Kaggle.com – naukowa grywalizacja

Autor: Chojecki Tomasz
Data: 20-08-2012 r.

Kaggle.com to platforma internetowa, której celem jest rozwiązywanie konkretnych problemów opartych na statystyce i eksploracji danych. Serwis jest ciekawym i nowatorskim połączeniem idei croudsourcingu oraz grywalizacji w nauce.

Ideą Kaggle.com jest organizowanie konkursów, w których zespoły specjalistów z całego świata tworzą modele prognostyczne dla danego zjawiska. Dokonują tego na podstawie danych dostarczonych przez firmy lub organizacje, które dzięki pracy zespołów mogą zbadać i rozwiązać ważne dla nich problemy. Kaggle innymi słowy łączy organizacje, które szukają rozwiązania pewnych problemów z zespołami specjalistów, które pracują nad znalezieniem najbardziej optymalnego rozwiązania.

Każdy konkurs ma ograniczony czas trwania, wiele zespołów rywalizujących między sobą oraz często wysoką nagrodę pieniężną dla zwycięzców. Co więcej, na tablicy danego konkursu są wyniki poszczególnych zespołów, dlatego rywalizacja toczy się na bieżąco do samego końca.

Konkursy na platformie Kaggle.com są w charakterze otwartym dla wszystkich oraz w zamkniętym, tylko dla wytypowanych wcześniej zespołów. Nagrody za przedstawienie najlepszego modelu wynoszą od kilku tysięcy do nawet milionów dolarów. Jednak największą korzyścią dla uczestników konkursów jest możliwość pracy z naukowcami i specjalistami z całego świata, którzy prezentują rożne szkoły i podejścia do tego samego problemu.

W serwisie zarejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy specjalistów z całego świata. Idea Kaggle została dostrzeżona, ponieważ serwis współpracował już z dużymi organizacjami takimi jak NASA, Ford, Facebook, Wikipedia czy Deloitte.

Jak na razie największy konkurs na Kaggle pochodzi z dziedziny ochrony zdrowia. Konkurs, w którym nagroda wynosi aż 3 miliony dolarów, polega na stworzeniu modelu prognostycznego pozwalającego na wskazywanie pacjentów, którzy z dużym prawdopodobieństwem znajdą się w najbliższym czasie w szpitalu. Do konkursu, przystąpiło ponad 1200 zespołów, a finał trwającej już 3 lata naukowej rywalizacji jest planowany na 2013 rok.

Kaggle.com jest świetnym przykładem pokazującym jak wykorzystując grywalizację i croudsourcing w nauce można rozwiązywać ważne problemy. Idea działania platformy zapewnia korzyści wszystkim stronom konkursów, ponieważ firmy optymalizują koszty i otrzymują rozwiązania swoich problemów, a naukowcy zarabiają i mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności ze specjalistami z całego świata.


Zobacz także:

Chojecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34193 )
Array ( [docId] => 34193 )