Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 26 Apr 2024 02:12:33 +0200 Czym zajmuje się dyrektor finansowy? https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/czym-zajmuje-sie-dyrektor-finansowy.html bc1f0ca30efa5b1b2d8e29696dfd9dc5 Fri, 01 Mar 2024 11:44:50 +0100 Experto24.pl W dzisiejszych czasach rola dyrektora finansowego (CFO) jest istotna nie tylko z punktu widzenia efektywności operacyjnej, ale również stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Do zadań tego specjalisty nie należy już wyłącznie pilnowanie finansów, lecz także zarządzanie ryzykiem i aktywne uczestniczenie w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych. W małych i średnich firmach takie profesjonalne wsparcie może zapewnić CFO z zewnątrz. Czym zajmuje się dyrektor finansowy? Podpowiadamy.< Czym zajmuje się dyrektor finansowy?

Czym zajmuje się dyrektor finansowy?

Experto24.pl

W dzisiejszych czasach rola dyrektora finansowego (CFO) jest istotna nie tylko z punktu widzenia efektywności operacyjnej, ale również stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Do zadań tego specjalisty nie należy już wyłącznie pilnowanie finansów, lecz także zarządzanie ryzykiem i aktywne uczestniczenie w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych. W małych i średnich firmach takie profesjonalne wsparcie może zapewnić CFO z zewnątrz. Czym zajmuje się dyrektor finansowy? Podpowiadamy.

Kim jest dyrektor finansowy?

Dyrektor finansowy (CFO) to najwyższy rangą specjalista do spraw finansów, który odpowiada za kondycję finansową przedsiębiorstwa. Jest to jeden z najważniejszych członków zespołu zarządzającego w każdej firmie. Taka osoba odpowiada za zapewnienie prawidłowego funkcjonowania działu finansowego, ale także efektywne zarządzanie danymi czy analizy i rekomendacje rozwiązań z obszaru finansów. Dyrektor finansowy wnosi cenne spojrzenie do procesu planowania strategicznego, identyfikując potencjalne zagrożenia i proponując strategię zarządzania ryzykiem. Dzięki jego działaniom firma może działać efektywnie i uniknąć poważnych strat.

Często, zwłaszcza w strukturach małych i średnich przedsiębiorstw, nie znajdziemy dyrektorów finansowych. Takie firmy, jeżeli nie mogą zatrudnić na podstawie umowy o pracę na pełen etat takiego specjalisty, lecz jednocześnie chcą poprawić rentowność, mogą zdecydować się na zatrudnienie zewnętrznego dyrektora finansowego. Co zyskasz zatrudniając zewnętrznego dyrektora finansowego? Przede wszystkim bezpieczną i przewidywalną przyszłość, optymalizację procesów finansowych i szybką poprawę zarządzania finansami firmy.

Jaki jest zakres obowiązków dyrektora finansowego?

Praca na stanowisku dyrektora finansowego wiąże się z szerokim zakresem obowiązków. Obejmuje on zarówno zarządzanie finansami firmy na co dzień, jak i tworzenie długoterminowych planów. Taki specjalista bierze odpowiedzialność za wszelkie działania finansowe przedsiębiorstwa. Dlatego może on prowadzić nadzór nad procesami budżetowania i prognozowania, zarządzać ryzykiem finansowym i przeprowadzać audyty oraz kontrolne wewnętrzne, by zapewnić zgodność procedur firmy z przepisami prawa. Taki specjalista często współpracuje z innymi działami, aby zapewnić efektywne wykorzystanie zasobów finansowych.

Czym zajmuje się zewnętrzny dyrektor finansowy?

W dużych firmach dyrektorzy finansowi zazwyczaj pracują na pełny etat. Małe i średnie przedsiębiorstwa z kolei często decydują się na zatrudnienie takiego specjalisty w niepełnym wymiarze godzin. CFO z zewnątrz zajmuje się przede wszystkim pracą nad poprawą rentowności firmy. Jest on zatrudniony zazwyczaj do wykonywania ściśle określonych zadań. Dlatego może zoptymalizować wydatki i zyski, ułożyć skuteczny budżet czy przeprowadzić niezbędne analizy, a także wykonać kluczowe raporty finansowe. Zajmuje się także strategicznym doradztwem finansowym, zarządzaniem płynnością finansową, a nawet rozwojem integracji finansowej w zespole.

Artykuł sponsorowany
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Rodzaje kredytów dla spółek – który wybrać? https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/rodzaje-kredytow-dla-spolek-ktory-wybrac.html e4f9d3bfde59864a88dce68c57a21c8a Thu, 12 Oct 2023 12:16:28 +0200 Experto24.pl Jednym z najpopularniejszych narzędzi finansowania dla firm są kredyty. Jednak wybór odpowiedniego rodzaju kredytu dla spółki nie jest prostym zadaniem. Wymaga to uwzględnienia wielu czynników, takich jak cel pożyczki, struktura finansowa firmy, zdolność kredytowa oraz ryzyko związane z danym rodzajem kredytu. Jakie są dostępne opcje kredytów dla spółek i którą wybrać?< Rodzaje kredytów dla spółek – który wybrać?

Rodzaje kredytów dla spółek – który wybrać?

Experto24.pl

Jednym z najpopularniejszych narzędzi finansowania dla firm są kredyty. Jednak wybór odpowiedniego rodzaju kredytu dla spółki nie jest prostym zadaniem. Wymaga to uwzględnienia wielu czynników, takich jak cel pożyczki, struktura finansowa firmy, zdolność kredytowa oraz ryzyko związane z danym rodzajem kredytu. Jakie są dostępne opcje kredytów dla spółek i którą wybrać?

