Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Tue, 16 Apr 2024 07:15:13 +0200 iMac dla programisty - czy to dobry wybór? https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/imac-dla-programisty-czy-to-dobry-wybor.html aaff10cc0a004770a77ba48f6a02c7e1 Fri, 07 Jul 2023 10:01:55 +0200 Experto24.pl Wybór odpowiedniego sprzętu komputerowego jest jedną z pierwszych, a zarazem najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć programista. Wśród szerokiej gamy dostępnych na rynku opcji, na celowniku pracowników branży IT często pojawia się iMac. Czy jest to wybór, który zapewni odpowiedni komfort pracy? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!< iMac dla programisty - czy to dobry wybór?

iMac dla programisty - czy to dobry wybór?

Experto24.pl

Wybór odpowiedniego sprzętu komputerowego jest jedną z pierwszych, a zarazem najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć programista. Wśród szerokiej gamy dostępnych na rynku opcji, na celowniku pracowników branży IT często pojawia się iMac. Czy jest to wybór, który zapewni odpowiedni komfort pracy? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Dlaczego iMac do programowania? - 10 powodów!

Poniżej przedstawiamy 10 powodów, dla których warto wybrać iMaca do programowania.

1. Wydajność

iMac oferuje imponującą moc obliczeniową. Dotyczy to zarówno wersji opartych na procesorach Intel, jak i modeli z Apple Sillicon, czyli M1 (8 rdzeni CPU i GPU), M1 Pro (10 rdzeni procesora i 16 GPU), M1 Max (10-rdzeniowa jednostka CPU i 32-rdzeniowe GPU). Wyjątkową wydajność gwarantuje również duża ilość pamięci RAM (od 4 GB do 192 GB) i szybkie dyski SSD (od 256 GB do 8 TB). 

2. System operacyjny macOS

iMac, podobnie jak pozostałe komputery od Apple, które dostępne są tutaj https://lantre.pl/komputery-apple-mac.html,  działa na systemie operacyjnym macOS, który jest ceniony przez programistów ze względu na jego stabilność, bezpieczeństwo i bogatą ofertę narzędzi deweloperskich (np. Xcode). MacOS, będący opartym na systemie Unix, zapewnia solidne fundamenty programistyczne i umożliwia łatwe tworzenie aplikacji zarówno na platformy Apple (iOS, macOS, watchOS), jak i rozwiązania desktopowe (np. aplikacje webowe). Bogactwo narzędzi deweloperskich dostępnych na macOS (np. edytory kodu, kompilatory, debuggery i frameworki), zdecydowanie ułatwia programistom pracę na każdej płaszczyźnie.

3. Elegancki design

iMac wyróżnia się pięknym i minimalistycznym designem, doskonale wpasowującym się do nowoczesnych biur i przestrzeni roboczych. Pracując na iMac-u, możesz być pewny nie tylko doskonałej wydajności, ale także estetycznych walorów tego komputera. Kupując 

4. Kompatybilność z innymi urządzeniami Apple

Jeśli na co dzień użytkujesz inne urządzenia Apple (np. iPhone czy też iPada), iMac może zostać z nimi bezproblemowo zintegrowany.

5. Przestrzeń robocza

iMac, którego zakupić pod tym linkiem https://lantre.pl/komputery-apple-mac/imac.html, oferuje duży ekran, co pozwala na wygodne rozłożenie okien, edytowanie kodu i pracę z wieloma aplikacjami jednocześnie. Zwiększa to efektywność i ułatwia organizację pracy.

Podobnie dużą przestrzeń roboczą gwarantują monitory Apple Studio Display, dostępne tutaj https://lantre.pl/komputery-apple-mac/monitory-apple-studio-display-409.html, które również sprawdzają się w profesjonalnym zastosowaniu. Wyróżniają się one dodatkowo  ultraszerokokątną kamerą i mikrofonem klasy studyjnej, co jest niezwykle ważne przy częstych video konferencjach.

6. Retina Display

iMac wyposażony jest w wysokiej jakości ekran Retina oferujący wyraziste kolory, ostre detale i szerokie kąty widzenia. To ważne dla programistów spędzających wiele godzin przed monitorem, aby zapewnić sobie komfortowe i precyzyjne odczytywanie kodu oraz interfejsów.

7. Bezpieczeństwo

System operacyjny macOS wyróżnia się niezachwianą reputacją pod względem bezpieczeństwa. Apple regularnie udostępnia aktualizacje oprogramowania, co chroni użytkowników iMac-a przed zagrożeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem.

8. Cicha praca

iMac jest znany z niskiego poziomu hałasu pracy. To ważne dla programistów, którzy spędzają długie godziny przed komputerem. Cicha praca iMac-a pomaga utrzymać spokój i skupienie podczas wykonywania codziennych obowiązków.

9. Długotrwała wydajność

iMac ma dobrą reputację pod względem trwałości i niezawodności. Solidna konstrukcja i wysokiej jakości komponenty sprawiają, że iMac może służyć przez wiele lat bez większych problemów technicznych.

