W IKE środki są dziedziczone do ostatniej złotówki

Kategoria: Konta
Data: 30-11-2013 r.

Jedną z zalet Indywidualnego Konta Emerytalnego jest zagwarantowane dziedziczenie wszystkich zgromadzonych na koncie pieniędzy. Całkowicie inaczej niż w OFE, w którym spadkobiercy mogą otrzymać wartość rachunku OFE jedynie, gdy właściciel umrze przed uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych.  

Jeżeli właściciel rachunku OFE umrze tuż po przejściu na emeryturę, rodzina nie dostanie ani grosza. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane do ZUS. Ogromna większość członków OFE nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego warto bliżej interesować się możliwościami, jakie stwarza IKE.

Zakładający Indywidualne Konto Emerytalne ma gwarancję, że gromadzone na nim środki będą dziedziczone aż do momentu wypłaty ostatniej złotówki. I nie ma znaczenia czy posiadacz konta jest jeszcze na etapie wpłacania składek, czy też - będąc już na emeryturze - zdecydował się na stopniową wypłatę z IKE. Prawo do wypłaty swoich pieniędzy z IKE bez podatku uzyskuje się po ukończeniu 60. roku życia lub w wieku 55 lat (w przypadku uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych).

Wówczas, zgromadzony kapitał można wypłacać w dowolnej formie, jaka jest przewidziana w umowie z firmą zarządzającą. Można podjąć decyzję o jednorazowej wypłacie całości środków lub zdecydować się na wypłaty w ratach, z dowolną częstotliwością.

Przykładowo, jeżeli w wieku 65 lat emeryt posiada 100 tysięcy złotych w jednostkach uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, to może zdecydować się na wypłatę 10 tysięcy złotych w lipcu każdego roku - by np. opłacić koszty zagranicznej wycieczki. W takim przypadku, raz w roku fundusz będzie umarzał taką liczbę jednostek, aby wypłacić dokładnie 10 tysięcy złotych. Kwota, jaka pozostanie na rachunku, nadal będzie inwestowana i dziedziczona na takich samych zasadach, na jakich była w okresie ich gromadzenia.

Zwolnienie od podatku spadkowego od zysków kapitałowych

W przypadku śmierci właściciela Indywidualnego Konta Emerytalnego środki przypadną spadkobiercom lub osobom uposażonym (o ile takie osoby zostały wskazane przez właściciela w umowie IKE – można to zrobić w każdym momencie). Jeżeli właściciel uposażył kilka osób, powinien też wskazać udziały im przypadające. Jeżeli tego nie zrobi, wszystkim przypadnie równa część wartości konta.

Osoba uposażona lub spadkobierca mogą różnie zadysponować środkami, do których nabyli uprawnienia. Mogą od razu wypłacić je z konta, zachowując przy tym prawo do ulgi w podatku od zysków kapitałowych. Wypłacany kapitał jest także wolny od podatku spadkowego i jakichkolwiek innych opłat. Spadkobiercy mogą także przenieść te pieniądze w formie wypłaty transferowej na swoje własne IKE lub do Pracowniczego Programu Emerytalnego, o ile w takim programie uczestniczą.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33199 )
Array ( [docId] => 33199 )