Od kiedy zaczyna się praca zaliczana do pracy w wolną sobotę

Kategoria: Czas pracy
Autor: Marek Rotkiewicz
Data: 03-12-2015 r.

Do celów rozliczania czasu pracy pracownika przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Załóżmy, że pracownik skończył pracę w piątek o 22.00 (pracuje od poniedziałku do piątku na dwie zmiany: 6.00-14.00 i 14.00-22.00). Pracodawca wezwał go do pracy w sobotę na 18.00 i pracownik pracował do 3.00 w nocy z soboty na niedzielę. Jak ta praca powinna być rozliczona? Czy pracownikowi należy udzielić za nią jednego czy dwóch dni wolnych?

Pracownik rozpoczął pracę w piątek na drugiej zmianie o 14.00, a zatem do 14.00 w sobotę trwa piątkowa doba pracownicza. Praca w tym przedziale byłaby zaliczana w całości do dobowej liczby godzin pracy w dobie rozpoczętej o 14.00 w piątek.
W przedstawionej sytuacji pracownik przychodzi jednak do pracy na polecenie pracodawcy w sobotę na 18.00, a więc już po zakończeniu doby pracowniczej. Od początku jest to zatem praca w dniu wolnym od pracy, za którą należy udzielić mu dnia wolnego od pracy w terminie uzgodnionym z pracownikiem, nie później niż do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy.
Dzień wolny za pracę w sobotę zrekompensuje jednak jedynie 8 z 9 przepracowanych godzin. Ostatnia z nich stanowi pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Przysługuje za nią wynagrodzenie oraz:

  • 100 proc. dodatek (jest to godzina nadliczbowa przypadająca na porę nocną), lub
  • czas wolny udzielony na wniosek pracownika (w wymiarze 1:1) albo bez takiego wniosku (w wymiarze o połowę wyższym, czyli 1,5 godziny za przepracowaną godzinę).

Pracą w niedzielę jest praca przypadającą pomiędzy 6.00 tego dnia kalendarzowego a 6.00 dnia następnego. U pracodawcy mogą obowiązywać jednak inne godziny graniczne. W pytaniu o takiej zmianie nie wspomniano, a zatem zakładać można, że obowiązują godziny kodeksowe. Nie występuje tutaj więc praca w niedziele.

Marek Rotkiewicz, prawnik, specjalista prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38146 )
Array ( [docId] => 38146 )