10. Przydatne aplikacje

Oprócz narzędzi programistycznych, iMac oferuje szeroki wybór przydatnych aplikacji dostępnych w sklepie Mac App Store. Możesz znaleźć narzędzia do zarządzania projektem (Trello, Asana, Jira), edytory tekstu (Visual Studio Code, Sublime Text, Atom, TextMate) czy też rozwiązania do zarządzania bazami danych (TablePlus, Sequel Pro, DBevaer).

Podsumowanie

Wybór iMac-a dla programisty wiąże się przede wszystkim z wydajnością, stabilnością, estetyką oraz zintegrowanym ekosystemem Apple. Kombinacja tych czynników sprawia, że iMac jest solidnym i godnym polecenia wyborem dla każdego programisty, który poszukuje niezawodnej platformy do swojej pracy.

Artykuł sponsorowany
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Praca w IT – zadania stojące przed osobami na różnych posadach https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/praca-w-it-zadania-stojace-przed-osobami-na-roznych-posadach.html 3f016ac7ff7a63dee952a8494b436ca6 Tue, 06 Dec 2022 10:24:43 +0100 Experto24.pl Praca w branży IT cieszy się sporym uznaniem i uchodzi za bardzo prestiżową. Mają na to wpływ m.in. wysokie zarobki i nieustanny kontakt z nowymi technologiami. Zwykle trudno otrzymać pierwszą posadę w tej branży i trzeba wykazać się sporą znajomością danego działu. Czym zajmują się ludzie w IT?< Praca w IT – zadania stojące przed osobami na różnych posadach

Praca w IT – zadania stojące przed osobami na różnych posadach

Experto24.pl

Praca w branży IT cieszy się sporym uznaniem i uchodzi za bardzo prestiżową. Mają na to wpływ m.in. wysokie zarobki i nieustanny kontakt z nowymi technologiami. Zwykle trudno otrzymać pierwszą posadę w tej branży i trzeba wykazać się sporą znajomością danego działu. Czym zajmują się ludzie w IT?

SAP Consultant – na czym polega jego praca?

Jednymi z najbardziej wymagających, ale także opłacalnych, są zadania konsultanta SAP. Praca na tym stanowisku polega na wdrażaniu do różnych przedsiębiorstw oprogramowania SAP. To system z możliwością personalizacji, który przechowuje dane dotyczące przedsiębiorstwa i usprawnia zarządzanie zadaniami.

Konsultant SAP musi wprowadzić system od zera w danej firmie, dopasować go pod oczekiwania i potrzeby przedsiębiorstwa, a następnie wdrożyć całą kadrę w zasady dotyczące jego obsługi. Poza tym w początkowym etapie czuwa on także nad poprawnością działania oprogramowania.

Czym zajmuje się programista?

Programistę nazywa się także developerem. W swojej codziennej pracy posługuje się on językami programowania, na podstawie których tworzy nowe aplikacje czy systemy. Do najpopularniejszych języków programowania należą Python czy Java. Developerzy pracują na kodach i posługują się w pracy językiem angielskim. W programowaniu wyróżnia się wiele różnych specjalności.

Niektórzy zajmują się projektowaniem technicznych aspektów aplikacji, a niektórzy np. jej designem. Zadaniem developerów jest także nanoszenie poprawek na wadliwe oprogramowania i ulepszanie swoich systemów. Praca programisty to najczęściej praca zdalna, dzięki czemu devowie mogą wykonywać swoje obowiązki z różnych zakątków świata.

Co robi tester oprogramowania?

Tester oprogramowania to osoba, do której trafia kod stworzony przez programistę. Tester musi weryfikować poprawność działania nowych oprogramowań i sprawdzać je pod wieloma kątami w celu wychwycenia jak największej liczby nieprawidłowości. To od niego i zgłoszonych przez niego błędów zależy, jakie poprawki zostaną naniesione na dane oprogramowanie. Im więcej błędów znajdzie tester, tym lepiej, ponieważ developer będzie mógł poprawić więcej aspektów aplikacji.

Testerów dzieli się na manualnych i automatycznych. Manualni zajmują się ręcznym skanowaniem oprogramowań i poszukiwaniem błędów na własną rękę. Automatyczni wykorzystują do tego stworzone przez siebie systemy, które znacznie przyspieszają pracę i automatycznie wynajdują błędy w działaniu nowych aplikacji. Tester oprogramowania to jedno z najbardziej pożądanych stanowisk w branży IT, więc dość trudno jest zdobyć pierwsze zatrudnienie w tym sektorze.

DevOps Engineer – co robi na co dzień?

Nazwa inżyniera DevOps pochodzi od dwóch sektorów IT – development i operations. Głównym celem połączenia działu programowania z działem zarządzania jest pomyślna i sprawna współpraca między nimi. Dlatego do zadań DevOps inżyniera należy monitorowanie powstawania np. jakiejś aplikacji od samego początku, czyli od jej projektowania, aż po produkt końcowy i jego dalszą drogę.

