Wyodrębnianie liczb z dłuższego wpisu w jednej komórce

Autor: Piotr Dynia
Data: 11-02-2015 r.

Załóżmy, że otrzymaliśmy zawierający dane zaimportowane z innego programu. Niestety, wartości dotyczące różnych kategorii zostały wprowadzone do jednej komórki, a interesuje nas liczba znajdująca się wewnątrz ciągu tekstowego.

Przykładowe dane przedstawia rysunek 1. Do dalszych obliczeń potrzebujemy tylko liczb znajdujących się pomiędzy wpisami w nawiasach. W jaki sposób je szybko wyodrębnić do osobnych komórek? Rozwiązaniem jest elastyczna formuła oparta na funkcjach tekstowych.

 

Rys. 1. Niepoprawnie zaimportowane wartości

Aby z niej skorzystać:

  1. Do komórki B3 wprowadzamy następującą formułę:

=FRAGMENT.TEKSTU(A3;ZNAJDŹ(")";A3)+2; ZNAJDŹ("(";A3;ZNAJDŹ(")";A3))-ZNAJDŹ(")";A3)-3)

  1. Kopiujemy ją do komórek poniżej.

Rys. 2. Wyodrębnione liczby

Wyjaśnienie działania formuły:

Funkcja FRAGMENT.TEKSTU zwraca wartość tekstową zawartą w określonym ciągu znaków. Pierwszy argument to komórka, w niej znajduje się tekst bazowy. Drugim argumentem jest pozycja pierwszego znaku tekstu, który ma zostać wyodrębniony. Ostatni argument to liczba znaków, pokazuje, ile ma ich zostać wyodrębnionych. W przykładzie pierwszy argument to komórka A3. Drugi argument [ZNAJDŹ(")";A3)+2] określa, od której pozycji rozpoczyna się ciąg tekstowy, który ma zostać zwrócony. W przykładzie jest to drugi znak następujący po pierwszym nawiasie zamykającym w komórce A3. Trzeci argument określa, z ilu znaków będzie się składał tekst przeznaczony do wyodrębnienia.

Warto zauważyć, że w przykładzie nie ma wpisów o jednakowej długości. Dlatego do tego celu została zastosowana skomplikowana kombinacja funkcji ZNAJDŹ. Jej zadaniem jest obliczenie pozycji drugiego wystąpienia nawiasu otwierającego i odjęcie od niej pozycji pierwszego nawiasu zamykającego. W ten sposób otrzymamy długość tekstu znajdującego się między tymi nawiasami. W celu pominięcia spacji uzyskany wynik korygujemy poprzez odjęcie od niego liczby 3. Dzięki temu za pomocą jednej uniwersalnej formuły możliwe jest wyodrębnienie wartości o różnej liczbie znaków.

Piotr Dynia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36555 )
Array ( [docId] => 36555 )