Szybkie założenie firmy

Data: 02-07-2013 r.

Przedsiębiorca wraz z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego uzyska numery NIP i REGON. Dzięki czemu szybciej rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej. To główny cel przyjętego przez Radę Ministrów założeń do projektu z 5 czerwca 2013 r. ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, który umożliwia szybsze założenie firmy.

Przyjęte 18 czerwca założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw mają przyspieszyć procedurę jednego okienka w stosunku do podmiotów podlegających wpisowi do KRS. W praktyce będzie ona oznaczał powrót do rejestracji spółek również w urzędzie skarbowym.

 

Sporządzone opracowanie wprowadza zasadę elektronicznej wymiany danych między sądem rejestrowym (i rejestrem KRS), organami podatkowymi (i Centralną Ewidencją Podatników (CEP), GUS ( i rejestrem REGON) i ZUS . Zmiany mają wprowadzić zasadę, że numery NIP i REGON podatnik rejestrowany w KRS uzyskiwałby - najpóźniej następnego dnia po wpisie do KRS. Odpowiednie dane podstawowe przenoszone byłyby automatycznie na podstawie wpisu do CEP i REGON.

Warto zauważyć, że obok danych objętych KRS, nadal trzeba będzie uzupełniać dane na użytek organów podatkowych, ZUS czy GUS (np. numer rachunku bankowego. Rejestrowane podmioty dokonywałyby tego we właściwym urzędzie skarbowym – osobiście, korespondencyjnie lub elektronicznie. Niezależnie od oceny takiej organizacji procesu rejestracji przy zakładaniu firmy, chociaż likwiduje ona procedurę jednego okienka – to przy zakładaniu działalności gospodarczej niezbędne będzie znów dokonywanie zgłoszeń w sądzie rejestrowym i US.


Tymczasem wystarczyłoby zobowiązać sąd rejestrowy do przekazywania do CEP i REGON również danych uzupełniających, aby utrzymać zasadę jednego okienka i jeden organ właściwy w sprawach rejestracji. Co prawda w praktyce zasada ta nie jest zbyt wielkim ułatwieniem dla przedsiębiorców zakładających firmę, niemniej jednak jej likwidacja ma symboliczne znaczenie. Co więcej, w proponowanych rozwiązaniach dotyczących zakładania działalności gospodarczej znalazła się również możliwość prowadzenia przez organy skarbowe kontroli następczej nadania NIP – będzie ono podlegało weryfikacji, w szczególności pod względem faktycznej siedziby spółek.

Źródło: projekt z 5 czerwca 2013 r. założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze oraz niektórych innych ustaw.

Krzysztof Klimek


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25783 )
Array ( [docId] => 25783 )