Kontrola operacyjna Policji w siedzibie spółki

Data: 16-12-2013 r.

Kontrola operacyjna przeprowadzana jest wówczas, gdy w trakcie wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych przez Policję albo w celu uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego inne środki okazały się bezskuteczne.

Kontrola w spółce z o.o., przeważnie następuje w odniesieniu do przestępstw:

 
  • przeciwko obrotowi gospodarczemu, powodujących szkodę majątkową lub skierowanych przeciwko mieniu, jeżeli wysokość szkody lub wartość mienia przekracza pięćdziesięciokrotną wysokość najniższego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie odrębnych przepisów,
  • skarbowych, jeśli wartość przedmiotu czynu lub uszczuplenie należności publicznoprawnej przekraczają pięćdziesięciokrotną wysokość najniższego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie odrębnych przepisów,
  • nielegalnego wytwarzania, posiadania lub obrotu bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi, środkami odurzającymi lub substancjami psychotropowymi albo ich prekursorami oraz materiałami jądrowymi i promieniotwórczymi,
  • ściganych na mocy umów i porozumień międzynarodowych.

Postanowienie sądu okręgowego

Do wszczęcia kontroli operacyjnej wymagane jest uzyskanie postanowienia wydanego przez sąd okręgowy właściwy miejscowo ze względu na siedzibę składającego wniosek organu Policji. W przypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli istnieje ryzyko utraty informacji lub zatarcia albo zniszczenia dowodów przestępstwa, komendant główny Policji lub komendant wojewódzki Policji może zarządzić, po uzyskaniu pisemnej zgody właściwego prokuratora, kontrolę operacyjną, zwracając się jednocześnie do właściwego miejscowo sądu okręgowego z wnioskiem o wydanie postanowienia w tej sprawie.

Jeśli sąd w terminie 5 dni od dnia zarządzenia kontroli operacyjnej nie wyda na nią zgody, kontrola operacyjna zostaje wstrzymana. Następnie dokonuje się protokolarnego, komisyjnego zniszczenia materiałów zgromadzonych podczas stosowania tej kontroli. W przypadku potrzeby zarządzenia kontroli operacyjnej wobec spółki z o.o. (osoby prezesa, członków zarządu, pracowników spółki) we wniosku organu Policji o zarządzenie kontroli operacyjnej zamieszcza się informację o toczącym się wobec tej osoby postępowaniu.

Niejawność kontroli

Kontrola operacyjna prowadzona jest niejawnie i polega na:

  1. kontrolowaniu treści korespondencji;
  2. kontrolowaniu zawartości przesyłek;
  3. stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych.

Kontrola ta jest prowadzona niejawnie, a zatem przedsiębiorca nie wie, że organ kontrolujący gromadzi materiały, które mogą w przyszłości stanowić dowód we wszczętym postępowaniu karnym.

Przeprowadzanie niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa w spółce z o.o. polega na obserwowaniu:

  1. przesyłek wchodzących i wychodzących ze spółki z o.o., co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą zawierać przedmioty przestępstwa,
  2. nieruchomości lub przedmiotów ruchomych będących w posiadaniu spółki z o.o., w tym pojazdów, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że są wykorzystywane do wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa,
  3. osób (prezesa, zarządu, pracowników), co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą wytwarzać, przemieszczać, przechowywać lub dokonywać obrotu przedmiotami przestępstwa.

Podczas przeprowadzania czynności Policja może dokonywać w sposób niejawny następujących zmian w przesyłkach lub innych rzeczach zawierających przedmioty przestępstwa:

  1. wyłączać okresowo przesyłki i inne rzeczy z obrotu lub procesu wytwarzania, otwierać je celem sprawdzenia i oceny zawartości, oznakowania, usunięcia przedmiotów przestępstwa lub zastąpienia ich innymi przedmiotami w całości albo w części oraz celem ujawnienia i utrwalenia śladów kryminalistycznych,
  2. zamykać przesyłki i inne rzeczy po otwarciu i włączać je do obrotu lub procesu wytwarzania.

Czas kontroli w spółce z o.o.

Przepisami prawa został ustalony czas trwania kontroli spółki z o.o., który nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Sąd okręgowy, na pisemny wniosek komendanta głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego policji, złożony po uzyskaniu uprzednio pisemnej zgody właściwego prokuratora, może postanowieniem przedłużyć ten okres na kolejne 3 miesiące.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33241 )
Array ( [docId] => 33241 )