Tworzymy kopię zapasową Windows 10, zanim będzie za późno!

Data: 22-08-2016 r.

Zwykle spada na nas jak grom z jasnego nieba – padł dysk twardy. Razem z przepadają zdjęcia urlopowe z kilku ostatnich lat. Po takim doświadczeniu każdy jest mądrzejszy. Ale warto jest być mądrym przed szkodą – dlatego kopie zapasowe danych mają kluczowe znaczenie. W takich przypadkach wystarczy kilka kliknięć.

Ufanie, że nic się nie stanie to zła strategia. Regularne kopie zapasowe (backup) są w razie awarii tak samo ważne jak poduszka powietrzna w samochodzie. Zamiast przez długie godziny naprawiać problem lub zdawać się na funkcję naprawy Windows, o wiele szybciej załatwia się wgranie jednej kopii zapasowej, razem ze wszystkimi ustawieniami systemu i programu.

 

To, czego koniecznie potrzebujemy do wykonania kopii zapasowej, to zewnętrzny dysk twardy. W praktyce gdy dysk twardy w komputerze się zepsuje, obojętne, czy wskutek uderzenia pioruna, czy uszkodzenia, czy kradzieży, to zapisana na nim kopia zapasowa nic nie pomoże. Zewnętrzny dysk twardy po prostu podpina się do komputera i od tego momentu Windows widzi go jako kolejny nośnik danych. Niedrogie modele o pojemności 1 terabajta (1.000 gigabajtów) są dostępne już od ok. 200 zł.

Jako program polecam bezpłatny Paragon Backup & Recovery 14 Free. Zabezpieczy on dane i przeniesie wszelkie dane zapisane na dysku, łącznie z Windows 10, na zewnętrzny dysk. Wprawdzie Windows 10 ma wbudowaną funkcję kopii zapasowej – ale nie można na niej polegać. Nie jest do końca dobrze opracowana.

Sporządzenie kopii zapasowej przy pomocy Backup & Recovery

1. Proszę pobrać program ze strony http://bit.ly/1mfjHmn i zainstalować. Należy zwrócić uwagę, żeby równocześnie nie instalowały się inne niepożądane programy. Poza tym należy wybrać prawidłową wersję (32 lub 64 bit). Jeżeli nie jesteśmy pewni, którą wersję mamy zainstalowaną, to należy prawym przyciskiem myszy kliknąć Start i następnie System. Tu można znaleźć potrzebne informacje dotyczące typu systemu.

2. Następnie proszę uruchomić program. Dla pierwszej kopii zapasowej proszę wybrać Kopia zapasowa. Ważne: Jeżeli zamierzamy odświeżyć kopię zapasową, to w przyszłości proszę wybrać różnicową kopię zapasową. Oznacza to, że zabezpieczone zostaną tylko te dane, które zmieniły się od ostatniej kopii zapasowej. A to oczywiście działa o wiele szybciej.

3. Otworzy się asystent tworzenia kopii zapasowej. Proszę kliknąć Dalej. Następnie program pokaże listę wszelkich zainstalowanych dysków twardych oraz utworzonych napędów i partycji. Proszę kliknąć dysk przeznaczony do zabezpieczenia, przeważnie jest to dysk C: i kliknąć Dalej.

Proszę podać, na którym dysku ma zostać zapisana kopia. Najlepiej na nowym dysku, który wybieramy jako miejsce zapisu kopii zapasowej, wcześniej przy pomocy Windows Explorera stworzyć nowy katalog o nazwie Backup. Następnie proszę kliknąć w programie w symbol katalogu i wybrać wcześniej utworzony katalog. Proszę kliknąć Dalej. Po tym Paragon Backup rozpocznie sporządzanie kopii zapasowej, co może potrwać kilka godzin. Po skończeniu pracy klikamy Zakończ.

Ważne: Proszę co najmniej raz w miesiącu sporządzać kopię zapasową.

Wgrywanie kopii zapasowej

Doszło do awarii i zamierzamy przywrócić system Windows 10? Robi się to następująco:

  1. Proszę uruchomić Paragon Backup & Recovery i kliknąć przywracanie. W asystencie należy kliknąć Dalej. Następnie należy wybrać, czy zamierzamy przywrócić kompletny system (przywracanie partycji lub dysków twardych), czy też poszczególne dane i katalogi.
  2. Na dysku kopii zapasowej proszę zaznaczyć nośnik danych, który zamierzamy odtworzyć. Po kliknięciu w Dalej proszę wybrać jeszcze dysk twardy, na który ma zostać załadowana kopia zapasowa. Po dwóch kliknięciach w Dalej dany napęd zostaje przywrócony.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39378 )
Array ( [docId] => 39378 )