Informatyzacja postępowania cywilnego: kolejne zmiany w przepisach

Autor: Joanna Banasiak-Lach
Data: 13-07-2015 r.

Dnia 10 lipca 2015 r. posłowie ustalili ostateczny projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe przepisy mają poprawić efektywność pracy sądów, uprościć niektóre czynności procesowe i zwiększyć dostęp do sądu. Przyjęta ustawa przewiduje możliwość wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną i dokonywania doręczeń elektronicznych także w postępowaniach cywilnych prowadzonych w zwykłym trybie – za pomocą aplikacji „elektroniczne biuro podawcze”. System teleinformatyczny do jej obsługi będzie mógł być wprowadzany sukcesywnie.

Wszystkie sądy będą musiały umożliwić stronom wnoszenie pism procesowych drogą elektroniczną za pomocą tej aplikacji w terminie 3 lat od wejścia w życie nowych przepisów. Ponadto nowelizacja rozszerza możliwość przeprowadzania posiedzenia i dowodu (np. przesłuchania świadka) przy pomocy urządzeń umożliwiających dokonywanie tych czynności na odległość.

Nowelizacja zdjęła także część obowiązków z sędziów i przeniosła je na referendarzy sądowych i komorników sądowych. Do usprawnienia postępowania cywilnego mają także przyczynić się zmiany w zakresie niektórych czynności procesowych - np. możliwość rozpoznania sprawy na posiedzeniu niejawnym, bez wyznaczania rozprawy. Wprowadzony został także m.in. obowiązek elektronicznego przesyłania korespondencji między komornikami sądowymi, organami podatkowymi i administracyjnymi organami egzekucyjnymi.

Nowe przepisy dotyczą też egzekucji komorniczych z zajętych ruchomości. Nie będą one mogły być sprzedawane wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia. Do tej pory do sprzedaży nie mogło dojść wcześniej niż siódmego dnia od zajęcia. Poza tym zgodnie z nowelizacją dokumentem ma być nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią (w tym np. e-mail czy sms).

Ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło:

ustawa o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3578).

Joanna Banasiak-Lach

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37525 )
Array ( [docId] => 37525 )