Inżynier DevOps usprawnia komunikację między działami, kontroluje procesy i czuwa nad tym, aby droga oprogramowania od rozpoczęcia tworzenia do wdrożenia do użytku przebiegła jak najsprawniej. Praca na tym stanowisku wymaga bardzo szerokiej wiedzy i umiejętności, co przekłada się także na zarobki, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.

IT Project Manager i jego zadania

IT Project Manager to osoba, która dowodzi zespołem w IT. Może zarządzać np. grupą programistów i testerów, którzy pracują nad jakąś nową aplikacją. Do zadań managera projektu należy rozdzielanie zadań na poszczególnych pracowników, raportowanie działań klientowi czy dysponowanie budżetem.

IT Project Manager musi dbać także o to, aby grupa dotrzymywała terminów i aby projekty były realizowane na czas. Poza znajomością branży, w której pracuje, manager projektu musi sprawnie komunikować się z zespołem i mieć zdolności przywódcze. Powinien dobrze organizować pracę każdego członka zespołu oraz swoją.

Artykuł partnera

IT, SAP

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czego nie powinno się robić na komputerze służbowym? https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/czego-nie-powinno-sie-robic-na-komputerze-sluzbowym.html d6fb595408f21954f74768e9cec9415e Thu, 28 Apr 2022 22:31:07 +0200 Experto24.pl Czy możemy używać komputera służbowego w celach prywatnych? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Najlepiej czerpać wiedzę na ten temat od swojego pracodawcy. Polityka zarządzania sprzętem firmowym może się różnić w poszczególnych przedsiębiorstwach.< Czego nie powinno się robić na komputerze służbowym?

Czego nie powinno się robić na komputerze służbowym?

Experto24.pl

Komputer w pracy - 101

Czy możemy używać komputera służbowego w celach prywatnych? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Najlepiej czerpać wiedzę na ten temat od swojego pracodawcy. Polityka zarządzania sprzętem firmowym może się różnić w poszczególnych przedsiębiorstwach.

Technologiczne możliwości pracodawcy - na komputerze

W większości firm komputery służbowe są prekonfigurowane. To oznacza, że pracodawca instaluje konieczne oprogramowanie monitorujące oraz łączy komputer z usługami zarządzania, zanim jeszcze pracownik dostanie urządzenie. Pracodawca w dowolnej chwili, nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony, może uzyskać dostęp do danych przechowywanych na dysku, zmienić konfigurację urządzenia czy nawet wykonać ponowną instalację systemu operacyjnego. 

Ważne: Popularną praktyką jest np. monitorowanie częstotliwości korzystania z myszki oraz klawiatury, aby upewnić się, że osoba pracująca zdalnie, faktycznie świadczy pracę w wyznaczonym czasie.

Technologiczne możliwości pracodawcy - w sieci

Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest także podłączenie urządzeń do serwerów VPN. To pozwala na zdalny dostęp do wewnętrznej sieci pracodawcy i uzyskiwanie z jej poziomu dostępu do zasobów. Ruch sieciowy może być zatem dowolnie filtrowany i monitorowany.

Ale przecież chroni nas szyfrowanie! 

Tak… i nie. Kłódka przy linkach w przeglądarkach internetowych stała się synonimem braku możliwości odczytania komunikacji. Jak wcześniej wspomniałem, pracodawca ma możliwość konfiguracji naszego urządzenia. Może on sam wystawić certyfikat szyfrujący, zainstalować go na naszym urządzeniu i zapewniać bezpieczeństwo między komputerem, a firmową infrastrukturą sieciową. Dopiero stamtąd komunikacja jest przekazywana do np. dostawcy usług e-mail.

Czyli pracodawca może czytać prywatne maile?

Technicznie rzecz biorąc, może wejść w ich posiadanie, ale prawo zabrania mu zapoznawania się z ich treścią. Podobne zasady dotyczą innych prywatnych plików zapisanych na komputerze .

Kiedy i w jakim zakresie monitorowanie jest legalne?

  1. Kiedy pracodawca informuje o tym pracowników.

  2. Monitoring nie może naruszać tajemnicy korespondencji i prawa do prywatności.

  3. Monitoring nie może naruszać innych dóbr osobistych pracownika.

Co na to przepisy? 

Kwestie kontroli elektronicznej są uregulowane w Kodeksie pracy. Art. 223 kp określa przesłanki stosowania kontroli poczty elektronicznej przez pracodawcę. Aby mógł skorzystać z takiego rozwiązania, powinno być ono niezbędne do zapewnienia:
a) organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy
b) właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy.

Choć przepis dotyczy sprawdzania poczty służbowej, to ustawodawca umożliwił sięgnięcie również po inne formy monitoringu, jeśli mają realizować wskazane wcześniej cele. 

