Rachunki walutowe spółki

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 10-07-2014 r.

Jeśli dana spółka prowadzi rozliczenia z zagranicznymi kontrahentami w walucie obcej, najkorzystniej jest wykonywać je, wykorzystując rachunek walutowy w tej właśnie walucie, w której rozliczana jest transakcja.

Konto walutowe pozwala spółce na dokonywanie transakcji bezpośrednio w walucie obcej. Można więc dokonywać wpłat i wypłat, przelewów krajowych i zagranicznych, a także zakładać lokaty. Do konta walutowego może być również wydawana karta płatnicza, która pozwala płacić za zakupy w sklepie, w Internecie czy wypłacać gotówkę z bankomatów.

Główną zaletą kont walutowych jest uniezależnienie kwot transakcji od kursów walut i możliwość swobodnego dokonywania operacji w obcej walucie. W przypadku, gdy są częste, przy tradycyjnym koncie złotówkowym konieczne byłoby przewalutowanie oznaczające zwykle dodatkową opłatę. Posiadanie konta walutowego oszczędza tego kosztu.

Konto walutowe może także założyć spółka, która spodziewa się, że kurs danej waluty w przyszłości będzie wyższy i chce w ten sposób zyskać na różnicy kursowej. W takiej sytuacji warto dodatkowo zwrócić uwagę na oprocentowanie rachunku. Do pozostałych korzyści związanych z posiadaniem rachunku walutowego można zaliczyć:

  • przepięcie karty pod rachunek walutowy – dzięki takiej usłudze, wyjeżdżając za granicę z kartą wydaną do rachunku w złotówkach za granicą można wypłacać środki z konta w walucie danego kraju,

  • brak przewalutowania – po przepięciu karty transakcje są rozliczane bezpośrednio w walucie bez dodatkowych kosztów przewalutowania na złotówki,

  • możliwość wypłaty środków z obcych bankomatów poza Polską bez żadnych prowizji.

Prostaprocedura

Konta walutowe dostępne są dziś w większości dużych banków. Najczęściej oferowane spółkom są rachunki prowadzone w takich walutach jak euro, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie i funty szterlingi. Znajdą się jednak również banki, gdzie wachlarz walut, w których prowadzony będzie rachunek, jest szerszy (nawet do 15 walut, jednak bez obsługi ich w kasie banku).

Założenie rachunku walutowego dla spółki odbywa się podobnie jak zakładanie konta podstawowego w polskiej walucie. Wystarczy odwiedzić placówkę banku, złożyć odpowiedni wniosek i podpisać umowę. Wymagany będzie dokument osobisty potwierdzający tożsamość oraz podpisy osób z zarządu reprezentujących spółkę. Coraz częściej banki dają możliwość założenia takiego konta również przez infolinię czy system bankowości elektronicznej, a wszelkie dokumenty dostarcza firmie kurier. W niektórych bankach, aby założyć rachunek walutowy, konieczne będzie użycie podstawowego konta w PLN, gdyż rachunki walutowe są dodawane jako subkonta (rachunki pomocnicze). Innym wymogiem, z którym mogą spotkać się klienci, jest konieczność zapewnienia minimalnej kwoty na rachunku (lub salda średniomiesięcznego).

Poza warunkiem posiadania tradycyjnego rachunku złotowego i zapewnienia kwoty minimalnej, wybierając konto walutowe, należy zwrócić uwagę na związane z nim opłaty. Dostępne dziś w bankach rachunki walutowe najczęściej prowadzi się bezpłatnie i nie są oprocentowane. Ponieważ przeważnie nie będą całkowicie darmowe, warto zwrócić uwagę na pozostałe pozycje tabeli opłat i prowizji, szczególnie koszty dokonania przelewów krajowych i zagranicznych czy opłaty za przyjęcie na rachunek wpłat z zagranicy.

Adrian Mazur, menedżer bankowości przedsiębiorstw

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35337 )
Array ( [docId] => 35337 )