Kredyt inwestycyjny – wsparcie na rozwój spółki

Kredyt inwestycyjny jest idealnym rozwiązaniem dla spółek https://habzafinanse.com.pl/kredyt-dla-spolki/, które planują inwestować w rozwój swojego biznesu. Może być używany na zakup nowego sprzętu, nieruchomości, rozbudowę zakładu produkcyjnego lub wszelkiego rodzaju inwestycje mające na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych firmy. Kredyt inwestycyjny ma zazwyczaj dłuższy okres spłaty niż inne rodzaje kredytów i jest dostosowany do potrzeb przedsiębiorstw, które potrzebują większych kwot na dłuższy okres czasu.

W tym przypadku będziemy musieli wraz z wnioskiem o finansowanie złożyć biznesplan. To kluczowy element tego zobowiązania. Dzięki temu bank może zobaczyć, czy inwestycja jest przemyślana i nie przyczyni się do pogorszenia stanu finansowego firmy. 

Kredyt obrotowy na bieżące wydatki firmowe

Kredyt obrotowy to rodzaj finansowania, który pomaga spółkom w zarządzaniu bieżącymi wydatkami i operacjami. Jest to krótkoterminowy kredyt, który może być używany do pokrycia kosztów bieżących, takich jak zakup surowców, opłacenie pracowników czy regulowanie innych stałych zobowiązań. Kredyt obrotowy jest doskonały dla firm, które mają sezonową zmienność w swojej działalności lub potrzebują elastycznego finansowania na krótszy okres.

Kredyt na zakup nieruchomości, czyli hipoteka dla spółek

Jeśli Twoja firma planuje zakup nieruchomości na cele biznesowe, taki jak zakup siedziby lub magazynu, kredyt na zakup nieruchomości może być odpowiednią opcją. Ten rodzaj kredytu pozwala na dłuższy okres spłaty i może być zabezpieczony nieruchomością. To z kolei może skutkować niższym oprocentowaniem w porównaniu do niezabezpieczonych kredytów.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego przy wyborze kredytu firmowego?

Skorzystanie z pomocy pośrednika kredytowego przy wyborze kredytu firmowego może przynieść liczne korzyści przedsiębiorcom. Po pierwsze, tacy eksperci posiadają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie finansów, co pozwala im dokładnie zrozumieć potrzeby i sytuację finansową firmy. Dzięki temu są w stanie zaproponować rozwiązania dostosowane do konkretnej sytuacji. To może pomóc Ci w uniknięciu zbędnego ryzyka.

Po drugie, korzystając z usług pośrednika kredytowego, możesz zaoszczędzić czas i wysiłek potrzebny na analizowanie wielu ofert kredytowych dostępnych na rynku. Pośrednik sprawdzi dostępne opcje, przeanalizuje je pod kątem oprocentowania, warunków spłaty i innych kluczowych parametrów. Następnie przedstawi klarowne porównanie, co ułatwi Ci podjęcie właściwej decyzji.

Po trzecie, pośrednicy kredytowi często mają dostęp do specjalnych ofert i promocji, które nie są dostępne publicznie. Dzięki temu mogą negocjować korzystniejsze warunki kredytu, co może przekładać się na niższe koszty finansowania dla firmy.

Artykuł sponsorowany
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Biznes w euro. Kiedy się opłaca, jak zyskać na kursie i na czym polega rozliczenie kosztów? https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/biznes-w-euro-kiedy-sie-oplaca-jak-zyskac-na-kursie-i-na-czym-polega-rozliczenie-kosztow.html 4876d379a2abf115eed4f09349607c73 Fri, 16 Jun 2023 16:39:00 +0200 Experto24.pl Możliwości, jakimi obecnie dysponują przedsiębiorcy, pozwalają im na prowadzenie biznesów w euro. Dotyczy to zarówno wykonywania płatności, jak i rozliczania kosztów uzyskania przychodu oraz wielu innych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Daje to ogromne możliwości rozwoju i pozwala otworzyć się na nowe rynki. < Biznes w euro. Kiedy się opłaca, jak zyskać na kursie i na czym polega rozliczenie kosztów?

Biznes w euro. Kiedy się opłaca, jak zyskać na kursie i na czym polega rozliczenie kosztów?

Experto24.pl

Możliwości, jakimi obecnie dysponują przedsiębiorcy, pozwalają im na prowadzenie biznesów w euro. Dotyczy to zarówno wykonywania płatności, jak i rozliczania kosztów uzyskania przychodu oraz wielu innych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Daje to ogromne możliwości rozwoju i pozwala otworzyć się na nowe rynki.

Jednocześnie jednak prowadzenie działalności w euro może sprawiać dość poważne problemy. Dotyczy to przede wszystkim kwestii rozliczeń, które bywają dość skomplikowane. Kiedy zatem płatności za usługi i produkty mogą być w EUR, w jaki sposób skorzystać na atrakcyjnym kursie euro i jak rozliczyć koszty uzyskania przychodu w tej walucie?

Jak skorzystać przy transakcjach międzynarodowych na kursie euro?

Na początku warto wyjaśnić najciekawszą kwestię, czyli to, w jaki sposób przedsiębiorca może zarobić na transakcji w euro. Tutaj w grę wchodzi kwestia charakteru jego działalności.

