Nadgodziny w systemie równoważnym czasu pracy

Kategoria: Czas pracy
Data: 05-11-2012 r.

W systemie równoważnym czasu pracy praca w godzinach nadliczbowych powstaje wtedy, gdy pracownik pracuje ponad planowaną liczbę godzin. Nie zawsze będzie to praca powyżej 12 godzin na dobę.

 

Wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy musi być uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Cechą charakterystyczną systemu równoważnego jest możliwość zaplanowania pracy powyżej 8 godzin na dobę przy skróceniu jej w innych dniach lub udzieleniu dnia wolnego.

W podstawowym wariancie systemu równoważnego pracodawca ma możliwość zaplanowania pracy do 12 godzin (w innych wariantach do 16 lub 24). Ponieważ później taką pracę należy zrównoważyć, zdarza się, że pracownicy pracują np. po 6 godzin. W związku z tym, nie zawsze da się łatwo określić, kiedy pracownik rzeczywiście wykonuje pracę w nadgodzinach.

W przypadku pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym trzeba pamiętać, że ich norma dobowa czasu pracy to wciąż 8 godzin, z możliwością jej przedłużenia. Pracą w nadgodzinach będzie więc wciąż praca ponad obowiązujący pracownika dobowy lub przedłużony wymiar czasu pracy. Aby określić, czy w danym dniu pracownik pracował w nadgodzinach dobowych, należy najpierw sprawdzić, jak pracownik miał zaplanowaną pracę.

 

 

Planowana liczba godzinKiedy wystąpi praca w nadgodzinach dobowych?
praca zaplanowana poniżej 8 godzin nadgodziny dobowe wystąpią dopiero po 8 godzinie pracy
Przykład:
W związku z równoważeniem przedłużonej pracy pracodawca zaplanował pracownikowi pracę na 3 godziny. Okazało się jednak, że pracownik był potrzebny na dłużej w pracy i wykonywał ją przez 7 godzin. Te 4 godziny ponad plan nie będą jednak pracą nadliczbową dobową, gdyż doba dla tego pracownika trwa przez 8 godzin pracy. Należy za nie zapłacić normalne wynagrodzenie.
Oczywiście brak zrównoważenia ich w późniejszym czasie może doprowadzić do nadgodzin średniotygodniowych.
praca zaplanowana na 8 godzin każda następna godzina pracy będzie pracą w nadgodzinach dobowych
praca zaplanowana ponad 8 godzin nadgodziną będzie każda godzina pracy ponad zaplanowany wymiar czasu pracy

Przykład:

Pracodawca zatrudnia pracowników w systemie równoważnym. W jednym dniu pracownikowi A zaplanował pracę od 11.00 do 16.00 (5 godzin) a pracownikowi B od 8.00 do 18.00 (10 godzin).

Okazało się jednak, że obaj pracownicy będą musieli zostać dłużej w pracy. W sumie obaj pracowali do 19.00. Aby sprawdzić, czy któryś z pracowników pracował w godzinach nadliczbowych dobowych, należy porównać zaplanowany i przepracowany czas pracy.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25975 )
Array ( [docId] => 25975 )