbliżeniowych. Wydanie karty przedpłaconej może kosztować od złotówki do nawet kilkudziesięciu złotych, ale będzie to opłata ponoszona jednorazowo. Przy wyborze warto sprawdzić limit dziennych wypłat i rocznych zasileń by wiedzieć, jak dysponować środkami przekazywanymi dziecku.


Zobacz także:

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24982 )
Array ( [docId] => 24982 )