Jaki serwer wybrać

Autor: Kędra Przemysław
Data: 30-07-2012 r.

Prowadzisz przedsiębiorstwo, którego jeszcze nie ma w internecie, a może chciałbyś założyć stronę hobbystyczną ? W każdym przypadku niezbędne będzie posiadanie serwera, dzięki któremu staniesz się widoczny w sieci.

Jeżeli nasza strona prowadzona jest hobbystycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z płatnych planów hostingowych. Jest wiele zalet wynikających z zakupu własnego miejsca w sieci, do których można zaliczyć między innymi :

  • brak reklam
  • konfiguracja dopasowana do naszych wymagań
  • my jesteśmy właścicielami
  • stabilność
  • pomoc techniczna

Główne różnice w planach hostingowych różnych firm, to między innymi ilość miejsca dostępnego na stronę, ilość baz danych MySQL, czy transfer.

W przypadku niewielkiej strony, na której nie będziemy umieszczali zbyt wielu plików nie musimy martwić się o powierzchnię. Wystarczy dysk o wielkości kilku GB, który w zupełności wystarczy. Większa powierzchnia dysku przyda się, gdy myślimy o założeniu portalu społecznościowego, czy forum. Zazwyczaj wielkość bazy danych ograniczona jest przez ilość posiadanego miejsca.

Jeżeli nastawiamy się na dużą liczbę osób odwiedzających naszą stronę, powinniśmy wybrać coś z nielimitowanym transferem. Przeciętna wielkość strony internetowej to około 250KB (rośnie wraz z ilością grafiki i innych elementów). Zakładając, że dziennie będzie nas odwiedzało 1000 osób, a liczba odsłon serwisu przez każdego z nich to 3, mamy zużycie transferu na poziomie około 20GB miesięcznie.

Większość serwisów oferuje wiele promocji - niska cena przyciąga uwagę. Warto jednak sprawdzić ile będzie nas kosztowało przedłużenie umowy na kolejny rok. Może się okazać, że oferta konkurencji, która z początku jest droższa zwróci się w niewielkim okresie czasu.

Przed zakupem planu hostingowego, warto sprawdzić opinie o firmie - polecam forum http://www.webhostingtalk.pl/ , nie chcemy przecież częstych awarii, lub pomocy technicznej, która nie reaguje na zgłoszenia.

W przypadku dużych serwisów, warto zainteresować się zakupem serwera dedykowanego, lub VPS. Serwery dedykowane (wydzielone) są droższe, ale do dyspozycji mamy zasoby oddzielnego komputera, natomiast w przypadku zakupu VPS (prywatny serwer) , dostajemy część odpowiednio podzielonych zasobów komputera. Rozwiązania te są znacznie bardziej wydajne od hostingu współdzielonego.


Zobacz także:

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34177 )
Array ( [docId] => 34177 )