Czym jest metoda prognostyczna

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

Metoda prognostyczna jest odejściem od ogólnie przyjętych koncepcji projektowania przedsiębiorstwa. Prekursorem podejścia prezentowanego w metodzie prognostycznej był G. Nadler, który opierał się na teoretycznym systemie idealnym.

Metoda prognostyczna

Jest to metoda projektowania przedsiębiorstwa i planowania jego przyszłości opierająca się na odrzuceniu podczas pracy teraźniejszego stanu firmy. W założeniu klasycznym osoba zajmująca się projektowaniem bierze pod uwagę obecną sytuację firmy, realia, w której przyszło jej działać i na tym opiera swoją pracę. W metodzie prognostycznej początkowe fazy projektowania wykorzystują środowisko idealne, nie skupiając się na ograniczeniach i obecnej sytuacji. Często skutkuje to bardziej efektywnymi rozwiązaniami, niż te uzyskane w modelu klasycznym.

Metoda prognostyczna, unikając ograniczeń i problemów firmy, pozwala osobie projektującej na szukanie najnowocześniejszych i najlepszych rozwiązań. W ten sposób powstaje zarys, który po dalszych obróbkach staje się końcowym projektem, możliwym do wdrożenia na obecnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa. Korzystając z modelu klasycznego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że projektant nie wziąłby podobnych, nowatorskich rozwiązań pod uwagę, przez co być może nigdy nie zostałby one wdrożone. Metoda ta wymaga jednak od osób projektujących ciągłego aktualizowania wiedzy i zapoznawania się z nowościami. Liczy się w niej także podejście kreatywne w stosunku do projektów, aby rozwiązania rzeczywiście były nowoczesne, a nie ograniczane przez samego projektanta.

Co zyskamy

Korzystając z metody prognostycznej można nie tylko tworzyć projekt dla istniejących przedsiębiorstw, ale także od podstaw tworzyć rozwiązania i projekt rozwoju dla tych dopiero powstających. W ten sposób od samego początku zapewnia się podmiotowi gospodarczemu wyższy poziom organizacji i lepsze rozwiązania techniczne. Pozwala także zaoszczędzić czas i pieniądze, a uzyskany projekt stanowi punkt wyjścia do rozwoju w przyszłości. Może być to idealne rozwiązanie podczas np. podjęcia decyzji o wykorzystaniu outsourcingu kapitałowego.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25972 )
Array ( [docId] => 25972 )