Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Thu, 28 Mar 2024 22:50:11 +0100 7 kroków do skutecznej ochrony prawnej Twojej marki https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/7-krokow-do-skutecznej-ochrony-prawnej-twojej-marki.html ef289d311dbad3c08595faab5a232b61 Fri, 23 Jun 2023 07:46:01 +0200 Experto24.pl Przedsiębiorcy zwykle skupiają się na sprawach pilnych i ważnych. Chodzi zwykle o pozyskiwanie i obsługę nowych klientów. W myśl zasady, że zrobione jest lepsze od doskonałego na później odstawiają sprawy nie naglące. To samo dotyczy prawnej ochrony marki w Urzędzie Patentowym. Niestety zwlekanie z formalnym zgłoszeniem zbyt długo, to proszenie się o kłopoty. Na polskim rynku coraz aktywniej działają trolle patentowe, które kradną marki.< 7 kroków do skutecznej ochrony prawnej Twojej marki

7 kroków do skutecznej ochrony prawnej Twojej marki

Experto24.pl

Przedsiębiorcy zwykle skupiają się na sprawach pilnych i ważnych. Chodzi zwykle o pozyskiwanie i obsługę nowych klientów. W myśl zasady, że zrobione jest lepsze od doskonałego na później odstawiają sprawy nie naglące. To samo dotyczy prawnej ochrony marki w Urzędzie Patentowym. Niestety zwlekanie z formalnym zgłoszeniem zbyt długo, to proszenie się o kłopoty. Na polskim rynku coraz aktywniej działają trolle patentowe, które kradną marki.

1. Jakie są konsekwencje działania bez rejestracji

Ja bym to porównał do wypłynięcia statkiem w morze, który nie ma szalup ratunkowych. Jakie jest prawdopodobieństwo, że akurat dziś wydarzy się tragedia? Raczej małe. Jednak statek wypływa tak codziennie i wystarczy jeden poważny sztorm aby go zatopić. Choć prawo nie zmusza nikogo do rejestracji, to duże firmy już dawno ten temat przerobiły. Nie inwestują czasu ani pieniędzy w marki, które nie są zastrzeżone. To pozwala im skutecznie i szybko zwalczać każde naruszenie znaku towarowego.

Czy to oznacza, że prawo inaczej nazwy firmy nie chroni? Wręcz przeciwnie. Istnieją przepisy darmowe, które w minimalnym stopniu chronią takie oznaczenia. Tyle, że na tej bezpłatności ich zalety się kończą. W sporze należy przedstawić masę dowodów wskazujących jak i gdzie swojej marki używałeś. Tylko firmy ecommerce mogą liczyć na to, że prawo zabezpieczy ich nazwę na całą Polskę. Lokalny fryzjer nie ma na to szans. Zazwyczaj ten darmowy "monopol" na posługiwanie się nazwą handlową będzie ograniczony do ulicy gdzie ma zakład.

2. Jak sprawdzić czy moja marka jest już zastrzeżona?

Weryfikacja na identyczność jest dość prosta. Mimo to wiele osób podchodzi do tego zbyt pobieżnie. Ludzie zakładają, że to wszystko jest zero - jedynkowe. Albo znajdę firmę o identycznej nazwie, albo jestem bezpieczny. Tymczasem zagrozić mogą ci również podmioty z twojej niszy, które posługują się oznaczeniem podobnym. O ile istnieje ryzyko pomyłki u klientów to będzie kwalifikowane jako naruszenie prawa.

Oczywiście przeciętny przedsiębiorca powie w takiej sytuacji, że różnica jednej, dwóch literek do dostatecznie doniosła zmiana. Ponoć ledwie 20-30% różnic obchodzi prawo. Tyle tylko, że to mit. Sądy dużo surowiej to oceniają. Na przestrzeni ostatnich 20 lat wypracowały tzw. reguły kolizyjności w oparciu o które oceniają kiedy dane nazwy są względem siebie zbyt podobne. W skrócie bierze się pod uwagę płaszczyznę:

  • graficzną;

  • fonetyczną;

  • znaczeniową.

Same poszukiwania powinieneś zrobić nie tylko w Google, ale również rejestrach przedsiębiorców (CEIDG i KRS) oraz rejestrach znaków towarowych (UPRP, EUIPO, WIPO). To co znajdziesz powinieneś poddać analizie. Aby nie popełnić błędów zleć to zadanie rzecznikowi patentowemu.

3. Czy należy zastrzegać domenę + nazwę firmy?

W Urzędzie Patentowym da się zastrzec wiele odmian znaków. W tym są pełne adresy domen internetowych. Od strony prawnej taka taktyka nie ma jednak większego sensu. Chodzi o to, że każda domena ma taką samą strukturę. Zaczyna się od "www" i kończy rozszerzeniem takim jak ".pl" czy ".eu". Orzecznictwo już dawno wskazało, że są one oznaczeniami opisowymi. Informują klienta, że oferta danego przedsiębiorcy jest dostępna w internecie.

Taki adres ma szanse na ochronę jedynie w sytuacji, kiedy znajduje się w nim oryginalne słowo. Finalnie jednak tylko ono będzie wtedy podlegać ochronie. Skoro więc pełen adres domeny jak i zwykła nazwa firmy chronią to samo to nie ma sensu robić osobnych zgłoszeń. Do wyrzucanie pieniędzy w błoto i płacenie dwa razy za to samo. Ma to sens tylko wtedy, kiedy firma posługuje się nazwą, która jest równocześnie adresem domeny jak Pracuj.pl czy Booking.com.

4. Jak znak towarowy pozwala usuwać naruszenia w internecie?

Największa korzyścią z rejestracji marki jest to, że otrzymujesz świadectwo ochronne. Jego moc można porównać do aktu notarialnego. Mając go w ręku nikt nie może podważać Twoich praw. Tzn. technicznie da się takie prawo unieważnić, ale po długim i wymagającym procesie. Do czasu prawomocnego wyroku możesz ze swoich uprawnień korzystać. I fantastycznie sprawdza się to w walce z nieuczciwa konkurencją w internecie.