Jeśli sprzedaje swoje produkty i otrzymuje zapłatę w euro, to może poczekać z wymianą waluty do czasu, aż jej cena będzie wysoka. W takim przypadku będzie miał on potencjalną szansę zarobienia na transakcji więcej niż przy nieprzemyślanej sprzedaży EUR.

W przypadku kupowania produktów z zagranicy i płacenia za nie w euro oszczędności kryją się w jak najtańszym zakupie obcej waluty. Im niższy będzie kurs EUR, tym mniej złotówek będzie trzeba wydać, by zgromadzić potrzebną kwotę. Ostatecznie więc na tego typu transakcji sporo się zaoszczędzi.

W obu przypadkach najważniejszą kwestią jest kurs euro. Zależnie od okoliczności musi być on jak najwyższy lub najniższy. Z tym na szczęście jednak łatwo sobie poradzić. Wystarczy skorzystać ze strony https://internetowykantor.pl/kurs-euro/, która co kilka sekund aktualizuje obecną cenę EUR. W ten sposób przedsiębiorca może dokonywać wymiany, gdy jest to dla niego opłacalne. Jeśli ma wyliczenia dotyczące najlepszej dla siebie stawki, może nawet ustawić na nią alert. System sam poinformuje go o ofercie spełniającej te wymagania.

Kiedy płatności za produkty i usługi mogą być w euro?

Druga ważna sprawa to okoliczności, które pozwalają przedsiębiorcy na realizację zakupu lub sprzedaży produktów w euro. Zgodnie z art. 358 Kodeksu cywilnego, płatność może być w PLN, jeśli czynność względem kontrahenta została wykonana na terenie naszego kraju. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy inny rodzaj waluty został określony w zawartej umowie.

Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Jeśli zależy mu, aby dana kwota została wpłacona w walucie obcej, np. euro, to zalecane jest uwzględnienie tego w umowie. Następnie przeliczenie EUR na PLN następuje z wykorzystaniem:

  • średniego kursu danej waluty, ogłoszonego ostatniego dnia roboczego przed dniem operacji finansowej, ogłoszonego przez NBP,

  • kursu waluty zastosowanego dla konkretnej operacji, który zależny jest od charakteru i okoliczności danej operacji.

Przepisy jasno regulują tę kwestię, usprawniając dokonywanie rozliczeń. Nie ma tu miejsca na skorzystanie z atrakcyjnego kursu euro. Właśnie dlatego tak dużą rolę serwis Internetowykantor.pl odgrywa na etapie planowania realizacji transakcji.

Rozliczenie kosztów uzyskania przychodów w euro a kurs waluty

Przy rozliczeniu płatności walutowych, w perspektywie odliczeń podatkowych, pod uwagę brany jest kurs euro zastosowany w czasie rozliczenia transakcji na rachunku bankowym. Zasada ta wynika bezpośrednio z Ustawy o PIT i CIT.

Warto pamiętać natomiast, że jeśli płatność zostanie wykonana w obcej walucie i nie zostanie wymieniona na równowartość w PLN (np. automatycznie na koncie bankowym), to do wyliczeń stosuje się średni kurs NBP, ustalony na dzień roboczy poprzedzający dzień rozliczenia transakcji. Co zrobić, jeśli pojawi się różnica między kursem euro w dniu wystawienia faktury i momencie dokonania płatności? Gdy:

  • jest dodatnia - zwiększa się przychód firmy,
  • jest ujemna - jej wartość dodawana jest do kosztów uzyskania przychodów.
Artykuł sponsorowany
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Rekompensata dla firm poszkodowanych brexitem https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/rekompensata-dla-firm-poszkodowanych-brexitem.html 69b8913008833ecc8a7383da59ffb19e Thu, 01 Jun 2023 21:25:01 +0200 Experto24.pl Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej wystąpiło z Unii Europejskiej w dniu 31 stycznia 2020 r. Tzw. brexit odbił się negatywnie na wielu przedsiębiorstwach, których funkcjonowanie było oparte na współpracy z tymi krajami. Aby zniwelować negatywne skutki brexitu stworzono specjalny fundusz tzw. pobrexitowej rezerwy dostawczej. Czy można jeszcze ubiegać się o wsparcie? < Rekompensata dla firm poszkodowanych brexitem

Rekompensata dla firm poszkodowanych brexitem

Experto24.pl

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej wystąpiło z Unii Europejskiej w dniu 31 stycznia 2020 r. Tzw. brexit odbił się negatywnie na wielu przedsiębiorstwach, których funkcjonowanie było oparte na współpracy z tymi krajami. Aby zniwelować negatywne skutki brexitu stworzono specjalny fundusz tzw. pobrexitowej rezerwy dostawczej. Czy można jeszcze ubiegać się o wsparcie? 

Pobrexitowa rezerwa dostawcza jako specjalny instrument finansowy została stworzona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ta ostatnia była odpowiedzialna za wdrożenie tego swoistego narzędzia wsparcia. Przeciwdziałanie skutkom brexitu odbywa się w ramach programu Re_Opne UK, którego celem było umożliwienie przedsiębiorcom wprowadzenia zmian, pozwalającym im funkcjonować w nowej rzeczywistości. Może to dotyczyć zarówno zdobycia nowych alternatywnych rynków, jak i powrotu na rynek brytyjski. Z przedstawionych danych wynika, że aż 90% badanych przedsiębiorstw uznało, że brexit wpłynął negatywnie na ich działalność, przekładając się na spadek przychodów firmy i zmniejszenie liczby zamówień sięgające nawet 40%. 

