Do jakich przerw ma prawo pracownica karmiąca piersią

Kategoria: Czas pracy
Autor: Pudzianowska Aleksandra
Data: 03-08-2012 r.

Pracownica może wnioskować o przerwę na karmienie dziecka – niezależnie od jego wieku. Ważne, żeby pracownica wciąż karmiła piersią. Pracodawca może jednak zażądać od niej zaświadczenia od lekarza w tej kwestii.

W sytuacji gdy karmisz piersią, masz prawo do maksymalnie 2 półgodzinnych przerw w pracy – jeżeli karmisz jedno dziecko – lub 2 przerw po 45 min. – jeżeli karmisz więcej niż jedno dziecko.

Przerwy są maksymalnie dwie. Ich rzeczywista ilość może być inna, ponieważ jest ona uzależniona od tego, przez ile godzin dziennie świadczysz pracę.

Jeżeli w danym dniu pracujesz:

  • do 4 godzin – nie masz w ogóle prawa do przerwy,
  • od 4 do 6 – masz prawo do jednej przerwy,
  • od 6 – masz prawo do dwóch przerw.

Na ilość przerw nie ma natomiast wpływu wymiar etatu na jaki jesteś zatrudniona. Jeżeli nawet masz w umowie wpisane 1/2 etatu, i tylko w jednym dniu tygodnia masz zaplanowaną pracę na 6 godzin – należą Ci się dwie przerwy, nawet jeżeli w kolejnym dniu pracujesz np. tylko 4 godziny.

Z przerwy możesz skorzystać w ten sposób, że będziesz naprawdę wychodzić z pracy dwa razy na pół godziny (lub 45 minut), albo połączysz je w jedną całość (jednogodzinną lub 1,5-godzinną) i np. wyjdziesz później z pracy.

Pracodawca może zażądać zaświadczenia od lekarza

Tak naprawdę, pracodawca nie ma zbyt dużych możliwości skontrolowania, czy wykorzystujesz przerwę rzeczywiście w celu karmienia dziecka (szczególnie gdy wychodzisz wcześniej z pracy). Niemniej jednak może on poprosić o stosowane zaświadczenie od lekarza.

Jeżeli odmówisz dostarczenia takiego zaświadczenia – dla pracodawcy może to być sygnał, że przestałaś karmić i pozbawi Cię przerw w pracy.

Nie ma końcowego terminu

Karmienie piersią to sprawa bardzo indywidualna. W związku z tym przepisy prawa pracy nie określają górnej granicy czasowej możliwości skorzystania z tego prawa.

Pudzianowska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25938 )
Array ( [docId] => 25938 )