Podsumowanie w odniesieniu do godzin w Excelu

Autor: Piotr Dynia
Data: 15-07-2014 r.

Załóżmy, że masz arkusz zawierający zestawienie liczb (np. transakcji), które odnoszą się do określonych dni oraz godzin. Potrzebujesz sprawdzić, jaka jest suma transakcji przeprowadzonych w czasie zmiany dziennej (w godzinach 8:00-20:00). W zasadzie można taką analizę przeprowadzić na piechotę, najpierw sprawdzając czas, a następnie dodając liczby. Niestety, jeśli zestawienie będzie obejmowało dużo komórek, to stracisz mnóstwo czasu. Proponujemy wykorzystać formułę tablicową.

W celu wyznaczenia łącznej liczby transakcji w godzinach 8:00-19:59: 1. Do dowolnej pustej komórki arkusza wpisz następującą formułę: =SUMA((GODZINA(A2:A12)>=8)*(GODZINA(A2:A12)<20)*B2:B12)

Rys. 1. Przykładowe dane

2. Koniecznie zatwierdź ją kombinacją klawiszy Ctrl + Shift + Enter, ponieważ jest to formuła tablicowa. Jej składnia zostanie ujęta w nawiasy klamrowe widoczne na pasku formuły. Nie próbuj wpisywać ich ręcznie.

Rys. 2. Gotowy wynik

Wyjaśnienie działania formuły:

W pierwszej kolejności za pomocą funkcji GODZINA sprawdzane jest, które godziny w kolumnie A są większe lub równe 8. Tworzona jest tablica wartości logicznych PRAWDA oraz FAŁSZ. W ten sam sposób sprawdzany jest drugi warunek. Zwracana jest także tablica wartości logicznych. Dzięki zastosowania iloczynu pomiędzy tymi warunkami, poszczególne odpowiadające sobie pozycje tablicy są porównywane. W momencie wykonywania działań arytmetycznych z użyciem wartości logicznych następuje automatyczna zamiana wartości PRAWDA na liczbę 1, a wartości FAŁSZ na 0. Jeśli więc w obu przypadkach wynikiem jest PRAWDA, wówczas do tablicy zbiorczej jest przekazywana liczba 1. Jeżeli przynajmniej jeden warunek zwróci FAŁSZ, wtedy do tablicy zbiorczej jest przekazywane 0. Na koniec każda z tych liczb jest przemnażana przez odpowiadający jej element tablicy wartości z kolumny B, w której znajdują się liczby sztuk sprzedanych towarów. Na tej podstawie tworzona jest tablica wyników końcowych, która jest sumowana (funkcja SUMA).

Piotr Dynia

Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35342 )
Array ( [docId] => 35342 )