Odpowiedzialność za dane osobowe przetwarzane w chmurze

Autor: Marcin Szeliga
Data: 15-07-2014 r.

W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularność zyskują różnego rodzaju usługi w chmurze. Korzystanie z nich pozwala uzyskać dostęp do najnowszego oprogramowania, eliminuje wysokie koszty zakupu sprzętu oraz pozwala ograniczyć wydatki związane z przygotowaniem i utrzymaniem systemu komputerowego. Przeniesienie zasobów do chmury niesie jednak za sobą potencjalne zagrożenia związane z możliwością ich utraty, upublicznienia czy też kradzieży.

Podejmując decyzję o przechowywaniu danych w chmurze należy pamiętać, że nie przenosimy na operatora chmury odpowiedzialności za przekazane mu dane. Zgodnie z art. 429 Kodeksu cywilnego osoba powierzająca wykonanie czynności drugiemu jest odpowiedzialna za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu tej czynności. Oznacza to, że zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za cudzy czyn (działanie osoby, której powierzono daną czynność), jeśli wyrządziła ona szkodę osobie trzeciej.

 

Ustawodawca przewidział jednak dwie okoliczności, po spełnieniu których usługobiorca jest zwolniony z tak rozumianej odpowiedzialności. Są to:

  • brak winy w wyborze, tj. udowodnienie, że wybór osoby, której powierzyło się daną czynność, został dokonany z należytą starannością;
  • powierzenie wykonania zadań osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudni się wykonywaniem takich czynności.

Decydując się na przechowywanie danych, w szczególności niejawnych, w chmurze publicznej, należy wziąć pod uwagę czy dostawca tej usługi jest firmą polską, czy zagraniczną, oraz to, gdzie znajdują się serwery wykorzystywane do świadczenia tej usługi. Polskie prawo będzie miało zastosowanie wyłącznie gdy siedziba usługodawcy lub środki techniczne (serwery) znajdują się na terenie Polski.

Marcin Szeliga, Microsoft Most Valuable Professional, Założyciel SQLExpert.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35344 )
Array ( [docId] => 35344 )