Na pomoc dla przedsiębiorców przeznaczono ponad 500 mln zł. - firmy złożyły już 580 wniosków opiewających na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 86 mln. euro. 

W dniu 5 czerwca rozpoczyna się kolejny nabór wniosków, który będzie jednocześnie ostatnim naborem wniosków w ramach programu Re_open UK. Potrwa on 21 dni. 

Z programu Re_Open UK mogą skorzystać firmy zarejestrowane na terenie Polski i prowadzące tutaj działalność. Wsparcie kierowane jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców. 

Zobacz także: Oferty wsparcia dla firm z Funduszy Europejskich 

Ważne: Rekompensaty z programu Re_Open UK dotyczą wydatków poniesionych i pokrytych między 1 stycznia 2020 r. a 31 grudnia 2023 r. 

Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć przyznaną pomoc m.in. na:
a) rozwój nowych kierunków eksportu czyli wydatki związane z udziałem w międzynarodowych wydarzeniach branżowych takich jak targi czy wysawy
b) wydatki związane z dostosowaniem przedsiębiorstwa do nowych warunków rynkowych wynikających z brexitu
c) finansowanie inwestycji, która będzie wspierać nowe kierunki rozwoju przedsiębiorstwa
d) zwrot określonych kosztów

Mogą również liczyć na bezzwrotne dotacje w wysokości do 200 tys. euro, które mają formę rekompensaty za straty związane ze spadkiem obrotów.

Zobacz także:

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - portal gov.pl

Oprac. red.

brexit, wsparcie dla firm, rekompensata, Re-Opnej UK, finanse w firmie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Przygraniczni przedsiębiorcy ze wsparciem https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/przygraniczni-przedsiebiorcy-ze-wsparciem.html 46cc3f4bc5acdb9bc54fd64fdb68a3ea Mon, 29 May 2023 22:14:10 +0200 Experto24.pl Zasady wypłaty pomocy dla przedsiębiorców, których dotknęły skutki zamkniętych przejść granicznych zostały wprowadzone tak trochę siłą rozpędu bo w ustawie, która nie była w ogóle poświęcona firmom. Choć Senat miał poważne wątpliwości dotyczące procesu legislacyjnego, Sejm przyjął nowe przepisy. Jak ma wyglądać rządowa pomoc? < Przygraniczni przedsiębiorcy ze wsparciem

Przygraniczni przedsiębiorcy ze wsparciem

Experto24.pl

Zasady wypłaty pomocy dla przedsiębiorców, których dotknęły skutki zamkniętych przejść granicznych zostały wprowadzone tak trochę siłą rozpędu bo w ustawie, która nie była w ogóle poświęcona firmom. Choć Senat miał poważne wątpliwości dotyczące procesu legislacyjnego, Sejm przyjął nowe przepisy. Jak ma wyglądać rządowa pomoc? 

Wsparcie dla przedsiębiorców - nazywane niekiedy tarczą dla pogranicza - dotyczy firm działających w strefie przygranicznej (w województwie podlaskim), jeśli poniosły one straty na skutek zamknięcia przejść granicznych z Białorusią w Bobrownikach i Kuźnicy. Generalnie przepisy jednak zostały tak skonstruowane, aby można było je wykorzystać także, jeśli w przyszłości wydarzy się podobna sytuacja. 

Nie trzeba z pewnością przekonywać, że przedsiębiorcy prowadzący np. działalność hotelarską czy gastronomiczną, znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z ograniczeniem ruchu na wskazanych przejściach granicznych. Nowe regulacje mają choć po części zrekompensować im straty, dzięki czemu przedsiębiorcy mają zachować ciągłość działania, a także utrzymać miejsca pracy. Zgodnie z zapowiedziami pomoc ma trafić do ok. 150 firm, a jej wartość została oszacowana na ok. 35 mln zł. 

Zobacz także: Oferty wsparcia dla firm z Funduszy Europejskich 

Katalog podmiotów, które mogą liczyć na rekompensatę został uzupełniony - o co apelował m.in. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ostatecznie wsparcie jest dedykowane podmiotom działającym w branżach: gastronomicznej, hotelarskiej, sprzedaży detalicznej, a także prowadzącym kantory wymiany walut i agencje celne. 

Zobacz także: Sprawdź, jakie zmiany w zakresie działalności nierejestrowanej wprowadza ustawa deregulacyjna 

Warunkiem uzyskania pomocy jest spadek przychodów wynoszący co najmniej 25%, który nastąpił w miesiącu w którym zamknięto przejścia graniczne, w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego. 

Rekompensaty będzie wypłacał wojewoda - zgodnie z nowymi przepisami właściwość wojewody zależy od zlokalizowania zamkniętego przejścia granicznego. Aby skorzystać z pomocy niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. 

Natomiast wysokość rekompensaty ma wynosić:
a) wartość równą iloczynowi kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia przez danego przedsiębiorcę ubiegającego się o pomoc - taka rekompensata będzie wypłacana maksymalnie 9 razy.
b) 65% średniego miesięcznego przychodu płatnika składek lub rolnika, uzyskanego z prowadzonej przez niego działalności - rekompensatę przedsiębiorca może otrzymać maksymalnie 3 razy. 

