Outsourcing i jego rodzaje w przedsiębiorstwie

Autor: Studniarek Sylwester
Data: 19-07-2012 r.

Pojęcie outsourcing to skrót słów: outsider-resource-using co można tłumaczyć jako czerpanie z zewnętrznych źródeł. Pojęciem tym posługiwano się od 1979 r. w odniesieniu do sprzedaży niemieckich projektów brytyjskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu.

Koncepcja outsourcingu powstała już znacznie wcześniej, doskonale diagnozują ją zdania wypowiedziane w 1923 roku przez amerykańskiego przemysłowca Henry’ego? Forda: ,, Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”.

Początkowo strategia outsourcingu była praktykowana głównie w firmach produkcyjnych zaliczających się do przemysłu motoryzacyjnego. Firmy te coraz częściej rezygnowały z autorskiego wytwarzania prefabrykatów używanych do produkcji, kupując je od innych producentów.

Obecnie outsourcing polega na powierzeniu przez firmę (zleceniobiorcę) określonych zadań nie zaliczających się do ich podstawowej działalności innej firmie (zleceniodawcy), specjalizującej się w realizacji tego typu zadań. Dzięki temu zleceniobiorca może skupić się na swojej strategicznej działalności budując swoją konkurencyjność na rynku i osiągać zyski z tej działalności.

 

Rodzaje outsourcingu

Wybór formy outsourcingu często zależy od środków jakimi dysponuje firma i od jej priorytetów. Można go podzielić na dwa typy: outsourcing pełny lub selektywny. Pierwszy typ charakteryzuje się powierzeniem usługobiorcy kompleksowej obsługi danego zadania. W drugim typie następuje wybór określonych obszarów danego zadania.

Inny podział outsourcingu to: outsourcingiem kontraktowy, gdy firma rezygnuje z prowadzenia danej funkcji przekazując ją na mocy długoterminowego kontraktu niezależnemu podmiotowi gospodarczemu. Jego zaletą są uproszczone struktury, problemy w zarządzaniu zostają zredukowane.

Jednocześnie następuje ograniczenie kontroli i ograniczona szansa na planowanie strategicznej działalności. Drugi typ zwany outsourcingiem kapitałowym, mający miejsce w sytuacji kiedy firma wydziela pewną funkcję, przybierająca postać spółki-córki, powiązanej z nią kapitałowo. Tutaj jest większa możliwość kontroli i planowania strategicznego.

Studniarek Sylwester

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26027 )
Array ( [docId] => 26027 )