To regulamin pracy bądź układ zbiorowy pracy powinien zawierać zasady stosowania monitoringu, w tym jego cel i zakres. Jeśli u pracodawcy nie tworzy się takich regulacji - zasady kontroli powinien określić w obwieszczeniu. 

Ważne: Pracownik musi być poinformowany o zastosowaniu monitoringu co najmniej dwa tygodnie przed jego uruchomieniem. 

***

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że najbezpieczniej jest korzystać z dostarczonych przez pracodawcę urządzeń w zakresie na jaki pozwala wewnętrzna polityka firmy. Ogranicza to możliwości wycieku naszych prywatnych informacji i pozwala uchronić się przed przykrymi rozmowami z przełożonym.

Zobacz także: Kontrola pracownika zdalnego w jego własnym domu

Mateusz Jaśkiewicz - Programista - fixbyservice.com

kontrola pracownika, prawa pracownika, poczta elektroniczna, korespondencja służbowa, komputer służbowy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie wkładki optyczne Cisco dobrać do urządzeń sieciowych? https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/jakie-wkladki-optyczne-cisco-dobrac-do-urzadzen-sieciowych.html 79d0ded8f812ec77b85a71ce44010e0d Tue, 31 Aug 2021 12:21:21 +0200 Experto24.pl Wkładki optyczne – urządzenia zamieniające sygnał optyczny na elektryczny – są kluczowym elementem skomplikowanych urządzeń sieciowych. Ponieważ wybór nie tylko ich parametrów, ale też głównych typów jest bardzo duży, trzeba dobierać je umiejętnie.< Jakie wkładki optyczne Cisco dobrać do urządzeń sieciowych?

Jakie wkładki optyczne Cisco dobrać do urządzeń sieciowych?

Experto24.pl

Wkładki optyczne – urządzenia zamieniające sygnał optyczny na elektryczny – są kluczowym elementem skomplikowanych urządzeń sieciowych. Ponieważ wybór nie tylko ich parametrów, ale też głównych typów jest bardzo duży, trzeba dobierać je umiejętnie.

Z Cisco będzie trochę łatwiej

Przekopanie się przez cały asortyment zajęłoby sporo czasu, a koniec końców i tak istniałoby ryzyko przeoczenia jakiegoś parametru. Dlatego też najpewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzia Cisco Optics Compatibility Matrix (do przełączników sieciowych). Tam można przeszukać całą ofertę według klucza parametrów posiadanych urządzeń. Odpowiedzią będzie lista lub – jeśli kryteria będą bardzo, ale to bardzo szczegółowe – pojedyncza nazwa wkładki, którą można w danym przypadku zastosować. Kupić ją można na przykład na stronie https://www.senetic.pl/cisco/transceivery/.

Oczywiście to narzędzie pracuje tylko na katalogu Cisco, choć nie powinno to być wielkim problemem, ponieważ większość specjalistów i tak buduje sieci na podzespołach od jednego producenta, żeby zapewnić maksymalną kompatybilność. Bez tego trzeba liczyć się z koniecznością przeszukania wielu katalogów ręcznie.

Czy zawsze trzeba szukać najnowszej wkładki optycznej?

Głównym kryterium, które bierze się pod uwagę przy wyborze wkładki optycznej, jest przepustowość modułu. Najstarsze, aktualizowane jeszcze w 2000 roku, obsługiwały jedynie do 1 Gbps, co oczywiście nie zawsze będzie wystarczająco. Późniejsze typy modułów obsługują do 10 lub 100 Gbps, choć są one stosowane rzadziej. Jeśli więc chodzi o typ, to wcale nie trzeba szukać wyłącznie najnowszych standardów – starsze typy modułów są dziś bardzo szeroko wykorzystywane i często to one będą stanowiły podstawę sieci.

Jeżeli jednak chodzi o konkretny model, to warto podkreślić, że choć Cisco, podobnie jak każdy inny producent, wprowadza pewne udoskonalenia w swoich projektach, dziś oferowane moduły będą w szerokim zakresie kompatybilne z nieco starszymi odpowiednikami tego samego typu.

Kryteria ustala się indywidualnie

Do poszczególnych urządzeń sieciowych dobiera się inne wkładki optyczne, a kryteria nie są ustalone na sztywno. Oczywistą rzeczą jest, że trzeba brać pod uwagę na przykład zasięg i długość fali czy ilość włókien lub typ złącza. To kryteria techniczne, których niespełnienie prowadzi do całkowitej niekompatybilności zestawu i wyklucza sprzęt z użycia.

Dobrze jest jednak spojrzeć również w inne szczegóły charakterystyczne dla poszczególnych wkładek: może to być na przykład zakres temperatur roboczych (standardowy lub rozszerzony dla urządzeń pracujących w trudnych warunkach). Ponadto niektóre wkładki optyczne Cisco mają, oprócz wersji podstawowej, także wariant wzmocniony oznaczany jako Rugged (RGD w nazwach kodowych).