Zobacz także: Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w strategii podatkowej, ZUS i NIP 

Ostatecznie uznano także, że zakres - zarówno branż jak i terenu objętego pomocą - może zostać rozszerzony w wyjątkowych przypadkach. Decyzję w tym przedmiocie podejmuje wojewoda, który w wyjątkowych przypadkach może przyznać rekompensatę przedsiębiorcy zajmującego się inną niż wskazana wcześniej działalność a także działającemu poza obszarem przygranicznym, jeśli na skutek czasowego zawieszenie ruchu na przejściu granicznym poniósł on straty bądź utracił korzyści. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

firma, finanse w firmie, tarcza antykryzysowa, strefa przygraniczna, dofinansowanie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kredyt ekologiczny dla przedsiębiorców https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/kredyt-ekologiczny-dla-przedsiebiorcow.html 3b027f15718c81a49e20aa1b0d9b8fb7 Thu, 25 May 2023 22:17:44 +0200 Experto24.pl Od 13 czerwca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o premię ekologiczną w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Ma ona formę dotacji w kredycie ekologicznym. Ma być także furtką do zwiększenia efektywności energetycznej dla wielu firm. < Kredyt ekologiczny dla przedsiębiorców

Kredyt ekologiczny dla przedsiębiorców

Experto24.pl

Od 13 czerwca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o premię ekologiczną w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Ma ona formę dotacji w kredycie ekologicznym. Ma być także furtką do zwiększenia efektywności energetycznej dla wielu firm. 

Wnioski o udzielenie kredytu ekologicznego przyjmuje bank udzielający kredytu, współpracujący z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Z założenia pieniądze uzyskane w ten sposób, firma ma wykorzystać na modernizację posiadanej infrastruktury (takiej jak linie technologiczne), zrealizować inwestycje mające na celu zmianę źródeł energii na bardziej ekologiczne poprzez zakup instalacji OZE lub modernizację tej, która już jest wykorzystywana - co za tym idzie zwiększenie efektywności energetycznej. Elementem obowiązkowym każdej inwestycji ma być takżę termomodernizacja posiadanych budynków. 

Ważne: Kredyt ekologiczny ma w rezultacie doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30%. 

Zobacz także: Jak zaksięgować kredyt obrotowy? 

Adresatem kredytu są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także małe spółki o średniej kapitalizacji i spółki o średniej kapitalizacji. 

Proces ubiegania się o dotację zaczyna się od złożenia wniosku do banku kredytującego, który współpracuje z BGK. Wniosek dotyczy udzielenia kredytu ekologicznego. Następnie przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie projektu do BGK, wraz z promesą banku kredytującego, która potwierdza zdolność kredytową. Do wniosku przedsiębiorca musi także dołączyć audyt efektywności energetycznej.

Zobacz także: Wsparcie dla firm z sektora MŚP na rozwój pracy zdalnej 

 Jeśli jego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, realizuje inwestycję z pieniędzy uzyskanych z kredytu, a następnie Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaca premię, którą przedsiębiorca przeznaczy na spłatę części kapitału kredytu. 

BGK uruchamia nabór wniosków w dniu 13 czerwca 2023 r., będzie trwał  do 17 sierpnia 2023 r. 

Zobacz także: Oferty wsparcia dla firm z Funduszy Europejskich 

Ważne: Dotacja ekologiczna może wynieść od 25 do maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji. przy czym maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych została określona na poziomie 50 mln EUR. 

Dofinansowaniem mogą być objęte wydatki na nabycie środków trwałych, robót i materiałów budowlanych, wartości niematerialnych i prawnych (m.in. patentów, licencji, know-how), wykonaniu studium i ekspertyz, projektów technicznych, a nawet opłata rat z tytułu umowy leasingu. 

Kredyt ekologiczny jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zobacz także: Kurs przeliczeniowy w SLIM VAT 3: będzie wiadomo, jak przeliczać korekty faktur 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego - portal bgk.pl

Oprac. red.

firma, finanse w firmie, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, termomodernizacja, kredyt ekologiczny, fundusze europejskie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Tarcza dla pogranicza - warunki uzyskania pomocy https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/tarcza-dla-pogranicza-warunki-uzyskania-pomocy.html 4691501201b38358b0b3f6185385ac89 Sun, 30 Apr 2023 10:38:36 +0200 Experto24.pl Przedsiębiorcy z określonych województw przygranicznych mogą już składać wnioski o wsparcie udzielane w ramach programu "Tarcza dla pogranicza". Nabór wniosków będzie trwał do 23 czerwca. Na pomoc dla przedsiębiorców zarezerwowano ok. 100 mln zł. < Tarcza dla pogranicza - warunki uzyskania pomocy

Tarcza dla pogranicza - warunki uzyskania pomocy

Experto24.pl

Przedsiębiorcy z określonych województw przygranicznych mogą już składać wnioski o wsparcie udzielane w ramach programu "Tarcza dla pogranicza". Nabór wniosków będzie trwał do 23 czerwca. Na pomoc dla przedsiębiorców zarezerwowano ok. 100 mln zł. 

Program został przyjęty po notyfikacji przez Komisję Europejską, uchwałą Rady Ministrów nr 48/2023. Programem "Tarcza dla pogranicza" objęte są województwa lubelskie i podlaskie. Dofinansowanie jest skierowane dla przedsiębiorców, którzy nie mogli prowadzić swojej działalności gospodarczej, lub jej prowadzenie mieli znacząco utrudnione, w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W okresie od września 2021 r. do czerwca 2022 r. wprowadzono na tym terenie stan wyjątkowy, a następnie  czasowy zakaz przebywania na przygranicznych częściach wskazanych województw. 

