Czego nie można sprzedawać w sklepie internetowym

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 30-08-2012 r.

Sklep internetowy nie jest miejscem, w którym można sprzedawać każdego rodzaju towary. Obostrzenia podobne są do tych, które dotyczą sklepów stacjonarnych. Czego więc nie można sprzedawać?

Sklep jak stacjonarny

Ogólne obostrzenia dotyczące towarów, których nie można sprzedawać w sklepie internetowym, są takie same jak dla sklepu stacjonarnego. Np. towary wycofane z obrotu na terenie RP nie mogą być sprzedawane także w polskim sklepie internetowym.

Wyjątkiem jest spółka/firma zarejestrowana w innym kraju, którego prawo pozwala oferować towary niedostępne w Polsce. Taki sklep powinien wymagać potwierdzenia czy w danym kraju legalne jest posiadanie danego produktu. Skrypt sklepu może zawierać funkcję, która pozwala ukryć towary niedostępne dla klientów z wybranego kraju, zostanie to pozytywnie odebrane przez potencjalnych klientów.

E-sklep może również odmówić wysyłki towaru lub wymagać dodatkowego potwierdzenia od klienta, kiedy zachodzi np. podejrzenie, że jest on niepełnoletni. Może być to wtedy skan dowodu osobistego lub wymóg osobistego odebrania towaru w siedzibie firmy.

Zakazy i ograniczenia

Poza towarami wyłączonymi z obrotu na terenie RP sklep internetowy może praktycznie oferować towary, na które nałożone są pewne obostrzenia związane z handlem, np. sklepy militarne mogą oferować na stronie broń palną oraz finalizować takie transakcje. Nie mogą jednak przesłać jej do klienta i towar taki musi zostań odebrany przez zamawiającego w siedzibie firmy po okazaniu odpowiednich uprawnień.

Poza listą towarów wyłączonych z obrotu przedsiębiorca sklepu internetowego powinien również zapoznać się z listą rzeczy, których nie można przesyłać w paczkach lub na których przesyłanie nie zgadza się wybrany przez sprzedawcę przewoźnik. Są to np. materiały wybuchowe, materiały i masy pirotechniczne, broń palna oraz części i elementy broni, niektórzy przewoźnicy nie zgadzają się na przewożenie odczynników chemicznych i substancji niebezpiecznych.

W takiej sytuacji sprzedawca musi znaleźć innego przewoźnika lub może wymagać od klientów odebrania towaru z siedziby firmy osobiście lub przez osobę upoważnioną. Problem pojawia się w odniesieniu do alkoholu, nie istnieje ustawa zakazująca jego sprzedaży w internecie, ale ustawa regulująca zezwolenia na jego sprzedaż i jej organizacją w pewnym sensie taki zakaz wprowadza.

W tym przypadku sklepy wymagają potwierdzenia pełnoletności, jednak z powodu niejasności przepisów na sprzedawcę, który prześle alkohol do klienta, może zostać nałożona grzywna. W internecie nie mogą być również sprzedawane towary, które wymagają posiadania odpowiednich uprawnień jak np. towary z kości słoniowej lub zwierzęta i rośliny znajdujące się na liście CITES.


Zobacz także:

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26092 )
Array ( [docId] => 26092 )