Amber Gold: Komitet Stabilności Finansowej bada działalność parabanków

Kategoria: Lokaty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 16-08-2012 r.

W związku z aferą finansową spółki Amber Gold, premier rządu Donald Tusk zwrócił się do ministra finansów Jacka Rostowskiego o zwołanie posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej. W posiedzeniu biorą udział m.in. przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego, ale także minister sprawiedliwości oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Komitet ma dokładnie przyjrzeć się, czy nie doszło do naruszenia procedur bezpieczeństwa w obrocie finansowym i jednocześnie ocenić, czy instytucje państwowe dopełniły wszelkich obowiązków, związanych z kontrolą i nadzorem nad działaniami spółki Amber Gold.

Komitet Stabilności Finansowej został powołany ustawną z listopada 2008 roku. Do jego zadań należy ocena sytuacji na rynku finansowym, zarówno w skali globalnej, jak i w odniesieniu zdarzeń mających miejsce w kraju, a także wymiana informacji w momencie zagrożenia i ewentualnej destabilizacji tego rynku.

W tym ostatnim przypadku zadaniem Komitetu jest opracowanie i wdrażanie odpowiednich procedur, które mają przeciwdziałać sytuacjom kryzysowym. Szczególnie istotne jest na tym polu współdziałanie Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego.

Zgodnie z harmonogramem, posiedzenia Komitetu odbywają się co najmniej raz na sześć miesięcy. Jednak w sytuacjach kryzysowych może dojść do posiedzeń o charakterze nadzwyczajnym. Ich obsługą i przygotowaniem zajmuje się urząd Ministerstwa Finansów.

Oczywiście za odpowiednią zgodą w składy grupy roboczej (oprócz przedstawicieli MF, NBP i KNF) mogą wchodzić także inne osoby posiadające odpowiednią wiedzę lub doświadczenie z zakresu działań, które mają na celu utrzymanie stabilności krajowego systemu finansowego.

 

Komitet może również działać na rzecz wzmocnienia współpracy międzynarodowej w przypadku, gdyby pojawiły się zagrożenia w skali globalnej. Tutaj możliwe są porozumienia m.in. z Europejskim Bankiem Centralnym, bankami centralnymi wchodzącymi w skład Europejskiego Systemu Banków Centralnych, a także organami nadzorczymi i finansowymi w państwach Europejskiego Systemu Gospodarczego.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Tagi: parabanki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25082 )
Array ( [docId] => 25082 )