Jakie są szanse powodzenia i ryzyko inwestycji w przedszkole

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 24-09-2012 r.

Przedszkola publiczne, niepubliczne oraz ośrodki opiekuńcze wymagają spełnienia restrykcyjnych norm zawartych w Rozporządzeniu MEN z 13 czerwca 2008r w sprawie rodzajów i form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia oraz realizacja minimum programowego. Jakie jest ryzyko i szanse powodzenia przy rozpoczynaniu tego rodzaju przedsięwzięć?

Placówka opieki dziennej

Szanse: Placówka opieki dziennej to miejsce, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza polegająca na opiece dziennej. Aby je prowadzić nie trzeba spełniać restrykcyjnych norm sanepidowskich i przeciwpożarowych, jak w przedszkolu, nie trzeba również zatrudniać nauczycieli wychowania przedszkolnego, a na stanowisku kierowniczym nauczyciela mianowanego. Spadają zatem koszty przystosowania lokalu oraz koszty płac.

Ryzyko: Rodzice mogą nieufnie traktować jednostkę, która nie otrzymała pozytywnej opinii Sanepid-u i innych służb odpowiadających za bezpieczeństwo. Ponadto całe koszty funkcjonowania ośrodka będą musiały spaść na rodziców maluchów. Nie uzyskawszy bowiem statusu przedszkola niepublicznego, nie można wystąpić o dofinansowanie z samorządu. Miesięczne koszty mogą więc okazać się dla rodziców zbyt wysokie w porównaniu z ofertą edukacyjną proponowaną przez placówkę opiekuńczą.

Przedszkole niepubliczne

Szanse: Przedszkole niepubliczne to miejsce, które dostosowane zostało do norm rozporządzenia, uzyskało niezbędne certyfikaty i zezwolenia oraz zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, a na stanowisku kierowniczym nauczyciela mianowanego. Instytucja ta ma duże szanse powodzenia: niższe czesne (nawet na poziomie 200-300 zł) rekompensowane jest przez subwencję oświatową, wypłacaną na każde dziecko przez samorząd terytorialny. Subwencja ta może wynosić nawet ponad 1000 zł. Jej wysokość ustalana jest przez samorządy.

Niższe czesne, dobra oferta lokalowa i edukacyjna – to przesłanki, które niewątpliwie zapewnią powodzenie przedszkola, tym bardziej, że w 2015 roku przedszkolaków ma być dwa razy więcej niż teraz.

Ryzyko: Ryzykowne są duże koszty przystosowania budynku: konieczność wymiany podłóg i pokrycia ścian na powierzchnie trudnopalne. Niezbędne jest także dostosowanie sanitariatów i zlewów do wysokości maluchów, stworzenie dodatkowych pomieszczeń na tzw. brudownik, pomieszczenie dla pracowników, dobrze wyposażoną kuchnię.

Koszty dostosowania obiektu mogą się amortyzować przez wiele lat, co przy dość wysokich kosztach bieżących (np. konieczność zatrudnienia wykwalifikowanego personelu) może być dużym obciążeniem.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26129 )
Array ( [docId] => 26129 )