Jeżeli zlokalizujesz ofertę, która bezprawnie posługuje się Twoją nazwą to możesz zgłosić skargę do platformy. Allegro, Amazon, Olx czy Facebook są zmuszone zareagować. O ile tego nie zrobią same będą ponosić odpowiedzialność za sprzedaż podróbek. Najczęściej więc bez głębszej analizy, robią to czego wymaga od nich właściciel znaku towarowego. Blokują sprzedaż spornego produktu. Zauważ, że wystarczy jeden mail, kilka godzin cierpliwości i osiągasz to samo co po kilku latach sporów sądowych.

5. Jakie są najlepsze praktyki związane z ochroną marki

Można wymienić ich bardzo wiele. Ja skupię się jednak na trzech.

A) Wybieraj maksymalnie fantazyjne nazwy

O tym trzeba pomyśleć zanim zaczniesz działać na rynku. Przyjmuje się, że najsilniejsze znaki towarowe to takie, które kompletnie nie wskazują na to co oferujesz. Przykładowo międzynarodowy gigant APPLE nie oferuje jabłek tylko elektronikę. Dzięki temu w świetle prawa ta marka jest bardzo dobra. Nie musisz wcale wymyślać skomplikowanych neologizmów. Co więcej nazwa, która ma słownikowe znaczenie chroni cię również na płaszczyźnie koncepcyjnej.

B) Chroń nazwę + logo+ sygnet

Jeżeli złodziej chce okraść jakiś dom do wejdzie przez garaż, drzwi czy okno? Tego nigdy nie wiadomo dlatego należy z każdej strony się zabezpieczyć. Analogicznie jest w kwestii prawnej ochrony marki. Powinieneś zastrzec każdą płaszczyznę, aby kompletnie związać ręce konkurencji. Rejestrując osobno znak słowny, słowno-graficzny i graficzny nie będą się mogli do ciebie w najmniejszym stopniu przybliżyć.

C) Wskazuj pojęcia o szerokim znaczeniu

Nie chodzi jedynie o to aby zastrzec znak towarowy, ale aby zrobić to dobrze. Sercem ochrony są towary i usługi wybierane z Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług. Zamiast wskazywać setki sformułowań o wąskim znaczeniu wybierz te jak najbardziej ogólne. Czyli zamiast wymieniać "skarpetki", "spodnie", "bielizna" użyj "odzież".

6. Czy każdą nazwę firmy lub logo można zarejestrować

To, że założyłeś firmę o danej nazwie i nikt poza tobą takiego sformułowania nie używa na rynku, nie oznacza, że uda Ci się zastrzec znak towarowy. W ponad 28% zgłoszeń Urząd Patentowy odmawia przyznania prawa ochronnego. Najczęściej wynika to z tego, że zgłaszający ubiega się o ochronę pojęcia, które jest łatwe do rozszyfrowania przez klientów. Innymi słowy jeżeli swoją nazwą opisujesz wprost co oferujesz to nie jest to w ogóle znak towarowy.

Co prawda w tej formie można zastrzec pojedyncze słowo, ale nie da się zmonopolizować tak określenia "adwokat" na usługi prawne. Nie uda się to nawet na alkohole ponieważ ta nazwa weszła już do języka potocznego. Na taką rejestrację zasługują jedynie takie oznaczenia, które mają choćby minimalną zdolność odróżniającą. Muszą one mieć w sobie coś co utkwi w głowie potencjalnych klientów.

Rozwiązaniem może być zgłoszenie logo o ile jest charakterystyczne. Tymczasem dziś również ten element jest często minimalistyczny lub banalny. Produkty ekologiczne oznaczane są zielonym listkiem, firmy budowlane rysunkiem dźwigu a podolodzy zarysem stopy. Aby taki znak miał szansę na zastrzeżenie musi być w jakiś sposób zaskakujący.

7. Co robić po zastrzeżeniu nazwy marki

Mówi się "ufaj i sprawdzaj". Powinieneś z jednej strony pokazywać, że twoja marka jest silnie chroniona. Wystarczy, że obok nazwy lub logo dodasz symbol R-ki w kółeczku. To ogólnoświatowy znaczek, który wskazuje, że dana marka jest zarejestrowanym znakiem towarowym. Konkurenci będą się dzięki niemu bać wejść w coś podobnego. Czyli działa to fantastycznie jako straszak. Nie musisz nikogo straszyć, wysłać pism czy angażować prawników. Eliminuje to więc ryzyko spor,ów.

Po drugie jednak warto monitorować co zgłasza konkurencja. Aktualnie w Polsce i UE jest system sprzeciwowy jeżeli chodzi o rejestrację znaków towarowych. O ile nie złożysz w odpowiednim okienku czasowym sprzeciwu, konkurent zastrzeże markę nawet o identycznej nazwie. Nikt cię o takim zgłoszeniu nie będzie ostrzegał. Na szczęście to zadanie pilnowania nowych zgłoszeń, możesz zlecić rzecznikowi patentowemu. On przy okazji wypowie się czy podobieństwo jest na tyle duże, że warto zgłaszać formalny sprzeciw.

Artykuł sponsorowany
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nowy zakres odpowiedzialności przedsiębiorców - kary nawet 5% obrotu https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/nowy-zakres-odpowiedzialnosci-przedsiebiorcow-kary-nawet-5-obrotu.html b9d57ce9c0c04934adc53bb04a3ca8ff Wed, 07 Jun 2023 21:53:32 +0200 Experto24.pl Parlament Europejski chce doprowadzić do tego, by firmy były bardziej odpowiedzialne za negatywny wpływ ich działalności zarówno na ludzi, jak i na środowisko. Nowe przepisy mają sprawić, by firmy nie sięgały po pracę dzieci, ani pracę niewolniczą. Mają także ukrócić wyzysk pracowników, a także zmniejszyć zanieczyszczenie i degradację środowiska i zapobiegać utracie bioróżnorodności. < Nowy zakres odpowiedzialności przedsiębiorców - kary nawet 5% obrotu

Nowy zakres odpowiedzialności przedsiębiorców - kary nawet 5% obrotu

Experto24.pl

Parlament Europejski chce doprowadzić do tego, by firmy były bardziej odpowiedzialne za negatywny wpływ ich działalności zarówno na ludzi, jak i na środowisko. Nowe przepisy mają sprawić, by firmy nie sięgały po pracę dzieci, ani pracę niewolniczą. Mają także ukrócić wyzysk pracowników, a także zmniejszyć zanieczyszczenie i degradację środowiska i zapobiegać utracie bioróżnorodności. 