Kryterium, od którego nie da się uciec, jest cena. Tu jednak warto zaznaczyć, że choć oczywiście można szukać także wkładek optycznych innych, często mniej znanych producentów, to tak naprawdę niewiele firm korzysta z tej możliwości. Większość profesjonalistów budujących infrastrukturę sieciową, stawia na znane, nieco droższe, ale i lepiej sprawdzone marki.

Zasięg: kryterium, które sprawia problemy

W przypadku wkładek optycznych – będzie to zresztą dotyczyło modeli każdego producenta – parametrem, który wywołuje dość spore kontrowersje, jest zasięg. Mogłoby się wydawać, że akurat jego ustalenie powinno być proste – znana jest topologia sieci i fizyczne odległości między urządzeniami. W praktyce jednak wielu specjalistów decyduje się w miarę możliwości na wybór wkładki o zasięgu większym niż minimalny wymagany, a to ze względu na ryzyko pojawienia się nieprzewidzianych strat w procesie przesyłu.

Wkładka optyczna o większym zasięgu jest swego rodzaju ucieczką do przodu – jeśli sieć będzie kiepsko zaplanowana lub wykonana, to oczywiście nie pomoże, natomiast pewien zapas w tym zakresie jest uznawany przez niektórych za pożądany. Jeśli cena nie będzie znacząco różna, faktycznie można zdecydować się na taki ruch, ale wkładka optyczna jest tylko jednym z elementów większej układanki – jeśli sieć jest kiepsko przygotowana, to zakup lepszej wkładki niczego nie zmieni.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Tworzenie i edycja obiektów 3D w Paincie https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/tworzenie-i-edycja-obiektow-3d-w-paincie.html a7fca9ee97f69d9652c0abd5bbe8e964 Wed, 05 Jul 2017 13:42:53 +0200 Experto24.pl Skąd właściwie wzięła się nazwa aktualizacji „Creators Update”, czyli „aktualizacji dla kreatywnych”? „3D dla każdego” brzmiało główne przesłanie podczas prezentacji w Nowym Jorku.< Tworzenie i edycja obiektów 3D w Paincie

Tworzenie i edycja obiektów 3D w Paincie

Experto24.pl

Skąd właściwie wzięła się nazwa aktualizacji „Creators Update”, czyli „aktualizacji dla kreatywnych”? „3D dla każdego” brzmiało główne przesłanie podczas prezentacji w Nowym Jorku.

Kreatywność i 3D znajduje się w najnowszej aktualizacji na pierwszym planie. Zaczyna się od programu do rysowania Paint 3D, który ma uprościć tworzenie i edycję grafik 3D. Do mocno zakotwiczonego w Windowsie 10 programu e-mailowego Microsoft dodał funkcje edytowania obiektów 3D. Ale skąd je wziąć? Istnieją trzy możliwości:

1. Aplikacja Windows Capture 3D robi ze smartfonów skanery 3D. W tym celu należy sfotografować obiekt ze wszystkich stron, a program na podstawie zdjęć generuje model 3D. Aplikacja wymaga jednak sporo czasu.

2. Można też za pomocą Painta 3D zamienić zwykłe zdjęcia przedmiotów na obiekty 3D. Następnie można udoskonalić obiekt w Paincie za pomocą różnych narzędzi.

3. Najprostsza możliwość to pobrać wzór ze strony internetowej www.remix3d.com. Obrazy 3D można wtedy załadować do Painta 3D i edytować.

W Paincie 3D można też edytować normalne zdjęcia lub wyposażać je w efekty czy wzbogacać filtrami. Do tego jednak lepiej nadaje się aplikacja zdjęciowa. Microsoft ją również zmienił w ramach aktualizacji Creators Update.

Podsumowanie: na pierwszy rzut oka wprawdzie niewiele się zmieniło, ale po dłuższej obserwacji jest więcej zmian. Aktualizacja Creators Update zaprowadza porządek nie tylko w ustawieniach (stary panel sterowania prawie całkowicie zniknął), lecz ponadto likwiduje kilka zwalniaczy wydajności. Podczas testu na wielu systemach aktualna wersja zachowywała się ponadto wyjątkowo stabilnie. A najlepsza wiadomość to: Microsoft w końcu poprawił często krytykowaną funkcję aktualizowania. Obecnie jest możliwe obejście automatycznych przymusowych aktualizacji podczas ponownego uruchamiania komputera.

firma, komputer w firmie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Lepsza przejrzystość w aktualizacji Creators Update https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/lepsza-przejrzystosc-w-aktualizacji-creators-update.html 2a50785ea7ec33528964430fd1da3ce3 Wed, 05 Jul 2017 13:32:34 +0200 Experto24.pl Stary, dobry Panel sterowania odgrywa coraz mniejszą rolę – teraz nie można go nawet wyświetlić kliknięciem prawego klawisza w Logo Windowsa. Zamiast tego Microsoft stawia na coraz bardziej przejrzyste ustawienia, które wyświetla się kombinacją klawiszy Windows + I. Doszło też kilka nowych funkcji.< Lepsza przejrzystość w aktualizacji Creators Update

Lepsza przejrzystość w aktualizacji Creators Update

Experto24.pl

Stary, dobry Panel sterowania odgrywa coraz mniejszą rolę – teraz nie można go nawet wyświetlić kliknięciem prawego klawisza w Logo Windowsa. Zamiast tego Microsoft stawia na coraz bardziej przejrzyste ustawienia, które wyświetla się kombinacją klawiszy Windows + I. Doszło też kilka nowych funkcji.

