Obsługa prawna firmy

Data: 26-12-2012 r.

W zamian za niemałe pieniądze, przedsiębiorca oczekuje od prawnika profesjonalizmu, rzetelności, zaangażowania, dobrej kooperacji i poczucia bezpieczeństwa. Jaką wybrać formę współpracy.

Przedsiębiorca wymaga, aby pracujący na jego rzecz prawnicy analizowali sytuację i wychodzili naprzeciw jego oczekiwaniom. Chce być dobrze poinformowany, czasem wręcz poinstruowany, jak w danej sytuacji wolno mu postępować.

Na etacie

Prawnik, który „siedzi w firmie” doskonale zna jej sytuację, specyfikę spraw, przeszłe zdarzenia prawne, zależności interpersonalne, niepisane zasady. Z łatwością rozpoznaje newralgiczne punkty prowadzonej działalności, które mogą generować spory czy zdarzenia prawnie wątpliwe. Po dłuższej, bezpośredniej współpracy, potrafi rozpoznawać stany faktyczne, które wymagają jego interwencji i w pełni monitoruje bezpieczeństwo prawne przedsiębiorcy.

Prawnik na etacie, to dobre rozwiązanie od strony kosztowej – jego wynagrodzenie jest stałe.

Kancelaria na ryczałcie

Korzystnym modelem współpracy jest też nawiązanie stałej współpracy z kancelarią prawną, która będzie świadczyć kompleksową obsługę, zazwyczaj za wynagrodzeniem ryczałtowym.

Współpraca z kancelarią zapewnia też dostęp do szerszego spektrum wiedzy prawnej. W kancelarii zazwyczaj pracuje więcej prawników, z których każdy ma inne doświadczenia, inny zakres wiedzy, co przekłada się na bardziej kompleksową pomoc prawną i większy profesjonalizm.

Pod względem finansowym, takie rozwiązanie może być równie korzystne, jak etat czy umowa cywilnoprawna. Jeżeli współpraca jest owocna i trwa dłuższy okres, prawnicy z kancelarii zewnętrznej zdobywają pełną wiedzę w zakresie spraw przedsiębiorstwa, jego specyfiki, charakteru prowadzonej działalności, itp.

Usługa specjalistyczna

Poza bieżącą obsługą prawną trzeba pamiętać, że w każdym przedsiębiorstwie dochodzi do zdarzeń, które mogą wymagać od prawnika wiedzy szczególnej. Wtedy nieodzowne jest zaangażowanie większej liczby prawników, którzy dysponują wiedzą z określonej dziedziny prawa lub mają szerokie doświadczenie w prowadzeniu danego rodzaju spraw.

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś

źródło: Strategie Biznesu nr 5-6, Prawnik w firmie


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25740 )
Array ( [docId] => 25740 )