Outsourcing w firmie - koszty

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 10-07-2014 r.

Bardzo często powstają wątpliwości, czy już zawarcie umowy outsourcingu wywołuje skutki podatkowe. Warto wyjaśnić zatem, czy samo podpisanie kontraktu na outsourcing powoduje konsekwencje w podatku od towarów i usług, czy też nie. Problem ten został wyjaśniony m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 grudnia 2012 r., IPPP2/443-1077/12-3/KG.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 grudnia 2012 r. (IPPP2/443-1077/12-3/KG) dotyczyła zawarcia umowy outsourcingowej obejmującej przejęcie przez partnerów funkcji i zadań związanych z prowadzeniem działalności magazynowej wykonywanych dotychczas bezpośrednio przez firmę, która zwróciła się o urzędowe wyjaśnienie.

Jak podkreślono w interpretacji, outsourcing jest umową nienazwaną, a więc strony mogą wypełnić jej postanowienia dowolną treścią, kształtowaną postanowieniami art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, aby tylko jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Samo zawarcie przedmiotowego kontraktu nie spowoduje świadczenia usług. Dopiero bowiem realizacja zawartej umowy outsourcingowej wiązać się będzie z wykonywaniem czynności świadczenia usług, za które zleceniodawca (usługodawca) będzie wypłacał wynagrodzenie wykonawcy (usługobiorcy).

Istota zawarcia umowy

Należy pamiętać, że samo zawarcie umowy outsourcingowej nie będzie stanowić dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ustawy z 11 marca 2004 r.o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Nie będzie też świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 tej ustawy. Na tej podstawie w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 grudnia 2012 r. stwierdzono, że samo zawarcie umowy outsourcingowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie stanowi bowiem czynności opodatkowanej określonej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Analogiczny pogląd został również wyrażony w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 grudnia 2012 r., IPPP2/443-1084/12-4/AO.

Czynności cywilnoprawne

Warto również wyjaśnić, czy umowa outsourcingu podlega przepisom ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm.). Z kolei tę kwestię wyjaśniono w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 grudnia 2012 r., IPPB2/436-55/12-3/MZ. Jak podkreślono, zawarcie umowy outsourcingu nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Jednocześnie opodatkowaniu mogą natomiast podlegać czynności, na podstawie których zostanie zawarta umowa, jeśli tylko przybiorą postać którejkolwiek z czynności wymienionej w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Rozliczanie wydatków

Wydatki, które spółka z ograniczoną odpowiedzialnością poniesie na outsourcing, korzystając w tym celu z usług profesjonalnej firmy, mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów. Spółki z o.o. podlegają przepisom ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.). O kosztach uzyskania przychodów mowa jest w art. 15 ust. 1. I tak są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła (z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, w którym określono to, czego nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów).

Jednocześnie warto pamiętać, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Poniesione przez spółkę z o.o. wydatki na korzystanie z usług profesjonalnej firmy świadczącej usługi outsourcingowe spełniają takie warunki.

Krzysztof Tomaszewski, ekspert prawa gospodarczego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35296 )
Array ( [docId] => 35296 )