Poniżej wybór najbardziej interesujących:

  • Zarządzanie aktualizacjami: gdy przeszkadzają nam automatyczne aktualizacje Windows 10, to można je teraz tymczasowo zdezaktywować. W ustawieniach znajdziemy tę opcję pod Aktualizacje i zabezpieczenia, Aktualizacje Windows i Opcje zaawansowane. Tu można zatrzymać proces aktualizowania na czas do 35 dni. W tym celu suwak na dole trzeba przestawić na Włączony. Wyłączone są aktualizacje bazy danych programu antywirusowego Windows Defender (jeżeli jest używany). Ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy Wam jednak włączania tej funkcji.

Aktualizacje denerwują nas szczególnie wtedy, gdy szybko musimy skorzystać z komputera, a on akurat zaczyna coś aktualizować. W tej sytuacji rozwiązaniem jest kolejna zaproponowana opcja – jeżeli czeka nas instalacja aktualizacji, to można wyłączyć komputer bez jej instalowania. Mianowicie od niedawna przyciski wyłączania lub ponownego uruchamiania są dostępne w menu Start – również w tym przypadku.

Wcześniej w przypadku ponownego uruchomienia nie dało się obejść aktualizacji – trzeba było kliknąć Aktualizuj oraz Wyłącz, czy się chciało, czy nie.

  • Dynamiczna blokada: można tak ustawić Windows 10, że będzie automatycznie blokował komputer, gdy od niego odejdziemy. Ta funkcja jest realizowana za pomocą smartfona sprzężonego z Bluetooth. To ustawienie znajdziemy w kontach i opcjach logowania.
  • Nowe ustawienia urządzenia: nowa strona z urządzeniami łączy sekcję Bluetooth i podłączonych urządzeń. Na jednej stronie można zarządzać wszystkimi urządzeniami, na przykład myszami, klawiaturami, kontrolerami, konsolami, telewizorami, głośnikami (bluetooth) i wieloma innymi.
  • Tworzenie i edycja obiektów 3D w Paincie
  • Ulepszone ustawienia ochrony danych w aktualizacji Creators Update
  • firma, komputer w firmie
    2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
  • ]]>
    Windows bardziej indywidualny https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/windows-bardziej-indywidualny.html 5a6728fea6671ebd3eb10fe1bda575d5 Wed, 05 Jul 2017 12:45:10 +0200 Experto24.pl Stara tradycja rozkwita na nowo. Mianowicie już od Windows 95 pakiety tematyczne zawierające dźwięki, kolory i zdjęcia tła były ważnym zagadnieniem w Microsoft. Wraz z Windows 8 nagle się to skończyło, gdyż miał obowiązywać trzeźwy i jednobarwny wygląd. Teraz można znowu upiększać swój Windows 10.< Windows bardziej indywidualny

    Windows bardziej indywidualny

    Experto24.pl

    Stara tradycja rozkwita na nowo. Mianowicie już od Windows 95 pakiety tematyczne zawierające dźwięki, kolory i zdjęcia tła były ważnym zagadnieniem w Microsoft. Wraz z Windows 8 nagle się to skończyło, gdyż miał obowiązywać trzeźwy i jednobarwny wygląd. Teraz można znowu upiększać swój Windows 10.

    W tym celu Microsoft oferuje tak zwane tematy. Składają się one w pierwszej kolejności ze zbioru obrazów tła dotyczących określonych tematów, na przykład zdjęć: z Australii czy Alaski lub kotów i psów. Znajdziemy je w następujący sposób: prawym przyciskiem myszy klikamy na pulpit (desktop) i w rozwijanym menu wybieramy Dopasuj punkt. W ustawieniach trzeba kliknąć we Wzornictwo i Pobierz więcej wzorów ze sklepu.

    W sklepie mamy olbrzymi wybór. Jeżeli jakaś z pozycji się nam spodoba, to klikamy w nią i w Pobierz. Wskazówka: przed wypróbowaniem nowego wzoru zapisz swój obecny, klikając w Zapisz wzór i wybierając rozpoznawalną nazwę. Potem pojawi się lista wzorów.

    Podsumowanie: Lubimy pakiety tematyczne i warto co kilka tygodni wypróbować kolejny. Pakiet tematyczny może automatycznie co 30 minut zmieniać obraz tła. To jest super!