Parlament Europejski pracuje nad zasadami uwzględniania praw człowieka i ograniczaniu wpływu na środowisko podczas zarządzania przedsiębiorstwami. Mają być one zobowiązane w pierwszej kolejności do tego by identyfikować zagrożenia, a jeśli takie się pojawią - by je eliminować lub chociaż złagodzić ich skutki. Zagrożeniami tymi są:
a) praca dzieci
b) praca niewolnicza
c) wyzysk pracowników
d) zanieczyszczenie środowiska
e) utrata bioróżnorodności
f) degradacja środowiska. 

Przedsiębiorcy będą musieli więc dołożyć należytej staranności, by nie tylko ich działania, lecz także działania ich partnerów nie naruszały obowiązujących zasad. Ma to dotyczyć m.in. ich dostawców, sprzedawców, podmiotów zajmujących się dystrybucją, transportem, magazynowaniem czy gospodarką odpadami. 

Zobacz także: Większa świadomość na temat substancji szkodliwych w codziennym użytku 

Dla kogo są nowe przepisy? 

Jeśli firma ma siedzibę na terytorium UE, zatrudnia ponad 250 pracowników i ma globalny obrót przekraczający 40 mln euro, powinna wziąć pod uwagę nowe regulacje. Odnoszą się one także do spółek dominujących, których zatrudnienie przekracza 500 pracowników, a globalny obrót przekracza 150 mln euro. W przypadku spółek spoza Unii Europejskiej, to nowe regulacje mają dotyczyć jedynie tych, których obroty przekraczają 150 mln euro, a co najmniej 40 mln euro jest wygenerowane w Unii Europejskiej. 

Zobacz także: Firmy będą musiały zwracać uwagę, jaki mają wpływ na środowisko https://portalochronysrodowiska.pl/zarzadzanie-ochrona-srodowiska/firmy-beda-musialy-zwracac-uwage-jaki-maja-wplyw-na-srodowisko-2832.html?cid=K005DY&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_zarzadzanie-ochrona-srodowiska-176

 

Odpowiedzialność dyrektorów

Firmy będą miały także obowiązek wdrożenia planu przejściowego, który ma doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopni Celsjusza. W przypadku dużych firm, których zatrudnienie przekracza 1000 pracowników, realizacja celów określonych w planie będzie miała przełożenie na wynagrodzenie dyrektorów. 

Niezastosowanie nowych regulacji będzie rodziło odpowiedzialność odszkodowawczą, a dodatkowo w prawie krajowym państwa członkowskie będą mogły określić kary wymierzane przez krajowe organy nadzoru.

Zobacz także: Produkcja ubrań z poszanowaniem praw człowieka i środowiska 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego - portal gov.pl

Oprac. red. 

praca niewolnicza, ochrona środowiska, praca dzieci, odpowiedzialność przedsiębiorcy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Niedozwolona klauzula umowna i co dalej? https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/niedozwolona-klauzula-umowna-i-co-dalej.html 0ced515a3bcaa6ae934e47b05aa33bee Mon, 22 May 2023 21:48:25 +0200 Experto24.pl Najpopularniejszym skutkiem klauzuli abuzywnej jest to, że konsument nie będzie nią związany. W jaki sposób może ją zakwestionować i jakie będą skutki dla przedsiębiorcy?< Niedozwolona klauzula umowna i co dalej?

Niedozwolona klauzula umowna i co dalej?

Experto24.pl

Najpopularniejszym skutkiem klauzuli abuzywnej jest to, że konsument nie będzie nią związany. W jaki sposób może ją zakwestionować i jakie będą skutki dla przedsiębiorcy?

Sporo mówi się ostatnio o klauzulach abuzywnych w kontekście umów kredytowych. Niewątpliwie trzeba jednak zaznaczyć, że nie tylko w takich umowach można się na nie natknąć. Co więcej - przedsiębiorcy formułujący swoje wzory umowne, powinni się wcześniej zapoznać z klauzulami wpisanymi do rejestru klauzul umownych dotyczącymi ich branży. 

Na wstępie warto także wyjaśnić, że klauzulami abuzywnymi - czy inaczej klauzulami niedozwolonymi, są takie postanowienia umowne, które nie były uzgodnione indywidualnie z konsumentem, a określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, naruszając jego interesy. Jak łatwo zauważyć definicja jest dość nieostra, a ponieważ konsument jest objęty specjalną ochroną, warto zachować ostrożność w tworzeniu zapisów umownych. 

Zobacz także: Nowe przepisy przyjęte przez Sejm zwiększą ochronę konsumentów 

Klauzule abuzywne co do zasady są niewiążące. Jednak przewidziano wyjątek - te zapisy umowy będą wiązały strony w przypadku gdy zostały zapisane w sposób jednoznaczny, a dotyczą głównych świadczeń, takich jak cena czy wynagrodzenie. 

Zobacz także: Jak informować o promocjach zgodnie z nowymi przepisami 

Jeśli konsument odmawia realizacji umowy, a roszczenie przedsiębiorcy oparte jest na zapisie uznanym za klauzulę abuzywną - konsument może podnieść taki zarzut przed sądem. Jest to incydentalna kontrola postanowień umownych - bowiem to od decyzji sądu będzie zależeć, czy faktycznie klauzula zostanie uznana za abuzywną. 

Prezes UOKiK ma także możliwość przeprowadzić kontrolę wzorca umownego, wydając decyzję administracyjną. Jego decyzja ma skutek jedynie w stosunku do przedsiębiorcy stosującego dany wzorzec, jednak odnosi się do wszystkich konsumentów, którzy zawarli z nim taką umowę. Jest to abstrakcyjna kontrola wzorca umownego. 

