Umowa spółki z o.o.

Autor: Rejmer Dawid
Data: 07-05-2012 r.

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należy sporządzić umowę spółki w formie aktu notarialnego. Trzeba jednak pamiętać o niezbędnych elementach, bez których umowa spółki będzie nieważna.

Firma i siedziba spółki

Firma to prawne określenie nazwy spółki. Można wybrać w zasadzie dowolną nazwę, o ile nie jest ona już zarejestrowana albo zastrzeżona. Wskazanie firmy kończy się dopiskiem „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.” W umowie spółki można przewidzieć zastosowanie skrótów „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”

W umowie trzeba wskazać siedzibę spółki. Nie jest wymagane podanie konkretnego adresu, lecz samej miejscowości. Wskazanie siedziby spółki nie jest równoznaczne ze wskazaniem obszaru działania, który może obejmować np. cały kraj.

Przedmiot działalności spółki

Przedmiot działalności to określenie tego czym może zajmować się spółka. W praktyce najczęściej podaje się przedmiot działalności zgodny z PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Nie jest to jednak wymagane na etapie sporządzania umowy spółki. Wskazanie PKD odbywa się podczas rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Udziały

Umowa spółki musi zawierać postanowienia dotyczące ilości udziałów przypadających na wspólnika. Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, to należy określić jego wartość nominalną, która nie może być niższa niż 50 zł. Suma wszystkich udziałów zgodnie z ich wartością nominalną musi być równa kapitałowi zakładowemu. Jeżeli umowa spółki przewiduje jeden udział na wspólnika, wówczas udziały nie muszą mieć jednakowej wartości oraz są podzielne.

Niezależnie od wybranego wariantu należy wskazać liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników.

Inne informacje

W umowie spółki należy wskazać wysokość kapitału zakładowego, która nie może być niższa niż 5.000 zł.

Należy także uwzględnić informację o tym, czy spółka została zawarta na czas określony, czy nieokreślony.

Rejmer Dawid

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25651 )
Array ( [docId] => 25651 )