Ruszył system SORBNET2 – transakcje bankowe będą szybsze

Data: 14-06-2013 r.

Zlecenia płatnicze będą rozliczane na bieżąco, a nie jak do tej pory w wyznaczonych momentach dnia – właśnie ruszył system SORBNET2, który umożliwi takie rozwiązanie. W ubiegłym tygodniu, po trwających ponad trzy lata przygotowaniach, Narodowy Bank Polski uruchomił ten nowy system obsługujący transakcje międzybankowe. Zastąpił on, działający od 1996 r., system SORBNET.

Właśnie ruszył system SORBNET2, który jest najważniejszym polskim systemem płatności. Są w nim prowadzone rachunki bieżące banków i dokonywany jest rozrachunek międzybankowy dla płatności w złotych. Za pomocą systemu rozliczane są operacje polityki pieniężnej, transakcje międzybankowe z rynku finansowego i wysokokwotowe zlecenia klientowskie, a także odbywa się rozrachunek innych systemów płatności.

W nowym systemie zlecenia płatnicze będą realizowane zgodnie z zasadą rozrachunku brutto, czyli będą przetwarzane pojedynczo, bez wzajemnego kompensowania. Zasadą będzie też rozliczanie w czasie rzeczywistym. Zlecenia będą realizowane na bieżąco w ciągu dnia, a nie w wyznaczonych momentach, jak do tej pory.

Ruszył system SORBNET2, który ma unowocześnić polski system transakcji międzybankowych oraz poprawić ich bezpieczeństwo. Oparcie komunikacji nowego systemu na nowoczesnych technologiach, ma również doprowadzić do dostosowania działania polskich banków do rozwiązań telekomunikacyjnych przyjętych w globalnych systemach płatności.

W systemie SORBNET2 uczestniczy 48 banków, Narodowy Bank Polski, Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. W przyszłości w tym systemie będą mogły uczestniczyć także podmioty zagraniczne.

W 2012 roku w systemie SORBNET zrealizowanych zostało 3 mln zleceń o łącznej wartości 67,8 bln złotych, co daje dziennie średnio 11,8 tys. zleceń na łączną wartość blisko 270 mld złotych. Obroty w systemie SORBNET rosły dynamicznie przez cały czas jego funkcjonowania, m.in. w ciągu ostatnich pięciu lat liczba przetworzonych zleceń rosła rocznie średnio o 15%, a ich wartość o 11%.


Wioleta Szczygielska




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25768 )
Array ( [docId] => 25768 )