Przechowywanie Monitora Sądowego i Gospodarczego nie jest konieczne

Data: 21-01-2014 r.

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz ustawy o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej zniosła nakaz przechowywania publikatora w siedzibie spółki.

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego zdjęła z przedsiębiorców obowiązek gromadzenia publikatora w siedzibie firmy. Jednak pomimo tych zmian, nadal nie ma usprawiedliwienia dla jakichkolwiek braków egzemplarzy wydanych do 30 listopada 2013 r.

Nowe zasady

 

Przede wszystkim ustawa o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz ustawy o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej wprowadza zasadę publikacji Monitora Sądowego i Gospodarczego w formie elektronicznej. Oznacza to rezygnację przez ustawodawcę z utrzymywania papierowej formy publikatora. To rozwiązanie nie jest nowością, gdyż już od 2012 roku w formie elektronicznej ukazują się dzienniki urzędowe (tj. Dziennik Ustaw oraz Monitor Polski).

Obecnie zatem podstawowym źródłem informacji o zawartości poszczególnych numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego będzie oficjalna strona utrzymywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, funkcjonująca pod adresem: https://ems.ms.gov.pl/msig/przegladaniemonitorow. Nowelizacja wprowadziła również zasadę, wedle której Monitor Sądowy i Gospodarczy ukazuje się w miarę potrzeby, jednakże nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Zniesienie obowiązku przechowywania papierowego publikatora nie będzie działało z mocą wsteczną. Zatem obecnie spółka powinna posiadać wszystkie egzemplarze jej dotyczące wydane do 30 listopada 2013 r.

Mniej obowiązków

Najistotniejszą zmianą, jaką niesie nowelizacja ustawy, jest zniesienie wymogu przechowywania przez przedsiębiorców w lokalu swojej siedziby numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których zamieszczone są ogłoszenia i obwieszczenia dotyczące ich firmy. Przy tej okazji nie sposób nie pokusić się o refleksję, że ta zmiana była bardziej niż potrzebna. Nie ma bowiem większego sensu i celu (oprócz oczywiście fiskalnego ustawodawcy) ustanawiania dodatkowego, nieograniczonego w czasie i praktycznie kłopotliwego wymogu gromadzenia dokumentacji. Tym bardziej że jest powszechnie dostępna. Wynika to z faktu, że obowiązek nieodpłatnego udostępnienia Monitora Sądowego i Gospodarczego mają, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy, sądy rejonowe. Warto zauważyć, że również ten obowiązek pozbawiony jest racji bytu w obliczu dostępu online do zasobów Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33260 )
Array ( [docId] => 33260 )