Zobacz także: Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w strategii podatkowej, ZUS i NIP 

Wypłatami z programu zajmuje się Polski Fundusz Rozwoju. Aby z niego skorzystać przedsiębiorcy muszą złożyć do odpowiedniego wojewody w terminie do 23 czerwca 2023 r. (nabór wniosków zaplanowano na 60 dni). Oczywiście, aby skorzystać z omawianego dofinansowanie, przedsiębiorca musi także spełnić określone warunki, do których należy m.in. prowadzenie działalności w wybranych branżach. O pieniądze mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność gastronomiczną, zajmujące się organizowaniem turystyki lub będące podmiotem ułatwiającym nabywanie powiązanych usług turystycznych, piloci wycieczek, przewodnicy turystyczni, przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego, oraz przedsiębiorcy lub rolnicy świadczący usługi hotelarskie.

Wskazani przedsiębiorcy, aby otrzymać pomoc muszą prowadzić działalność na terenie obrębów administracyjnych, które zostały wskazane w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Dodatkowe warunki uzyskania pomocy:
- wnioskodawca musiał prowadzić działalność w dniu 2 września 2021 r. i prowadzi ją nadal w dniu złożenia wniosku, w zakresie którego dotyczy wniosek
- w dniu 2 września 2021 r. nie zalegał z należnościami publicznoprawnymi - czyli w opłacaniu podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne
- na dzień złożenia wniosku nie otworzył likwidacji, nie złożył wniosku o wykreślenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i nie zostało otwarte wobec niego postępowanie restrukturyzacyjne ani upadłościowe
- pomoc dotyczy jedynie podmiotów mających rezydencję podatkową w Europejskim Obszarze Gospodarczym, są zarejestrowani na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo innej ewidencji, oraz których Beneficjent Rzeczywisty nie ma rezydencji podatkowej w Raju Podatkowym

Zobacz także: Sprawdź, jakie zmiany w zakresie działalności nierejestrowanej wprowadza ustawa deregulacyjna 

Wysokość wsparcia będzie obliczana z uwzględnieniem udokumentowanych przychodów ze sprzedaży, kosztów prowadzenia działalności, przyznanych już kwot rekompensat na podstawie ustawy o rekompensacie oraz wysokość innej przyznanej pomocy publicznej za okres od września 2018 r. do czerwca 2019 r. oraz od września 2021 r. do czerwca 2022 r. 

Z dofinansowania mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nie zdołali skorzystać w całości lub w części z pomocy publicznej udzielanej przez wojewodów w formie rekompensaty, na podstawie ustawy o rekompensacie lub którzy w okresie wprowadzenia stanu wyjątkowego (czyli od września 2021 r. do czerwca 2022 r.) odnotowali spadek przychodów o co najmniej 25% w stosunku do analogicznych miesięcy z okresu od września 2018 r. do czerwca 2019 r. a już udzielona pomoc nie zdołała pokryć poniesionych przez nich strat. 

Zobacz także: Oferty wsparcia dla firm z Funduszy Europejskich 

Jeśli we wskazanym okresie "porównawczym" wnioskodawca nie prowadził działalności, przy przyznawaniu pomocy będzie uwzględniona uśredniona wartość przychodów ze sprzedaży z tego okresu, wynikająca z wniosków, które zostały już rozpatrzone w Programie. Jeśli przedsiębiorca nie prowadził działalności od września 2018 do czerwca 2019 r. to może złożyć wniosek dopiero od 4 czerwca 2023 do 23 czerwca 2023 r. 

Wojewoda ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania wsparcia, a termin ten będzie liczony od dnia w którym otrzymał on kompletny i prawidłowo złożony wniosek.  Pieniądze będą wypłacone w ciągu 14 dni od wydania decyzji przez wojewodę. 

Zobacz także: Niektóre firmy muszą złożyć sprawozdanie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych za 2022 rok 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
Warunki uzyskania wsparcia w ramach programu "Tarcza dla pogranicza" opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku - portal gov.pl

Oprac. red.

firma, finanse w firmie, tarcza antykryzysowa, strefa przygraniczna, dofinansowanie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/dofinansowanie-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej.html 9262fe523b6ae25dacfbbc90f34a2b76 Sun, 16 Apr 2023 12:27:33 +0200 Experto24.pl Osoby niepełnosprawne, jeśli spełniają określone warunki, mogą liczyć na pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Polega ona na dofinansowaniu w wysokości sześciokrotności bądź piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Sprawdźmy jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tej formy wsparcia. < Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Experto24.pl

Osoby niepełnosprawne, jeśli spełniają określone warunki, mogą liczyć na pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Polega ona na dofinansowaniu w wysokości sześciokrotności bądź piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Sprawdźmy jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tej formy wsparcia. 

Dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej jest elementem aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Mogą z niej skorzystać te z nich, które są zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotni albo poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu. Jednak aby uzyskać pieniądze, muszą się zobowiązać, że będą prowadzić działalność gospodarczą (lub będą członkami w spółdzielni socjalnej) nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy. 

Zobacz także: Zatrudnienie bezrobotnego w oparciu o umowę z urzędem pracy – co z limitami i obowiązkiem zawiadomienia PIP 

Ważne: Nie można skorzystać z dofinansowania, jeśli działalność gospodarcza została założona przed przyznanie dotacji na jej rozpoczęcie. 

Pomoc jest przeznaczona na podjęcie po raz pierwszy bądź także na ponowne podjęcie działalności:
- gospodarczej, niezależnie od jej formy,
- rolniczej, przez co rozumie się także prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej
- w formie spółdzielni socjalnej. 