Zobacz także:  UOKiK z prawem dostępu do deklaracji podatkowych PIT osób fizycznych 

Prezes UOKiK może także otrzymać zawiadomienie dotyczące podejrzenia naruszenia zakazu stosowania we wzorcach umów z konsumentami klauzul abuzywnych. Do złożenia takiego zawiadomienia upoważniony jest:
a) konsument
b) Rzecznik Konsumentów
c) Rzecznik Finansowy
d) organizacja konsumencka lub zagraniczna organizacja wpisana na listę organizacji uprawnionych w państwach UE do wszczęcia postępowania o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

Zobacz także: UOKiK sprawdza przestrzeganie dyrektywy Omnibus 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - portal uokik.gov.pl

Oprac. red.

klauzula abuzywna, niedozwolone klauzule umowne, nieważność umowy, konsument, ochrona konsumenta, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Konsument odstąpi od umowy bez kosztów, w każdym czasie https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/konsument-odstapi-od-umowy-bez-kosztow-w-kazdym-czasie.html 2066140ed55e0bc601118806a6a8223c Thu, 18 May 2023 20:05:52 +0200 Experto24.pl Przedsiębiorca jest zobowiązany poinformować konsumenta o jego prawie do odstąpienia od umowy. Jeśli nie zrealizuje tego obowiązku, konsument będzie zwolniony z konieczności zapłaty za usługi, które zostały już wykonane na podstawie umowy, od której odstąpił. < Konsument odstąpi od umowy bez kosztów, w każdym czasie

Konsument odstąpi od umowy bez kosztów, w każdym czasie

Experto24.pl

Przedsiębiorca jest zobowiązany poinformować konsumenta o jego prawie do odstąpienia od umowy. Jeśli nie zrealizuje tego obowiązku, konsument będzie zwolniony z konieczności zapłaty za usługi, które zostały już wykonane na podstawie umowy, od której odstąpił. 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmował się sprawą konsumenta, który zawarł z przedsiębiorcą umowę w swoim domu. Jest to doskonały przykład umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy, a w takim przypadku konsument korzysta z prawa odstąpienia od umowy. Ma na to - co do zasady - 14 dni. 

Zobacz także: Nowe przepisy przyjęte przez Sejm zwiększą ochronę konsumentów 

Na samym przedsiębiorcy ciąży jednak dodatkowy obowiązek poinformowania konsumenta o tym prawie. W analizowanej sprawie, przedsiębiorca nie dopełnił tego obowiązku. 

Umowa dotyczyła renowacji instalacji elektrycznej, przedsiębiorca zrealizował ją, po czym wystawił konsumentowi fakturę za przeprowadzone prace. Tyle, że konsument w tym momencie odstąpił od umowy. 

Konsument poinformował także, że przedsiębiorcy nie przysługuje żądanie o uregulowanie zapłaty, ponieważ nie poinformował o możliwości odstąpienia od umowy, w związku z czym okres na dokonanie takiego odstąpienia przedłuża się o rok. 

Sprawa trafiła do sądu krajowego. Niemiecki sąd uznał, że na mocy przepisów krajowych, które implementują dyrektywę o prawach konsumenta, brak poinformowania o prawie do odstąpienia zwalnia z obowiązku uregulowania płatności za wykonane świadczenia czy usługi, jeśli ich realizacja nastąpiła przed upływem okresu na odstąpienie. 

Jednak pojawiła się wątpliwość, czy przedsiębiorca traci prawo do jakiejkolwiek rekompensaty, nawet wówczas gdy zrealizował całą umowę. Mogłoby to prowadzić do przysporzenia majątkowego konsumenta, a to naruszałoby zasadę zakazującą bezpodstawnego wzbogacania. 

Zobacz także:

Zdaniem Trybunały Sprawiedliwości UE: konsument jest całkowicie zwolniony z obowiązku zapłaty za usługi wykonane na podstawie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy zainteresowany przedsiębiorca nie przekazał mu informacji o prawie do odstąpienia od umowy, a konsument skorzystał z prawa do odstąpienia od umowy po tym, jak wspomniana umowa została wykonana.

W wyroku podkreślił, że pozwolenie na wypłatę jakiejkolwiek rekompensaty za wykonaną umową nie realizowałoby w pełni celu jaki mają realizować przepisy o ochronie konsumentów. Nie powinno się zatem dopuszczać do sytuacji, by konsument musiał ponieść koszty umowy od której odstąpił, korzystając ze swojego prawa. 

Zobacz także: Prezes UOKiK nakłada kary za handel opiniami w Internecie 

Źródło:

Komunikat prasowy nr 79/23 dotyczący wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 maja 2023 r. w sprawie C-97/22 opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Trybunału Sprawiedliwości UE - portal curia.europa.eu

Oprac. red.

ochrona konsumentów, prawa konsumenta, umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorcy, odstąpienie od umowy, obowiązki przedsiębiorcy, konsument

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czym jest umowa barterowa i jak powinna wyglądać? https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/czym-jest-umowa-barterowa-i-jak-powinna-wygladac.html dcf78d50ea35dab981ceba90bf0107b7 Wed, 17 May 2023 15:24:04 +0200 Experto24.pl Dzięki umowie barterowej można rozliczyć się z kontrahentem bezgotówkowo. Ten typ handlu ma bardzo długą historię – już tysiące lat temu na tej zasadzie realizowano współprace handlowe. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega barter. Jak powinna wyglądać umowa barteru?< Czym jest umowa barterowa i jak powinna wyglądać?

Czym jest umowa barterowa i jak powinna wyglądać?

Experto24.pl

Dzięki umowie barterowej można rozliczyć się z kontrahentem bezgotówkowo. Ten typ handlu ma bardzo długą historię już tysiące lat temu na tej zasadzie realizowano współprace handlowe. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega barter. Jak powinna wyglądać umowa barteru?

Barter – co to jest?

Pomimo tego że większości osób barter kojarzy się z ubiegłymi wiekami, to jednak taka forma transakcji nawet dziś cieszy się bardzo dużą popularnością. Na współprace barterowe często decydują się firmy debiutujące na rynku.

Skrócona definicja barteru mówi, że jest to transakcja handlowa, która obejmuje bezgotówkową wymianę dóbr – towarów lub usług, pomiędzy kontrahentami. Ważne jest, aby przedmioty tej wymiany miały zbliżoną lub tę samą wartość.

