Niezgodna z prawem uchwała wspólników

Data: 09-01-2014 r.

W przypadku sposobu dokonania podziału zysku lub pokrycia straty zgromadzenie wspólników ma wyłączną kompetencję do podejmowania decyzji. Dokonuje ich w formie uchwał wspólników. Może się jednak zdarzyć, że takie uchwały naruszają przepisy prawa, dobre obyczaje albo godzą w interesy spółki lub mają na celu pokrzywdzenie wspólnika.

Istnieje formalna droga wyeliminowania uchwał wspólników z obrotu prawnego. W takim przypadku należy pamiętać, iż nawet w razie ich uchylenia, czy stwierdzenia nieważności, to dopiero sąd w postępowaniu sądowym orzeka o niezgodności. Do tego czasu zaskarżona uchwała pozostaje w mocy i jest wiążąca.

Uchwała Sądu Najwyższego

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 18 września 2013 r., III CZP 13/13, wyrok sądu stwierdzający nieważność uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter konstytutywny. Oznacza to, że do czasu uprawomocnienia się wyroku unieważniającego lub uchylającego zaskarżoną uchwałę pozostaje ona w mocy i wiąże spółkę oraz osoby, do których została skierowana.

Z tą chwilą zachodzą dalsze skutki prawne, które można podzielić na dwie grupy:

  • wewnętrzne – prawomocny wyrok uchylający uchwałę ma moc obowiązującą w stosunkach między spółką a wszystkimi wspólnikami oraz w stosunkach między spółką a członkami organów spółki; osoby te nie mogą powoływać się na wyeliminowaną z porządku prawnego uchwałę
  • zewnętrzne – w przypadkach gdy ważność czynności dokonanej przez spółkę jest zależna od uchwały zgromadzenia wspólników, uchylenie takiej uchwały nie ma skutku wobec osób trzecich działających w dobrej wierze.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33252 )
Array ( [docId] => 33252 )