Stopa bezrobocia w lipcu 2013 r.

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 08-08-2013 r.

Stopa bezrobocia w lipcu 2013 roku wyniosła 13,1%. W porównaniu do czerwca tego samego roku jest to spadek o 0,1 punktu procentowego. Co więcej, widoczne są oznaki odbicia w przemyśle – wskaźnik PMI (wskaźnik moralności płatniczej) wzrósł z 49,3 w czerwcu do 51,1 w lipcu. Eksperci Pracodawców RP oceniają, że z uwagi na czynniki sezonowe wyniki te nie powinny być zaskoczeniem.

Spadek stopy bezrobocia w lipcu 2013 roku odnotowano w dziesięciu województwach. W pięciu z nich – w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim – natężenie bezrobocia spadło o 0,2 punktu procentowego. W czterech województwach – lubelskim, mazowieckim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim – wskaźnik bezrobocia utrzymał się na poziomie poprzedniego miesiąca, a w dwóch województwach – podlaskim i świętokrzyskim – wzrósł o 0,1 punktu.

Najniższa stopa bezrobocia w lipcu 2013 roku – na poziomie 9,6% - ostała odnotowana w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (20,2%).

Zdaniem Pracodawców RP stopa bezrobocia powinna również nieznacznie zmniejszyć się w sierpniu i być może również we wrześniu. – Raczej nie uda się jednak przełamać poziomu 13% bezrobocia. Musimy także spodziewać się tego, że w okresie jesienno-zimowym liczba osób bez pracy zwiększy się, a stopa bezrobocia może przekroczyć nawet 14% – oceniają eksperci Pracodawców RP.

W ich opinii gospodarka mimo wszystko wraca na dobre tory. – Drugie półrocze powinno być znacząco lepsze od pierwszego, a wzrost PKB w całym roku wyniesie 1,3–1,5%. Motorem wzrostu pozostaje eksport, a główni partnerzy handlowi Polski, w szczególności Niemcy, również cieszą się z coraz korzystniejszych odczytów PMI. Według danych Ministerstwa Gospodarki, wzrost wyniesie 0,8% PKB – wobec 0,5% PKB w I kwartale.

Z sygnałów, jakie resort pracy otrzymał z urzędów pracy wynika, że do spadku liczby bezrobotnych w lipcu przyczynił się wzrost liczby wyrejestrowanych bezrobotnych z powodu podjęcia pracy – co związane jest z pełnią prac w budownictwie, turystyce, rolnictwie i leśnictwie – oraz aktywizacja bezrobotnych w ramach działań urzędów pracy. Jednak w ocenie Pracodawców RP ilość środków przeznaczanych z Funduszu Pracy na aktywizację wciąż jest niewystarczająca.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Pracodawcy RP

Wioleta Szczygielska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25307 )
Array ( [docId] => 25307 )