MPiPS proponuje ruchomy system czasu pracy

Kategoria: Czas pracy
Data: 21-12-2012 r.

W przedstawionym 14 grudnia 2012 r. projekcie zmian w Kodeksie pracy Ministerstwo Pracy znacznie ograniczyło planowaną rewolucję w zakresie czasu pracy. Jeszcze niedawno mówiono o gruntownej przebudowie całego VI działu kodeksu, teraz resort skupił się na zmianach w zakresie okresu rozliczeniowego i ruchomego systemu czasu pracy.

Inspiracją do kształtu proponowanych zmian, były rozwiązania wprowadzone w tzw. ustawie antykryzysowej. Zdaniem ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysz resort sięgnął po najlepsze rozwiązania z tamtego czasu, które uzyskały aprobatę związków zawodowych i pracodawców.

Dłuższy okres rozliczeniowy

Zgodnie z założeniami MPiPS jeżeli będzie to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony powyżej 4 miesięcy, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Wprowadzenie ruchomego systemu czasu pracy

Przedstawiony przez resort projekt zakłada także wprowadzenie do Kodeksu pracy nowych rozwiązań, które w praktyce istnieją od lat. Zgodnie z dodanym art. 1041 Kodeksu pracy rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.

Rozkład czasu pracy może przewidywać także przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Niemniej jednak wykonywanie pracy w powyższych rozkładach czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Przy zastosowaniu ruchomego systemu czasu pracy, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Jak wynika z powyższego, pracodawca będzie mógł zaproponować pracownikom trzy możliwości zastosowania ruchomego systemu czasu pracy. Będzie możliwe:

  • przychodzenie do pracy na różne godziny,
  • stawianie się w pracy w określonym przedziale czasowym,
  • połączenie obu rozwiązań.

- Dostosowanie godzin pracy będzie korzystne dla pracodawcy i pracownika, ułatwi godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym, np. gdy trzeba odprowadzić dziecko do przedszkola i przyjść do pracy trochę później - mówił minister.

Źródło:

  • Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (projekt MPiPS z 14 grudnia 2012 r.).

Aleksandra Pudzianowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26042 )
Array ( [docId] => 26042 )