Zasady ostrożności przy bankomacie i transakcjach w sieci

Kategoria: Karty płatnicze
Data: 08-12-2013 r.

Każde podejrzanie co do bankomatu, transakcji kartowej czy internetowej należy zgłaszać do swojego banku. Należy też zwracać uwagę na korespondencję, udającą wiadomości z banków. Często tego rodzaju wiadomości służą wyłudzeniu dostępu do internetowego konta.  

W czasie zakupów internetowych należy zawsze sprawdzać, czy połączenie ze sklepem lub systemem transakcyjnym jest szyfrowane. Nie należy też dokonywać zakupów lub transakcji na koncie z nieznanych komputerów, np. w kawiarniach internetowych.

Najlepiej także nie ujawniać bez potrzeby kodów z karty CVV2 lub CVC2. Można go podawać jedynie na wyraźne żądanie sklepu lub innego podmiotu (np. hotelu).

Uwaga na podejrzaną korespondencję

Nigdy nie należy odpowiadać na e-maile z banków, szczególnie na takie, które wymagają podania informacji o koncie, kartach, numerach lub kodach dostępu do rachunków. Nigdy też nie należy klikać w odnośniki (linki) do innych stron (które udają np. witryny banków). Często są to fałszywe strony namawiające do podania i zweryfikowania danych bankowych lub kartowych.

Dbając o bezpieczeństwo pieniędzy na swoim koncie, warto bezpośrednio po otrzymaniu miesięcznego zestawienia z banku sprawdzić i porównać transakcje w historii. Taką opcję ma większość rachunków z dostępem internetowym. To ważne by na bieżąco sprawdzać transakcje, ponieważ część z nich rozliczania jest nawet kilka dni później (np. transakcje na kartach kredytowych bądź na kartach typu pay pass). Często użytkownicy takich kart są zdziwieni, że danego dnia z ich konta zniknęła jakaś kwota, mimo że nie wykonywali w tym czasie żadnych transakcji.

Wszystko co podejrzane, zarówno w bankowości internetowej jak i rzeczywistej, powinno budzić wątpliwości. W telefonie warto mieć na stałe wpisany numer na infolinię bankową służącą zastrzeganiu kart płatniczych. Dzięki temu w razie zgubienia czy kradzieży karty użytkownik może szybciej zgłosić ten fakt do banku.

Swój bank należy powiadamiać nie tylko w razie podejrzeń. Także w sytuacjach, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania, numer telefonu lub adres e-mail do kontaktu z bankiem. Bank zawsze powinien posiadać aktualne dane kontaktowe, by informacje z zestawieniami transakcji trafiały do właściwych adresatów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33198 )
Array ( [docId] => 33198 )