Umowa barterowa – co warto wiedzieć na jej temat?

Z racji tego, że wymiana usług bądź też towarów na zasadzie bezgotówkowej wymiany jest w Polsce legalna, wzór na umowę barterową dostępny jest w internecie. Aby zabezpieczyć transakcję handlową, strony transakcji koniecznie muszą podpisać między sobą umowę.

Wzór aneksu do umowy z omówieniem znaleźć można pod adresem: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/aneks-do-umowy-wzor-z-omowieniem/.

Obowiązujące w Polsce prawo głosi, że umowa barteru jest tzw. umową nienazwaną. Odnoszą się do niej przepisy kodeksu cywilnego dotyczące sprzedaży. W wyniku podpisania umowy barterowej każda ze stron transakcji staje się zarówno nabywcą, jak i sprzedawcą.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie https://aleo.com/pl/, umowa barterowa powinna zawierać następujące informacje:

  • przedmiot umowy – usługa lub towar,

  • czas wykonania wymiany,

  • sposób rozliczenia się pomiędzy stronami umowy,

  • miejsce i data podpisania umowy,

  • szczegółowe dane kontrahentów,

  • konsekwencje niezrealizowania umowy,

  • możliwość odstąpienia od umowy.

Jakie są wady i zalety barteru?

Umowa barterowa często wykorzystywana jest jako sposób na pominięcie obostrzeń walutowych, które obowiązują pomiędzy różnymi krajami. Dla stron umowy wiąże się ona ze sporymi oszczędnościami i możliwością zachowania gotówki. Płatność w naturze jest z reguły o wiele bardziej korzystna pod względem finansowym. Dzięki barterowi można dodatkowo pozbyć się zalegających w magazynie przedmiotów, a jednocześnie – pozyskać nowych klientów.

Jaką wadę barteru można wskazać brak szczegółowych regulacji prawnych. Dla wielu osób problem stanowi także ustalenie wartości rynkowej przedmiotu transakcji, co może prowadzić do nieprawidłowości w rozliczaniu się z urzędem skarbowym. Jeśli urząd skarbowy dojdzie do wniosku, że kwota transakcji została przez podatnika zaniżona lub zawyżona, będzie mógł wezwać strony umowy do złożenia wyjaśnień.

Podsumowując, umowa barterowa staje się coraz bardziej popularna i to nie tylko wśród małych, ale także dużych przedsiębiorstw. Korzyści wynikające z transakcji wymiennej są wręcz niezliczone. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymiana barterowa nie zwalnia kontrahentów z konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym z uzyskanych korzyści majątkowych. To właśnie na podstawie umowy barterowej określić można wartość usług lub towarów podlegających wymianie.

Artykuł sponsorowany
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nowy poziom ochrony dla produktów rzemieślniczych https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/nowy-poziom-ochrony-dla-produktow-rzemieslniczych.html 947d9b8daa5bda25ba50b5ab9e4a73d5 Fri, 05 May 2023 15:42:16 +0200 Experto24.pl Parlament Europejski i Rada osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące przepisów nowego rozporządzenia w sprawie ochrony własności intelektualnej produktów rzemieślniczych i przemysłowych, które wywodzą się z konkretnych regionów i ich jakość jest łączona z pochodzeniem geograficznym. W jaki sposób mają być chronione? < Nowy poziom ochrony dla produktów rzemieślniczych

Nowy poziom ochrony dla produktów rzemieślniczych

Experto24.pl

Parlament Europejski i Rada osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące przepisów nowego rozporządzenia w sprawie ochrony własności intelektualnej produktów rzemieślniczych i przemysłowych, które wywodzą się z konkretnych regionów i ich jakość jest łączona z pochodzeniem geograficznym. W jaki sposób mają być chronione? 

Produktami, które mają zyskać nowy wymiar ochrony w przepisach europejskich są: m.in. szkło Murano, tweed Donegal, porcelana de Limoges, sztućce z Solingen, cuchillos de Albacete, ceramika bolesławiecka.

Zobacz także: Ceramika z Bolesławca ze specjalną ochroną UE 

Są to produkty, które mają wręcz światową sławę. Jednak dotychczasowe przepisy nie były w stanie zagwarantować im właściwej ochrony, odnoszącej się do powiązania jakości wspomnianych wyrobów z ich pochodzeniem. Na taką ochronę nie pozwalają np. przepisy dotyczące znaków towarów, ponieważ nie uwzględniają właśnie tego powiązania między jakością a pochodzeniem, a to istota tych produktów, wytwarzanych często zgodnie z lokalnymi tradycjami. . 

Ma to zmienić nowe rozporządzenie, którego przepisy będą obejmowały ochronę tradycyjnego, lokalnego know-how, zarówno na terenie Europy jak i poza nią, także w internecie. 

Zobacz także:

Ma to pomóc konsumentom w dokonywaniu świadomego wyboru. Ma także pomóc w promowaniu regionu, co powinno się przełożyć na ich rozwój gospodarczy, zwiększoną liczbę miejsc pracy. Dodatkowo przyczynić się powinno do kultywowania lokalnych tradycji i zachowania tradycyjnego know-how, które mogłoby zostać zapomniane ze względu na dużą migrację z małych miejscowości, głównie w poszukiwaniu pracy. 

Ważne: Producenci będą mogli promować swoje oznaczenie geograficzne przy użyciu logo na etykiecie produktu. 

Zobacz także: Czym jest fulfillment i czy potrzebujesz go w swoim biznesie? 

Nowe rozporządzenie ma zawierać regulacje dotyczące:
a) ustanowienia ogólnounijnej ochrony oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych, która będzie obejmować ochronę prawa własności intelektualnej producentów tych wyjątkowych wyrobów, dając także narzędzia do ochrony przeciwko sprzedaży podrabianych produktów w internecie. To wpłynie także rozwój uczciwej konkurencji.
b) zasad rejestracji oznaczeń produktów rzemieślniczych i przemysłowych - ma być prosta i przystępna cenowo. Wnioski będą składane dwuetapowo - w pierwszym etapie do właściwego organu państwa członkowskiego, a ten - w drugim etapie - po pozytywnym rozpatrzeniu przekaże do oceny i zatwierdzenia w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. W przypadku państw nieposiadających krajowej procedury, wnioski będą składane bezpośrednio do urzędu unijnego.
c) ochrony we wszystkich krajach będących sygnatariuszami Aktu genewskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO),
d) wspierania rozwoju obszarów wiejskich i innych regionów na terenie UE poprzez stworzenie zachęt do inwestowania w nowe produkty, skierowanych przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców. 

