Czym różni się polisolokata od lokaty bankowej

Kategoria: Lokaty
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Instytucje finansowe często reklamują polisolokaty jako produkty na których można zarobić więcej niż na zwykłej lokacie bankowej. Szczególnie głośno zrobiło się o nich teraz, kiedy wycofano z ofert lokaty antypodatkowe. Czy to prawda? I czym tak naprawdę różni się polisolokata od lokaty bankowej?

Decydując się na ulokowanie pieniędzy na zwykłej lokacie bankowej, od otrzymanego zysku będziesz musiał zapłacić podatek Belki (19%). A więc na przykład lokata na 4% brutto rocznie pozwoli Ci realnie zarobić 3,24%. Wybierając polisolokatę nie będziesz musiał płacić podatku od zysku, a więc masz szansę zarobić więcej niż na zwykłej lokacie.

Przeglądając oferty polisolokat powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób podane są stawki oprocentowania. Zdarza się, że są one zawyżane poprzez dodanie podatku Belki. Wówczas może okazać się, ze polisolokata daje taki sam zysk jak zwykła lokata mimo braku podatku.

Powinieneś zdawać sobie również sprawę z tego, że na polisolokacie trudno jest ulokować pieniądze na krótko np. na miesiąc lub dwa, zazwyczaj instytucje finansowe proponują polisolokaty na 6 i 12 miesięcy. Ponadto tego rodzaju produkty mają często określoną minimalną kwotę jaką trzeba wpłacić (zazwyczaj 5000 zł).

Choć polisolokaty działają podobnie jak zwykłe lokaty są to po prostu ubezpieczenia na życie i dożycie, które gwarantują po określonym czasie wypłatę zgromadzonych pieniędzy powiększonych o premię. Wykupując polisolokatę zawrzesz więc umowę ubezpieczenia.

Z tego względu, że są to produkty ubezpieczeniowe, a nie bankowe (umowa zawierana jest z firmą ubezpieczeniową, a nie bankiem, choć zazwyczaj oferują je banki) objęte są one Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, a nie jak zwykłe lokaty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Jest to o tyle istotne, że w przypadku upadłości banku BFG gwarantuje zwrot 100% środków (nie więcej niż 100.000 euro), a UFG zwraca tylko 50% zdeponowanej kwoty (nie więcej niż 30.000 euro).

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Polisolokaty niestety ale naraziły bardzo wiele osób na bardzo duże straty materialne! CIeszę się jednak, że są takie osoby jak np pan Michał Herok z kancelaria primus, dzięki któremu osoby poszkodowane mają możliwość by walczyć o swoje prawa i w dodatku wygrywać wszystkie rozprawy sądowe! :)

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25073 )
Array ( [docId] => 25073 )