Banki utrudniają zamykanie kont

Kategoria: Konta
Data: 19-11-2013 r.

Otwarcie konta bankowego jest banalnie proste. Natomiast proces odwrotny wcale nie jest już tak łatwy. Zamknięcie konta to nierzadko drogą przez mękę. Banki nie chcą rozstawać się z klientami, tym bardziej, że zamykając konto w jednym, najczęściej klient otwiera je w innym banku.  

W ostatnim czasie banki tak zmieniały procedury, aby otwarcie konta bankowego było jak najwygodniejsze – w wielu przypadkach nie trzeba nawet fatygować się do oddziału, większość spraw można załatwić przez Internet lub korespondencyjnie. Niestety zamknięcie konta bardzo rzadko jest tak proste.

Zwykle do rozstania się z bankiem konieczne jest złożenie w oddziale lub wysłanie listem papierowej dyspozycji wypowiedzenie umowy. Niestety często to dopiero początek proceduralnych zawirowań. Może się zdarzyć, że mimo rozwiązania umowy bank nie zamyka konta. Jednym z problemów, który to powoduje może być zaległość w opłatach. Zwykle bowiem wypłacamy wszystkie pieniądze z takiego konta.

Tymczasem najczęściej obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia umowy. W tym czasie usługi nadal działają, a bank nalicza opłaty np. za korzystania z konta czy karty. Przy braku środków na koncie, opłaty powodują powstanie debetu. To powoduje z kolei, że bank nie zamknie konta. W skrajnych przypadkach klient przekonany jest, że konto nie istniej, a tymczasem każdego miesiąca bank nalicza mu kolejną opłatę. Po kilku miesiącach w ten sposób może powstać pokaźna kwota zaległości.

Internetowi nie zawsze mają łatwiej

W przypadku banków internetowych, które nie mają oddziałów najczęstszym sposobem rozwiązania umowy jest wysłanie papierowej dyspozycji wypowiedziana. Bank odrzuca jednak dyspozycje jeśli podpis na niej nie jest zgodny z tym jaki został złożony na umowie. Problem polega na tym, że w ciągu kilku lat korzystania z usług banku, sposób w jaki się podpisujemy może się zmienić. Wiele osób popełnia też poważny błąd nie podpisując swojej kopii umowy. Nie mają więc gdzie sprawdzić jak powinni się podpisać, aby bank dyspozycję przyjął. W takiej sytuacji konieczne może być poproszenia banku o przesłanie kopii umowy, To jednak może wiązać się z kosztami.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25014 )
Array ( [docId] => 25014 )