Zobacz także: Sprawdź, jakie zmiany w zakresie działalności nierejestrowanej wprowadza ustawa deregulacyjna 

Gwarancją przestrzegania nowych przepisów mają być także kontrole. Będą one przeprowadzane u producentów przed wprowadzeniem produktu do obrotu, a po jego wprowadzeniu - także na samym rynku. 

Zobacz także: Zakup maszyny do warsztatu z prywatnych (niefirmowych) pieniędzy 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjanelnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red.

własność intelektualna, ochrona własności intelektualnej, prawo europejskie, rozporządzenie Komisji Europejskiej,

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jednoosobowy skład narusza prawo do sądu https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/jednoosobowy-sklad-narusza-prawo-do-sadu.html 2042b000db76857415f536df7abe09f4 Mon, 01 May 2023 12:28:06 +0200 Experto24.pl Tzw. ustawa COVIDOWA wprowadziła zasadę, zgodnie z którą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a także w ciągu roku od jego odwołania, w pierwszej i drugiej instancji sąd w postępowaniu cywilnym rozpoznaje sprawę w składzie jednego sędziego. Tej regulacji przyjrzał się Sąd Najwyższy w uchwale, której nadał moc zasady prawnej. < Jednoosobowy skład narusza prawo do sądu

Jednoosobowy skład narusza prawo do sądu

Experto24.pl

Tzw. ustawa COVIDOWA wprowadziła zasadę, zgodnie z którą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a także w ciągu roku od jego odwołania, w pierwszej i drugiej instancji sąd w postępowaniu cywilnym rozpoznaje sprawę w składzie jednego sędziego. Tej regulacji przyjrzał się Sąd Najwyższy w uchwale, której nadał moc zasady prawnej. 

Przepis art. 15 zzs1 wprowadza zasady rozpoznawania spraw według przepisów ustawy - Kodeks postępowania cywilnego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a także przez rok od odwołania ostatniego z nich. Jedna z tych zasad dotyczy składu sądu rozpoznającego sprawę, zarówno w postępowaniu prowadzonym w pierwszej instancji jak i w postępowaniu drugoinstancyjnym. Zgodnie z tym przepisem sprawy są rozpoznawane w obu instancjach przez jednego sędziego. Wyjątkiem są jedynie sprawy rozpoznawane w składzie jednego sędziego i dwóch ławników. Skład trzech sędziów może być jedynie zarządzony przez prezesa sądu, jeśli ten uzna to za wskazane ze względu na szczególną zawiłość lub precedensowy charakter sprawy. 

W postanowieniu, którym SN przekazał zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi pojawiło się szereg zarzutów wobec regulacji wprowadzonej w tzw. specustawie covidowej. Ma ona przecież charakter epizodyczny, a zgodnie z § 29b Zasad techniki prawodawczej w przepisach epizodycznych początku i końca obowiązywania regulacji nie uzależnia się od wystąpienia zdarzenia przyszłego, chyba że jest to konieczne ze względu na zakres regulacji ustawy albo jej poszczególnych przepisów, a termin wystąpienia zdarzenia przyszłego można ustalić w sposób niebudzący wątpliwości i zostanie on urzędowo podany do wiadomości publicznej. Nie można natomiast ustalić jednoznacznie końca stanu epidemii czy zagrożenia epidemicznego. 

Zobacz także: Zmiany w postępowaniach cywilnych ważne również dla firm 

Nie można przewidzieć w jakim okresie będą obowiązywały przepisy epizodyczne wprowadzone w ustawie covidowej, co należy uznać za naruszenie zasad techniki prawodawczej. 

Analizując regulację wprowadzoną w art. 15 zzs1 trzeba również wziąć pod uwagę art. 47b ust 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, zgodnie z którym zmiana składu sądu może nastąpić tylko w przypadku niemożności rozpoznania sprawy w dotychczasowym składzie albo długotrwałej przeszkody w rozpoznaniu sprawy w dotychczasowym składzie. Tymczasem ustawa covidowa nie zawiera nawet żadnych regulacji interpremporalnych - po prostu z dnia na dzień sprawy rozpoznawane w składzie trzyosobowym zastąpić miał skład jednoosobowy. Tworząc omawiany przepis zapomniano o zasadach poprawnej legislacji o których mowa w art. 2 Konstytucji. 

Zobacz także: Nowelizacja KPC ma przyspieszyć postępowania sądowe 

W podjętej 26 kwietnia uchwale Sąd Najwyższy podkreślił, że rozwiązanie wprowadzone w art. 15 zzs1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (...) jest ograniczeniem prawa do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy, które wynika z art. 45 ust. Konstytucji. 

Ważne: Rozpatrywanie spraw cywilnych w składzie jednoosobowym nie jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego. Rozpatrywanie sprawy w drugiej instancji w sposób określony w art. art. 15 zzs1 ustawy covidowej prowadzi do nieważności postępowania. Sąd Najwyższy uznał, że nieważność postępowania powinna być uznana na podstawie art. 379 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem nieważność postępowania zachodzi, jeżeli skład sądu orzekającego jest sprzeczny z przepisami albo jeżeli w rozpoznaniu sprawy brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy. 

Uchwała ma moc zasady prawnej, a przyjęta w niej wykładnia obowiązuje od 26 kwietnia 2023 r. 