    Dzielenie treści z przyjaciółmi

    Odkryliśmy coś interesującego na jakiejś stronie internetowej? Za pomocą aktualizacji Creators Update można łatwo podzielić się znaleziskiem ze swoimi przyjaciółmi. W tym celu Microsoft całkowicie zmienił funkcję dzielenia się. Najwyższy czas, gdyż stara nie była ulepsza od czasów Windows 8 i nie pasowała już do pulpitu Windows 10.

    Obecnie okienko dzielenia się jest pośrodku ekranu i wyświetla ostatnio wykorzystywane aplikacje i kontakty. Chcąc podesłać coś znajomemu, należy kliknąć w e-mail i przesłać aktualną stronę internetową razem z podglądem i zaznaczonym wierszem. Szkoda jednak, że funkcja dzielenia jest dostępna tylko w określonych aplikacjach Microsoftu, na przykład w przeglądarce Edge. Odpowiedni przycisk, oznakowany zagiętą strzałką znajduje się po prawej na górze w narożniku.

    firma, komputer w firmie

    2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
    ]]>
    Całkowicie odnowiona przeglądarka Edge https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/calkowicie-odnowiona-przegladarka-edge.html 9179a11aece1251e194660c93a894f97 Wed, 05 Jul 2017 12:41:20 +0200 Experto24.pl Przeglądarka Edge w Windows 10 nie jest wielkim hitem. Dlatego Microsoft pod wieloma względami ulepszył i przeprojektował ją w ramach aktualizacji Creators.< Całkowicie odnowiona przeglądarka Edge

    Całkowicie odnowiona przeglądarka Edge

    Experto24.pl

    Przeglądarka Edge w Windows 10 nie jest wielkim hitem. Dlatego Microsoft pod wieloma względami ulepszył i przeprojektował ją w ramach aktualizacji Creators.

    Wprowadzone zmiany:

    Podgląd zakładek: jeżeli należymy do osób, które w przeglądarce mają ciągle otwarte wiele zakładek, to ucieszy nas następująca funkcja. Na życzenie można wyświetlić mały podgląd, który pokazuje otwarte strony internetowe w miniaturowymwidoku. W tym celu trzeba po prostu kliknąć w małą strzałkę obok znaku plus dla nowych zakładek.

    Zapisywanie zakładek: jeżeli otworzymy bardzo dużo zakładek, widok będzie nieprzejrzysty. Teraz jednak mamy możliwość „odłożenia wielu otwartych zakładek na bok” i otwarcia ich później. W tym celu na górze po lewej klikamy w drugi przycisk. Przyciskiem po lewej obok niego wyświetlamy zapisane zakładki i klikając w Przywróć zakładki, przywracamy je do paska zakładek. Można też przywracać pojedyncze zakładki do paska, klikając w nie.

    Blokada flasha: kto surfuje z włączoną wtyczką jest w ciągłym niebezpieczeństwie – wciąż nie ma zabezpieczenia przed lukami, które co pewien czas pojawiają się w programie. Od lat są one wykorzystywane przez cyberprzestępców do rozpowszechniania szkodliwego oprogramowania – które właściwie może być ukryte wszędzie. W końcu 6 z 10 niebezpiecznych luk bezpieczeństwa w ostatnim roku znaleziono we Flash Playerze. Z tego względu przeglądarka Edge ma nową funkcję o nazwie Click-to-run, która standardowo blokuje flasha. Jeżeli chcemy otworzyć stronę internetową, która zawiera elementy flasha, to pojawi się komunikat ostrzegawczy. Możemy wybrać, czy flash ma zostać włączony jednorazowo czy trwale dla danej strony internetowej. Wskazówka: akceptujemy flasha tylko na stronach, którym stuprocentowo ufamy.

    Określanie miejsca zapisu: na dysku C: tłoczą się dane, podczas gdy druga partycja jest pusta. W Ustawieniach zaawansowanych przeglądarki Edge mamy możliwość zmiany katalogu zapisywania pobranych danych.

    E-booki: Edge potrafi od teraz wyświetlać e-booki w formacie EPUB.

    Podsumowanie: jest w tym kilka ciekawych rozwiązań – ale to wciąż za mało, żeby zrezygnować z Firefoxa.

    firma, komputer w firmie

    2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
    ]]>
    Więcej wydajności dzięki trybowi grania https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/wiecej-wydajnosci-dzieki-trybowi-grania.html 922c0d9668e20d8505fef83cc1e9a9a6 Wed, 05 Jul 2017 12:31:52 +0200 Experto24.pl Jeżeli chcemy grać na swoim komputerze, to potrzebujemy pełnej mocy. W trakcie gry nie jest nam potrzebny skaner antywirusowy czy inne programy, które korzystają w tle z wartościowych zasobów i obniżają częstotliwość odświeżania obrazu oraz przyjemność z grania.< Więcej wydajności dzięki trybowi grania

    Więcej wydajności dzięki trybowi grania

    Experto24.pl

    Jeżeli chcemy grać na swoim komputerze, to potrzebujemy pełnej mocy. W trakcie gry nie jest nam potrzebny skaner antywirusowy czy inne programy, które korzystają w tle z wartościowych zasobów i obniżają częstotliwość odświeżania obrazu oraz przyjemność z grania.

    Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, Microsoft wprowadził tryb pracy Windows dla gier. W aktualizacji Creators Update – wprowadzono dedykowany tryb grania, w którym nie tylko pulpit Windowsa 10 zostaje schowany w tle, lecz jednocześnie wszystkie niepotrzebne do trybu grania aplikacje i usługi zostają zdezaktywowane. Działa to w następujący sposób. Dotychczas gra była tylko jednym z wielu procesów i musiała dzielić wydajność z innymi programami i procesami w tle. Jeżeli natomiast aktywujemy tryb grania, to Windows 10 przydzieli grze możliwie wiele mocy procesora i zoptymalizuje kartę graficzną do maksymalnej wydajności. Jeżeli procesor ma na przykład osiem rdzeni, to w zależności od innych otwartych aplikacji do sześciu z nich zostaje zarezerwowane na grę. Ustawienie to znajdziemy po kliknięciu w [Windows] + [I], klikając na Granie. Standardowo ten tryb jest już włączony, zatem nasz komputer dostosuje wydajność, gdy tylko uruchomimy grę.

    Podsumowanie: ale co naprawdę daje tryb grania? Testy wykazują, że z leniwych komputerów nie zrobi bolidów – ale z pewnością można zaobserwować mały wzrost mocy. Przede wszystkim w słabszych systemach gry pracują trochę płynniej. Na mocniejszych komputerach efekt znika prawie zupełnie. Można zatem spokojnie pozostawić włączony tryb grania, gdyż nie ma z tego powodu negatywnych oddziaływań dla innych programów.

    firma, komputer w firmie

    2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
    ]]>
    Nowy, ulepszony Defender Windows https://www.experto24.pl/firma/komputer-w-firmie/nowy-ulepszony-defender-windows.html 524705b7e508f8e1339ac046c1ed92c3 Wed, 05 Jul 2017 12:29:01 +0200 Experto24.pl Defender ma nie najlepszej opinii wśród ekspertów ds. bezpieczeństwa. Testy porównawcze dowodzą, że dobre pakiety antywirusowe znacznie lepiej chronią przed atakami niż Defender z Windows 10. Pokazuje on swoje słabe strony przede wszystkim w przypadku rozpoznawania nowoczesnych, nieznanych jeszcze wirusów – tak zwanych „0-day threats”.< Nowy, ulepszony Defender Windows

    Nowy, ulepszony Defender Windows

    Experto24.pl

    Defender ma nie najlepszej opinii wśród ekspertów ds. bezpieczeństwa. Testy porównawcze dowodzą, że dobre pakiety antywirusowe znacznie lepiej chronią przed atakami niż Defender z Windows 10. Pokazuje on swoje słabe strony przede wszystkim w przypadku rozpoznawania nowoczesnych, nieznanych jeszcze wirusów – tak zwanych „0-day threats”.

    W jednym z ostatnich testów Defender rozpoznał tylko 80,5% wszystkich nowych zagrożeń. Microsoft zamierza to zmienić aktualizacją Creators Update. Firma obiecała ulepszenia w rozpoznawaniu wirusów, które mają lepiej odpierać ataki. Według danych Microsoftu nowa technologia ma być szczególnie skuteczna wobec ataków typu „0-day”. Poza tym za pomocą najnowszych zasad rozpoznawania mają zostać rozpoznane wcześniej nieodkryte ataki, co znów ma skutkować efektem uczenia na bieżąco. Ale to jeszcze nie wszystko. Poza tym Defender oferuje całkowicie zmieniony wygląd.

    Nowy wygląd to same zalety

    Tak zwane Centrum Bezpieczeństwa Windows Defender łączy w jednym oknie wszystkie informacje mające znaczenie dla bezpieczeństwa systemu. W tym celu jest on podzielony na pięć rubryk. Jeżeli trzeba wykonać jakieś zadanie, to przy symbolu odpowiedniej rubryki pojawia się wykrzyknik. W takim wypadku należy kliknąć w pole pod symbolem.

    Ochrona przed wirusami i zagrożeniami oraz wydajność i integralność urządzenia zapowiadają wykonanie czynności. Klikając w powiadomienie, jesteśmy automatycznie kierowani do odpowiednich ustawień.

    Podsumowanie: niemalże wszystkie informacje istotne dla bezpieczeństwa w jednym miejscu? To faktycznie prawdziwy postęp. Dokładniejsze testy muszą jeszcze wykazać, jak dobrze pracuje rozpoznawanie wirusów.

    firma, komputer w firmie

    2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
    ]]>