W przypadku ponownego podjęcia działalności, musi upłynąć co najmniej 12 miesięcy od zaprzestania prowadzenia działalności niezależnie czy była to samodzielna działalność, czy prowadzona z innymi osobami bądź podmiotami. Ten sam okres musi upłynąć od ustania członkostwa w spółdzielni socjalnej. 

Dofinansowanie przyznawane jest na wniosek zainteresowanego. Wnioski przyznawane są co prawda przez cały rok, jednak samo dofinansowanie jest wypłacane do momentu, w którym urząd pracy dysponuje środkami finansowymi na te wypłaty. 

Zobacz także: „Mały ZUS plus” w 2023 roku – wyjaśnienia z przykładami 

Do wniosku powinny być także dołączone określone dokumenty. Jeśli działalność ma być wykonywana wspólnie z innymi podmiotami lub osobami - potrzebne jest ich oświadczenie, że są zainteresowani wspólnym prowadzeniem działalności z wnioskodawcą. Niezbędne są także dokumenty potwierdzające, że wnioskodawca przedsięwziął określone działania dzięki którym potencjalni klienci mogli zapoznać się z ofertą planowanej działalności a także takie, które pozwolą zapewnić płynną współpracę z dostawcami i kontrahentami. Wnioskodawca musi także udokumentować posiadany wkład własny, a także swoje uprawnienia i kwalifikacje niezbędne do prowadzenia działalności. Jeśli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim w którym obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa - niezbędna jest także zgoda małżonka na zawarcie umowy przyznającej środki wnioskodawcy. 

Ważne: Do wniosku dołączony jest skan bądź kopia wspomnianych dokumentów, jednak na wezwanie będzie trzeba przedstawić oryginały. 

Zobacz także: Zakładanie i prowadzenie firmy - najważniejsze informacje 

Wysokość przyznanego dofinansowania zależy od zadeklarowanego minimalnego czasu prowadzenia działalności (okresu, w którym wnioskodawca zachowa status członka w spółdzielni socjalnej). W przypadku minimum 12 miesięcy - dofinansowanie będzie wynosiło sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, natomiast w przypadku deklaracji obejmującej co najmniej 24 miesiące - piętnastokrotność.

Zobacz także: Okres pobierania stypendium w czasie przygotowania zawodowego dorosłych z urzędu pracy – czy wlicza się do stażu pracy 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej - portal gov.pl

Oprac. red.

działalność gospodarcza, dofinansowanie, zakładanie firmy, przedsiębiorca, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Limit obrotu gotówką - czy będzie zmiana? https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/limit-obrotu-gotowka-czy-bedzie-zmiana.html 8fdf68dceafb8521f60457bab4d8b0f9 Sat, 15 Apr 2023 19:17:09 +0200 Experto24.pl W wykazie wniesionych projektów ustaw pojawił się poselski projekt z propozycją zmiany ustawy o podatku dochodowym - zarówno od osób fizycznych jak i od osób prawnych. Dotyczy on wprowadzonego w ustawie Polski Ład limitu transakcji gotówkowych. < Limit obrotu gotówką - czy będzie zmiana?

Limit obrotu gotówką - czy będzie zmiana?

Experto24.pl

W wykazie wniesionych projektów ustaw pojawił się poselski projekt z propozycją zmiany ustawy o podatku dochodowym - zarówno od osób fizycznych jak i od osób prawnych. Dotyczy on wprowadzonego w ustawie Polski Ład limitu transakcji gotówkowych. 

Projekt poświęcony jest art. 22 pkt 1 ustawy określanej mianem Polski Ład. w którym określony został limit transakcji gotówkowych. Projekt jest ustawą zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - ten zabieg rodzi konieczność prześledzenia przepisów, żeby zobaczyć co tak naprawdę ma się zmienić. Generalnie jednak twórcy nowego projektu skupili się na limitach transakcji gotówkowych - zarówno dla przedsiębiorców jak i przepisom dla konsumentów, które miały wejść w życie od 1 stycznia 2024 r. 

Zobacz także: Zapłata za komputer gotówką i kartą – czy wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych 

Proponowane zmiany

1. W art. 14 w ust. 2 ustawy o PIT ma zniknąć zapis, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej jest kwota płatności dotyczącej transakcji, o której mowa w art. 7b ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 287 oraz z 2021 r. poz. 2105), otrzymanej bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Art. 7b będzie obowiązywał dopiero od 1 stycznia 2024 r. i wprowadza on obowiązek wykonywania przez konsumenta transakcji za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli jednorazowa wartość tej transakcji będzie przekraczała 20 000 zł. 

2. W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych zmieniony ma zostać art. 12 ust. 1 pkt. 16 który dotyczy dokładnie tego samego co wskazany wcześniej odpowiednik w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

3. Wskazane w punkcie 1 i 2 zmiany wynikają stąd, że projekt zakłada wykasowanie własnie art. 7b w ustawie o prawach konsumenta, który to miał zacząć obowiązywać od 1 stycznia, więc zanim jeszcze wszedł w życie uznano go za niewłaściwy. 

4. Natomiast w ustawie - Prawo przedsiębiorców  ma zniknąć proponowana zmiana limitu transakcji gotówkowych na poziomie 8 tys. zł przez co ma powrócić istniejący do tej pory limit 15 tys. zł. Obniżenie poziomu także miało wejść w życie od 1 stycznia. 