Zobacz także:

Źródło:

Uchwała, która zyskała moc zasady prawnej wydana w składzie 7 sędziów Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2023 r., sygn. III PZP 6/22, opublikowana na oficjalnej stronie Sądu Najwyższego - portal sn.gov.pl

Oprac. red.

postępowanie cywilne, specustawa covidowa, COVID-19, postępowanie odwoławcze, skład sądu, nieważność postępowania, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czynności prawne małoletniego przedsiębiorcy https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/czynnosci-prawne-maloletniego-przedsiebiorcy.html 8c8cf333eb5f986b1ca26ad12171fb1f Sun, 30 Apr 2023 11:01:53 +0200 Experto24.pl W projekcie ustawy zawierającej przepisy mające ulepszać środowisko prawne i instytucjonalne dla przedsiębiorców znajduje się propozycja, zgodnie z którą także osoba małoletnia będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą. Jak ma funkcjonować taki małoletni przedsiębiorca, skoro zgodnie z obecnymi przepisami nie ma nawet pełnej zdolności do czynności prawnych? < Czynności prawne małoletniego przedsiębiorcy

Czynności prawne małoletniego przedsiębiorcy

Experto24.pl

W projekcie ustawy zawierającej przepisy mające ulepszać środowisko prawne i instytucjonalne dla przedsiębiorców znajduje się propozycja, zgodnie z którą także osoba małoletnia będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą. Jak ma funkcjonować taki małoletni przedsiębiorca, skoro zgodnie z obecnymi przepisami nie ma nawet pełnej zdolności do czynności prawnych? 

Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnej może co do zasady rozporządzać swoim zarobkiem bez zgody przedstawiciela ustawowego. Jedynie sąd opiekuńczy może z ważnych powodów postanowić inaczej. Zatem młodociany przedsiębiorca będzie mógł sam decydować o tym co zrobi ze swoim wynagrodzeniem (art. 21 kc). Omawiany projekt ustawy dodaje mu także nowe możliwości działania. 

Zobacz także: Wynagrodzenie małżonka w kosztach prowadzonego biznesu 

Zgodnie z nowym przepisem ustawy - Prawo przedsiębiorców, małoletni nie może bez zezwolenia sądu opiekuńczego podjąć działalności gospodarczej (art. 17 ust. 4 i 5).

Zgodnie z proponowanym nowym art. 21/1 kc małoletni przedsiębiorca o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, który posiada zezwolenie sądu opiekuńczego na wykonywanie działalności osobiście może bez zgody przedstawiciela ustawowego dokonać czynności prawnych dotyczących działalności gospodarczej lub zawodowej. 

Mamy tutaj do czynienia z uprzednią kontrolą sądu opiekuńczego, który weryfikuje możliwości podejmowania czynności prawnych przez małoletniego w ramach określonej działalności gospodarczej.

Zobacz także: Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w strategii podatkowej, ZUS i NIP 

Aby osoba małoletnia mogła prowadzić firmę, niezbędne są zmiany w Kodeksie cywilnym. Przede wszystkim taki przedsiębiorca musi mieć możliwość podejmowania decyzji i wykonywania czynności prawnych, a zgodnie z art. 15 kc - osoba małoletnia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnej. Z kolei art. 14 wprowadza zasadę, zgodnie z którą czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych jest nieważna. W związku z czym przygotowano zmianę art. 14 Kodeksu cywilnego, wprowadzając do niego § 3. Zgodnie z jego proponowanym brzmieniem czynność prawna dotycząca działalności gospodarczej lub zawodowej, która będzie wykonana przez małoletniego przedsiębiorcę niemającego zdolności do czynności prawnej jednak posiadającego zezwolenie sądu opiekuńczego na wykonywanie działalności osobiście - jest ważna. Jednak w przypadku, gdy jej konsekwencją będzie rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnej - czynność jednak nie jest ważna. 

Ważne: Nowe przepisy nie wpływają na “ogólną” zdolność do czynności prawnych małoletniego, a jedynie wprowadzają wyjątek ich ważności, w określonym zakresie związanym z działalnością gospodarczą. 

Zobacz także: Przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany od 1 stycznia 2024 r. 

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców z 13 kwietnia 2023 r. wraz z uzasadnieniem opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Procesu Legislacyjnego - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red.

przedsiębiorca, małoletni przedsiębiorca, czynność prawna dokonana przez małoletniego, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kiedy małoletni będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą? https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/kiedy-maloletni-bedzie-mogl-prowadzic-dzialalnosc-gospodarcza.html 23bbf0ff3c3f2ab5e0e747d8a01c899b Sun, 30 Apr 2023 10:53:12 +0200 Experto24.pl Sąd opiekuńczy nie tylko musi wydać zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego, lecz także, w przypadku gdy ta działalność będzie się sprzeciwiać dobru małoletniego przedsiębiorcy, może jej zakazać lub ograniczyć (nowy art. 212 kc). To zatem od decyzji sądu zależy, czy młodociany przedsiębiorca będzie mógł się realizować zawodowo. Jak uzyskać pozwoleni? < Kiedy małoletni będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą?

Kiedy małoletni będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą?

Experto24.pl

Sąd opiekuńczy nie tylko musi wydać zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego, lecz także, w przypadku gdy ta działalność będzie się sprzeciwiać dobru małoletniego przedsiębiorcy, może jej zakazać lub ograniczyć (nowy art. 212 kc). To zatem od decyzji sądu zależy, czy młodociany przedsiębiorca będzie mógł się realizować zawodowo. Jak uzyskać pozwoleni? 

Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez małoletnich, dotyczy osób które:
a) chcą rozpocząć działalność gospodarczą, albo też
b) nabyli przedsiębiorstwo w wyniku dziedziczenia (zapisu windykacyjnego)
c) stali się wspólnikami spółki cywilnej jako spadkobiercy wchodzący do spółki w miejsce zmarłego wspólnika.
Istotny przy tym jest przedmiot działalności gospodarczej.

Zobacz także: 

Wniosek o zezwolenie na podjęcie działalności gospodarczej może złożyć do sądu opiekuńczego sam małoletni. Może to także zrobić jego przedstawiciel ustawowy, kurator czy opiekun - te osoby mogą także złożyć wniosek o zakazanie lub ograniczenie działalności.

