Do czasu pracy wlicza się przerwy na karmienie piersią

Kategoria: Czas pracy
Data: 27-03-2013 r.

Pracownica świadcząca pracę przez więcej niż 6 godzin dziennie, ma prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy, a w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka do 2 przerw w pracy po 45 minut każda. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin na dobę, przysługuje jej tylko 1 przerwa na karmienie. Prawa do przerw nie ma zatrudniona świadcząca pracę przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie.

Na wniosek przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie. W praktyce najczęściej pracownice wykorzystują te przerwy w ten sposób, że kończą pracę wcześniej lub rozpoczynają ją później.

Prawo do przerw nie jest ograniczone czasowo i przysługuje przez cały okres karmienia piersią. Pracodawca ma obowiązek udzielenia przerw na wniosek pracownicy, która poinformuje go o tym, że karmi dziecko piersią. Przyjmuje się, że pracodawca ma prawo zażądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią. W zaświadczeniu nie wskazuje się jednak terminu jego ważności. To od pracodawcy zależy, jak często będzie wymagał przedstawiania nowego zaświadczenia.

Przykład:

Pracownica 31 stycznia 2013 r. przyniosła od lekarza zaświadczenie, że karmi piersią dziecko, urodzone 15 września 2012 r. Jak długo jest ważne takie zaświadczenie i czy jak przyniesie następne, muszę jej udzielić 2 przerw po 30 min zgodnie z Kodeksem pracy?

Formalnie żaden przepis nie stanowi, iż warunkiem korzystania z przerw na karmienie jest przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Sam fakt karmienia dziecka piersią obliguje pracodawcę do udzielenia na to przerw pracownicy. Jeżeli obecnie zatrudniona korzysta z takich przerw, nie ma potrzeby, aby ponawiała wniosek w tym zakresie, przedstawiając pracodawcy kolejne zaświadczenie lekarskie.

Podstawa prawna:

  • art. 187 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Katarzyna Pietruszyńska, specjalista w zakresie prawa pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26089 )
Array ( [docId] => 26089 )