Zobacz także: Nowe przepisy przyjęte przez Sejm zwiększą ochronę konsumentów 

Z uzasadnienia

Rezygnacja z przepisów przyjętych w Polskim Ładzie, które jeszcze nie zdążyły wejść w życie jest uzasadniana tym, że zmniejszenie limitów mogłoby zdaniem twórców projektu doprowadzić do komplikacji w przeprowadzaniu transakcji, szczególnie przez mikro i małych przedsiębiorców, oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Projektodawcy dopatrują się problemów w przypadku jednorazowych transakcji, m.in dokonywanych przez małych przedsiębiorców branży spożywczej na targowiskach czy giełdach spożywczych. 

Zobacz także: Dlaczego warto mieć terminal i akceptować płatności bezgotówkowe? 

Z kolei limit transakcji dla konsumentów zmusza ich do założenia rachunku bankowego, a jak czytamy w uzasadnieniu - wiele osób nie korzysta z banków w taki sposób. Podkreślają także, że transakcje gotówkowe nie tracą na popularności w Polsce, w związku z powyższym przepisy powinny je umożliwiać. 

Zobacz także:

Źródło:

Poselski projekt ustawy zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red. 

podatek dochodowy, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, transakcja gotówkowa, limit transakcji gotówkowych, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Rządowe wsparcie dla firm z Podlasia https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/rzadowe-wsparcie-dla-firm-z-podlasia.html 4e38e30476e896209ff30142727e2a1a Thu, 13 Apr 2023 16:49:18 +0200 Experto24.pl Zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach zmieniło sytuację wielu firm działających na terenie województwa podlaskiego. Program wsparcia przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji ma pomóc przedsiębiorcom funkcjonującym w strefie przygranicznej. < Rządowe wsparcie dla firm z Podlasia

Rządowe wsparcie dla firm z Podlasia

Experto24.pl

Zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach zmieniło sytuację wielu firm działających na terenie województwa podlaskiego. Program wsparcia przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji ma pomóc przedsiębiorcom funkcjonującym w strefie przygranicznej. 

Przejście graniczne z Białorusią w miejscowości Bobrowniki zostało zamknięte 10 lutego. Decyzję o tym podjęto z uwagi na bezpieczeństwo państwa, jednak jej konsekwencją były także straty przedsiębiorców działających w strefie przygranicznej. Negatywne skutki najbardziej odczuli przedsiębiorcy świadczący usługi hotelarskie czy gastronomiczne oraz prowadzący sprzedaż detaliczną. 

Firmy, które straciły dochody w związku z decyzją o zamknięcia przejścia granicznego będą mogły skorzystać z rozwiązania przygotowanego przez resort rozwoju. Ten szacuje, że pomoc w łącznej wysokości ok. 2,3 mln zł trafi do ok. 150 podmiotów. Co do zasady będzie ona skierowana do podmiotów prowadzących działalność na obszarze przygranicznej gminy. Zdarza się jednak, że firma - choć teoretycznie działa poza granicami gminy - faktycznie mocno odczuła decyzję o zamknięciu przejścia. Dla takich właśnie podmiotów wprowadzono rozwiązanie, w których o przyznaniu pomocy w takich wyjątkowych przypadkach będzie mógł podjąć decyzję wojewoda w odniesieniu do podmiotów działających na terenie powiatu w którym zamknięto przejście graniczne. 

Zobacz także: Pomoc dla ukraińskich przedsiębiorców działających w Polsce 

Pomoc będzie przyznawana przedsiębiorcom w formie rekompensat. Trafi ona do kantorów wymiany walut oraz podmiotów działających w branżach: turystycznej oraz gastronomicznej, a także podmiotów prowadzących sprzedaż detaliczną. 

Aby skorzystać ze wsparcia firma będzie musiała spełnić kilka warunków:
a) nie może zalegać z należnościami publicznymi
b) musi wykazać 50% spadek przychodów w miesiącu, w którym przejście graniczne było zamknięte w porównaniu do jednego z dwóch poprzednich miesięcy lub do analogicznego miesiąca w ubiegłym roku kalendarzowym. 

Ważne: Rekompensata jest wypłacana na wniosek przedsiębiorcy, po spełnieniu przez niego wskazanych wcześniej warunków. 

Zobacz także: Czy przedsiębiorca może używać prywatnego konta bankowego 

To wojewoda będzie odpowiedzialny za wypłatę rekompensat. Przedsiębiorca może liczyć na maksymalnie 3 wypłaty rekompensaty w ciągu roku - czyli za 3 miesiące. Jednak wojewoda zyskał możliwość zwiększenia wymiaru pomocy i przyznania jej na dłuższy czas - podstawą będzie wprowadzenie odpowiedniego aktu prawa miejscowego. 

Rekompensata ma charakter pomocy de minimis. Jej wysokość będzie wynikała z liczby osób zgłoszonych przed dany podmiot do ubezpieczenia społecznego - liczbę tę należy pomnożyć przez kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę - czyli 3490 zł. 

Program przewiduje realizację rekompensat nie tylko w przypadku przejścia granicznego w Bobrownikach, lecz także na wypadek innych analogicznych sytuacji w przyszłości. Właściwy do wypłaty ma być wojewoda właściwy ze względu na lokalizację zamkniętego przejścia granicznego. 

Zobacz także: Przedsiębiorcy skorzystają na likwidacji użytkowania wieczystego 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

dofinansowanie, wsparcie dla firm, dofinansowanie, strefa przygraniczna, finanse w firmie, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>