Decyzja sądu opiekuńczego jest podejmowana z uwzględnieniem stopnia rozwoju umysłowego małoletniego dziecka, stanu zdrowia i jego stopnia dojrzałości. Jeśli zarówno one jak i dobro dziecka nie stoi temu na przeszkodzie - sąd pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej osobiście. Może także pozwolić na prowadzenie działalności gospodarczej przez dziecko reprezentowane w jej ramach przez przedstawiciela ustawowego, kuratora albo opiekuna - jednak tylko z ważnych powodów.  

Ważne: Sąd podejmując swoją decyzję uwzględnia także zdanie małoletniego i jego rozsądne życzenia w zakresie podjęcia lub wykonywania działalności gospodarczej, choć uzależnione jest to jeszcze od okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości przyszłego małoletniego przedsiębiorcy.

Zobacz także: Przedsiębiorca i wspólnik jednocześnie – ile składek zdrowotnych 

Ważne: Sąd opiekuńczy zezwalając, ograniczając albo zakazując podjęcia lub wykonywania działalności gospodarczej małoletniemu dziecku w postanowieniu będzie wskazywał przedmiot wykonywanej, ograniczonej albo zakazanej działalności gospodarczej, według Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Działalność gospodarczą należy także zarejestrować, w związku z czym składając wniosek do CEIDG małoletni przedsiębiorca musi przekazać oryginał zezwolenia sądu opiekuńczego na podjęcie lub wykonywanie działalności gospodarczej. Może to zastąpić jedynie kopią notarialnie lub urzędowo uwierzytelnioną. 

Składając wniosek, małoletni musi wskazać przedmiot wykonywania działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej i musi on być zgodny z zakresem określonym w zezwoleniu wydanym przez sąd opiekuńczy. 

Ważne: Małoletni przedsiębiorca będzie podlegał wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki, w przypadku gdy dane wpisane w CEIDG lub informacje udostępnione w CEIDG są niezgodne z zezwoleniem sądu opiekuńczego.  

Zobacz także: Przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany od 1 stycznia 2024 r. 

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców z 13 kwietnia 2023 r. wraz z uzasadnieniem opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Procesu Legislacyjnego - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red.

przedsiębiorca, małoletni przedsiębiorca, czynność prawna dokonana przez małoletniego,

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Likwidacja barier administracyjnych i prawnych https://www.experto24.pl/firma/prawo-gospodarcze/likwidacja-barier-administracyjnych-i-prawnych.html 4ec2367f28e26a1ade68fe0bc151f68e Mon, 24 Apr 2023 21:04:24 +0200 Experto24.pl Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany do wielu aktów prawnych, które mają doprowadzić do zmniejszenie barier administracyjnych i prawnych. Część z nich odnosi się także do sytuacji przedsiębiorców. O jakich zmianach mowa? < Likwidacja barier administracyjnych i prawnych

Likwidacja barier administracyjnych i prawnych

Experto24.pl

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany do wielu aktów prawnych, które mają doprowadzić do zmniejszenie barier administracyjnych i prawnych. Część z nich odnosi się także do sytuacji przedsiębiorców. O jakich zmianach mowa? 

Jednoinstancyjność postępowania administracyjnego

Niewątpliwie na uwagę zasługuje wprowadzenie zasady, zgodnie z którą w postępowaniu administracyjnym decyzja wydana w pierwszej instancji będzie decyzją ostateczną. Dotyczy to sytuacji, gdy organ w całości uwzględnił żądanie strony - w konsekwencji w takiej decyzji odstępował będzie także od uzasadnienia. Jeśli więc strona otrzymuje decyzję, która jest zgodna z jej żądaniem, nie musi czekać na upływ terminu do wniesienia odwołania, albo chcąc skrócić ten czas, składać oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania. 

Ważne: Ustawa o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych wprowadza w określonych sytuacjach wyjątek od dwuinstancyjności postępowania administracyjnego. 

Przepisy pozwalają na kontrolę takiej decyzji w postępowaniu sądowoadministracyjnym. W tym zakresie wprowadzono także zmianę w ustawie - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W przypadku, gdy decyzja zostanie zaskarżona, organ który ją wydał ma obowiązek sporządzenia uzasadnienia i przekazania go do sądu wraz z aktami sprawy oraz odpowiedzią na skargę. 

Nowością jest także wprowadzenie możliwości zrzeczenia się prawa do odwołania od decyzji jeszcze przed rozpoczęciem okresu, w którym takie odwołanie można wnieść. 

Zobacz także: Będą uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców 

Udział organizacji i Rzecznika MŚP

Ustawa o znoszeniu barier wprowadza także zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego. Warto podkreślić, że na ich mocy, organizacje pozarządowe zyskają uprawnienie do wytaczania powództw lub przystępowania do już toczących się postępowań sądowych na rzecz każdego przedsiębiorcy, który jest członkiem tej organizacji. Możliwe jest to jedynie za wyrażoną zgodą przedsiębiorcy wyrażoną na piśmie. 

Nowe przepisy zawierają również zmianę dotyczącą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, dzięki której pojawi się wyraźna podstawa prawna do jego występowania w postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, gdy stroną jest przedsiębiorca. Warunkiem jego udziału jest jednak wyrażenie pisemnej zgody na ten udział przez przedsiębiorcę, a także fakt, że Rzecznik brał wcześniej udział w postępowaniu administracyjnym, które poprzedzało postępowanie sądowe do którego chce przystąpić. Jeśli warunki są spełnione - może działać na takich zasadach, jak prokurator. 

Zobacz także:

Działalność nieewidencjonowana

Zmieni się limit przychodów pozwalający na prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Próg dochodowy będzie teraz wynosił 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, podczas gdy zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, próg ten wynosi 50% tego wynagrodzenia. 

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie ma obowiązku składania wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jeśli nie przekroczy wskazanego progu dochodów i nie prowadziła działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. 

Zobacz także: Sprawdź, jakie zmiany w zakresie działalności nierejestrowanej wprowadza ustawa deregulacyjna 

Źródło:

Informacja o ustawie z 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celi likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych opublikowana na oficjalnej stronie Prezydenta RP - portal prezydent.pl

Oprac. red. 

postępowanie administracyjne, decyzja administracyjna, postępowanie cywilne, organizacja pozarządowa, przedsiębiorca, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>