Konto bezpłatne tylko z nazwy, czyli opłaty w kontach za „zero”

Kategoria: Konta
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 22-10-2012 r.

Czy całkowicie darmowe korzystanie z konta jest możliwe? Owszem, choć w większości przypadków brak opłat łączy się z koniecznością spełnienia pewnych warunków.

Konto dla solidnych

W przypadku kont przedstawianych jako darmowe zwykle możemy być pewni tylko bezpłatnych przelewów. Reszta opłat zależy od wysokości miesięcznych wpływów, ilości transakcji wykonywanych kartą lub okresu użytkowania.

Część banków rezygnuje z opłat za korzystanie z konta bez dodatkowych warunków. Niektóre uzależniają ja od wieku posiadacza - kosztów zwykle nie ponoszą młodsi klienci. Inne zwalniają klientów z opłat przez pierwszy rok użytkowania rachunku. Reszta uzależnia pobieranie opłaty od ilości pieniędzy, które co miesiąc wpływają na konto. Zwykle koszty spadają do zera, jeśli na rachunku pojawia się minimum 1000 złotych, choć w niektórych przypadkach wymagane minimum to 2000 złotych. Część banków wymaga nie tylko odpowiednio wysokich, ale również regularnych wpływów. Anulowanie opłaty jest możliwe, jeśli średnia z trzymiesięcznych wpływów równa się kwocie wyznaczonej przez bank. Jeśli warunki nie zostaną spełnione, za konto zapłacimy od 5 do 11 złotych miesięcznie.

 

Aktywni nie płacą

Jeszcze trudniej uniknąć opłaty za korzystanie z karty powiązanej z rachunkiem. Praktycznie wszystkie banki uzależniają koszty od aktywności użytkownika. Anulowanie opłaty wymaga odpowiednio częstego korzystania (na przykład minimum 4 transakcje miesięcznie) lub dokonania transakcji na określoną kwotę, zwykle około 100 złotych na miesiąc. Część banków pobiera opłatę obligatoryjnie, bez możliwości jej uniknięcia. Koszty wahają się od 1,5 do 6 złotych miesięcznie.

Darmowe konta są więc możliwe, choć wymagają spełnienia określonych warunków. Limity i zalecenia związane z korzystania to przede wszystkim sposób na eliminację kont-duchów, z których nikt nie korzysta. Jeśli jednak klient nie spełni wymagań, zwykle ponosić może tylko jedną opłatę – za konto lub kartę. Bardzo rzadko zdarza się, by koszty w obu przypadkach były obligatoryjne lub obłożone dodatkowymi wymaganiami.

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25001 )
Array ( [docId] => 25001 )